Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2006, 13:49:45
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Deoarece de statistici pesimiste suntem satui, de vesti proaste la fel, de romani inteligenti iar, am zis ca ar fi o proba de optimism sa vedem si lucruri bune. Sa vedem acea parte plina a paharului. Am auzit o vorba cum ca romanul daca vrea sa fie destept devine pesimist. As inclina sa o cred.
Va spun sincer ca eu ma simt bine in biserica. Imi plac foarte mult cantarile si cateodata chiar cu riscul de a sminti pe cineva mai cant si eu, ce sa faci romanul e si artist.
Imi place cand parintele duhovnic ne zambeste de bun venit si il mangaie pe cap pe piticul meu de 6ani. Imi place sa salut pictura Brancovenilor si a lui Stefan Cel Mare, Dumnezeu sa-i aiba langa sfinti Lui.
Imi plac batranele care mai sporovaiesc in spatele meu si-mi dau ocazia sa ma rog pentru ele.
Imi place cuvantul lui Dumnezeu care ma patrunde la fiecare slujba si care lucreaza.
Imi place lucrarea lui Dumnezeu care trimite oameni amarati in fata bisericii si-mi arata cu ce daruri m-a inzestrat ca sa pot intelege mai repede si mai bine invatatura Lui.
Imi place ca vad oameni acolo si ca se roaga asa cum stie fiecare si pentru ei de fiecare data adresez o rugaciune lui Dumnezeu: Doamne miluieste-i. La fel o fac si pentru voi.
Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toti cei care iubim casa Lui.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2006, 01:33:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand, mie imi pare tare bine ca avem biserica noastra romaneasca aici si nu trebuie sa ne imprastiem pe la alte biserici ortodoxe sau pe la slujbele gazduite de biserici ne-ortodoxe.

Imi place ca in biserica noastra te cuprinde intotdeauna o atmosfera de pace si liniste, toate sunt asezate cu bunacuviinta si te imbie la rugaciune si dragoste frateasca. Slujbele sunt extraordinar de frumoase, muzica bisericeasca este de-a dreptul sublima si de multe ori, in drum spre casa, desi eu una nu stiu sa cant, ma pomenesc cum imi rasuna in gand acele acorduri dumnezeiesti. Preotul nostru este foarte bun si sufletist si tine niste predici ziditoare, da exemple din viata de zi cu zi, si nu exista duminica in care sa nu poti spune: am mai invatat ceva azi!

Dumnezeu sa ne ajute tuturor sa mergem cu drag la Sfanta Biserica!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.11.2006, 22:37:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Sa stiti ca in strainatate legatura Biserica-credinciosi este mai stransa decat in tara, la Bis unde merg eu, preotul niciodata nu ne intampina, predicile sunt slabe, si cantarile fuserite, mi-asi dori si eu o biserica ca a voastra....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2006, 08:28:29
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Imi pare rau pentru ce ne spui. Dar am sa-ti impartasesc din mica mea experienta duhovniceasca, care poate ca te ajuta cu ceva.
Chiar aseara am sosit de la M-rea Prislop unde s-a tinut parastas pentru parintele Arsenie Boca. Dumnezeu sa-l ierte. Sigur, acolo au venit enorm de multi oameni fiecare cu problemele lor. Vorbeau in jurul meu, isi spuneau necazurile si supararile, la izvorul care era la doi pasi de preotii ce tineau slujba se certau. Dar toate astea nu m-au deranjat pentru ca rugaciunile si cantarile slujbei erau la mine in suflet, suflet pe care nu mi-l atinge nimeni. De mult timp imi impun si reusesc sa fiu absent la ce se intampla in jurul meu, mai putin la ce se intampla la rugaciune si in suflet.
Nu pot sa spun ca ii iubesc sau urasc pe oameni, asta e calitatea altora, nu pot sa spun ca stiu ce se intampla intr-o biserica de afara, pentru ca nu stiu, dar pot sa-ti spun ce se intampla in sufletul unei persoane daca isi impune rugaciunea launtrica. Este inaltator, este frumos si este placut.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2006, 12:22:37
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Imi place muzica psaltica,icoanele bizantine,rugaciunile sfintilor,cerul instelat,oamenii cu lumanari in mana venind de la Inviere,sunetul clopotelor si cantecul de toaca,imi iubesc parintii si copiii,imi iubesc sotia,va iubesc si pe voi chiar daca pe unii nu va inteleg prea bine,il iubesc pe Dumnezeu chiar daca il supar mereu.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2006, 14:40:21
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Intr-adevar sint Biserici care ne atrag in mod deosebit .
Biserica care asi vrea sa o am linga mine e la doua ore departare din cauza asta ajung rar . Predicile de acolo sint deosebite , le gasesc extrem de ziditoare , mereu e ceva de invatat .
Dar altceva vreau sa va spun :
Sint citeva Icoane in Biserica aceasta care n-au asemanare . Stau in fata Icoanei Domnului nostru Iisus Hristos si a Maicii Domnului si nu ma mai satur . Daca n-ar fi lume in Biserica asi intepeni acolo . Asi vrea sa le spun ceva si cuvintele mi se opresc pe buze . Le simt prezenta e ceva ce nu se poate explica . Nu pot sa-i spun Maicii Domnului decit atit "cit esti de Frumoasa si mareata .." nici nu pot sa ma rog ! Stiti ce inseamna asta ? Nici o rugaciune ....! Daca pentru ochii trupesti e asa cum va fi pentru cei sufletesti ?
La icoana Domnului Nostru Iisus Hristos imi piere glasul . Gindesc numai "Doamne Tu toate le stii".
Imi vine sa pling chiar in acest moment cind vad oameni care au ginduri protivnice in privinta Icoanelor ,si ma rog sa le dea Dumnezeu la toti aceasta Bucurie pe care o am eu cind sint linga ele .
Nu am scris din mandrie , cine intelege astfel greseste , scriu din dragoste si recunostinta pentru Cel care ne da noua dupa inima noastra in acel moment .
Doamne ajuta si limineaza-i pe toti ! Amin !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.12.2006, 12:28:28
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Imi place muzica psaltica,icoanele bizantine,rugaciunile sfintilor,cerul instelat,oamenii cu lumanari in mana venind de la Inviere,sunetul clopotelor si cantecul de toaca,imi iubesc parintii si copiii,imi iubesc sotia,va iubesc si pe voi chiar daca pe unii nu va inteleg prea bine,il iubesc pe Dumnezeu chiar daca il supar mereu.Doamne ajuta!
Foarte frumos spus!!!!
In cateva cuvinte ai cuprins tot ce era de spus.
Am citit cuvintele tale,am inchis ochii si am meditat,mi-am imaginat si sufletul meu s-a umplut de bucurie si de simtirea unor clipe de neuitat...
Iti Multumesc !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.04.2007, 04:14:24
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Hai sa revenim la acest topic, care saracul are cateva mesaje, iar fratele lui negativ si anume "ce nu ne place..." are adepti o gramada si mesaje pe masura.
Ma intreb de ce vedem intai raul si apoi binele?
Haideti sa va spun ce imi place mie la bisericuta mea.
Este una micuta, cu hramul "Cuvioasa Parascheva", si pe care acum, fiind departe de casa, o port in suflet pentru tot ce mi-a oferit pana acum.
Nici nu stiu cu ce sa incep?
Cu preotii? Da, sunt oameni deosebiti si pe care eu ii apreciez foarte mult. Poate altii nu, dar sincer...NU IMI PASA... Eu ii vad buni si mai departe ne va judeca Dumnezeu. Eu pot doar sa ma rog pentru ei.
Slujbele? Deosebite. Preotii au fost inzestrati cu niste voci superbe, dar asta nu inseamna ca nu participa la cantari toata lumea. Este extraordinar.
Pictura? Nu pot spune ca este iesita din comun, dar pentru mine e speciala si asta conteaza.
Oamenii din biserica? Galagiosi sau nu, agitati sau nu, copii, tineri, batrani...o familie intr-adevar.
Asta e bisericuta mea si abia astept sa o revad.
Doamne ajuta!
Ioana

Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.04.2007, 18:51:15
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Si mie imi place sa IL vizitez pe Dumnezeu in Casa Lui care este Sfanta Biserica si Sfanta Manastire si ma bucur ca are Dumnezeu mai multe Case de-ale LUI in zona in care locuiesc eu,aici sunt f.multe Locasuri Sfinte si am unde merge, cand la una,cand la alta,asa incat ma bucur ca locuiesc intr-un cartier cu multe Biserici.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.12.2009, 21:51:18
elena1971 elena1971 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2009
Mesaje: 12
Implicit harul preotului indeperteaza monotonia din biserica

Nu ma consider un bun crestin,dar pot spune ca l-am cautat pe Dumnezeu in toate momentele grele din viata mea.Stiu ca la fel ca si mine procedeaza multi.Ne amintim de Biserica si de Dumnezeu la greu si uitam imediat ce raul trece .Asta pana de curand cand la Biserica noastra a venit un preot tanar care abia a fost hirotonit, dar care are un suflet mare si o bucurie in a savarsii Sfanta Liturghie incat nu ma pot satura si abia astept urmatoarea slujba.Daca eu as fi singura persoana care ar vedea lucrurile asa poate ca as fi subiectiva ,dar toti cei care au avut ocazia sa vina in mica noastra biserica gandesc la fel.Nu cere nimic,se multumeste cu ce poti sa dai si nu uita ca la sfarsitul slujbei sa multumeasca pentru toate darurile pe care le primeste pentru biserica si pentru tot ajutorul dat de enoriasi.A reusit sa faca lucruri deosebite pentru biserica fara sa ceara sau sa impuna ceva, doar a propus si atunci toti cei care au dorit sa ajute au facut-o ,iar multumirile au fost in egala masura pentru toti .La inceputul postului Craciunului am fost la spovedanie si intradevar am simtit ca am plecat vindecata .Este genul de om foarte senin care iti spune exact ce trebuie sa sti,chiar si atunci cand stie sigur ca se vor supara unii sau altii .Predica o tine cu asa placere incat as putea spune ca toata lumea aproape ca isi tine respiratia.Fiecare cuvant rostit la predica iti rasuna in urechi ca un cantec de bucurie si intotdeauna pleci mai bogat spiritual de la biserica.Mi-as dori ca in vremurile acestea sa se gaseasca mai multi preoti cu har ,ca el,si asa tot mai multa lume s-ar intoarce catre Biserica si catre Dumnezeu
Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toti si sa ne aiba in grija.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu va place in Biserica? iosif Reguli in Biserica 436 22.09.2022 13:34:10
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 16:52:08
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00