Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2008, 00:49:15
der_golem der_golem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2008
Mesaje: 2
Implicit

Eu mă numesc Daniel. Cred foarte mult în Domnul! Merg la Sfînta Biserică în fiecare duminică si la Sfînta Spovedanie. De mic, am fost învătat să iubesc Învătătura Domnului. Bunica mea mă ducea mereu la Slujbă si mă învăta cît de mare este Domnul!
Am făcut Seminarul Teologic si m-am ferit cît am putut de ispită. Părintele meu duhovnic m-a ajutat mult să văd mîna diavolului care uneori mă împingea de la spate! Si uite că acum Domnul m-a uitat!
Acum, de Sfintele Sărbători, am postit, atît trupeste cît si sufleteste, cu toate puterile mele.
Trebuie să scriu o lucrare despre puterile tămăduitoare ale plantelor care sunt găsit în Vechiul Testament si citesc Cuvintele Lui în fiecare zi, cu smerenie. Astăzi, în seara de Pasti, am tinut biblia si cartea de fizică în mîini, citind cu sete,
Ars Amandi: , dar nici una dintre formule nu mi-au intrat în cap!
Oare am păcătuit cu ceva?
De ce Domnul si-a întors spatele de la mine??
De ce după seri de rugăciuni încă nu stiu nimic,desi îi cer Domului să mă învete?
Nu mă dau valurilor lumesti, dar vreau să trăiesc ca să duc mai departe la ceilalti oameni Învătătura Lui! Oare nu sunt cel ales? M-a înselat inima cînd mi-a spus să-L urmez??
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2008, 09:56:34
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Hristos a inviat!POate ca trebuia ca in timpul postului si ,mai ales a Sfintelor Pasti sa te concentrezi mai mult pe Invierea Domnului si pe cele sufletesti,decat pe lucrarea pe care nadajduiesti sa o faci.In nici un caz nu te-a uitat Domnul,pentru un asemenea lucru atat de minor,nu ar trebui sa te gandesti la asa ceva.Dumnezeu stie mai bine de ce nu ai reusit sa asimilezi acele informatii,dar poate ca doreste sa-ti intareasca rabdarea ,perseverenta si staruinta.iti aduce aminte ca totul se obtine cu multa staruinta,precum invatarea,asa si Imparatia Domnului.trebuie sa te lupti si sa nu te lasi batut.daca ti s-a parut greu sa inveti acele formule,atunci sa sti ca este de 100 de ori mai greu sa fi desavarsit,precum ne vrea Domnul si precum El Insusi este.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.04.2008, 12:42:05
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

La o asa de mica ispita tu esti atat de ingrijorat? Sa fii bucuros ca nu ai cazut in pacatele in care multi dintre noi ne-am balacit atatia ani! :(.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2008, 13:27:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de der_golem
Eu mă numesc Daniel. Cred foarte mult în Domnul! Merg la Sfînta Biserică în fiecare duminică si la Sfînta Spovedanie. De mic, am fost învătat să iubesc Învătătura Domnului. Bunica mea mă ducea mereu la Slujbă si mă învăta cît de mare este Domnul!
Am făcut Seminarul Teologic si m-am ferit cît am putut de ispită. Părintele meu duhovnic m-a ajutat mult să văd mîna diavolului care uneori mă împingea de la spate! Si uite că acum Domnul m-a uitat!
Acum, de Sfintele Sărbători, am postit, atît trupeste cît si sufleteste, cu toate puterile mele.
Trebuie să scriu o lucrare despre puterile tămăduitoare ale plantelor care sunt găsit în Vechiul Testament si citesc Cuvintele Lui în fiecare zi, cu smerenie. Astăzi, în seara de Pasti, am tinut biblia si cartea de fizică în mîini, citind cu sete,
Ars Amandi: , dar nici una dintre formule nu mi-au intrat în cap!
Oare am păcătuit cu ceva?
De ce Domnul si-a întors spatele de la mine??
De ce după seri de rugăciuni încă nu stiu nimic,desi îi cer Domului să mă învete?
Nu mă dau valurilor lumesti, dar vreau să trăiesc ca să duc mai departe la ceilalti oameni Învătătura Lui! Oare nu sunt cel ales? M-a înselat inima cînd mi-a spus să-L urmez??
Dragul meu Daniel, in primul rand, HRISTOS A INVIAT ! Vai, dragul meu , cum poti crede, banui doar ca Dumnezeu te-a uitat, sau si-a intors fata de la tine ! Nu, hotarat lucru nu . El nu-si intoarce fata nici de la cel mai pacatos sau nevrednic dintre noi. Niciodata sa nu te indoiesti vreodat, de dragostea si ajutorul Lui, chiar si in momentele cele mai grele si dificile din viata. Orice , din asta viata nu este intamplator. Si suferinta, durerea, neamplinirile de moment, au logica lor intru unicul adevar al Dumnezeirii. Toate se leaga intru pedagogia si voia Lui. Nicicand credinta nu trebuie pusa la indoiala si mai ales atunci cand totul parca se naruie, pentru ca momentele grele au invatatura lor si importanta lor bine talcuite . Frate draga, ai nadejde si multa dragoste si intelepciune in continuare in credinta ta. Uite spre exemplu, munca mea intru credinta, sperantele si nazuintele mele, s-au prabusit de nenumarate ori prin pacatele savarsite, dar tot de atatea ori am reusit sa ma ridic cu si mai mare indarjire si speranta. Si cine oare m-a ajutat ? Nimeni, chiar nimeni in afara de EL ! Iubite frate , mergi inainte si totul va fi bine , atata timp cat vrei si Ii urmezi calea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2008, 19:03:28
DanielaVoica DanielaVoica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2007
Mesaje: 23
Implicit

Hristos a inviat! parerea mea este ca daca simti cu adevarat vreo legatura intre post, rugaciuni si scaderea performantelor memoriei tale ar fi foarte interesant sa te conversezi despre asta cu un duhovnic priceput sau cu un psiholog. Eu cred ca asta s-a intamplat poate pentru ca nu ai avut pur si simplu chef de invatat, tocmai pentru ca te-ai dedicat POstului Mare. Bineinteles ca a meritat sa sacrifici invatatul ca sa simti pe deplin Postl(in caz ca s-a intamplat asa).gandeste-te ca daca si in timp ce citeai te gandeai la lucruri legate de Post nu puteai nici macar pricepe rapid, dar sa mai memorezi. daca asa s-au petrecut lucrurile, inseamna ca nu ai avut timp sa te concentreizi asupra invatatului si numai asupra lui sau ca nu ti-ai organizat timpul eficient, ceva de genul citeai pa fizica si in acelasi timp te rugai. daca nu, in mod sigur trebuie sa existe vreo explicatie psihologica.

Insa, pentru a te lamuri in legatura cu ideea cum ca te-a uitat Dumnezeu, iti recomand sa reflectezi asupra faptului ca in episodul vanzarii prin sarut, Mantuitorul i s-a dresat lui IUda cu "prietene" desi stia clar nu numai ce se intampla atunci(ca iuda Il arata pe Hristos ostasilor cumparatori prin sarut ), ci si ce avea sa se intample(ca Iuda Il va parasi pentru totdeauna pa Dumnezeu prin sinucidere, plinind tradarea).Iisus spunandu-i "prietene", i-a dat sansa sa isi ceara iertare, deci nu s-a lepadat de el, dimpotriva prin acest cuvant l-a chemat si pe el la cainta si la impacare. Aceasta atitudine a Mantuitotului contrasteaza cu faptul ca El stia ca Iuda ii era dusman de moarte. Hristos Dumnezeu nu si-a parasit dusmanul de moarte, deci nici pe tine nu te-a parasit. Daca inca traiesti e clar ca El nu te-a parasit. El nu ne paraseste decat pe lumea cealalta in iad, dar si de acolo ii mai e mila de noi. Episodul acesta plin de semnificatie ne ajuta pe toti atuinci cand ne pierdem credinta in capacitatea si vointa lui Dumnezeu de a iubi, ierta, uni cu noi, etc. Ne ajuta sa ne reamintim ca iubirea, iertarea, unire sunt trasaturile Lui intrinseci, definitorii, ....DECI NU TE-A UITAT DUMNEZEU
Revenind la problema ta cu invatatul: poate ca tu ti-ai pus singur, in mintea ta o frana in calea reusitei, poate ai citit in zig -zag fiindca te rugai in acelasi timp, poate ca ainvatand prea mult pana atunci, aveai nevoie de o pauza, poate ca aveai o obsesie care iti spunea "simt ca nu mai pot si nu inteleg de ce", pe care daca nu ai fi avut-o ai fi reusit, etc.Iti recomand sa incerci sa te autoanalizezi si cand te rogi la Dumnezeu sa ii ceri sa te lumineze si in aceasta dilema.
Te-as ruga sa te rogi si pentru mine, una care nu m-am mai spovedit de mult fiindca nu mai simt atractia pe care am simtit-o candva. Am fost ispitita pana la a nu ma mai spovedi si a nu ma mai ruga cu adevara ani de zile, uneori imi pierd si credinta in existenta lui Dumnezeu, dar ma straduiesc sa imi revin. Daca poti si daca vrei, te rog, roaga-te si tu pentru mine, chiar daca nu ma cunosti. Stie Domnul cine sunt
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2008, 19:33:15
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Pai, sigur, cum nu ne iese ceva ce am vrut noi: gata, ne-a uitat Dumnezeu! Poate ne mai si incearca nadejdea pe care ne-o punem in El. Sau ne mai si taie din mandria ca am fi mai privilegiati decat semenii nostri in viata asta, daca credem in El.
Sau, pot fi multe alte motive, de exemplu ca n-ai mancat bine si ai tinut post prea aspru in Vinerea Mare.
Nu inteleg: "puterile tãmãduitoare ale plantelor care sunt gãsit în Vechiul Testament ". Poti sa dai un exemplu? La ce foloseste o asemenea lucrare? Care ii este sensul? Ce legatura are cu fizica?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.04.2008, 21:50:47
der_golem der_golem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2008
Mesaje: 2
Implicit

Vă multumesc pentru încurajare,fratilor!
Poftele trupesti mă domină uneori si lupt împotriva lor cu toate fortele! Uneori mă ajută confesiunea în fata prietenilor, desigur, după cea făcută în fata Părintelui meu Spiritual.

Lucrarea este o lucrare de atestat, pentru că lumea a uitat de multe învătături ale domnului de tămăduire trupească! Pentru că „mens sana in corpore sano”.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2008, 22:22:20
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

acel proverb latin nu are legatura cu crestinismul pt ca mai important este un suflet sanatos.mintea sanatoasa intr-un corp sanatos fara credinta adevarata in Iisus Hristos nu au nici o valoare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2008, 22:26:03
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

da, dar mintea este POARTA, deci au dreptate
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2008, 23:08:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Hristos a inviat!
"Cela ce prin adancul intelepciunii, cu iubirea de oameni toate le chivernisesti, si ceea ce este de folos tuturor le daruiesti"
-luat din slujba care se tine la adormirea cuiva si la pomenirile pentru cei adormiti de catre biserica crestina drept-maritoare (ortodoxa).
Explicatie pentru ceea ce ni se intampla fara voie si de ce ni se intampla .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pacatul- uitat sau nu? nicola06 Pocainta 36 14.04.2011 11:17:28
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15