Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 04.12.2009, 13:03:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
dar voi cum puteti tari doar cu vorbe?
Eu nu pot trai decat cu ceea ce am experimentat. Cum am spus, exista un moment in viata cand fiecare Il intalneste pe Dumnezeu. Dumnezeu e tot ce ma intereseaza. Daca El ramane langa mine inseamna ca aproba ceea ce fac si gandesc. Daca intristez Duhul Lui prin purtarea mea El se indeparteaza de mine. De aceea prezenta lui Dumnezeu langa tine e cel mai sigur mod de a afla daca El aproba sau nu ceea ce faci. Este cel mai sigur.

Costel, nu vreau sa te supar, dar eu am intalnit preoti care actioneaza diferit in aceleasi circumstante, ba chiar diferit de ce recomanda Sfintii Apostoli. Si sunt contemporani. Dar in 2000 de ani, ce se poate intampla?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #132  
Vechi 04.12.2009, 14:09:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Costel, nu vreau sa te supar, dar eu am intalnit preoti care actioneaza diferit in aceleasi circumstante, ba chiar diferit de ce recomanda Sfintii Apostoli. Si sunt contemporani. Dar in 2000 de ani, ce se poate intampla?
Acelasi Duh care s-a revarsat peste Apostoli, se revarsa neincetat in Biserica. Asa ca nu vad nicio problema in a spune ca Duhul este prezent si astazi, asa cum a fost si ieri. Iti repect alegerea, dar nu incerca sa afirmi subtil, ca noi suntem straini de Hristos.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 04.12.2009, 14:15:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Iti repect alegerea, dar nu incerca sa afirmi subtil, ca noi suntem straini de Hristos.
Multumesc. Tu stii mai bine decat mine cat esti de apropiat de Hristos; nu-mi permit sa fac catalogari pentru ca nu te cunosc.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #134  
Vechi 04.12.2009, 14:20:29
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Cool

Tricesimusseptimus, ti-as putea raspunde, dar chiar nu are rost.

Tu nu o sa intelegi nimic, eu ma enervez, discutii lungi care duc fix...la nimic.

o mica precizare as vrea sa fac

"Deci ne-am îngropat cu El, în moarte, prin botez, pentru ca, precum Hristos a înviat din morți, prin slava Tatălui, așa să umblăm și noi întru înnoirea vieții;" (Romani 6,4)

Acest citat nu are absolut nicio legatura cu afundarea. Se refera la ingroparea omului rau, pacatos si la renasterea lui intru Hristos prin Taina Botezului.

Apropo, as fii curioasa cum sarbatoriti voi Craciunul.

Pana data viitoare pace si numai bine si nu uita "Biruinta nu este a celor ce vorbesc multe, ci a celor ce fac multe." (Sfantul Ioan Gura de Aur)
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 04.12.2009, 14:36:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Multumesc. Tu stii mai bine decat mine cat esti de apropiat de Hristos; nu-mi permit sa fac catalogari pentru ca nu te cunosc.
Nu Doriana, tu esti o eretica si chiar nu poti face catalogari...ce alte daruri primesc Pentocostalii...si nu numai in Biserica, in permanenta???

Nu mai insista cu darul asta ca nu tine, tu ai primit tot ce ai cerut lui Dumnezeu?

Toti penticostalii sunt pe aceeasi treapta duhovniceasca, nu greseste nimeni, aveti acelasi stil de viata?

Asa faceau crestinii in toate cele 19 secole pana la inventia lui Charles?...unde sunt generatiile de dinaintea lui care s-au scuturat?
Reply With Quote
  #136  
Vechi 04.12.2009, 14:36:48
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Lol, ce lista mare...
Si umilul si-a dat seama ca sunt asa numai pentru ca l-am intrebat ce motive avem sa nu intram pe forum?
[numai voi imi spuneti ca sunt beata pentru ca nu beau ce beti voi ]

Dar cei care ne fac prosti, nebuni, demonizati, mincinosi, satane, ce spui, au baut ceva? Sau li se iarta pentru ca sunt ortodocsi? Daca m-ar auzi pastorul meu [sau orice frate] ca fac prost pe cineva nu m-ar lasa necertata.
Iarta-ma dar nu e cazul sa dau orzul pe gaste !! Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 04.12.2009, 14:40:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu mai intreba ce faceau altii si ai grija ce faci tu. Inaintea lui Dumnezeu nu vei putea spune ca ai stiut multa istorie sau ca altii au trait crestinismul inaintea ta. Inaintea lui Dumnezeu vei merge numai cu viata pe care ai trait-o tu.

"Nu mai insista cu darul asta ca nu tine" - esti culmea, tu esti singura care vorbesti de daruri si nu te baga nimeni in seama. Dar e de apreciat insistenta.

"eretica" = catalogare. E rezervata numai oamenilor sfinti.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #138  
Vechi 04.12.2009, 14:43:23
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu inteleg la ce te referi.Sunt istorici bisericesti inca de prin sec IV poate si mai repede.Unul dintre acestia este Eusebiu de Cezareea.Nu inteleg ce revelanta are schisma si cruciadele cand marturisirea doctrinara s-a completat inainte de Marea Schisma din 1054, prin cele sapte sinoade ecumenice.Intereseaza-te de aceste sinoade, vezi ce invataturi au adus ele, care au fost ereziile si ereticii cu care au avut de furca s.a.m.d.Biserica este cu continuitate din secolul unu.Avem o gramada de parinti bisericesti si scrieri de la ei pana la consiliul din Niceea.Acestia se mai numesc si parinti "inainte de Niceea" in engleza "Pre-Nicean Fathers".De asemenea parintii contemporani cu apostolii si care au fost alesi de apostoli se numesc "parinti apostolici" , sau in engleza "Apostolic Fathers".Intre parintii apostolici amintesc pe Ignatie Teoforul, episcop al Antiochiei, Polycarp, episcop al Smyrnei si Clement , episcop al Romei.De la Ignatie Teoforul avem multe scrieri , la fel si de la Clement, iar despre Polycarp al Smyrnei avem marturia "Martirajului lui Polycarp", care a murit ca martir pentru Hristos.

Uite o lista cu parinti ante-niceieni(inainte de consiliul de la Niceea 325)

* Clement of Rome,
* Mathetes,
* Polycarp,
* Ignatius,
* Apostle Barnabas,
* Papias,
* Justin Martyr,
* Irenaeus.
* Hermas,
* Tatian,
* Theophilus,
* Athenagoras,
* Clement of Alexandria.
* Tertullian;
* Minucius Felix;
* Commodian;
* Origen
* Hippolytus;
* Cyprian;
* Caius;
* Novatian;
* Gregory the Wonderworker;
* Dinoysius the Great;
* Julius Africanus;
* Anatolius
* Methodius and Arnobius
* Lactantius,
* Venantius,
* Asterius,
* Victorinus,
* Dionysius
Foarte frumos explicat, dar pentru fata asta nu conteaza absolut nimic; istoria e contrafacuta de ortodocsi, e modificata, poate sa o modifice oricine, Biblia la fel....traditia e ceva din generatie in generatie, insa Charles fndatorul sectei ei s-a trezit brusc si deodata ca are acest" dar" in felul ala...dar nici macar nu a incercat sa isi revina!!

Ea vrea dovezi cica, dar ea nu crede decat in vorbele lui Charles si Bolboroseli.

Afirma ca ei tot ce cer de la Dumnezeu si primesc, dar nu inteleg de ce nu cer un dar in liniste si fac tot dinadinsul sa se scuture cat mai tare in fata tuturor si mai ales in fata pastorului care urla si alearga prin fata lor!!!

Ea nu crede in nimic, decat in erezia lui Charles...atat, alta dovada nu ii mai trebuie!!!

Eu ma intreb daca femeia asta stie istorie, are un minim de cultura a civilizatiilor, cunoaste istoria Romaniei, daca a invatat ceva la scoala...sau daca are amnezie si tot ce stie este ce ii spune pastorul penticostal!?
Reply With Quote
  #139  
Vechi 04.12.2009, 14:44:17
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De aceea , ca om, te intrebi: de ce as avea incredere in cutare si cutare istoric? E drept ca X a fost ucenicul lui Pavel, iar Y ucenicul lui X, dar de unde stiu eu ca Y a pastrat credinta curata pana la capat si nu a introdus nici o erezie in dogma bisericii, apoi ucenicul lui a facut acelasi lucru, s.a.m.d. Se poate observa cat de repede este corupt omul si se leapada de cele sfinte; e normal sa nu am incredere in natura omeneasca. Insa Cuvantul Domnului, revelat si transmis prin profeti si apostoli e infailibil si nu poate fi contestat.
Aceleasi intrebari se pot pune si despre apostoli, si despre cei ce au urmat acestora, si despre cei dinainte.
Cuvantul Domnului despre care vorbiti si care a fost revelat care este de fapt?
Deci sa inteleg ca daca de exemplu adventistii urmeaza invatatura lui E.White este pentru ca aceasta este considerata profet sau apostol? Valabil si pentru celelate secte.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 04.12.2009, 14:48:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Canonul biblic a fost votat in adunarea sinodala si a ramas asa peste veacuri. Si intreb iarasi de ce nu s-au introdus in canon si scrierile sfintilor parinti de pana atunci?

Nu prea am citit E. White, dar stiu ca adventistii nu ar accepta invatatura ei daca ar contrazice cu ceva Scriptura.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05