Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 24.01.2015, 13:31:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Dar abonamentul ?
Deci stai putin, tu accepti card de transport, card de la farmacii, dar
card de sanatate e mai special ? Sau cum ?
De unde ai inteles asta?

Eu nu am abonament pentru transport, ci doar portofel electronic nenominal. Nu am card bancar. Ma lipsesc si de avantajele oferite de farmacii, altminteri n-as spune nimic. Nu o spun spre lauda mea, ci spre slava lui Dumnezeu, Caruia Ii multumesc.
Reply With Quote
  #672  
Vechi 24.01.2015, 13:42:34
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
De unde ai inteles asta?

Eu nu am abonament pentru transport, ci doar portofel electronic nenominal.
Adica card.Ca ala e si el un card.
Reply With Quote
  #673  
Vechi 24.01.2015, 17:02:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Din cate observ, mergem cu valul si, pe masura ce lucrurile avanseaza, ne va fi din ce in ce mai greu sa ne rupem de sistem. Un sistem care constrange, monitorizeaza si strange informatii pentru ca in final sa se ajunga la indosarierea tuturor persoanelor. In acest sens, se actioneaza progresiv, parcurgandu-se distante mari cu pasi mici si repezi.

Concomitent, se doreste sa se ajunga la utilizarea unui singur card, prin cumularea permisului, a cardului de sanatate, a cartii de identitate, a cardurilor bancare etc.

Ecumenismul, de asemenea, lucreaza ca toate religiile sa devina una singura si la instalarea antihristului......
Ceea ce tu spui nu ne prezintă nimic nou, discuțiile pe această temă se poartă de câțiva ani. În afară de acele două versete de la cap. 13 din Apocalipsă interpretate în fel și chip nu prea am primit argumente teologice solide pentru a mă împotrivi actelor cu cip.
Evident că se urmărește globalizarea economiei mondiale care are implicații și în plan religios. Toată mascarada de la Paris nu e altceva decât un motiv în plus pentru a înăspri măsurile de securitate.

Ori vrem, ori nu vrem, ori că ne împotrivim, ori că nu ne împotrivim, tăvălugul vine. Dar a te împotrivi unui sistem care în acest moment nu implică lepădarea de credință, pare a fi lipsă de discernământ. Eu cred că introducerea actelor cu cip în mare parte și-a atins scopul: a dus dezbinare. Oamenii care nu au acte cu cip îi percep pe cei care au acte cu cip ca fiind "ancorați puternic în lumesc", cei care au îi perecep care le refuză ca fiind "fanatici, inculți, inadaptați", omenii care nu au acte ocolesc preoții care au acte, preoții care nu au acte refuză să dea dezelgare la împărtășit mirelor care au acte. Eu cred că noi facem o mare greșeală raportându-ne la un om, fie preot sau mirean, în funcție de actele cu cip.

Pr. Rafail Noica - cardul biometric de sănătate: https://www.youtube.com/watch?v=FS-_3JcP84Y
Reply With Quote
  #674  
Vechi 24.01.2015, 17:04:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
"16. Și ea îi silește pe toți, pe cei mici și pe cei mari, și pe cei bogați și pe cei săraci, și pe cei slobozi și pe cei robi, ca să-și pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.
17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei." (Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul, 13)
Pe vremea Sf. Apostol Ioan meșteșugarii erau organizați în bresle. Fiecare breaslă avea zeul ei protector. Unii aveau chiar și peceți pe mână, simboluri ale apertenenței la breasla respectivă. Ori, creștinii se aflau în situația de nu putea participa la aceste bresle pentru că toate întrunirele lor erau legate de cult păgân. Și atunci, excluși prin bresle, erau excluși de la posibilitatea de a vinde sau cumpăra. E ca și acum: nu ai certificat de producător nu poți vinde în piață. Apocalipsa se referea la situația din vremea aceea care, sigur, se repetă și în vremea noastră.

Pr. Prof. Dr. Mihoc, comentariu la "nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei." (min 46:00): https://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU

Pr. Prof. Dr. Mihoc - despre Apocalipsă: https://www.youtube.com/watch?v=sc0c6Nz7mio
"Asistăm la simple diversiuni antihristice cu care sigur ne-am obișnuit, nu este nimic nou sub soare. De două mii de ani acestea nu încetează a-și face mendrele pe spinarea oamenilor neînvățați și neîntăriți. Apocalipsa nu este la mâna oricui să o înțeleagă.

Pr. Prof. Dr. Mihoc - despre 666 (minutul 17:18): https://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU

ps: merită să aculți toată conferința (are trei părți)

Last edited by ovidiu b.; 24.01.2015 at 17:07:43.
Reply With Quote
  #675  
Vechi 24.01.2015, 17:42:07
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ar fi sa fim nevoiti sa iesim dintr-un sistem care implica lepadarea de credinta, nu doar ca suntem depasiti si foarte nepregatiti, dar cred ca multi dintre noi nici n-am sesiza momentul...
Reply With Quote
  #676  
Vechi 24.01.2015, 18:57:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Și atunci ce ne este de folos? Care ar trebui să fie ținta noastră, cipurile sau Hristos?
Reply With Quote
  #677  
Vechi 24.01.2015, 23:00:59
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
De unde ai inteles asta?

Eu nu am abonament pentru transport, ci doar portofel electronic nenominal. Nu am card bancar. Ma lipsesc si de avantajele oferite de farmacii, altminteri n-as spune nimic. Nu o spun spre lauda mea, ci spre slava lui Dumnezeu, Caruia Ii multumesc.
Deci nu ai telefon mobil, nu ai card bancar, nu ai nici un fel de alt card, nu ai pasaport.

Interesant stil de viata ultra conservator.
Reply With Quote
  #678  
Vechi 25.01.2015, 23:23:41
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Anunțul BOR în privința "controversatului" card de sănătate. Sfântul Sinod a luat o decizie: http://www.gandul.info/stiri/anuntul...cizie-13784008

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române îndeamnă clerul și credincioșii să cultive mai întâi sănătatea sufletească, prin rugăciune și fapte bune, și să decidă rațional, nu emoțional, totdeauna cu calm și înțelepciune, în tot ceea ce privește cardul național de sănătate, anunță Patriarhia Română.
Reply With Quote
  #679  
Vechi 25.01.2015, 23:25:43
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Preot clujean despre cardul de sănătate: „Apocalipsa nu vine cu un simplu card. Opusul credinței este teama, nu necredința“


http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/ce-zic-preotii-despre-cardul-sanatate-apocalipsa-nu-vine-unsimplu-card-opusul-credintei-teama-nu-necredinta-1_54c4dfa2448e03c0fdf122ba/index.html


"Păcatul este cu totul altceva decât un obiect exterior, care poate conține un cip de stocare a datelor personalelor sau a propriului dosar medical.

Păcatul reprezintă adevărata lepădare a omului de Dumnezeu, trădarea așteptărilor pe care Dumnezeu le are față de noi și ruperea omului de comuniunea de iubire cu El, care înseamnă viață. Dacă simt că acest obiect, cardul, îmi poate afecta sănătatea sau libertatea sufletească pot să renunț la el, fără a avea niciun fel de problemă. Faptul de a avea un card de sănătate nu poate fi judecat în termenii păcatului, având în vedere că e un simplu obiect, care cel mult poate restrânge libertatea omului. Dacă mă incomodează din punct de vedere al convingerilor sau al libertății mele interioare, îl pot arunca."
Reply With Quote
  #680  
Vechi 26.01.2015, 08:16:14
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române îndeamnă clerul și credincioșii să cultive mai întâi sănătatea sufletească, prin rugăciune și fapte bune, și să decidă rațional, nu emoțional, totdeauna cu calm și înțelepciune, în tot ceea ce privește cardul național de sănătate, anunță Patriarhia Română.

:))

Asta e ceva de genul "Nu o hotarare, dar ceva sa placa la toata lumea."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53