Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2010, 23:44:15
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O nelamurire+cateva recomandari

Pe acest site se posteaza ,,editoriale"excelente.Le-am numit asa intrucat ma refer la articolele postate ,,central"pe site.Putina lume le comenteaza.Nu inteleg de ce.Unele sunt excelente.Dau 1 exemplu:
http://www.crestinortodox.ro/religie...tei-88733.html
Poate ma insel dar cred ca sunt prea putin comentate sau analizate de postatori care,in multe momente,sunt mai atrasi(?) de polemici mai mult sau mai putin utile.Nu judec pe nimeni dar nu inteleg de ce articolele de acest tip nu sunt preluate in discutiile de pe forum.Daca ma insel>scuzele de rigoare.

Cateva carti care mi s-au parut interesante:

Pustia-cetatea lui Dumnezeu(Derwas J.Chitty)>o introducere in studiul monahismului egiptean si palestinian din timpul Imperiului crestin
Mistica si ascetica ortodoxa>Ioan Gh.Savin+Mistica Apuseana(acelasi autor)
De la Cina de Taina la Dumnezeiasca Liturghie a Bisericii Ortodoxe(Karl Christian Felmy)
Parintii pustiei(Jean Bremond)
Istoria crestinismului antic(Zenovie Paclisanu)
Lucrarea de taina a rugaciunii lui Isus(traducere din limba rusa de Adrian Tanasescu Vlas)
Martiriul Sfintilor Apostoli Pavel si Petru(editie bilingva-traducere de Sorin Dan Damian>editura Herald)
Patimirile Sfintilor martiri(traducere din limba engleza>Monica Medeleanu>editura Herald)
Calea rugaciunii launtrice-Manualul isihiei(Vladica Antonie Marturisitorul)

Disclamier>poate unii au citit deja aceste carti.Poate altii nu le vor agreea sau nu vor fi de acord.Va rog sa tineti cont de faptul ca subsemnatul nu are pretentia de a fi o somitate in teologie si prin urmare recomand in limita cunostiintelor mele.

Va doresc o seara placuta
______________________
,,Remember, God made men equal."(William Wilberforce)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2010, 19:00:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar daca articolele respective au structura unui blog, adica pot fi comentate ma indoiesc ca cei care folosesc site -ul si acceseaza articolele il percep ca atare.

Mai ales un articol cand e semnat "Nae Ionescu" nu prea mai ai ce comenta..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2010, 02:30:30
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Episodul II:alte cateva carti

care merita citite.Cel putin acesta este parerea mea.Le puteti gasi in linkurile de mai jos

1.Scripta aramaica
http://www.libraria-noastra.ro/Diver...edb973a44.html

2.Parintii Greci ai Bisericii
http://www.librariasophia.ro/carti-P...n-so-4462.html

3.Capadocienii
http://www.librariasophia.ro/carti-C...y-so-2856.html

4.Monahismul bizantin
http://www.librarie.net/carti/81893/...ciej-Bielawski

5.Vietile Sfintilor Apostoli
http://www.librarie.net/carti/18178/...tilor-Apostoli

6.Egeria>pelerinaj in locuri sfinte(editie bilingva)
http://www.librariasophia.ro/carti-P...a-so-4114.html

Eu le-am cumparat de la ,,Pravalia cu carti"dar am observat ca pot fi gasite si la alte magazine.Cu un simplu search puteti afla mai multe detalii inainte de a decide daca doriti sa le cumparati.Acestea fiind spuse>celor interesati le doresc lectura placuta.Bye.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.05.2010, 09:18:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Pe acest site se posteaza ,,editoriale"excelente.Le-am numit asa intrucat ma refer la articolele postate ,,central"pe site.Putina lume le comenteaza.Nu inteleg de ce.Unele sunt excelente.Dau 1 exemplu:
http://www.crestinortodox.ro/religie...tei-88733.html
Poate ma insel dar cred ca sunt prea putin comentate sau analizate de postatori care,in multe momente,sunt mai atrasi(?) de polemici mai mult sau mai putin utile.Nu judec pe nimeni dar nu inteleg de ce articolele de acest tip nu sunt preluate in discutiile de pe forum.Daca ma insel>scuzele de rigoare.

______________________
,,Remember, God made men equal."(William Wilberforce)
Suferinta ,drum catre urcusul catre Dumnezeu.
Par.Serafim Rose spunea ca e necesara suferinta pentru a ne schimba launtric ,dar in zilele noastre nu mai exista patimire pentru suferinta aproapelui.
Ma schimb eu daca sunt bolnav sau am necazuri.
Dar daca necazurile vin prin suferinta aproapelui ,mai imi pun eu sufletul la rugaciune?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.05.2010, 09:29:59
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit subscriu la cele spuse de dvs

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Suferinta ,drum catre urcusul catre Dumnezeu.
Par.Serafim Rose spunea ca e necesara suferinta pentru a ne schimba launtric ,dar in zilele noastre nu mai exista patimire pentru suferinta aproapelui.
Ma schimb eu daca sunt bolnav sau am necazuri.
Dar daca necazurile vin prin suferinta aproapelui ,mai imi pun eu sufletul la rugaciune?
Despre Par.Rose nu stiu prea multe dar ma voi informa mai bine in vederea unei discutii viitoare.Scuzele mele pt moment.Totusi ca sa nu ma fac complet de ras>va rog sa va uitati pe un topic numit,,Feedback divin".Am postat acolo un link.Cred ca il veti gasi extrem de interesant mai ales din perspectiva celor spuse de dvs.Va salut.

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2010, 09:33:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Despre Par.Rose nu stiu prea multe dar ma voi informa mai bine in vederea unei discutii viitoare.Scuzele mele pt moment.Totusi ca sa nu ma fac complet de ras>va rog sa va uitati pe un topic numit,,Feedback divin".Am postat acolo un link.Cred ca il veti gasi extrem de interesant mai ales din perspectiva celor spuse de dvs.Va salut.

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.
Am citit acestea spuse de par.Serafim Rose pe razbointrucuvant.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.05.2010, 16:25:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Apropo de comentarii la articole...

Am zis sa comentezi si eu articolul asta:
http://www.crestinortodox.ro/editori...tii-96378.html

Ceea ce am scris se gaseste aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=108.

Comentariile sunt moderate, mi s-a zis sa astept aprobarea.

Au trecut vreo 3 zile si inca nimic. Ma indoiesc ca va veni vreodata.

Deci pana la urma, chestia cu comentariile este de forma..

Daca era totusi ceva care trebuia moderat, ar fi trebuit in primul rand moderat articolul in cauza, am fost surprins ca un astfel de material a fost publicat in primul rand..

Si de ce nu, o usoara dezamagire cand am vazut ca nu sunt acceptate criticile..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.06.2010, 00:06:56
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu stiu ce sa zic Alin

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apropo de comentarii la articole...

Am zis sa comentezi si eu articolul asta:
http://www.crestinortodox.ro/editori...tii-96378.html

Ceea ce am scris se gaseste aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=108.

Comentariile sunt moderate, mi s-a zis sa astept aprobarea.

Au trecut vreo 3 zile si inca nimic. Ma indoiesc ca va veni vreodata.

Deci pana la urma, chestia cu comentariile este de forma..

Daca era totusi ceva care trebuia moderat, ar fi trebuit in primul rand moderat articolul in cauza, am fost surprins ca un astfel de material a fost publicat in primul rand..

Si de ce nu, o usoara dezamagire cand am vazut ca nu sunt acceptate criticile..
O sa incerc sa-ti trimit un punct de vedere al meu despre cele spuse de tine.Poate poti sa-mi dai o adresa de e-mail prin pm.Nu te astepta la un post competent>imi dau si eu cu parerea precum microbistii din Cimsigiu:))


Ce vroiam sa aduc>o carte pe care am mai nominalizat-o.
http://www.agnos.ro/magazin/product_...products_id=36
Acesta este omul
http://www.jurnalul.ro/stire-jurnalu...os-515012.html

O sa incerc si cateva modeste consideratii personale si la noapte voi posta un capitol intreg din carte.Veti vedea de ce.Nu am de unde sa dau copy/paste asa ca il voi scrie cu cartea in fata.Poate asa oamenii vor fi mai interesati sa citesca aceea carte.Asa sper.

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.06.2010, 02:08:51
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfantul Inchisorilor

Rar mi-a fost dat sa citesc o carte atat de cutremuratoare.Rar mi-a fost dat sa aflu despre un om precum Valeriu Gafencu.Nu mi-am imaginat niciodata ca acum nu foarte multi ani au existat oameni precum acest om.Nu am crezut ca este posibil dpdv medical ca cineva sa faca fata durerii,torturii si chinului intr-un asemenea mod.Daca printre dvs exista oameni credinciosi dar care inca mai au dubii,acesta carte ar trebui sa le spulbere definitiv.Nu sunt inventii,nu sunt minciuni,nu este un roman.Sunt marturii ale supravietuitorilor,
cutremuratoare si greu de descris in cuvinte.Valeriu Gafencu a vazut-o pe Maica Domnului.Chiar el a descris momentul.Daca cineva crede ca acest om ar fi putut minti sau ca ar fi fost nebun>il invit sa citesca cartea si apoi sa-si ceara scuze in gand daca cumva a putut gandi asa ceva.Indiferent de explicatia pe care am cautat-o trebuie sa spun un lucru:Valeriu Gafencu a fost un model de traire crestin cum rar mi-a fost dat sa vad.Doar Credinta lui fara limite,frumoasa,calda,buna si plina de smerenie l-a insotit in lungul cosmar al inchisorilor acelei perioade.Credinta sa nu a ramas fara ecou iar rugaciunele sale au fost auzite.Cine va citi va vedea la ce ma refer.Sunt dovezi greu de contestat afara de situatia cand cineva ar spune ca toti acei oameni mint.Refuz sa cred ca un asemenea om ar putea exista.Acei oameni nu putea minti si veti vedea in carte de ce.

Turcanu,o bestie a acelor inchisori, spunea:

,,Daca Hristos ar fi trecut prin mainile acestea nu mai ajungea nici El pe Cruce.N-ar fi inviat.N-ar fi fost crestinism,acesta mare minciuna si toata lumea ar fi trait in liniste.Eu sunt Turcanu!Primul si ultimul!Nu s-a nascut un altul care sa-mi ia locul.Eu sunt adevarata Evanghelie!Eu o scriu acum.Am pe ce o scrie : pe starvurile voastre".

Valeriu Gafencu a raspuns la ura cu dragoste,la tortura cu rugaciune si la umilinta si teroare cu smerenie.,,Sunt nebun intru Hristos".Sensul acestor vorbe l-am inteles dupa ce am citit acesta carte despre un om in fata caruia nu as fi cutezat sa spun nimic.M-am intrebat mereu ce a lasat Cel de Sus in noi.Citind cartea despre Credinta,chinurile si sfarsitul acestui om si am inteles raspunsul la intrebari care ma framintau demult din perspectiva umana.Sunt multe alte aspecte care vor fi descoperite de cei care vor citi cartea.

Mi-a fost foarte greu sa aleg un capitol anume dar am ales unul care sa ilustreze o mica parte a imaginii celui care a fost Valeriu Gafencu.Sunt oameni care spun ca Dumnezeu nu exista/nu mai face miracole,ca Ne-a parasit sau ca nu mai exista sfinti.Oare asa sa fie?Va invit sa cititi cartea.Sper ca in max 1-2 ore sa pot posta acel capitol.Probabil va fi impartit in 2 posturi.

Last edited by Scotianul; 15.06.2010 at 02:12:44.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.06.2010, 03:26:34
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ,,Marturisitorul lui Hristos"

Cand se simtea mai bine,Valeriu vorbea frumos si cu insufletire,oprindu-se cu precadere la tema sa preferata:curatirea launtrica si unirea cu Hristos.Spunea:
,,Prin Botez am primit Harul curatitor,iar prin ungerea cu Sfantul Mir ne-am impodobit cu toate darurile Duhului Sfant dar acesta binecuvantata stare launtrica a ramas nelucratoare in noi,fiindca suntem crestini numai cu numele.Traim intr-o lume de confuzie,de libertinaj,de pacat.E o rusine sa fii credincios,e demodat sa fii moral.Omul botezat pt a se mantui trebuie sa traiasca in Duhul Sfant toata viata ori noi tocmai asta nu am izbutit.Am crezut,ne-am rugat,am pastrat credinta,am suferit dar pt a te uni cu Hristos este necesar sa te curatesti launtric prin spovedanie si sa te inoiesti prin Sfanta Impartasanie.Constient deci si cu toata staruinta sa te unesti cu Hristos,sa te faci purtator al sfinteniei Lui,a puterii Lui,al iubirii Lui,al luminii Lui,al nemuririi Lui.Trebuie sa infrunti pacatul pina la singe.Asa te nasti din nou.Nu exista cale de compromis.Este atat de minunata invatatura lui Hristos incat daca avem intelegerea ei avem cel mai puternic argument al existentei lui Dumnezeu.Am plans de durere si de fericire cand am avut acesta descoperire.Iar cei ce cred in El trebuie sa marturiseasca adevarul de constiinta chiar daca vor fi martirizati.

Intr-una din zile lui Valeriu i-a fost atat de rau incat credeam ca se va sfarsi.L-ar fi putut lasa sa moara dar nu era ,,umanitar".Umanitarismul este ipocrizia cruzimii,el puncteaza cu lozinci si vesminte frumoase campul otravit si jalnic al revolutiei.Medicul a facut raport ca sa fie transportat de urgenta pt operatie la spitalul din oras.Politrucul penitenciarului a venit la el si i-a spus:
-Viata ta este in mainile mele.Daca nu vei fi operat vei muri.
Valeriu i-a zimbit ingaduitor si i-a raspuns:
-Daca viata unui om depinde de alt om, grea raspundere are acel om.Iar daca toti oamenii ar sti ca viata lor depinde de Dumnezeu, atunci fiecare ar pretui viata semenului sau.
-Esti nebun,i-a zis politrucul,si l-a trimis sub paza sa faca operatia
Cand a revenit la sanatoriu l-a oprit iar:
-Hei,ai vazut moartea cu ochii!Vezi,am vrut sa-ti aratam ca viata ta este in mainile noastre.Poate te-ai razgandit si de acum vei lucra cu noi.Iti dam streptomicina.Vei primi si pachete de la familie.Si mai stii ce poate urma?...esti un om inteligent si poti sa ne fii de folos.Stim ca nu te preocupa politica,ci religia,dar nu este Patriarhul vostru cu toti popii lui de partea noastra?De ce nu treci si tu?Ai ce castiga.
-Va multumesc ca ati ingaduit sa fiu operat.De aici inainte mi-se vor prelungi chinurile.Cat despre restul,intre mine si dvs sta constiinta.Dumnezeu nu este de vanzare.Tranzactii de constiinta nu se pot face.Pentru libertatea mea sufleteasca iau decizia de a muri.Este bine sa se spuna raspicat adevarul si eu adevarul il slujesc.Nu sunt judecatorul altora ci sunt marturisitorul lui Dumnezeu.Nu exista zidire sub soare care sa dureze fara Dumnezeu.Dvs nu vreti sa-L primiti pe Hristos iar eu nu pot primi moartea sufleteasca.
-Ti-am spus ca esti nebun! a racnit politrucul.Voi face raport.Esti un incrancenat,un fascist,
un dusman al poporului,platit de banditii de americani.Avem noi ac de cojocul vostru!Esti bun numai de moarte.Du-te si mori cu Hristos al tau.Nu ne impiedecam nici de EL nici de unul ca tine!
-Pe mine ma puteti ucide acum,pe EL nu-L mai poate ucide nimeni si EL este piatra de poticnire a tuturor semetiilor.Intelegeti bine ca Hristos este singura putere care poate izbavi omenirea din suferinta si pacat.
-Lasa tu prostiile astea!Adevarul este de partea noastra!
-Adevarul este dragostea care se jertfeste pt cei saraci si prigoniti
-Ba tu stai cu moartea pe buza si imi tii mie predici mistice?!Ce,vrei sa ma convingi si pe mine?Ia vezi,ca te-ai intins prea mult.
Valeriu se trudea sa-l priveasca caci pleoapele ii erau grele.Se simtea stins trupeste dar o bucurie launtrica il facea sa vorbesca despre credinta,pt a ramine o marturie in veac.Se ruga in taina pentru acest nefericit om si pt ca Dumnezeu sa izbaveasca lumea de stapini ca el.

Politrucul era incurcat.A tras o tirada de injuraturi si apoi a ordonat sa-l duca pe Valeriu la locul lui.
-Ba..sa nu zici ca nu m-am purtat omeneste cu tine,a mai adaugat.Ti-am oferit viata da tu vrei moartea.Dracu sa mai inteleaga toate astea!
Asa s-au despartit.De atunci nu l-a mai deranjat niciodata dar cand venea in camera se uita lung la el.
O singura data a mai avut loc o discutie pe acesta tema cu un inspector.Acesta venise de la Bucuresti.S-a oprit la patul lui Valeriu si l-a intrebat:
-Cum te cheama detinut?
-Sa traiti domnule inspector,sunt detinutul Valeriu Gafencu,a raspuns el cu formula obligatorie.
-Aha!a exclamat politrucul privindu-l cenusiu.
-Domnule inspector va rugam sa ne acordati drepturile pe care le-au avut si detinutii comunisti aici.
-Noi nu vom repeta greselile trecutului, a raspuns sec inspectorul.Umanismul nostru nu se aplica reactionarilor.
-Domnule,a continuat Valeriu,aici suntem oameni bolnavi,neputinciosi,zilnic moare cate unul dintre noi si pe langa toatea acestea sunt supusi amenintarii cu tortura si teroarea.
-Cum intarznesti sa vorbesti astfel cu mine?!Nu pricepi ca nu vrem sa facem din voi eroi?Vom face din voi delatori iar din nevestele si surorile voastre prostituate.
Valeriu era adinc indurerat si a raspuns:
-Pacatele lumii acesteia trebuie ispasite.Noi ispasim aici multe pacate.Cu toii suntem insa in mainile lui Dumnezeu.
-Esti un bandit mistic!Aici vei muri!Sa nu crezi ca o sa scapi cu viata.Asa cum esti va trebui sa primesti reeducarea!
-Asa cum sunt este o binefacere,a raspuns Valeriu,caci nu voi rezista mult,sunt suficiente cateva lovituri ca sa ma doboare
-Du-te dracului!a urlat inspectorul.Vom avea grija sa mori incet,chinuit,pina ce vei renunta la Hristosul acela cu care vrei sa ne sperii.Pe El si pe tine,pe toti va uram,ba, si va vom distruge!Aici s-a terminat cu Hristos, si Cel mort si Cel inviat!Vom avea grija ca generatiile viitoare sa nu mai stie minciunile Lui si ale voastre!Noi ba suntem hristosul lumii acesteia.
-Dumnezeu sa va ierte domnule,a raspuns Valeriu

In vara anului 1951,pe linga boala grea de care suferea,face,culmea,si o apendicita acuta.La sanatoriu nu putea fi operat din lipsa de instrumentar si de material steril necesar unei interventii abdominale.Doamna doctor Danilescu a obtinut cu greu aprobarea sa fie transportat la spitalul din oras.Acolo chirurgul i-a facut rahianestezie si l-a operat.Sora care statea la capatiul lui a observat ca transpira mult dar a pus acestea pe seama bolii de plamini.La sfarsitul operatiei,cu un glas stins,i-a spus doctorului:
-Domnule doctor,m-ati operat pe viu.
Doctorul surprins il pune sa ridice un picior si cand vede ca poate face acestea si-a dat seama ca anestezia nu prinsese si ca il operase pe viu
-Bine domnule dar de ce nu ai spus?Iti faceam anestezie locala si nu te mai durea.Cum ai putut sa rabzi atata durere?!
Intamplarea i-a impresionat mult pe cei prezenti iar o sora i-a dat pe furis o batista avand lacrimi in ochi.La scurt timp dupa operatie a fost inghesuit intr-un carut pe 2 roti si hurducaind prin pietrele pavajului a fosr readus la sanatori.Drumul a fost groaznic.

A fost o vreme spre sfarist cand medicii si prietenii l-au sfatuit sa nu mai vorbesca dar el a spus:,,Nu-mi luati acesta bucurie caci pt a-L marturisi pe Hristos traiesc;si de traiesc prin mila Lui traiesc si fara a-mi exprima dragostea ce vi-o port nu ar mai avea rost sa traiesc.Nu va temeti deci!nu vreau sa ispitesc Izvorul Vietii ci vreau sa-L slujesc pina la capat.va multumesc pt grija dar va rog sa intelegeti ca nu pot sa fac altfel".

__________________

Cand murea cineva cadavrul era ridicat din sectie intr-o lada,care servea la transportul tuturor pina la groapa.Acolo erau aruncati fara cosciug in groapa-uneori-comuna.Pina la inhumare lada era asezata linga zidul exterior.Cei ce mureau in inchisoarea erau ingropati la marginea cimitirului din apropiere.Spre a impedica identificarea lor ulterioara,de obicei,
inainte de a fi sloboziti in groapa li-se zdrobea capul cu sapa.

Last edited by Scotianul; 15.06.2010 at 03:32:56.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
recomandari editoriale catalinabalhui Generalitati 12 13.11.2012 03:04:13
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 15:06:08
Cateva lamuriri achimovjan Impartasania (Taina Euharistiei) 6 18.07.2008 13:04:35
Recomandari muzicale Z.Lidia Muzica Bisericeasca 9 15.01.2008 21:31:33
Concert de colinde - recomandari motiff Generalitati 0 23.12.2007 08:24:26