Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.08.2020, 16:14:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În Imperiul Roman era altfel, bărbatul oficia ceremonialul religios al familiei, bărbatul dădea dajdie cezarului, titlul de preot suprem Pontifex Maximus era deținut de un bărbat, n-am auzit femeie care să-și aroge un asemenea titlu, Moise a despărțit apele cu poporul în spate, nu o femeie, Moise a coborât cu Tablele Legii.

Când ne rugăm începem cu ”În Numele Tatălui”.

Copiii ar trebui să urmeze religia tatălui, româncele când se căsătoresc cu eterodocși, în proporție de peste 50% copiii lor urmează religia tatălui și mai puțin a mamei, în Liban dar și în România un copil dintr-o relație mixtă urmează religia tatălui.


De aceea e mai important ca bărbații să fie cât mai bine catehizați în credința străbunilor moștenită de la Sfinții Părinți, să nu fie o religie a babelor făcută după ureche cu pietisme, plângăcisme, cu busuioc sub pernă, nu domnle bărbatul e forță, e tracțiune 4X4 în materie de duhovnicie, credință, îmbisericire, iubire de neam, mintea bărbatului e ascuțită și instruită pentru a înțelege tainele dogmaticii sfinte.
Ce spui dumneata și ce susții dumneata cu argumente bazate pe scripturi pute a uslamism, pare un fel de instigare la terorism și dictatură impusă de masculul baalfa.

Să nu uităm că Iisus Hristos a urmat Calea Maicii Sale și apoi calea Domnului s-a numit sfânta Cale Ortodoxă, calea cea strâmtă.

Să nu uităm de femeile credincioase, de mironosițe, care au mărturisit ucenicilor și apostolilor iînvierea Domnului, deci vezi dumneata, nici masculii ortodocși nu sunt feriți de ispita de a se crede niște papi infailibili și asta poate că li se trage și de la calendarul defazat cu 13 zile căci cum poți fi cu Cerul mai mult decât un rus sau un grec dacă azi 28 august 2020, de ziua Sfintei Maria Mare, tu ții post și nici nu-i dai nici o mulțumirea sau urare sau o mică rugăciune de pomenire amintindu-ți că ea a fost cea mai mare femeie, cel mai mare om dintre oamenii tuturor timpurilor căci Ea l-a pogorât (prin sfinte iubiri-rugăciuni) din Cer pe Domnul și Mântuitorul sufletelor noastre și L-a iubit și crescut fiindu-i pildă de viață smerită înviind și ea din morți și fiind înălțată la Cer cu trupul la fel ca Moise și Ilie.

Neoprotestanții de aia nu-s buni de urmat, nu numai pentru că cinstesc masculii baalfa în loc de sfinți și de preoți ci mai ales pentru faptul că nu cinstesc pe preasfânta fecioară ci o consideră o femeie obijnuită, care a avut mai mulți copii trupești și că Iisus era fratele lor.

Cum deci ar putea o femeie să urmeze un cult care-și bate joc de exemplul perfecțiunii maxime negând slava Tatălui pusă drept cunună fecioarei Maria: maică și fecioară preacurată, preanevinovată și preasfântă?

Noi ortodocșii o cinstim pe Maica Domnului ca find mai mare față de oricare dintre fecioare și femei și față de oricare om deci de aia e bine logodnica dânsului să se căsătorească în ortodoxie și să urmeze calea ortodoxă.

Dacă ar fi liberă ar putea alege ea să plece de la neoprotestanți și să se căsătorească în ortodoxie și să rămână în biserica ortodoxă însă nu poate căci e legată cu lanțurile satanei, cu nemulțumirile și cârtelile satanicești la adresa preoților, sfinților și drepților.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.08.2020 at 16:43:28.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.08.2020, 18:19:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ce spui dumneata și ce susții dumneata cu argumente bazate pe scripturi pute...
Îți voi da report de acum la fiecare postare în care-mi vânezi comentariile și în care faci prozelitism stilist pe baza calendarului.
Ce faci tu e deja hărțuire față de mine cel puțin, nici nu mai vreau să pierd timpul cu un om care visează trâmbițe, prooroci, trimiși,papalâcuri, ai intrat într-o logică în care crezi că te auto-îndreptățești dacă încerci să mă umilești pe mine.

Nu-ți permit nici să mi te adresezi cu ”pricepi” ca și cum te-ai răsti, de parcă ai avea cine știe ce realizări și eu aș fi subalternul tău, tu deocamdată ești cam singurul care ai fost blocat de pe forum de mai multe ori, deci problema e la tine, de la niciun alt user n-am văzut o asemenea ostilitate.

Dacă ai probleme de sănătate psihică, eu nu știu dacă ai, nu cred că trebuie să ți le suport eu.

Cât privește mesajul meu celălalt avea și o notă de ironie chiar dacă nu pare, cât privește lucrarea femeilor, ele nu au umbrit cu nimic pastorația publică a bărbatului, Maica Domnului nu a transformat ea apa-n vin ci l-a îndemnat pe Hristos s-o facă.

Dacă nu-ți adresez ție mesaje scutește-mă de înșiruirile tale, bine, altfel report.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.08.2020 at 18:29:30.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.08.2020, 00:18:14
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În Imperiul Roman era altfel, bărbatul oficia ceremonialul religios al familiei, bărbatul dădea dajdie cezarului, titlul de preot suprem Pontifex Maximus era deținut de un bărbat, n-am auzit femeie care să-și aroge un asemenea titlu, Moise a despărțit apele cu poporul în spate, nu o femeie, Moise a coborât cu Tablele Legii.

Când ne rugăm începem cu ”În Numele Tatălui”.

Copiii ar trebui să urmeze religia tatălui, româncele când se căsătoresc cu eterodocși, în proporție de peste 50% copiii lor urmează religia tatălui și mai puțin a mamei, în Liban dar și în România un copil dintr-o relație mixtă urmează religia tatălui.


De aceea e mai important ca bărbații să fie cât mai bine catehizați în credința străbunilor moștenită de la Sfinții Părinți, să nu fie o religie a babelor făcută după ureche cu pietisme, plângăcisme, cu busuioc sub pernă, nu domnle bărbatul e forță, e tracțiune 4X4 în materie de duhovnicie, credință, îmbisericire, iubire de neam, mintea bărbatului e ascuțită și instruită pentru a înțelege tainele dogmaticii sfinte.
Oare daca barbatul era protestant si femeia ortodoxa ce scriai?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.08.2020, 00:19:23
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Slava Tie, Doamne, slava Tie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 29.08.2020 at 02:28:32.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.08.2020, 15:32:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare daca barbatul era protestant si femeia ortodoxa ce scriai?
Nu scriam nimic, dar se subînțelegea ce am subliniat eu că femeia de obicei urmează bărbatului în multe tradiții, adică noi oricum ca români cedăm femei care în Italia merg la catolici și se căsătoresc cu italieni, în alte țări merg în tradiția de acolo, după același principiu și femei de alte religii sau naționalități care se căsătoresc cu bărbați români ar trebui să urmeze bărbatul la ortodocși dacă se căsătoresc cu bărbați ortodocși.

Asta ar fi interpretarea patriarhală, când există două opțiuni confesionale, există și interpretarea mixtă când se face cununia doar la stare civilă.

Ortodocșii pierd de 2 ori - când femeia e de alt cult de obicei bărbații ortodocși lasă de la ei și merg după ea în religia ei, când femeia e ortodoxă ea merge după religia bărbatului ei că se subînțelege că femeia își urmează bărbatul.
Deci unde mai e o proporționalitate a intrărilor și ieșirilor din cult prin căsătorie ?

Noua ni se aplică două măsuri și pierdem în două interpretări oameni.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.08.2020 at 15:36:20.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.08.2020, 09:40:35
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci dacă te supără adevărul de credință ortodoxă pe care îl mărturisesc
Ma supara ca nu esti ortodox ci eretic stilist, adorator al trambitei Virginica Puciosica

Si se stie ca toti ereticii stilisti sunt de la satana si nu mai vor sa se pocaiasca pentru ca au dopuri de ceara in urechi si nu pot auzi Cuvantul Domnului.

Intru aceasta sunt recomandate spalaturi vartoase.
Spre pocainta si dreapta credinta.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Te rog să mă ierți dacă te-a nimerit fix pe tine
Te iert dar sa nu mai pacatuiesti!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.08.2020, 10:02:38
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Parintele mi-a dat o explicatie mai lunga dar in principiu a spus ca intrucat protestantii si neo protestantii sunt cei care au protestat si au format propriul lor cult acest lucru nu este posibil si ma sfatuieste ca ea sa treaca la biserica ortodoxa si astfel se poate face cununia - a spus si ca daca vom avea copii acestia vor urma de obicei religia mamei.
Mentionez ca logodnica mea are certificat de botez deoarece a fost botezata ortodox.
E o situatie delicata.
Unul dintre voi va trebui sa renunte la biserica si implicit la unele din incredintarile lui.

In astfel de casatorii mixte, de obicei unul dintre cei doi nu pretuieste prea mult trairea crestina si nu are o mare problema cu trecerea in biserica celuilalt. Daca insa amandoi sunt fermi pe pozitia lor lucrurile se complica. Rau.

Unul dintre voi, deci, va trebui sa cedeze.
Daca prietena ta nu are asezata o baza puternica a credintei penticostale si se pare ca nu o are daca e gata sa sa se casatoreasca cu tine, trebuie fie sa primeasca mirungerea si sa treaca in credinta ortodoxa, fie ca tu sa ceri o dispensa dela episcopul tau.

Uite aici pozitia BOR pentru cazul tau:
Nu se poate renunta la canoane, dar este firesc sa se acorde dispense, asa cum exista flexibilitate si in cazul postului, a explicat pentru Ziare.com purtatorul de cuvant al Patriarhiei, Vasile Banescu.

Comunicatul transmis de Patriarhie privind hotararile Sinodului Bisericii Ortodoxe (20 - 25 iunie, Creta), in care se facea referire si la interzicerea casatoriilor intre ortodocsi si neortodocsi, a provocat multa neliniste in spatiul public. Discutiile de la Sinod au vizat, insa, o interdictie veche si mai ales exceptiile, care sunt ceva obisnuit.

De altfel, Patriarhia mentiona intr-un comunicat inca din februarie ca se pot casatori ortodocsi cu crestini neortodocsi cu aprobare (dispensa) de la episcopul locului si cu conditia sa-si boteze copiii rezultati din casatorie dupa ritul ortodox.

Acest lucru este, insa, posibil de foarte multa vreme, iar solicitarile de dispensa sunt in mod normal aprobate, a spus Banescu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.08.2020, 16:53:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Îți voi da report de acum la fiecare postare în care-mi vânezi comentariile și în care faci prozelitism stilist pe baza calendarului.
Ce faci tu e deja hărțuire față de mine cel puțin, nici nu mai vreau să pierd timpul cu un om care visează trâmbițe, prooroci, trimiși,papalâcuri, ai intrat într-o logică în care crezi că te auto-îndreptățești dacă încerci să mă umilești pe mine.

Nu-ți permit nici să mi te adresezi cu ”pricepi” ca și cum te-ai răsti, de parcă ai avea cine știe ce realizări și eu aș fi subalternul tău, tu deocamdată ești cam singurul care ai fost blocat de pe forum de mai multe ori, deci problema e la tine, de la niciun alt user n-am văzut o asemenea ostilitate.

Dacă ai probleme de sănătate psihică, eu nu știu dacă ai, nu cred că trebuie să ți le suport eu.

Cât privește mesajul meu celălalt avea și o notă de ironie chiar dacă nu pare, cât privește lucrarea femeilor, ele nu au umbrit cu nimic pastorația publică a bărbatului, Maica Domnului nu a transformat ea apa-n vin ci l-a îndemnat pe Hristos s-o facă.

Dacă nu-ți adresez ție mesaje scutește-mă de înșiruirile tale, bine, altfel report.
Domnule Iorest, să pare că ești foarte supărat pe mine încât mă ameninți cu raportarea la admin ca să mă bannze, că cică aș avea ceva cu domnia ta, că eu când mă adresez ție te umilesc sau te jignesc.

Păi dragul meu coleg cu care mi-am permis să intru în dialog pentru că de aia se numește forum, crede-mă că toate postrăile domniei tale le-am citit cu plăcere, fără să te consider greșit sau subaltern sau neânțelegător care nu ai putea să pricepi ce e drept sau ce scriu eu ci răspunsurile sau postările mele nu erau despre domnia ta ca să te contrazic pe tine ci eu scriu sincer, cinstit, argumentat, clar, pentru a sluji Adevărului mărturisind ceea ce e drept pe un ton civilizat, prietenesc, frățesc nicidecum să vreau prin DREPTATE să-ți provoc dureri de natură emoțională, să-ți fac atacuri la persoană sau să te denigrez.

Dacă am postat fraza asta atunci trebuia să te gândești că nu mă refer la tine personal ci la ceea ce reise logic din postarea aia a ta căutând să înțeleg drept folosul pentru cel ce a cerut sfat de căsătorie:
Citat:
Ce spui dumneata și ce susții dumneata cu argumente bazate pe scripturi pute a uslamism, pare un fel de instigare la terorism și dictatură impusă de masculul baalfa.
Nu m-am referit în ideea logică pe care ai scos-o dumneata în evidență în mod complet neadevărat că cică :
Citat:
Ce spui dumneata și ce susții dumneata cu argumente bazate pe scripturi pute...
N-ar fi fost frumos din partea mea să susțin vreodată că ”(tot) ce spui sau susții dumneata bazat pe scripturi pute...” pentru că ar fi fost necinstit, nu ăsta era sensul sau logica mesajului meu, umilirea domniei tale sau susținerea minciunii că n-aș avea nimic de învățat sau de discutat cu domnia ta.

Din contră dragul meu, de aia ți-am răspuns la unele mesaje, de aia am discutat cu domnia ta, pentru că am avut cu cine, pentru că scri mult și frumos, pentru că îmi place ceea ce scrii, iar dacă am scris chestiuni redundante gen pricepi dumneata? sau înțelegi dumneata? a fost dintr-un reflex nevinovat al artei dialogului, așa cum zici unuia cu care discuți: știi cum zic? , știi la ce mă refer?, înțelegi ce vreau să spun? iar astea nu le-am folosit pentru a mă răsti poruncitor și terorist la interlocutor în a-l determina să creadă, să se supună sau să facă ce zic eu de parcă interlocutorul ar fi incapabil sau handicapat sau prea prost ori de parcă l-aș certa sau mustra cu rutate, cu trufie, cu răzbunare ci ceea ce am folosit sunt forme ce apropie persoanale și le fac mai deschise mai glumețe încât ele devin mai bine dispuse, mai dornice de dialog, sporind capacitatea de acceptare a Adevărului pe baza dreptății.

Deci crede-mă că în postările mele era vorba doar de adevăr, de dreptate, de o logică simplă și sănătoasă și nu de euri, de înălțare de sine, de luptă între masculii dominanți dar se pare că dumneata ești un om prea sensibil și văd că după ce m-ai amenințat cu alungarea de pe forum simțindu-te stăpân aicea ai dat în mine cu tot ceea ce dumneata nu crezi și mă consideri pe mine vinovat că nu sunt ca tine: cu stilismul deși nu e vorba de stilism în ce am scris, cu bannările deși de fiecare dată când am fost bannat a fost pe nedrept, cu trâmbițele și cu Cuvântul lui Dumnezeu deși n-au niciovină nici ei și nici eu care cred.

Spui că eu sunt un rău așa cum mă vezi dumneata dar atunci cum ești dumneata care mă ameninți astfel:
Citat:
Îți voi da report de acum la fiecare postare în care-mi vânezi comentariile și în care faci prozelitism stilist pe baza calendarului.
Ce faci tu e deja hărțuire față de mine cel puțin, nici nu mai vreau să pierd timpul cu un om care visează trâmbițe, prooroci, trimiși,papalâcuri, ai intrat într-o logică în care crezi că te auto-îndreptățești dacă încerci să mă umilești pe mine.
Domnule ești foarte simpatic acuzându-mă în felul acesta dovedind ce este în inima ta, în sufletul tău, în credința ta din tine ca să pricep eu mai bine cu cine am dialogat crezându-l un frate ortodox însă crede-mă că:
-nu-ți vânez postările ci-mi place să dialogheze cu oricine dar mai ales cu cei pe care-i duce mintea, care au ceva de spus, de scris mult și frumos
-nu fac prozelitism stilist căci eu sunt ortodox din BOR și ți-am spus că problema nu e de stil, de modă, ci greșelile apar în avalanșă de la defazajul de 13 zile
-nu visez trâmbițe, prooroci, trimiși ci ei chiar există, sunt îngeri-oameni reali, sunt conform Apocalipsei, sunt sfinți, poate ai auzit și dumneata de ei: Părintele Iosif Trifa și Traian Dorz, Ciobănașul de la Maglavit și Moșul Dumnezeu, păr. Pooroc Arsenie Boca și ucenicul său păr. Dorobanțu, păr. Ioan Iovan și sora Veronica de la Vladimirești, trâmbița Verginia și sora sa Maria de la Maluri și astăzi sora Mihaela și preotul Nicușor de la Pucioasa cu situl pe care se postează Cuvântul. Iată aceștia sunt persoane reale care au ascultat de Domnul Iisus Hristos și de BOR dar n-au fost crezuți de mai marii lor tot așa cum nici Domnul Iisus nu este crezut nici astăzi în Israelul cel vechi de poporul care l-a răstignit acum 2000 de ani socotindu-l eretic.
-nu caut să mă auto-îndreptățesc umilind pe domnia ta, ci încerc să respect dreptatea și adevărul în care cred și pe care-l mărturisesc.
-papsistașii chiar asta urmăresc: să zidească papalâcul mondial eretic deci nu visez ci constat că Transilvania de ei a fost atacată în ultima mie de ani și avem mărturisitori români mucenici care au murit mărturisind ortodoxia. Eu nu mă dezic de drepții mei frați ardeleni ortodocși.

Orice om se bucură de lumină, de îndreptare divină, de dialog cu folos, de discuțiile frățești cu colegii de pe forum dar dumneata se pare că ești mult prea sensinbil la nivelul eului, al personalității și uite așa cum te-a jignit termenul dresaj iată că acum ai reacționat de parcă aș fi fost dușmanul tău.
Eu sunt prietenul tău, colegul tău, fratele tău ortodox. În ideea asta scriu și nu ca să mă auto-îndreptățesc sau să mă laud cu ceea ce aparține de drept altora... deci eu pe alții i-am îndreptățit.

Dacă chiar ceri să nu mai dialoghez cu tine, să nu-ți mai ”vânez” postările atunci uite, mă umilesc și nu mi-e rușine să mă umilesc și îți cer iertare dacă te-am supărat și nu te mai deranjez încercând să dialoghez dar să știi că e foarte urât ca ortodox să ameninți pe cineva cu raportarea, cu pâra, ca să-i ceri bannarea pe NEDREPT aruncând acuzații nefondate căci amenințarea asta cu excluderea e o formă de terorism, de cenzură, de umilință reală și nu închipuită... iar eu, departe de mine gândul să nu te respect, ca ortodox, ca și coleg înțelept, ca și om care scrii frumos și mult.

Iartă-mă și nu mă mai amenința cu raportarea sau bannarea căci pe nedrept am fost bannat de fiecare dată chiar dacă nu mă crezi căci necredința din unii se coaliza și mințind ei împreună despre mine nepricepând că de partea mea era Adevărul cereau să fiu bannat căci mă socoteau și ei așa ca tine, căci le convenea: nebun, troll, prozelit, sectant, satană, tot ceea ce e mai rău iar adminul le făcea pe plac în ciuda faptului că eu aveam dreptate, eu fiind cinstit și drept și sincer în timp ce ei mințind cereau cenzură pentru ”ortodoxie” și făcându-mi răutate.

Păi eu sunt ortodoxul, eu susțin ortodoxia română și Adevărul ei și nu ei cei care m-au denigrat!

Deci iată încă odată mă umilesc și mă smeresc, rabd și nu iau în serios amenințările și acuzațiile și ce ai scris la adresa mea și îți cer eu iertare dacă asta ai simțit, dacă asta ai înțeles, dacă asta ai crezut despre mine.

Eu nu pentru mine am scris ci pentru tine, pentru tine și pentru cei care vor să creadă Adevărului căci eu mă străduiesc să scriu de la Duhul Adevărului, de la Dumnezeu și să rămân în ceea ce e drept.

Iartă dacă poți să ierți, dacă nu atunci ignoră-mă că nu te mai deranjez domnule Iorest decât dacă vrei să mai dialoghezi cu mine, dacă în mod explicit mi te adresezi sau îmi ceri să-ți răspund.

Am deviat de la subiect dar a trebuit să răspund întorcând și celălalt obraz.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.08.2020, 17:05:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ma supara ca nu esti ortodox ci eretic stilist, adorator al trambitei Virginica Puciosica

Si se stie ca toti ereticii stilisti sunt de la satana si nu mai vor sa se pocaiasca pentru ca au dopuri de ceara in urechi si nu pot auzi Cuvantul Domnului.

Intru aceasta sunt recomandate spalaturi vartoase.
Spre pocainta si dreapta credinta.


Te iert dar sa nu mai pacatuiesti!
N-are rost să-ți răspund la astfel de aberații. Dar trebuie să combat minciuna și să reafirm adevărul:
Sunt din BOR în Cluj și cred și în Cuvântul lui Dumnezeu suflat de Iisus prin cele 7 Trâmbițe. Ereticii sunt cei ce se cred papi infailibili ce nu mai au nevoie de pocăință și toți cei ce-i slujesc pe aceștia mințind și făcând nedreptate și teroare. Ți-am mai spus că dopurile din urechi nu se spală căci prin obijnuința asta îți slăbește credința ortodoxă dar tu o ții pe a ta cu sfaturile tale învățate de la papii ”pocăiți”.

Mulțumesc că mă ierți, măcar atât bun să mai ai în tine, deși nu am greșit afirmând ceea ce am afirmat, dar dacă te-ai simțit vizat și te-ai supărat deși nu mă refeream la tine atunci de asta m-am umilit și ți-am cerut iertare deși eram nevinovat.

Nu mai e mult și fiecare se va întâlni cu Domnul... și cei ce L-au străpuns!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.08.2020, 17:47:42
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Parintele mi-a dat o explicatie mai lunga dar in principiu a spus ca intrucat protestantii si neo protestantii sunt cei care au protestat si au format propriul lor cult acest lucru nu este posibil si ma sfatuieste ca ea sa treaca la biserica ortodoxa si astfel se poate face cununia - a spus si ca daca vom avea copii acestia vor urma de obicei religia mamei.
Mentionez ca logodnica mea are certificat de botez deoarece a fost botezata ortodox.
Păi părintele tău ortodox ți-a dat un sfat foarte simplu, bun și drept.

”ea sa treaca la biserica ortodoxa si astfel se poate face cununia”

Dacă ea nu vrea să treacă înapoi, acolo unde a fost botezată ortodox având certificat de botez, atunci nu se poate face cununia. Asta a spus Domnul prin preotul ortodox pe care L-ai întrebat.

De ce ai iubi o femeie care se leapădă de ortodoxie toată viața ei și copiii ei vrea să-i boteze în religia ei neoprotestantă iubind un soț ortodox? Nu pare o necredincioasă? De ce ai iubi-o? Pentru necredința și desfrânarea ei? Păi dacă a lăpădat ortodoxia acum s-a îndrăgostit de un ortodox? Ceva e putred în inima și în sufletul logodnicei tale deci ea trebuie îndreptată cu duhul blândeții și dacă ”pocăita” alege să se pocăiască și să se îndrepte ascultând de preotul tău atunci va fi bine. Altfel asta a spus preotul: nu se poate face cununia!

Deci dacă nu vrei s-o lași și nici ea nu vrea să priceapă ce e mai bine pentru ea și pentru voi atunci nu-ți rămâne decât să trăiți împreună fără cununie ortodoxă ca și concubini. E viața voastră, iubirea voastră, treaba voastră... ceea ce a unit Dumnezeu omul să nu despartă.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.08.2020 at 17:49:55.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare