Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2014, 07:43:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit Trezirea la punctul zero

17. Dar vai celor ce vor avea în pântece și celor ce vor alăpta în zilele acelea!
18. Rugați-vă, dar, ca să nu fie fuga voastră iarna.
19. Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.
20. Și de nu ar fi scurtat Domnul zilele acelea, n-ar scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși, pe care i-a ales, a scurtat acele zile.
24. Ci în acele zile, după necazul acela, soarele se va întuneca și luna nu-și va mai da lumina ei.
25. Și stelele vor cădea din cer și puterile care sunt în ceruri se vor clătina.
(Mc13, 17-20.24-25)


http://www.filmedocumentare.com/trez...-punctul-zero/

”Există un proces de schimbări fără precedent ce se desfășoară pe Pământ...
În momente-cheie din istoria umanității, înțelepciunea a fost transmisă, permițând astfel oamenilor să trăiască schimbări rapide fără frică. Acum este unul din acele momente. Trăim încheierea unui ciclu ce a început acum aproape 200.000 de ani, și un proces de inițiere demonstrat acum 2000 de ani. Filmul este făcut în 1996.”

Excelentă conferință de 3 ore jumate, cu Gregg Braden, subtitrată în română(clic CC).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2014, 23:21:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Antiecumenism extrem si New Age in acelasi pachet. Interesant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2014, 23:39:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Antiecumenism extrem si New Age in acelasi pachet. Interesant.
Esti fericit daca ai ajuns la o concluzie,eu inca ma uit perplex la o combinatie intre imaginistica apocaliptica iudaica din acel citat biblic si o abordare new-age :) Habar nu am care-i legatura.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2014, 23:47:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Oai si tu ai ai ajuns rapid la concluzia ca e marfa New Age, cu ce se mai incearca condimentarea unei macari deja imputite, e partea a doua :)

Nu incerca sa intelegi povestea din perspectiva unei inalte teologii, sunt facute in asa fel incat doar aia semidocti religiosi sau alienati intelectual pot face conexiunile necesare din perspectiva unei presupuse logici si coerente :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2014, 23:55:04
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiti ce este cel mai interesant? :) La momentul cand s-a scris Evanghelia dupa Marcu(considerata de multi evanghelia cea mai veche dintre cele patru)oamenii habar nu aveau de idei precum ale lui Braden.Deci cumva chiar autorilor din vechime le-a scapat insasi esenta propriei scrieri,si inca la modul plenar :) La acest gen de probleme ajungi cand muti obsesii moderne in perioada de inceput a crestinismului.Habar nu am de ce au oamenii o asemenea inclinatie lejer ilogica dar cert este ca are succes :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.05.2014, 10:42:33
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ideile astea cu ciclurile ma fac sa mor de ras. Cred ca intr-o zi o sa ii spun unui braindead/brainwashed din astia "bre, am impresia ca universul ala ciclic al vostru e pe stop".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2014, 13:57:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Ideile astea cu ciclurile ma fac sa mor de ras. Cred ca intr-o zi o sa ii spun unui braindead/brainwashed din astia "bre, am impresia ca universul ala ciclic al vostru e pe stop".
Pai nici nu trebuie sa pierzi 3 ore. Citesti introducerea aia cu ciclurile si realizezi ca mai bine iti vezi de treaba.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare