Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.07.2016, 03:10:41
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Minunat, eu zic atât:

Felicitări tuturor donatorilor, vi-ați adunat comoară în cer și pe pământ.

Și Domnul să-i ierte pe cei care n-au donat și să-i ajute să doneze, deși niciodată ar fi ceva obligatoriu, totdeauna suntem liberi. Dar cu cât dați mai mult, cu atât primiți mai mult.

Îmi amintesc de cuvintele Sfântului Ioan Gură de Aur, care tâlcuia pilda celor 2 bani ai văduvei, spunea:

"Domnul ne spune că văduva a dat cel mai mult, deși a dat doar 2 bani de aur, față de alții care dădeau un cufăr plin de monezi de aur. De ce ea a dat cel mai mult? Fiindcă ea a dat tot ce a avut și a suferit cel mai mult. Mergea acasă și nu știa dacă va mai avea ce să mănânce mâine, fiindcă și-a dat toți banii. Dar Domnul îi poartă de grijă, cum a promis, în altă parte, să nu purtăm grija zilei de mâine. Deci ce răsplătește Domnul? Jertfa. Cu cât suferi mai mult, cu cât riști mai mult, înseamnă că te dăruiești mai mult, și iubești mai mult, cu atât e mai mare jertfa ta. Văduva a dat tot ce-a avut. Dar cei ce ce dădeau mai mult ca văduva? Sau chiar un cufăr cu galbeni de aur? De ce au dat mai puțin? Fiindcă ei mai aveau acasă probabil încă 10 sau 15 cufere, poate chiar mai multe cufere cu aur, de rezervă, avuția lor. Deci dacă mai aveau 15 cufere de aur acasă la ei, și au dat un cufăr, e ca și cum din 15 monezi, au dat o monedă. Cu adevărat mare era jertfa acelui om, dacă ar fi avut acasă un cufăr și l-ar fi dat pe tot. Cum și cei doi bani ai văduvei, dacă erau două cufere de galbeni, ea le-ar fi dat pe amândouă. Așa este dragostea și jertfa creștinilor (...)"

Demetrius, "sus să avem inimile". Te felicit. E jertfa ta, e mărturisirea ta. Dacă tu vrei să-ți iei răsplată pe pământ, ia-ți, că Domnul îți dă.
Spune Sfântul Teofan Zăvorâtul că cine își spune altui om, fapta lui bună, Domnul i-o va răsplăti însutit aici pe pământ și nu înmiit și infinit în ceruri.

Și eu am donat, prin sms, mai multe sms-uri, nu spun cât. Banii văduvei. Sau cuferele altora. Măsura jertfei și dragostei fiecăruia.

P.S.:

Da, subscriu la ce a zis Dragos, discursul lui Mihnea Dragomir, e "vrăjeală nasoală", eu îi spun scolasticism pompos și ieftin. E fix invers de cum spune Mihnea. Hristos spune: "Eu n-am venit să Mi se slujească, ci am venit ca să slujesc." Deci fix Biserica trebuie să slujească laicatul, cât de bine poate ea. Și nu le spunem laicat, spunem să-i slujească pe creștini și pe toți oamenii "ca văzând ei faptele noastre cele bune, să cunoască pe Domnul". Și "așa vă vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea iubire unii față de alții." Deci unii față de alții, creștinii față de toți oamenii. Cine este aproapele meu? Samarineanul milostiv, deci toți oamenii...

Doamne miluiește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.07.2016, 05:08:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
...

Demetrius, "sus să avem inimile". Te felicit. E jertfa ta, e mărturisirea ta. Dacă tu vrei să-ți iei răsplată pe pământ, ia-ți, că Domnul îți dă.
Spune Sfântul Teofan Zăvorâtul că cine își spune altui om, fapta lui bună, Domnul i-o va răsplăti însutit aici pe pământ și nu înmiit și infinit în ceruri.

Și eu am donat, prin sms....
TU meriti felicitări și le vei primi infinit si in ceruri si aici fiindcă, spre deosebire de mine, tu ai donat cum ai putut, nu abia în urma ”slagărului” trist al Taxi-metristilor, cand pe mine m-a cuprins, pe drept rusinea ca nu eram si eu donator.

Ma bucura si te felicit ca, citindu-ti mesajele, se vede că la tine vorba si fapta sunt in armonie.

Nu e jertfa si nici marturisirea mea, ci o mare durere si Il rog pe bunul Dumnezeu sa ma indrepteze pe mine si sa te intareasca pe tine si pe toti cei de aici in Voia Lui.

Catedrala Mantuirii Neamului si-ar face cu adevarat lucrarea sa mantuitoare numai din momentul inaugurarii, iar pana atunci multe, mari, grele si nepocaite pacate blestemate atarna greu de grumazul neamului.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.04.2017, 09:42:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit Donator la Catedrala Mantuirii Neamului

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius
Din mesajul tau mie imi apare ca tu nu ai facut inca o donatie si, de fapt, asta te enerveaza pe tine, nu semnatura mea care te vadeste.
...
O nu.Nu ma enerveaza.N-am de ce.Eu plec de la premisa ca deja am dat
bani din impozitul meu pt construirea catedralei, insa altii nu doresc aceasta
constuire....
11. Voi însă ziceți: Dacă un om va spune tatălui sau mamei: Corban! adică: Cu ce te-aș fi putut ajuta este dăruit lui Dumnezeu,
12. Nu-l mai lăsați să facă nimic pentru tatăl său sau pentru mama sa.
13. Și astfel desființați cuvântul lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri ați dat-o. Și faceți multe asemănătoare cu acestea.
(Mc7,11-13)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.04.2017, 10:40:47
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
11. Voi însă ziceți: Dacă un om va spune tatălui sau mamei: Corban! adică: Cu ce te-aș fi putut ajuta este dăruit lui Dumnezeu,
12. Nu-l mai lăsați să facă nimic pentru tatăl său sau pentru mama sa.
13. Și astfel desființați cuvântul lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri ați dat-o. Și faceți multe asemănătoare cu acestea.
(Mc7,11-13)
Bai tati ai febra ? Statul cand da bani pt Catedrala da din banii mei, ai tai, a lui x, a lui y, pt ca statul nu are banii sai, ci banii altuia.

Te tragi din maimutza sau ceva de genul de nu intelegi niste lucruri extrem de simple ? Milostivule care esti tu milostiv...

PS: sa ceri de la Dumnezeu si certificat de suferitor de patimi , in caz ca devi unul sau certificat de biruitor de patimi, in caz ca devi unul . :))
Bine au zis Sfintii Parinti: Milostenia trambizata este batjocura diavolului =))

A stai, ca tu esti ala cu "omul este diavol", gata m-am lamurit.

Last edited by Copacel; 18.04.2017 at 10:43:44.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.04.2017, 12:51:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si daca zicea "dati bani pentru Catedrala" ii sareai in cap ca "eu de ce sa dau, tu ce ai dat?"
Si daca zicea ca da, ii cereai dovada, poftim ai dovada.

Dar acum daca ai dovada nu e bine, ca e reclama mascata..

Astia ca tine sunt imposibil de multumit, intotdeuna stiu eu mai bine cum trebuie sa fie, si trebuie sa fie exact invers decat cum e normalitatea.

Pai cum altfel si-ar defula complexele si problemele care arata fara dubioo ca ei nu sunt ca majoritatea ce reprezinta normalitatea?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.04.2017 at 12:53:43.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.04.2017, 13:59:13
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca zicea "dati bani pentru Catedrala" ii sareai in cap ca "eu de ce sa dau, tu ce ai dat?"
Paradoxal a intrebat asa ceva, iar eu i-am dat acelasi raspuns:
Am dat din banii mei de taxe si impozite la stat.Faptul ca n-au curajul sa ia de la stat acei bani e problema Adminstriatiei BOR.

Citat:
Si daca zicea ca da, ii cereai dovada, poftim ai dovada.

Dar acum daca ai dovada nu e bine, ca e reclama mascata..

Astia ca tine sunt imposibil de multumit, intotdeuna stiu eu mai bine cum trebuie sa fie, si trebuie sa fie exact invers decat cum e normalitatea.

Pai cum altfel si-ar defula complexele si problemele care arata fara dubioo ca ei nu sunt ca majoritatea ce reprezinta normalitatea?
Sa ia din taxe si impozite de la stat, ca eu acolo imi platesc taxele.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.04.2017, 14:08:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Paradoxal a intrebat asa ceva, iar eu i-am dat acelasi raspuns:
Am dat din banii mei de taxe si impozite la stat.Faptul ca n-au curajul sa ia de la stat acei bani e problema Adminstriatiei BOR.
Da, ne spalam pe maini ca Pilat din Pont :))

Da, curaj, se vede ca stii mare lucru despre cum functioneaza Statul de Drept, impozitele, etc. :)

Citat:
Sa ia din taxe si impozite de la stat, ca eu acolo imi platesc taxele.
Nu platestii, ti se iau, asta e replica de zgarcit care nu-i scapa din mana decat ce i se ia cu forta

"Pai nu fac nici milostenie la saraci, nici nu dau pomana la Biserica, dau doar la Stat, cine are nevoie sa ceara de la Stat nu de la mine"

Acum poate n-ar trebui sa ma amuz, pari un caz destul de grav totusi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.04.2017 at 14:15:20.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.04.2017, 15:12:31
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu platestii, ti se iau,
Ba nu.Platesc.Ca daca vreu Eu, as gasi imediat o cale legala prin care sa nu le mai platesc.Si gata. Deci le platesc, ca VREAU EU.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.04.2017, 15:17:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ba nu.Platesc.Ca daca vreu Eu, as gasi imediat o cale legala prin care sa nu le mai platesc.Si gata. Deci le platesc, ca VREAU EU.
Sigur. asa cum ai gasi si o cale sa-ti inozi sireturile ca sa nu mai cazi in nas la fiecare 3 postari.
Dar nu ca nu stii. Sau nu poti. Nu vrei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.04.2017, 15:30:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur. asa cum ai gasi si o cale sa-ti inozi sireturile ca sa nu mai cazi in nas la fiecare 3 postari.
Dar nu ca nu stii. Sau nu poti. Nu vrei.
Vorbesc serios.Chiar exista o cale legala care imi permite sa fac si abuz la asa ceva din cauza unui "vid legislativ" intentionat lasat asa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare