Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 10.08.2012, 00:13:06
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici parintilor banuesc ca nu le spuneai "parinti", din aceleasi considerente.
Sau altele?
Alin, de ce provoci? Puteai sa scrii pe privat ca sa nu ma fortezi sa-ti raspund aici dupa ce mi-am anuntat plecarea de pe acest topic.
Daca ai probleme cu Cuvantul Domnului poti sa Ii faci Lui reclamatii. Ca stii bine ca nu ai intrebat ca sa aflii cum adica avem un singur Parinte, pe cel Ceresc. Tu oricum vrei sa ai mai multi, ca atare nu are nici o importanta pentru tine ca Dumnezeu a voit altfel. Si pana la urma fiecare raspunde pentru modul in care tine cont sau nu de ce vrea Dumnezeu de la el. Ca atare, daca mai ai reclamatii si obiectii la Cuvantul lui Dumnezeu, mergi direct la El.
Multa pace!
  #422  
Vechi 10.08.2012, 00:21:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...............
  #423  
Vechi 10.08.2012, 00:21:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Alin, de ce provoci? Puteai sa scrii pe privat ca sa nu ma fortezi sa-ti raspund aici dupa ce mi-am anuntat plecarea de pe acest topic.
Daca ai probleme cu Cuvantul Domnului poti sa Ii faci Lui reclamatii. Ca stii bine ca nu ai intrebat ca sa aflii cum adica avem un singur Parinte, pe cel Ceresc. Tu oricum vrei sa ai mai multi, ca atare nu are nici o importanta pentru tine ca Dumnezeu a voit altfel. Si pana la urma fiecare raspunde pentru modul in care tine cont sau nu de ce vrea Dumnezeu de la el. Ca atare, daca mai ai reclamatii si obiectii la Cuvantul lui Dumnezeu, mergi direct la El.
Multa pace!
Cuvantul Domnului nu are nici o problema, modul in care gasim noi de cuvinta sa-l intelegem este de cele mai multe ori problematic si mai ales faptul ca ne consideram atat de buni, profunzi, spirituali incat nu putem gresi in inelegerea lui.

Chipurile, mai degraba ar gresi intrega Biserica decat sa gresim noi, nu?

Rezon.

P.S. daca imi demonstrezi ca esti infailibila returnez reclamatia la sursa indicata
  #424  
Vechi 10.08.2012, 00:31:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Asta e cazul de care vorbeam :

"Un tanar viitor preot vine la parintele Arsenie Boca si-l intreaba cum si unde sa-si gaseasca o consoarta. Nu gasise el pana atunci.
Si era acolo, in multime, in curtea Manastirii Brancoveanu, o tanara curatica, purtand o basma albastra. Si parintele Arsenie Boca a zis:
- Ia-o pe aceasta!
Parintele Arsenie Boca n-o cunostea nici el. O vedea pentru prima data! Dar i-a spus tanarului teolog:
- Uite, asta este femeia ta. Ia-o!
S-au insurat. A urmat o casnicie chinuita, fara intelegere si fara bucurii. Dar au dus-o pana la urma. Stiti, sunt multe familii care se chinuie si o duc asa... taras-grapis."

Decebal, nici un duhovnic nu e infailibil. Dar a te indemna asa aiurea in tramvai, cand tu iti pui mare nadejde in sfatul lui - si esti dispus sa-l urmezi orbeste, ca deh, e duhovnic maaare - este regretabil.

P.S. : Apropos de casatorie, imi vine in minte sfatul unui coleg de forum, N.Priceputu parca :) care zicea ca nu este indicat sa te casatoresti fara ca mai intai sa te indragostesti de persoana respectiva. Bun sfat!

1. Nu stiu care e sursa povestii (poate fi chestionabila sub multe aspecte) insa din cate se pare, judeca (fericirea dintr-o perspectiva cam lumeasca.
S-au mai spus povesti (adevarate, la mana intaia) despre familii care din perspectiva lumea puteau fi judecate la fel - el afemeiat ea rabdatoare pana la Dumnezeu, dar uite ca el inainte de moarte s-a pocait si uita asa (nadajduim) amandoi au castigat Cerul.
Ce poate fi mai frumos/bun decat atat?

2. Indragosteala initiala nu ajuta prea mult daca nu mai pui multe alte lucruri pe langa.

Oricum, crestinii ar trebui sa judece totusi lucrurile din alta perspectiva si anume pe cea a iubirii.

De indragostit te poti indragosti de multe ori, si cei mai multi oameni fara sa fie constienti de asta, dar de iubit (mai ales innotand impotriva curentului) nu poti iubi decat daca faci o alegere constienta si pui mult efort in asta.

Last edited by AlinB; 10.08.2012 at 00:34:08.
  #425  
Vechi 10.08.2012, 09:27:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Adrianismul timpuriu.
:-)))

M-am distrat copios la această replică, una din cele două care m-au amuzat ieri...
  #426  
Vechi 10.08.2012, 09:55:02
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

[quote=Pelerin spre Rasarit;464276]Daca pana si Parintele Arsenie Boca a ajuns sa fie tarat in mocirla vrajbei noastre atunci cu siguranta se intimpla ceva groaznic cu noi.



Nu va necajiti. Nici un prooroc nu a fost bine primit in patria sa. Este adevarat ca doare rau dar noi stim ca va veni (pentru fiecare) si marea zi a aflarii adevarului. Pana atunci ne trebuie rabdare, nadejde, credinta, dragoste. Si multa grija sa stam cat mai departe de taciuni. La orice atingere si la cel mai mic contact cu ei te murdaresc. Si nu merita sa ne mai manjim haina si cu taciunii altora.
Cat despre soarta pe care o meritam, eu cred ca inca ne mai iubeste Dumnezeu pentru ca nu ne da ceea ce meritam cu adevarat. Inca!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
  #427  
Vechi 10.08.2012, 10:37:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
În acest caz cred că Părintele Arsenie Boca a făcut apel la capacitățile sale de clarvăzător și nu cred neapărat că s-a înșelat. Faptul că Părintele nu cunoștea persoanele este o evaluare făcută prin prisma a ceea ce gândim noi despre cunoașterea unei persoane, nu prin prisma a cum cunoștea el. Aparenta "aiureală" s-ar putea de fapt să aibă niște rațiuni mai profunde la mijloc, rațiuni cărora nouă ne scapă dar unuia ca Arsenie Boca s-ar putea să nu îi fi scăpat, ba chiar cred că le-a avut în vedere.
Noi , crestinii practicanti sa spunem ca sfantul parinte era vazator cu duhul ,adica sf.Duh ii dezvaluia anumite taine ,el fiind placut lui Dumnezeu.
Casnicia nu este lapte si miere ,vine de la cuvantul cazna .
Daca parintele a dat aceasta recomandare nu a facut-o intamplator .
Daca era mai aspru ,asta este ,unii nu accepta adevarul spus in fata.
Parintele avea foarte putin timp iar pacatele noastre mult prea multe ca sa fie vreme de menajamente.
Noi nu traim in spiritul crestinilor rusi de acum 200 ani.
Sfinti noi la vremuri noi.
Sfarsitul veacurilor va dezvalui sfintenia parintelui si celor care il trateaza fara respect.
  #428  
Vechi 10.08.2012, 13:06:58
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Daca pana si Parintele Arsenie Boca a ajuns sa fie tarat in mocirla vrajbei noastre atunci cu siguranta se intimpla ceva groaznic cu noi.Probabil ca satui sa ucidem ce a pus Dumnezeu in noi am trecut plini de ravna sa stingem si lumina recunostiintei ce ar trebui sa o avem in fata unui om al lui Dumnezeu.Este cutremurator,o evidenta a simptomelor decesului spiritual ce ne ajunge din urma,ca pana si memoria unui asemenea parinte este subiect de polemica si contestare.Sa ne ajute Dumnezeu pentru ca am inceput sa nu mai realizam ceea ce facem.Am terminat de luptat cu propriile patimi si caderi si ne-am pus pe curatat trairile parintelui Arsenie Boca.Inclin sa cred ca tot ce ni-se intimpla in tara asta,care pe zi ce trece pare decupata dintr-un film al absurdului grotesc,este o judecata a lui Dumnezeu pentru halul in care am ajuns.Polemica ce contorsioneaza spiritul(nu cea care-l ridica plina de mila,bandajand ranile si nu amputand satanic un membru ce poate fi vindecat),doar un mod al fiecaruia de a-si exterioriza proprii demoni,va castiga probabil si ultima farama de teren ramasa nesupusa colcaielii frustrarii individuale.Apoi sa incendiem si noi Roma cantand la harpa pt ca nebunu rade cu satisfactie in fata dementei finale.Este trist spre ce ne indreptam dar probabil ca trebuie sa vina si clipa cand vom culege roadele ratacirii noastre.Chiar cred ca o meritam.
Subscriu asertiunii pertinente.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #429  
Vechi 10.08.2012, 13:35:14
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Asta e cazul de care vorbeam :

"Un tanar viitor preot vine la parintele Arsenie Boca si-l intreaba cum si unde sa-si gaseasca o consoarta. Nu gasise el pana atunci.
Si era acolo, in multime, in curtea Manastirii Brancoveanu, o tanara curatica, purtand o basma albastra. Si parintele Arsenie Boca a zis:
- Ia-o pe aceasta!
Parintele Arsenie Boca n-o cunostea nici el. O vedea pentru prima data! Dar i-a spus tanarului teolog:
- Uite, asta este femeia ta. Ia-o!
S-au insurat. A urmat o casnicie chinuita, fara intelegere si fara bucurii. Dar au dus-o pana la urma. Stiti, sunt multe familii care se chinuie si o duc asa... taras-grapis."

Decebal, nici un duhovnic nu e infailibil. Dar a te indemna asa aiurea in tramvai, cand tu iti pui mare nadejde in sfatul lui - si esti dispus sa-l urmezi orbeste, ca deh, e duhovnic maaare - este regretabil.

P.S. : Apropos de casatorie, imi vine in minte sfatul unui coleg de forum, N.Priceputu parca :) care zicea ca nu este indicat sa te casatoresti fara ca mai intai sa te indragostesti de persoana respectiva. Bun sfat!
Stimata Doamna Mirela.T va rog sa probati autenticitatea asertiunii dvs de mai sus cu precizarea inechivoca a sursei (carte, identitatea persoanelor implicate etc).
Astfel ma simt nevoit sa va rog (facand apel la constiinta in primul rand) sa retrageti afirmatiile. Multumesc.

Si eu pot afrima ca Pr. Arsenie Boca a sustintut reclama milka cu "si marmota invelea ciocolata...".

Au aparut diverse dracovenii care se folosesc de numle Pr. Arsenie Boca elucubrand... pe teme spirituale si nu numai.
Oare cine mana (indeamna) la minciuna?

Convorbiri astrale cu Sfantul Arsenie Boca - Florica Lecu
http://www.cartespirituala.ro/produc...6c1b0635d31c69
http://www.libris.ro/carte-ortodoxa/...--p369288.html
"Prietenul îmi oferise fotografii pentru a le da altor persoane. După două săptămâni Arsenie mi-a spus: "Să mai dai și altora fotografia! Vei vorbi lumii despre mine"
I-am răspuns: "Cu drag, Arsenie. Și despre sfântul Ciprian am vorbit."
Cu referire la faptul că, în timpul când scriam la prima carte, sfântul Ciprian mi-a spus: "În urma cărții tale vor veni credincioși la mine"
Atunci nu am văzut legătura, dar după aceea am întâlnit persoane care mi-au spus că din cartea mea au aflat de sfântul Cirpian sau/și de biserica Zlătari din București unde îi sunt moaștele și au participat la slujbele de acolo.
Arsenie a continuat: "Cu mine vei face mai mult și vei întâmpina și greutăți" Simțeam cum crește iubirea mea pentru sfântul Arsenie Boca. Mi-am dus mâna pe umăr, nu mă deranja ceva, am dus-o din cauza emoției. Arsenie m-a atenționat: "Lasă-ți trupul, privește sufletul! Este frumos asemenea unei crengi cu flori de măr"
Informațiile veneau în continuare..."

Despre dracoveniile ezoteriste puteti citi pe aici:
http://vicctoriaionepsihologulmeu.bl...4_archive.html

Cat despre interesul "spiritual" al autoarei si (im)pertinenta afirmatiilor dumneaei in legatura cu Pr. Arsenie Boca...
Cunoscand energiile - Florica Lecu
http://www.cartespirituala.ro/produc...oducts_id=2400
"Cunoscând energiile
Am ales situații care să cuprindă:
- depistarea câmpului energetic universal, a câmpului energetic uman, a centrilor energetici și corzilor energetice, menținerea lor în echilibru
- folosirea energiilor pentru împământare, protecție, curățare-purificare
- relaxarea, meditația, comunicările cu entitățile din planul fizic și din alte planuri de existență, cu plantele și animalele
- aspecte începând din viețile anterioare, înainte ca spiritul să pătrundă în viitoarea ființă pământeană, nașterea ei
- călătoriile spiritului și plecarea acestuia din corpul fizic, încheind încă un ciclu de viață pământeană, până în momentul în care, ajuns la maturitate spirituală, se reîntoarce în locul din care a plecat pentru prima dată în lumea fizică
Dacă ai sau nu capacități extrasenzoriale dezvoltate, dacă ai sau nu cunoștințe teoretice în domeniu, îmi doresc ca textul acestei cărți să te ajute."

Si pentru ca sunteti din SUA...
http://en.wikipedia.org/wiki/Verba_v...scripta_manent
"Verba volant, scripta manent"

Asadar sa luam aminte
"20. Vai de cei ce zic răului bine și binelui rău; care numesc lumina întuneric și întunericul lumină; care socotesc amarul dulce și dulcele amar!
21. Vai de cei care sunt înțelepți în ochii lor și pricepuți după gândurile lor!
22. Vai de cei viteji la băut vin și meșteri la făcut băuturi îmbătătoare!
23. Vai de cei ce dau dreptate celui nelegiuit pentru mită și lipsesc de dreptate pe cel drept!" Isaia, cap 5


Cat despre sfintii lui Hristos... orice se ridica impotriva lor se ridica impotriva luminii ochilor lui Dumnezeu:
"Căci așa zice Domnul Savaot: "Pentru slava Sa, El m-a trimis la neamurile care v-au jefuit pe voi; căci cel care se atinge de voi (sfintilor) se atinge de lumina ochiului Lui! " Zaharia 2,12

Doamne ajuta. Har, pace si intelepciune sa ne daruiasca Domnul Iisus Hrisotos. Amin!
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 10.08.2012 at 13:38:05.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27