Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1921  
Vechi 07.01.2012, 14:54:30
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Talking

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
La mulți și duhovnicești ani Ioan Cezar alături de cei dragi !
Vladut, cred ca ai facut o gafa! :)
Eu inteleg ca Cezar e prenumele, iar Ioan e numele de familie. Oricum ar fi, la multi ani si din partea mea si Domnul sa va daruiasaca multe bucurii, mangaiere si toate cele bune!
Cum e domnule Ioan Cezar cu numele pana la urma? :)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #1922  
Vechi 07.01.2012, 16:11:26
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La multi ani tuturor care poarta numele Ioan, nume al sfintilor nostri dintre cei mai dragi!
Ioan, Ion, Ioana, Ionela, Ionica .... La multi ani!
Si inca, indraznesc eu si rog sa fiu iertat, la multi ani si celor care au evlavie aparte la Sfantul Ioan.

Cat despre numele meu, iata cum este:
Tata si nasul meu de Botez, imbatati de tinerete, de succes (erau pe atunci oameni cu vaza in Calarasi), incalziti de vinul rosu de pe meleagurile dunarene, au hotarat, pe spinarea mea, sa imi puna doua nume de victoriosi imparati romani: Cezar si Octavian (numele nashului).
Gandidu-s-au, poate, ca de nu reusesc intr-o magistratura, reusi-voi in alta, pe lumea asta...
Lumeste m-au marcat cu putere cele doua prenume. Am fost si mandru si bataios si invingator, in tineretile mele infierbintate.
Dar credeti-ma, fratilor si surorilor, mult imi este mai drag numele de familie: Ioan.
Asa se face ca, vreme in urma, cand eram suparat pe bunul Scotland, doar repetarea lui consecventa "Ioane" in sus, "Ioane" in jos, mi-a alinat necazul.
Deci, numele de familie este Ioan iar prenumele Cezar si Octavian.

Iar daca voiti sa imi faceti bucurie, mangaiati-ma si ziceti-mi Ioan, ca si cum m-ati striga pe numele mic. Cu adevarat imi este drag acest nume frumos de barbati sfinti ai Domnului. Numai sa ma ajute Bunul Dumnezeu sa fiu si vrednic de numele Ioan...

Pace tuturor, bucurie intru Hristos Domnul!
Reply With Quote
  #1923  
Vechi 07.01.2012, 18:40:18
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
La multi ani tuturor care poarta numele Ioan, nume al sfintilor nostri dintre cei mai dragi!
Ioan, Ion, Ioana, Ionela, Ionica .... La multi ani!
Si inca, indraznesc eu si rog sa fiu iertat, la multi ani si celor care au evlavie aparte la Sfantul Ioan.

Cat despre numele meu, iata cum este:
Tata si nasul meu de Botez, imbatati de tinerete, de succes (erau pe atunci oameni cu vaza in Calarasi), incalziti de vinul rosu de pe meleagurile dunarene, au hotarat, pe spinarea mea, sa imi puna doua nume de victoriosi imparati romani: Cezar si Octavian (numele nashului).
Gandidu-s-au, poate, ca de nu reusesc intr-o magistratura, reusi-voi in alta, pe lumea asta...
Lumeste m-au marcat cu putere cele doua prenume. Am fost si mandru si bataios si invingator, in tineretile mele infierbintate.
Dar credeti-ma, fratilor si surorilor, mult imi este mai drag numele de familie: Ioan.
Asa se face ca, vreme in urma, cand eram suparat pe bunul Scotland, doar repetarea lui consecventa "Ioane" in sus, "Ioane" in jos, mi-a alinat necazul.
Deci, numele de familie este Ioan iar prenumele Cezar si Octavian.

Iar daca voiti sa imi faceti bucurie, mangaiati-ma si ziceti-mi Ioan, ca si cum m-ati striga pe numele mic. Cu adevarat imi este drag acest nume frumos de barbati sfinti ai Domnului. Numai sa ma ajute Bunul Dumnezeu sa fiu si vrednic de numele Ioan...

Pace tuturor, bucurie intru Hristos Domnul!
Să ne trăiești mulți ani de acum în colo, Ioane, că ai un suflet mare! Cu rugăciunile marelui Prooroc și Înaintemergător să te întărești duhovnicește, ferindu-te de păcat și trăind în curăție trupească și sufletească!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #1924  
Vechi 07.01.2012, 18:44:58
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La Multi Ani Ioane! Fie ca Cel de Sus sa-ti calauzeasca pasii spre dragostea Lui.
Reply With Quote
  #1925  
Vechi 07.01.2012, 22:08:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

@ioan cezar,la multi ani si din partea mea! Cam tarziu dar sper sa fie primit. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #1926  
Vechi 07.01.2012, 22:15:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si eu urez tuturor celor care poarta numele Sfantului Ioan, dar si celor cu evlavie la el, numai bucurii intru Hristos si pace sufleteasca!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #1927  
Vechi 01.03.2012, 10:39:28
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Smile

Un gand bun si o imbratisare pentru toate fetele de pe forum :)
Attached Images
File Type: jpg images.jpg (9,0 KB, 1 views)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #1928  
Vechi 02.03.2012, 06:40:24
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile să fii iubită

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Un gand bun si o imbratisare pentru toate fetele de pe forum :)
Mulțumim, Ana-Maria. Să ai o primăvară minunată !

(se pare că bărbații credincioși s-au hotărât
să nu mai sărbatorească mărțișorul, vestitorul primăverii,
ci poate doar primăvara, în ceasul al 12-lea... tot e ceva!)
Attached Images
File Type: jpg sparkling roses.jpg (9,6 KB, 2 views)
Reply With Quote
  #1929  
Vechi 08.03.2012, 12:14:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La multi ani tuturor crestinelor, mamelor, sotiilor si fiicelor de pe forum!

Numai bucurii sa aveti!

http://www.youtube.com/watch?v=R8p3AtfWl1U - Tudor Gheorghe- Primavara.
http://www.youtube.com/watch?v=iJMTqibh3jc - Multumesc, iubita mama.

La multi ani, Florina, la aniversare!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #1930  
Vechi 08.03.2012, 13:22:22
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Membri ai familiilor regale vest-europene "cuce- PadreCory Generalitati 69 04.07.2010 18:14:17
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 01:20:01
FORUM iosif Generalitati 16 30.06.2009 08:17:16
Aniversari nede_mar Generalitati 1 30.08.2008 16:59:34
Aniversari si comemorari ancah Stiri, actualitati, anunturi 9 31.08.2007 08:01:08