Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2007, 10:40:13
gabrieta gabrieta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2007
Mesaje: 1
Implicit

V-as fi deosebit de recunoscatoare daca m-ati putea indruma ce trebuie facut in cazul in care o persoana a murit in urma unei interventii chirurgicale,
nespovedita si neimpartasita,Fac precizarea ca persoana respectiva era credincioasa si mi-as dori tare mult sa ii pot usura sufletul. Va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.07.2007, 23:54:41
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabrieta
V-as fi deosebit de recunoscatoare daca m-ati putea indruma ce trebuie facut in cazul in care o persoana a murit in urma unei interventii chirurgicale,
nespovedita si neimpartasita,Fac precizarea ca persoana respectiva era credincioasa si mi-as dori tare mult sa ii pot usura sufletul. Va multumesc
Biserica a randuit soroace pentru pomenirea mortilor: 3 zile,40 zile,etc. Impliniti aceasta. Puteti face mai mult, dand pomana(la saraci,nu la rude, vecini, etc), tineti un sarindar(40 de Liturghii)si pomeniti pe cel adormit in toate rugaciunile dumneavoastra. Toate cu nadejdea in milostivirea lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa ierte si sa odihneasca sufletul celui (sau celei) adormit!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.04.2008, 23:30:02
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Se vorbeste foarte mult despre usurarea pacatelor celor pomeniti la Slijba Proscomidiei de catre parintele care tine slujba. De asemenea, poti pune acatiste , parintele meu duhovnic spune ca este de un mare folos pentru cei raposati.

Am citit cateva povestioare tare frumoase despre cum persoana aflata in nevoie este ajutata miraculos datorita pomenirii la proscomidie.

Cred ca i-ai face un bine enorm persoanei decedate daca ai plati aceste slujbe pentru ea (stiu ca 40 de zile ).

Nu cred ca este un criteriu bun : "era o persoana credincioasa", Dumnezeu si unic El are judecatile Sale , deci nu putem sa ne bazam atunci cand facem milostenie pe "lasa ca a fost credincios" . Eu cred ca trebuie sa ne rugam ca si cum a fost cel mai mare criminal, sa punem raul inainte(mai ales ca inainte de o interventie chirurgicala, orice crestin are datoria de a se marturisi si cumineca). Iarta-ma pentru mica mea interventie care sper ca nu te ofenseaza, in nici un caz nu am intentia asta .

Dumnezeu sa ierte sufletul care a apus!

Doamne ajuta !

Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.04.2008, 00:06:37
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Pt asemenea situatie trebuie sa mergi la o manastire(pt ca acolo se oficiaza zilnic liturghie si platesti 40 de panacizi(eventual40 de liturghii)pt acea persoana. Un sfant Zosima calatorea pe mare si a venit o furtuna care a distrus corabia.Sfantul a inotat pana la un stalp de pitra ce se afla in mare si s-a catarat acolo.A promis ca de va scapa va sluji 40 de liturghii pt acel ce a pus acel stalp de piatra acolo.A trecut o corabie si a fost salvat.Sfantul a ajuns in manastirea sa si a inceput sa slujeasca cele 40 de liturghii promise.Dupa ce a slujit 10 liturghii i s-a aratat un inger si a spus
-Zosima opreste-te caci sunt trimis de Dumnezeu sa-l caut pe acel pt care slujesti si nu-l gasec in rai!
Sfantul insa nu a vrut sa-si calce fagaduinta facuta lui Dumnezeu si a continuat.
Dupa 20 de liturghii s-a aratat iar ingerul si a zis:
-Opreste-te Zosima caci nici pe pamant nu-l gasesc!
Zosima a continuatDupa 30 de liturghii s-a aratat iar ingerul si a zis:
- Opreste-te Zosima caci nici in iad nu-l gasec!
Dar Zosima a contunuat.Dupa 40 de litueghii s-a aratat ingerul si a zis:
- Bucura-te Zosima, caci l-am gasit in cel mai de jos loc din iad.Acela a fost un imparat care a facut acel stalp pt a taia acolo prunci si a-i arunca hrana fiarelor marii.Pt liturghiile tale am primit porunca de la Dumnezeu sa-l scot din iad!
Bucuros Zosima a adus multumire lui Dumnezeu pt ca slujbele sale au fost primite de Dumnezeu,
cam asta este puterea celor 40 de liturghii!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2008, 21:12:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu sunt de acord sa fie pomenit 40 de liturghii. Dupa ce a fost pomenit in cele 40 de liturgii ce facem, dormim linistiti ca a fost mantuit? Eu spun sa fie pomenit. De cate ori? De cate ori poate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2008, 00:48:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Eu nu sunt de acord sa fie pomenit 40 de liturghii. Dupa ce a fost pomenit in cele 40 de liturgii ce facem, dormim linistiti ca a fost mantuit? Eu spun sa fie pomenit. De cate ori? De cate ori poate.
Intru totul deacord Costele. Nu stiu , dar suna a ritual si nu a crediinta adevarata. Pomenim de putem de 100 de ori pe zi ! Ori de cate ori putem si sa o facem cu piosenie, crediinta si dragoste intru amintirea celor plecati din asta lume.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.05.2008, 10:20:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cu siguranta nu trebuie sa cadem intr-un formalism, sau sa devina un ritual, dupa cum ai subliniat Cristi. Se obisnuieste in manastiri acolo unde se oficiaza zilnic Sf. Liturghie. Aceasta practica este nedespartita de celelalte zile de pomenire (soroacele de peste an sau cum a spus si Costel de cate ori se poate pomeni). Aceste obiceiuri isi gasesc temeiurile mai ales in practicile unor duhovnici care au reusit sa salveze sufletele unor persoane decedate prin pomenirea neincetata la Sfanta Lturghie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.05.2008, 11:11:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Eu nu sunt de acord sa fie pomenit 40 de liturghii. Dupa ce a fost pomenit in cele 40 de liturgii ce facem, dormim linistiti ca a fost mantuit? Eu spun sa fie pomenit. De cate ori? De cate ori poate.
Am citit in cartea "Viata sufletului dupa moarte " ca sunt necesare multe rugaciuni pentru sufletul celui plecat inclusiv 40 de liturghii la o manastire deoarece acum se face trecerea prin vami si in a 40-a zi se hotaraste soarta celui decedat ,daca va ajunge in rai sau iad.
Pentru rugaciunile si milostenia noastra Dumnezeu il poate milui .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.06.2008, 22:42:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pot citi rugaciuni pentru cei adormiti, Psaltirea, Psaltirea Maicii Domnului, acatiste, inclusiv Acatistul pentru cei adormiti. Se pot aprinde pentru ei trei lumanari pentru Preasfanta Treime, una pentru Preasfanta Fecioara Maria, una pentru Sfintii Arhangheli, una pentru Toti Sfintii, una pentru ingerul pazitor al persoanei decedate si alta pentru persoana decedata.

Se pot da la sapte manastiri pomelnice pentru a fi pomenit la 40 de Liturghii. Impreuna cu pomelnicul si banii se mai duc la manastire: arpacas, ulei , vin , faina sau paine, lumanari etc. Dupa aceasta, sa li se dea periodic de pomana si sa fie pomenit macar la o manastire si duminica la Sfanta Liturghie.

Aceeasi grija trebuie s-o avem si pentru noi cei vii. Sa facem milostenie si pentru sufletiul nostru, Sfinte Liturghii si pomelnice.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2008, 22:54:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Coecectez utima propozitie. Sa facem milostenie si pentru sufletul nostru. Sa dam la Sfanta Liturghie pomelnice pentru vii si pentru morti, lumanari , tamaie, paine sau prescuri, ulei, vin. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaminte anaid37 Rugaciuni 8 21.07.2012 14:35:17
Rugaminte la dvs. MariusPetre Generalitati 14 16.09.2010 16:36:45
rugaminte brindusa Teologie si Stiinta 0 06.01.2010 22:06:52
Rugaminte Tia Rugaciuni 9 04.12.2009 15:53:49
Rugaminte eduardd Slujba inmormantarii 5 12.10.2009 23:52:03