Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.07.2013, 19:15:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu e vorba de ortodoxie,care e doar o religie,nu e vorba de ecumenism care e doar o miscare religioasa,nici macar de lumina de la ierusalim...E vorba despre OM, despre cat de naiv e orbit fiind de propri ochi,Pascal spunea ca omul e o treistie cugatatoare.Minunile ,rastignirea,mantuirea oare cine l-a inteles pe Iisus?Prea putini si totusi il numesc Dumnezeu....Toate se rezuma la om,toate sunt facute de om,toate vor fi distruse de el.Isi va ridica dumnezei,isi va ucide dumnezeii......Uitand ca nu stie nimic....
,,Cine L-a inteles pe Iisus''? Aceia care l-au urmat, adica sfintii. Ei sunt multi. Pe unii ii stim, dar pe multi nu-i stim. Si noua ni se cere sa fim sfinti, adica sa-L intelegem si sa-L urmam pe Hristos. Hristos ne asteapta pe cruce. Scopul vietuirii crestine este dobandirea Duhului Sfant.

,,Toate se rezuma la om...''- spui matale. Eu cred ca Dumnezeu este totul. El le-a facut pe toate, El ingaduie sa fim incercati prin focul ispitelor. El ne acopera cu Duhul Sfant sau ingaduie sa fim ispititi de alte duhuri, sa cadem in mandrie luciferica pentru a ne pocai sau pentru ne trimite in focul cel vesnic. Dumnezeu sa ne ajute sa ne pocaim la timp.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.07.2013, 19:27:48
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
,,Cine L-a inteles pe Iisus''? Aceia care l-au urmat, adica sfintii. Ei sunt multi. Pe unii ii stim, dar pe multi nu-i stim. Si noua ni se cere sa fim sfinti, adica sa-L intelegem si sa-L urmam pe Hristos. Hristos ne asteapta pe cruce. Scopul vietuirii crestine este dobandirea Duhului Sfant.

,,Toate se rezuma la om...''- spui matale. Eu cred ca Dumnezeu este totul. El le-a facut pe toate, El ingaduie sa fim incercati prin focul ispitelor. El ne acopera cu Duhul Sfant sau ingaduie sa fim ispititi de alte duhuri, sa cadem in mandrie luciferica pentru a ne pocai sau pentru ne trimite in focul cel vesnic. Dumnezeu sa ne ajute sa ne pocaim la timp.
Dupa schimbul de replici de pana acum vad ca esti o ultraortdoxa,pe cand eu sunt cam liber cugetator....Dupa mine scopul vietii e evolutia spiritului si da Hristos e un exemplu demn.''Dumnezeu este totul'',da sunt de acord insa dumnezeii de acum sunt facuti de oameni...
Si sunt foarte utili oamenilor,Adevaratul Dumnezeu nu prea le este accesibil decat spiritelor evoluate....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.07.2013, 19:32:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Serahipm7 Vezi mesajul
Pentru un om ce pretinde a detine credinta absoluta judeci superficial lucrurile,ai prejudecati si nici macar nu ma cunosti pentru a decide ce stiu eu despre ortodoxie,plus nici nu vi macar cu un argument.
Si altii au pretins ca detin credinta absoluta si chiar au murit penru asta:
Sfântul Ierarh Ilie Iorest

Sfântul Iosif Mărturisitorul din Maramureș

Sfântul Ierarh Sava Brancovici

Preotul mărturisitor Ioan din Galeș

Preotul mărturisitor Moise Măcinic din Sibiel

Cuviosul Mărturisitor Sofronie de la Cioara

Sfântul Mucenic Ioan Valahul

Sfântul Mucenic Oprea Nicolae din Săliște

Sfinții Martiri Brâncoveni
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.07.2013, 19:43:04
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si altii au pretins ca detin credinta absoluta si chiar au murit penru asta:
Sfântul Ierarh Ilie Iorest

Sfântul Iosif Mărturisitorul din Maramureș

Sfântul Ierarh Sava Brancovici

Preotul mărturisitor Ioan din Galeș

Preotul mărturisitor Moise Măcinic din Sibiel

Cuviosul Mărturisitor Sofronie de la Cioara

Sfântul Mucenic Ioan Valahul

Sfântul Mucenic Oprea Nicolae din Săliște

Sfinții Martiri Brâncoveni
Diferenta dintr-e a pretinde ca ai si a avea e imensa....Tot respectul pentru cei care lupta pana la moarte pentru cauza in care cred.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.07.2013, 20:01:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dupa schimbul de replici de pana acum vad ca esti o ultraortdoxa,pe cand eu sunt cam liber cugetator....Dupa mine scopul vietii e evolutia spiritului si da Hristos e un exemplu demn.''Dumnezeu este totul'',da sunt de acord insa dumnezeii de acum sunt facuti de oameni...
Si sunt foarte utili oamenilor,Adevaratul Dumnezeu nu prea le este accesibil decat spiritelor evoluate....
Nu exista ,,ultraortodoxie'', ci doar Ortodoxie. Noi avem datoria sa facem un efort sa vedem in ce consta frumusetea ei, de ce s-au luptat pentru ea atatia mucenici, care este avantajul spiritual al romanului si al Romaniei daca Ortodoxia este respectata intocmai.

Forta romanilor este si va fi Ortodoxia. Trebuie s-o pastram ca pe ochii din cap. Nu o spun eu, ci sfintii nostri. Crezi ca Stefan cel Mare a fost mai viteaz ca altii? Nu a fost. A pus poporul sa se roage si sa posteasca inainte de fiecare lupta si, pentru rugaciunile tuturor, Dumnezeu a facut mari minuni care au uimit Apusul. Apoi I-a multumit lui Dumnezeu prin rugaciuni de multumire, dar si prin construirea de biserici si manastiri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.07.2013, 20:11:45
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu exista ,,ultraortodoxie'', ci doar Ortodoxie. Noi avem datoria sa facem un efort sa vedem in ce consta frumusetea ei, de ce s-au luptat pentru ea atatia mucenici, care este avantajul spiritual al romanului si al Romaniei daca Ortodoxia este respectata intocmai.

Forta romanilor este si va fi Ortodoxia. Trebuie s-o pastram ca pe ochii din cap. Nu o spun eu, ci sfintii nostri. Crezi ca Stefan cel Mare a fost mai viteaz ca altii? Nu a fost. A pus poporul sa se roage si sa posteasca inainte de fiecare lupta si, pentru rugaciunile tuturor, Dumnezeu a facut mari minuni care au uimit Apusul. Apoi I-a multumit lui Dumnezeu prin rugaciuni de multumire, dar si prin construirea de biserici si manastiri.
Nu sunt un mare nationalist si nici un iubitor infocat al ortodoxiei,cred ca gandesti un pic cam idealist,cat despre mari contructori de manastiri nu le pun decat pe seama faptului ca erau puncte strategice si pe faptul ca superstitia era in in voga,adica daca contruiesc o manstire ma ajuta Dumnezeu in lupta.Lucrurile nu trebuie privite doar aparent ci trebuie adancite.....Nu cred ca forta romanilor va fi ortodoxia...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.07.2013, 20:26:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu sunt un mare nationalist si nici un iubitor infocat al ortodoxiei,cred ca gandesti un pic cam idealist,cat despre mari contructori de manastiri nu le pun decat pe seama faptului ca erau puncte strategice si pe faptul ca superstitia era in in voga,adica daca contruiesc o manstire ma ajuta Dumnezeu in lupta.Lucrurile nu trebuie privite doar aparent ci trebuie adancite.....Nu cred ca forta romanilor va fi ortodoxia...
Era cat pe ce sa te intreb daca esti ortodox... Discuta cu pustnci care au cuvant cu putere multa. Ai cazut prada unor influente moderniste si, daca vei dori, vei intelege acest lucru selectandu-ti mai bine sursele de informare.

Cand te inrolezi in armata lui Hristos ca teolog ortodox, trebuie sa fii si iubitor infocat al ortodoxiei si nationalist. In Imnul National se canta: ,,Preoti, cu crucea-n frunte!''
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.07.2013, 20:37:48
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cand te inrolezi in armata lui Hristos ca teolog ortodox, trebuie sa fii si iubitor infocat al ortodoxiei si nationalist. In Imnul National se canta: ,,Preoti, cu crucea-n frunte!''
Mă lași?

In Imnul National compus de un papistaș care scrie despre "preoții" catolici, eretici?
Masonii care ne conduc n-au găsit decât un imn papistaș într-o țară majoritar ortodoxă. E o rușine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.07.2013, 20:41:49
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Era cat pe ce sa te intreb daca esti ortodox... Discuta cu pustnci care au cuvant cu putere multa. Ai cazut prada unor influente moderniste si, daca vei dori, vei intelege acest lucru selectandu-ti mai bine sursele de informare.

Cand te inrolezi in armata lui Hristos ca teolog ortodox, trebuie sa fii si iubitor infocat al ortodoxiei si nationalist. In Imnul National se canta: ,,Preoti, cu crucea-n frunte!''
Am impresia ca discut cu un om batran,adica denoti o maturitate si o siguranta in ceace ce spui,si o faci simplu si asimilabil chiar daca ai putin peste 30.Si eu credeam odata asa simplu si curat cum o faci tu dar am vazut ca relitatea e putin diferita....Nu stiu daca voi fi teolog insa e cert faptul ca nu mai prea cred....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.07.2013, 21:05:51
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu sunt un mare nationalist si nici un iubitor infocat al ortodoxiei,............................
Atunci care a fost motivul principal care te-a determinat sa te inscrii la Facultatea de Teologie ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu stiu daca voi fi teolog insa e cert faptul ca nu mai prea cred....
Ce nu mai prea crezi ? Adica la ce te referi ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare