Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2021, 11:28:28
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
daca regretul despartirii nu e etern, daca cu timpul se sterge atunci regretul n-a fost cu adevarat un regret.
Daca tu si cel drag care a decedat ajungeti in eternitate cu Hristos, regretele se sterg. Daca tu crezi ca vei regreta moartea lui si atunci cand sunteti amandoi langa Hristos, gresesti.

Regretul dupa cel drag este doar aici pe pamant.
Nu in eternitate.
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Regretul etern al despartirii se stinge doar prin refacerea conditiior initiale, adica prin restabilirea comuniunii, a unitatii. Abea atunci se stinge un regret care nu poate fi altfel decat etern in vechile conditii.
Exact. Tocmai de aceea atunci cand scrii pe coroana celui drag "regrete eterne" mesajul pe care-l transmiti este: "niciodata restabilirea comuniunii si unitatii noastre nu va mai fi posibila!".

Ori mie acest mesaj mi se pare o insulta la adresa celui decedat.
Poti scrie asa ceva doar daca acesta s-a sinucis.
Sau daca ai certitudinea ca va ajunge in iezerul de foc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2021, 11:35:37
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca e credinta, atunci nu e niciun regret; una din doua, nu amandoua.
Da da.
Exista regret chiar daca e credinta. Despartirea de cel drag o resimtim ca o durere chiar daca rational stim ca el a plecat intr-o lume mai buna.

Insa regretul despartirii de cei dragi este temporar. Dupa aceasta viata ne vom reintalni cu ei si vom fi in fericire alaturi de Hristos, daca urmam Calea Lui pana la sfarsit. Atunci cand are loc reintalnirea, orice regret va disparea.

Atunci cum sa scriu "regrete eterne"?

"Regrete eterne" este o expresie inventata de niste atei comunisti si adoptata de noi crestinii, pe negandite, ca "asa s-a pomenit!".
Iar acum unii, in loc sa gandeasca cu mintea lor innoita de Domnul, apara din reflex o expresie care nu are nimic de-a face cu nadejdea credinciosului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2021, 18:35:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Fiecare suflet bun ce are parte de regrete eterne de la cei ramasi jos, va locui impreuna cu Dumnezeu in Rai luminand peste viata lor ca o stea de pe Cer.
"Fiecare suflet bun ce are parte de regrete eterne de la cei ramasi jos" se va rasuci in mormant datorita lacrimilor celor care-l plang fiindca prin ele(prin lacrimi) ei contrazic odihna vesnica pe care i-o canta, dar pe care o neaga lacrimile lor.
Cum sa te odihnesti daca in urma ta curg lacrimi de despartire? Dumnezeu le vede.
Regretele provin din atitudinea lumeasca, nu din invatatura duhovniceasca lasata noua de Hristos.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2021, 19:07:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Da da.
Exista regret chiar daca e credinta. Despartirea de cel drag o resimtim ca o durere chiar daca rational stim ca el a plecat intr-o lume mai buna.

Insa regretul despartirii de cei dragi este temporar. Dupa aceasta viata ne vom reintalni cu ei si vom fi in fericire alaturi de Hristos, daca urmam Calea Lui pana la sfarsit. Atunci cand are loc reintalnirea, orice regret va disparea.

Atunci cum sa scriu "regrete eterne"?

"Regrete eterne" este o expresie inventata de niste atei comunisti si adoptata de noi crestinii, pe negandite, ca "asa s-a pomenit!".
Iar acum unii, in loc sa gandeasca cu mintea lor innoita de Domnul, apara din reflex o expresie care nu are nimic de-a face cu nadejdea credinciosului.
Am boldat prima propozitie si ultima care, daca privesti mai etent, se cam contrazic, insa nu e tragic fiindca din asta se poate deduce ca legaturile lumesti sunt mai puternice decat harul din inima fiecaruia dintre noi; aceasta stare se cuvine a fi schimbata, fiindu-ne in putere sa lucram asupra inimii noastre.

Regretul temporar vine de la ruperea legaturilor lumesti si asta dovedeste ca suntem legati de lume mai mult decat de Hristos. Asta este invatatura lui Hristos: sa reusim sa traim aici, in lume, dupa regulile ceresti; aici trebuie sa invatam, sa traim si sa aplicam fericirea vesnica, nu doar din gura, ci din fapte si sentimente.
Cum traim aici, tot asa vom trai si dincolo.


P.S. Inteleg din mesajul tau ca este o succesiune de idei in dezvoltare si ca nu esti de acord cu ambele boldari in acelasi timp, nu?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2021, 17:26:58
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Inteleg din mesajul tau ca este o succesiune de idei in dezvoltare si ca nu esti de acord cu ambele boldari in acelasi timp, nu?
Nu.
Sunt de acord cu bolduirile tale.
Poti boldui ce doresti, nu ma supar.
Sunt de acord si sa pui celor dragi tie pe coroana "regrete eterne".

Eu nu am pus si nu voi pune. Da, m-a durut despartirea. Inca ma mai doare. Sunt om.
Dar nadajduiesc sa ma intalnesc cu ei candva. Atunci, orice regret va inceta. Nu este un regret etern.

Tu ce vei face?
Te vei bucura la moartea celor dragi?
Le vei transmite "regrete eterne"?

Care e varianta ta? Cum ti se pare corect?
Ca nu prea inteleg.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2021, 21:53:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Nu.
Sunt de acord cu bolduirile tale.
Poti boldui ce doresti, nu ma supar.
Sunt de acord si sa pui celor dragi tie pe coroana "regrete eterne".

Eu nu am pus si nu voi pune. Da, m-a durut despartirea. Inca ma mai doare. Sunt om.
Dar nadajduiesc sa ma intalnesc cu ei candva. Atunci, orice regret va inceta. Nu este un regret etern.

Tu ce vei face?
Te vei bucura la moartea celor dragi?
Le vei transmite "regrete eterne"?

Care e varianta ta? Cum ti se pare corect?
Ca nu prea inteleg.
Ca nu prea intelegi ma face sa cred ca inca nu te-ai gandit deloc la moartea ta; cand am intalnit acest gand prima data m-a contrariat putin, dar incet-incet am tot incercat sa ma pun in situatia aceea, desi inca nu stiu cum m-a ajutat.

Eu n-am avut regrete la moartea tatalui meu si am explicat unei surori ca e mai bine sa-i multumim lui Dumnezeu pentru odihna pe care o merita, iar faptul ca o alta sora a mostenit casa parinteasca m-a bucurat. E cazul sa ma bucur ca a scapat din desertaciunea asta.

Am explicat si lui Moroco ca regretele nu-l ajuta pe cel plecat sa se odihneasca pentru ca regretele sunt generate de mine si-l afecteaza pe cel plecat, fiindca Dumnezeu se uita la ce a lasat el in urma lui, asadar e fals sa-i urez "din gura" vesnica odihna, dar nu si din inima; ce este in inima mea e responsabilitatea mea.
E natural sa regret, dar sunt chemat la transcendenta, deci sunt invatat sa nu regret.
Suntem oameni cu totii, insa ne credem crestini chiar daca nu o dovedim.

S-ar putea sa nu ma mai intalnesc niciodata cu cei dragi de aici si am aflat ca dupa deces, mai mult ca sigur, voi avea doua surprize:
1-sa nu ma intalnesc acolo cu cine ma astept eu,
2-sa ma intalnesc cu cine nu ma astept deloc,
si asta indiferent unde voi ajunge.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.02.2021, 19:17:49
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu n-am avut regrete la moartea tatalui meu.
E cazul sa ma bucur ca a scapat din desertaciunea asta.
Daca n-ai avut regrete ci te-ai bucurat ca a murit taica-tău, OK.
Eu consider o alienare treaba asta dar daca tu insisti ca asa e bine, nu am nimic de comentat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2021, 21:15:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Daca n-ai avut regrete ci te-ai bucurat ca a murit taica-tău, OK.
Eu consider o alienare treaba asta dar daca tu insisti ca asa e bine, nu am nimic de comentat.
Asa e bine.
Mai trebuie sa adaug ca, fiind pus sa aleaga(preot fiind in 1959), el a ales sa faca puscarie pentru Hristos cand eu eram prea mic sa ma dumiresc ce suferinte aducea asta familiei lui cu 7 copii si sotie casnica, mama biruind chinul acela doar vreo 10 ani. Nu stiu ce alegere am fi facut noi (copii lui) daca eram in situatia lui, dar toti suntem fericiti pentru el si de la el.

Poate astfel se intelege mai corect de ce efort supraomenesc are nevoie fiecare pentru lucru asupra inimii proprii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.02.2021, 03:39:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Sau daca ai certitudinea ca va ajunge in iezerul de foc.
... si tu nu!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 15.02.2021 at 04:59:51.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.02.2021, 10:50:24
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Ai chef ce cearta si n-ai cu cine, asa-i?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare