Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.04.2013, 22:29:06
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Question Artele martiale

Buna seara, as dori sa ma inscriu la cursuri de arte martiale in genul celor de autoaparare, exista vreun impediment..... dpdv religios? multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 26.04.2013 at 22:32:11.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.04.2013, 23:21:58
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

s-a mai discutat. forumul e cam impartit in doua. unii realisti, gen "da frate, apara-te", printre si eu, practicant, ma numar, si altii, mai idealisti, ca artele martiale=diabolice, si o data la 2 pagini o sa bage un citat de la un duhovnic ca trebuie sa "ne bazam pe protectia Maicii Domnului(citez din memorie)"
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.04.2013, 23:32:04
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Normal ca de unul singur nu faci nimic, poti sa fii Bute ca tot iti gasesti nasul. Eu doresc sa ma apuc de sport si cred ca este util sa stii sa te aperi.
Imi poti recomanda ceva in bucuresti? mersi
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2013, 11:11:34
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Normal ca de unul singur nu faci nimic, poti sa fii Bute ca tot iti gasesti nasul. Eu doresc sa ma apuc de sport si cred ca este util sa stii sa te aperi.
Imi poti recomanda ceva in bucuresti? mersi
Mie mi-ar fi placut sa fac Wing Chun am vazut filmul Maestrul Ip si mi s-a parut foarte tare, dar din pacate nu este in oras la mine... eu zic sa te uiti pe linku asta si apoi sa te documentezi :D sper sa-ti placa

https://www.facebook.com/evangelos.w...eam&group_id=0
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2013, 12:45:26
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Buna seara, as dori sa ma inscriu la cursuri de arte martiale in genul celor de autoaparare, exista vreun impediment..... dpdv religios? multumesc
Niciunul.
Daca vrei sa te lupti cu proprii demoni.
__________________

Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2013, 15:09:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Buna seara, as dori sa ma inscriu la cursuri de arte martiale in genul celor de autoaparare, exista vreun impediment..... dpdv religios? multumesc
am facut si eu arte marțiale, acum 21 de ani. aproape un an.
pe lângă stilul propriu-zis înveți și câteva tehnici de meditație.
dar acestea țin strict de relaxare. nu are nimic mistic.
dar se poate intampla să ai vreun instructor care a făcut practică un China, pe la vreo mănăstire gen Shaolin.

recomandarea mea este aikido.

ca o paranteză, îmi povestea un coleg mai în vârsta că a participat, în comunism, la o conferință despre yoga.
iar profesorul de yoga le spunea că este că această este foarte buna, atât timp cât se rezuma la partea fizică și nu abordează partea mistică din yoga.
interesant este că profesorul care le atrăgea atenția era Gregorian Bivolaru. și știm cum a ajuns să abordeze yoga.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.04.2013, 15:35:24
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

tocmai nu doresc nicio legatura oricat de mica ar fi ea cu tehnicile orientale de "spiritualitate" de aceea am intrebat.
am cunostinte care au mers la cursuri de yoga pentru sport dar au simtit lucruri ciudate in urma meditatiei, stari de slabiciune, dureri de cap si au trecut la alte sporturi mai putin ciudate.

pe mine ma intereseaza cele de autoaparare , nu cunosc ce este aikido, pt ce o recomanzi?
ceva recomandari de cluburi in bucuresti? multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.04.2013, 16:03:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
tocmai nu doresc nicio legatura oricat de mica ar fi ea cu tehnicile orientale de "spiritualitate" de aceea am intrebat.
am cunostinte care au mers la cursuri de yoga pentru sport dar au simtit lucruri ciudate in urma meditatiei, stari de slabiciune, dureri de cap si au trecut la alte sporturi mai putin ciudate.

pe mine ma intereseaza cele de autoaparare , nu cunosc ce este aikido, pt ce o recomanzi?
ceva recomandari de cluburi in bucuresti? multumesc
aikido este considerată că cea mai completă dintre artele marțiale.
în aikido nu există competiții de contact, decât demonstrative.
cel mai celebru practicanți este Steven Seagal. care este Mare Maestru.
este o artă marțială care nu pune accent pe spectacol, așa cum face kung-fu, ci pe eficiență.
se pune accent pe folosirea forței adversarului si redirectionare aceste forțe împotriva lui.
principii:
1. când apare o problema, fugi cât poți de tare.
2. dacă nu se poate aplică pct. 1 imobilizeaza adversarul cu minim de efort pentru ține și minim de traume pentru el.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2013, 16:46:35
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

nu stiu ce imobilizare poate face o femeie :)), dar ms pt raspuns. vezi ca ti-am trimis MP
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2013, 17:15:18
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
tocmai nu doresc nicio legatura oricat de mica ar fi ea cu tehnicile orientale de "spiritualitate" de aceea am intrebat.
am cunostinte care au mers la cursuri de yoga pentru sport dar au simtit lucruri ciudate in urma meditatiei, stari de slabiciune, dureri de cap si au trecut la alte sporturi mai putin ciudate.

pe mine ma intereseaza cele de autoaparare , nu cunosc ce este aikido, pt ce o recomanzi?
ceva recomandari de cluburi in bucuresti? multumesc
ai-ki-do


a invata "arte" martiale - implica inevitabil contactul cu tehnici orientale de "spiritualitate".

A invata doar tehnici ofensive/defensive fara suportul fortei si supletii interne nu este arta.

O arta martiala este "arta" doar atunci cand practicantul cultiva o forma rafinata de energie - "ki"/"chi" - cu care isi asuplizeaza si fortifica structura interna, o armonizeaza -"ai"- ... si uite ai obtinut o "cale" ("do")- un mod de a aborda suferinta in aspectul violentei.

ai-ki-do.

In esenta, si calugarii crestini fac ai-ki-do.

Lantul biochimic este acelasi.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 27.04.2013 at 17:42:22.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare