Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2009, 16:19:12
sunflower sunflower is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2009
Mesaje: 2
Implicit intrebare

Buna ziua!
Doresc sa va intreb daca un nou-nascut poate intra in Biserica si inaintea Botezului? Sa i se citeasca o molifta si sa-l inchin la icoane, iar Botezul sa il fac in 2010 ... inca nu avem nasi de Botez dar as vrea sa il duc in Biserica, sa intre cu bine in noul an. Se poate?
Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2009, 17:15:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Se poate; doar exista si o rugaciune de primire in Biserica si inbisericire la 40 de zile, si majoritatea copiilor in zilele noastre nu sunt botezati inainte.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2009, 17:26:43
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunflower Vezi mesajul
Buna ziua!
Doresc sa va intreb daca un nou-nascut poate intra in Biserica si inaintea Botezului? Sa i se citeasca o molifta si sa-l inchin la icoane, iar Botezul sa il fac in 2010 ... inca nu avem nasi de Botez dar as vrea sa il duc in Biserica, sa intre cu bine in noul an. Se poate?
Multumesc anticipat!
Nu stiu daca poate intra sau nu. Vorbeste cu duhovnicul tau, sau daca nu ai, cu preotul din parohie. Stiu ca pruncul se inchina la icoane dupa ce se boteaza. Poate gresesc. intreaba preotul.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2009, 20:54:13
sunflower sunflower is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2009
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc! Mai am o intrebare: rudele apropiate pot boteza copilul? Mama mea ar vrea sa boteze dar nu stie daca se poate, insa sora ei m-a botezat pe mine (pe langa matusa mi-e si nana). Am sa intreb si preotul paroh dar vroiam sa aflu intai de la voi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2009, 21:48:38
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Si pe mine m-a botezat matusa mea si mai cunosc o verisoara care a botezat pe baietelulo surorii ei. Deci se poate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.12.2009, 15:37:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu cred ca trebuie botezat pruncul mai intai!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.12.2009, 23:40:14
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunflower Vezi mesajul
Multumesc! Mai am o intrebare: rudele apropiate pot boteza copilul? Mama mea ar vrea sa boteze dar nu stie daca se poate, insa sora ei m-a botezat pe mine (pe langa matusa mi-e si nana). Am sa intreb si preotul paroh dar vroiam sa aflu intai de la voi.
Da, se poate.....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.12.2009, 23:44:05
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

La prima intrebare, Fani are dreptate, se face o rugaciune de intrare in biserica la 40 de zile si poti intra cu pruncul in biserica dar sub nici o forma nu-l poti impartasi pana la botez. Acum nu este bine sa intrati cu copilul pana la altar, trebuie sa incercati sa stati mai in spate cu copilul nebotezat si sa nu mergeti sa-l inchinati in fata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.12.2009, 00:31:30
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Copiii nou-nascuti pana in ziua Botezului nu se duc la Biserica precum nici mamele pruncilor! Mamele puncilor pana la 40 zile NU intra in Biserica, chiar de se face botezul copilului ei in timpul acestor zile... Copilul se duce la Biserica numai daca este mare urgenta pt Botez! Altfel, el nici nu se poate impartasi. Copilul neincrestinat este ca si un catehumen, nu poate participa la Taina Euharistiei ci doar pana la Ectenia Celor Chemati! Dupa Botez poate participa pana la sfarsitul Sf.Liturghii!!!
Copilul se poate Boteza incepand cu a 8a zi de la nastere!

1) Rânduiala de ziua întâi pentru femeia lăuză, îndată după naștere.
În prima zi, îndată ce femeia naște un prunc viu, soțul acesteia sau o rudă a proaspetei mame aduce la biserică o sticlă cu apă curată (plată) pentru sfințire, iar preotul se roagă pentru iertarea păcatelor mamei și pentru îndepărtarea tuturor răutăților și pentru vindecare. Cu această apă sfințită se stropește casa, lăuza, pruncul și toți ai casei. Apoi preotul citește trei molitve pentru femeia lăuză, în care se roagă pentru grabnica ei ridicare din patul nașterii, pentru iertarea păcatelor ei, pentru ocrotirea ei și a pruncului de bântuiala duhurilor necurate și pentru curățirea mamei de întinăciunea trupească pricinuită de naștere. În a doua rugăciune, preotul cere Domnului s-o miluiască pe mamă, pe prunc, trimițându-le îngeri luminați si strălucitori, ferindu-i de toată fermecătura si de asuprirea duhurilor rele. Se citește si rugăciunea de curățenie pentru cei care s-au atins de lăuză, considerându-se "necurați", după Levitic (12, 1-4). Dacă preotul face această molitfă acasă, stropește cu apă sfințită pruncul, casa și pe cei ai casei; iar copilul însemnat cu semnul sfintei cruci la frunte, la gură și la inimă. Din apa sfințită cu acest prilej se obișnuiește a se pune în baia (scăldătoarea) copilului, în primele trei zile după naștere.
2) Rugăciunea la însemnarea pruncului, când i se pune numele, la opt zile după naștere.
La opt zile după naștere, este chemat preotul acasă unde se află pruncul născut și face rugăciunea de punere a numelui copilului. Preotul îl binecuvântează, făcându-i semnul crucii la frunte, pentru luminarea minții și a gândurilor; la gură, pentru sfințirea cuvântului și a suflării, și la piept, pentru ferirea inimii de poftele și patimile trupești; apoi îi citește o rugăciune pentru punerea numelui. În timpul din urmă, preoții împreunează această rânduială fie cu cea din ziua întâi, fie cu cea a botezului. Datina de a pune numele pruncului a opta zi după naștere este veche, fiind moștenita din Legea Veche, care orânduise această zi pentru curățirea pruncilor de sex bărbătesc, prin taierea împrejur și prin punerea numelui (Lev. 12, 3). Noi, creștinii, am păstrat-o fiindcă și Mântuitorul însuș a fost tăiat împrejur a opta zi după naștere, când I s-a pus numele de Iisus (Luca 2, 21).
Numele care se dă la botez este de obicei numele nașului sau al Sfântului zilei, sau al altui sfânt pe care părinții îl aleg copilului ca patron sau ocrotitor. Este bine să se pună nume de sfinți din calendarul ortodox. Sfântul al cărui nume îl purtăm trebuie să fie pentru noi nu numai un ocrotitor sau păzitor, ci si un model de urmat și un îndemn statornic spre adevărata viețuire creștinească.
3) Rânduiala îmbisericirii pruncului și a curățirii lăuzei, la 40 de zile după naștere.
La 40 de zile, lăuza luând pruncul vine la biserică, unde i se fac rugăciunile de curățire si de îmbisericire a copilului. Acestea amintesc momentul când Maica Domnului, la împlinirea zilelor curățeniei, a adus dumnezeiescul Prunc la templu, unde a fost primit în brațe de dreptul Simeon, binecuvântând pe Dumnezeu că a văzut mântuirea așteptată de Israel (Luca, 2, 22-30). Preotul citește molitvele de curățire, rugându-se întâi pentru mamă, ca Dumnezeu să o curățească de întinăciunea lăuziei și să o învrednicească a intra din nou în sfântul locaș și a se împărtăși cu Sfintele Taine; se roagă apoi pentru prunc, pentru ca Dumnezeu să-l crească, sa-l binecuvânteze și să-l sfințească, învrednicindu-l, la vremea cuvenită, de luminarea botezului.
După terminarea rugăciunilor - citite în pronaosul bisericii - dacă pruncul este deja botezat, preotul luându-l pe brațe îl închină la sfintele icoane, ca Domnul Iisus și Maica Domnului să-l ocrotească în viață rostind cuvintele: "Se îmbisericește robul lui Dumnezeu (N) în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin"; iar dacă este băiat merge cu el și în altar, închinându-l în cele patru părți ale Sfintei Mese și la Proscomidie, apoi în mijlocul bisericii, rostind de fiecare dată cuvintele de îmbisericire. Și încredințându-l mamei îi miruiește pe amândoi. In caz că pruncul e nebotezat, preotul, după ce l-a luat în brațe, face cu el - din pronaos spre altar - semnul crucii și miruiește numai pe mamă, urmând a-l îmbiserici, după botez.
__________________

Last edited by geo.nektarios; 28.12.2009 at 00:35:02.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare