Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.07.2013, 20:06:38
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Am impresia ca discut cu un om batran,adica denoti o maturitate si o siguranta in ceace ce spui,si o faci simplu si asimilabil chiar daca ai putin peste 30.Si eu credeam odata asa simplu si curat cum o faci tu dar am vazut ca relitatea e putin diferita....Nu stiu daca voi fi teolog insa e cert faptul ca nu mai prea cred....
Da de ce ? nu ai reusit la alta facultate? si ai ales pe asta?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.07.2013, 21:13:04
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Mă lași?

In Imnul National compus de un papistaș care scrie despre "preoții" catolici, eretici?
Masonii care ne conduc n-au găsit decât un imn papistaș într-o țară majoritar ortodoxă. E o rușine.
Nu crezi ca exagerezi? Preotii nu au crucea in frunte? DEfapt, nu toti crestinii(ortodocsi) au crucea in frunte?

Imnul Romaniei este frumos si fiecare il intelege cum doreste. Ai citit macar toate cele 11 versuri?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.07.2013, 21:16:56
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul

Ce nu mai prea crezi ? Adica la ce te referi ?
Nu mai crede in ortodoxie si in Dumnezeul ortodox, in crezul ortodox?!

Crede ca e mai presus decat toti Sfintii si duhovnicii, el stie mai bine. Ei nu au vazut realitatea.
***
@Seraphim7 Daca nu mai crezi in credinta ortodoxa si crezul ei, bine, e alegerea ta si esti liber sa alegi. Insa, te rog, nu spune ca ptr. ca tu nu mai crezi, BO este de vina si BO trebuie sa se schimbe ptr. a fi tu multumit. Asta e deja ridicol. Nu BO are probleme, ci tu ai probleme cu BO.

Daca nu vrei sa fi in BO esti liber sa pleci, nu te tine nimeni cu de-a sila, daca vrei sa revii si sa redescopri frumusetea ortodoxiei, vei fi primit inapoi ca fiul risipitor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.07.2013, 21:29:20
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Atunci care a fost motivul principal care te-a determinat sa te inscrii la Facultatea de Teologie ?

Ce nu mai prea crezi ? Adica la ce te referi ?
Vroiam sa fiu preot,am plecat chiar si la manastire insa cu timpul nu prea m-a mai satisfacut ortodoxia...Adevarul e ca sunt foarte tulburat ,sunt deja anul 2,am vrut sa renunt de multe ori insa toti mi-au spus sa o termin,inca cred in mine...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.07.2013, 21:34:27
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu mai crede in ortodoxie si in Dumnezeul ortodox, in crezul ortodox?!

Crede ca e mai presus decat toti Sfintii si duhovnicii, el stie mai bine. Ei nu au vazut realitatea.
***
@Seraphim7 Daca nu mai crezi in credinta ortodoxa si crezul ei, bine, e alegerea ta si esti liber sa alegi. Insa, te rog, nu spune ca ptr. ca tu nu mai crezi, BO este de vina si BO trebuie sa se schimbe ptr. a fi tu multumit. Asta e deja ridicol. Nu BO are probleme, ci tu ai probleme cu BO.

Daca nu vrei sa fi in BO esti liber sa pleci, nu te tine nimeni cu de-a sila, daca vrei sa revii si sa redescopri frumusetea ortodoxiei, vei fi primit inapoi ca fiul risipitor.
Iarasi ma judeci fara sa ma cunosti...Eu credeam ca dragostea schimba sufletul.Toti au trecut prin dileme asemenatoare cu a mea,am iubit ortodoxia si vreau sa o iubesc iarasi doar ca acum sunt in tulburare...Inflacarata mai esti....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.07.2013, 21:41:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Am impresia ca discut cu un om batran,adica denoti o maturitate si o siguranta in ceace ce spui,si o faci simplu si asimilabil chiar daca ai putin peste 30.Si eu credeam odata asa simplu si curat cum o faci tu dar am vazut ca relitatea e putin diferita....Nu stiu daca voi fi teolog insa e cert faptul ca nu mai prea cred....
Sa nu cazi in deznadejde. Cand eram mai tanara, eu am cazut prada unor influente ateiste. Dar Dumnezeu mi-a ajutat sa ma ridic. Pe pielea mea, insa. Prin ispite si prin incercari, nu asa usor.

Apoi am vrut pur si simplu sa stiu cum stau lucrurile. Sa aflu adevarul despre ADEVAR. Eram un fel de Toma caruia trebuia sa i se spuna de ce e asa si nu e altfel, cu exemplificari si dovezi. Am confruntat sursele.

Iar acum am avansat pana la genunchiul broastei si ma rog ca pana la sfarsit Dumnezeu sa reuseasca sa ma schimbe din capra in oaie. Un duhovnic mi-a spus sa nu fiu fricoasa si sa nu ma sperii de ispite si de cruce. Uneori reusesc, alteori ma impiedic si cad, ma ridic cu ajutorul lui Dumnezeu si al duhovnicului si merg mai departe. Preotia este o misiune divina, e mai mult decat o profesie. Dumnezeu sa-ti ajute sa fii un preot placut lui Dumnezeu, ale carui rugaciuni sa mute muntii necredintei, ai pacatului si ai mandriei omenesti!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.07.2013, 21:49:14
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa nu cazi in deznadejde. Cand eram mai tanara, eu am cazut prada unor influente ateiste. Dar Dumnezeu mi-a ajutat sa ma ridic. Pe pielea mea, insa. Prin ispite si prin incercari, nu asa usor.

Apoi am vrut pur si simplu sa stiu cum stau lucrurile. Sa aflu adevarul despre ADEVAR. Eram un fel de Toma caruia trebuia sa i se spuna de ce e asa si nu e altfel, cu exemplificari si dovezi. Am confruntat sursele.

Iar acum am avansat pana la genunchiul broastei si ma rog ca pana la sfarsit Dumnezeu sa reuseasca sa ma schimbe din capra in oaie. Un duhovnic mi-a spus sa nu fiu fricoasa si sa nu ma sperii de ispite si de cruce. Uneori reusesc, alteori ma impiedic si cad, ma ridic cu ajutorul lui Dumnezeu si al duhovnicului si merg mai departe. Preotia este o misiune divina, e mai mult decat o profesie. Dumnezeu sa-ti ajute sa fii un preot placut lui Dumnezeu, ale carui rugaciuni sa mute muntii necredintei, ai pacatului si ai mandriei omenesti!
Cel mai mult ma misca pe mine sufletul pur,mai mult decat orice argument,fiindca eu intotdeauna gasesc contra-argument,dar in fata unei inimi pure nu am ce argument sa aduc ci doar sa-i multumesc ca a reusit prin cateva fraze sa-mi miste inima imprietita.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.07.2013, 21:54:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Vroiam sa fiu preot,am plecat chiar si la manastire insa cu timpul nu prea m-a mai satisfacut ortodoxia...Adevarul e ca sunt foarte tulburat ,sunt deja anul 2,am vrut sa renunt de multe ori insa toti mi-au spus sa o termin,inca cred in mine...
Acum ti-as propune sa stai de vorba cu parintele Calistrat de la Manastirea Vladiceni sau cu parintele Irineu de la Manstirea Ponor sau cu parintele Proclu sau cu altcineva care crezi ca te poate ajuta. Ispitele care-ti vin sunt de la cel viclean. Cine vrea sa nu greseasca cu intrebarea sa calatoreasca. Dar e bine sa apelezi si la un povatuitor destoinic.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.07.2013, 22:01:55
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Acum ti-as propune sa stai de vorba cu parintele Calistrat de la Manastirea Vladiceni sau cu parintele Irineu de la Manstirea Ponor sau cu parintele Proclu sau cu altcineva care crezi ca te poate ajuta. Ispitele care-ti vin sunt de la cel viclean. Cine vrea sa nu greseasca cu intrebarea sa calatoreasca. Dar e bine sa apelezi si la un povatuitor destoinic.
Eu locuiesc in jud Bistrita-Nasaud si studiez la Cluj,am tot amanat sa vorbesc serios cu oameni mai luminati fiind nu cred(eam) ca ma pot ajuta.As discuta cu cineva care a trecut prin probleme asemanatoare.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.07.2013, 22:03:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cel mai mult ma misca pe mine sufletul pur,mai mult decat orice argument, fiindca eu intotdeauna gasesc contra-argument,dar in fata unei inimi pure nu am ce argument sa aduc ci doar sa-i multumesc ca a reusit prin cateva fraze sa-mi miste inima imprietita.
Sa-i multumim lui Dumnezeu pentru toate.
Reply With Quote
Răspunde