Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.07.2008, 18:52:15
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
unele manastiri din Romania care practica tarife fixe ptr acatiste si alte "servicii religioase"...unii au chiar si tabele cu preturi...
Imi permit si eu sa intreb cati bani dai pe cosmetice? Pe haine? Pe tigari? Pe pantofi? Si nu vorbesc de cei strict necesari ci de cei care ii cumperi la supra pret doar ca sunt in trend? Asa va mai place sa va minunati si sa improscati cu noroi ca vi s-au cerut bani la biserica. Eu sincer nici nu as astepta sa mi se ceara as da cu drag fara sa fie nevoit calugarul sa ceara. Dar in mintea ta mai fata treaba sta cam asa. pai ce?? sa se roage preotul ca de aceea e preot! Eu sa imi vad de viata si el sa ma pomeneasca. Daca tu crezi ca cu acei bani ti-ai castigat locul in rai ei bine afla ca numai scriind aici si deja l-ai castigat dincolo!! Si eu alaturi de tine ca nu am putut sa tac si te-am judecat:angry: Dar m-am enervat rau de tot!! Spunea cineva ca lunar se cheltuie miliardeeee pe cosmetice si tu te plangi ptr ceva banuti dati la biserica. Acolo trebuie sa ducem ce e mai bun!! Nu resturi!! Nu ceea ce iti scapa printre degete!! Te uiti la restaurante de lux, vezi oamneii cu bani mancand delicatese cu burtile atarnand dar cand i se cere un ban intoarce buzunarul pe dos pana gaseste o centima!!! Da rugaciunea trebuie facuta din dragoste nu pe bani dar daca ar avea fonduri nu ar mai sta le cersit pe la colturi pentru a ridica manastiri. Citeste pilda cu banutul vaduvei si vei vedea cat de usor poti castiga un loc in rai.:angry:
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.07.2008, 19:17:07
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

sunt de acord cu tine alina...cred ca banii dati la biserica care se cer de unii sau raman la aprecierea noastra reprezinta datoria noastra de buni crestini, asa cum stii ca trebuie sa platesti la stat impozit si toate, ai si datoria de a plati la biserica, ca au si bisericile, manastirile nevoie de ajutor. Si cred ca daca toti am contribui macar cu putin, fara sa ne gandim daca banii aia s-ar cheltui pe altceva sau cum de isi permit sa perceapa taxa la pomelnic nu am mai vedea atat de des maici sau calugari la colt de strada cu pancarda "Ajutati la constructia manastirii X", sau la "Restaurarea manastirii Y"

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.07.2008, 21:27:58
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca

Se vede ca traiesti in lumea ta ireala!!
Imi asum 100% responsabilitatea celor afirmate!!! SE DAU BANI LA SPOVEDANIE!!!!!!! de catre ffffffff multi enoriasi si in fffffffffff multe biserici!!!!!!!!!!!mai intreaba si pe altii
In primu ran, iti spun ca atunci cand am dat un acatist la o biserica sau manastire, nu am fost conditionat sa dau o anumita suma de bani. Ma mir cu dati fratilor peste astfel de biserici. Eu daca as intilni un astfel de enorias care sa imi reproseze anumite aspecte, as ramane neschimbat si as da cat mi-as permite, nu cat mi-ar sugera el, macar atat sa stiti si voi, ca in casa Domnului nu se negociaza, ca atunci devenim ca evreii alungati de Iisus din templu. Iar daca vre-unui enorias nu-i convine de mine, asta e problema lui, nu a mea.
In al doilea rand, la spovedanie nu este obligatoriu sa dai bani. Da cine vrea si cat vrea. Eu cand am vrut sa dau, preotul m-a refuzat, stie ca iertarea pacatelor nu se cumpara. Dar ar trebui sa stiti ca nu la spovedanie se dau bani, ci mai bine ar fi daca a-ti pune si voi ceva in cutia aia sau la donatiile pentru pictura, daca este cazul, adica sa fie biserica noua ce trebuie pictata sau in renovari.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.07.2008, 22:47:28
silana silana is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2008
Mesaje: 40
Implicit

draga alynna,revino-ti din nervi inutili si din comparatii de prost augur.compari banii dati pe cosmetice cu banii dati la biserica.gresit!biserica iese din randuiala lumeasca obisnuita,e mai presus de ea.e adevarat ca oamenii sunt inclinati sa cheltuie mai mult pentru trup decat pentru suflet,dar iti vine sa iti iei talpasita cand auzi ca la prislop pomelnicul pentru 40de liturghii costa 500000lei vechi.bataie de joc de-a dreptul.nu ai banii,nu esti pomenit,crapi.la astfel de practici se referea marina,la taxele obligatorii,nu la banii pe care ii da sau nu fiecare la biserica..asta e problema constiintei fiecaruia.asa ca inainte de-a o parasuta pe marina in iad,cu anexa dupa tine,adica tu,citeste-i mai bine textele.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.07.2008, 23:57:48
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.573
Implicit

Fratilor, dar mai lasati-le incolo de pomelnice, care oricum nu ajuta la nimic daca VOI nu sunteti treji in Duh.

Asta-i o boala venita de la pagini si de la catolici

Incercati pe cit posibil sa nu-l uitati pe Hristos, pomenind de BINE si rugindu-va SINGURI unii pentru altii asa cum ne-a invatat Sf Ap Pavel.
Luati-va in serios rolul de CRESTINI adica oameni pacatosi care se sfintesc, fiti cu dragoste si indrazneala la Domnul...nu mai lasati pe seama altora

In tara asta a inceput de-a dreptul o industrie, o isterie ecumenista de pomelnice la cit mai multe Minastiri in ideea ca eu pot sa stau linistit inghitit de patimi, la restaurante, la mare delectindu-mi privirile cu femei straine, etc, si asta pentru ca am musteriii mei, calugarii, pe care i-am umplut de bani ca sa ma pomeneasca zilnic.

Fals, nu va mai amagiti degeaba!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.07.2008, 01:02:41
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
MarinaAlca, inteleg ca, peste 2 zile, urmeaza sa faci o operatie. Sa-ti ajute Dumnezeu sa treci cu bine peste acest moment si sa te faci sanatoasa. Cat despre sumele banesti care se percep prin unele locuri, te rog, nu te framanta. Sfanta Biserica Ortodoxa este alcatuita din toti cei care marturisesc, din inima,pe Dumnezeu Cel Adevarat, Unic in Sfanta Treime - Tatal, Fiul si Sfantul Duh Care de la Tatal purcede. Cazurile, despre care vorbesti tu, nu reprezinta majoritatea ci, mai curand, se situeaza in limitele exceptiilor, care, dupa cum stii, intaresc regula. Oricum, din exemplul concret pe care l-ai dat, rezulta ca nu un preot a perceput o anumita suma ci o femeie care era pe acolo. Sa nu te superi dar mi se pare irelevant pentru a-ti crea o asemenea suferinta si impresie despre preoti, manastiri etc., cu accente de generalizare pentru Sfanta Biserica Ortodoxa despre care am spus mai sus ce reprezinta.
multumesc ptr URARILE DE BINE, Adrian dar operatia a avut loc( pomeneam despre discutia avuta cu cei de pe forum cu 2 zile ianinte de operatie)
"Cazurile, despre care vorbesti tu, nu reprezinta majoritatea ci, mai curand, se situeaza in limitele exceptiilor, care, dupa cum stii, intaresc regula" -cu siguranta ca ceea ce spui tu e adevarat dar eu am avut nesansa de a da peste acele exceptii
:D:D:D
Exemplul dat de mine cu enoriasa era doar ceva minor si irelevant fatza de celelate multe alte exemple pe care le stiu... si la care am facut referire fara a dat detaliat numele manastirii sau bisericii sau preotului etc care percepea tarifele sus pomenite...EU LA ACELE MULTE CAZURI M-AM REFERIT!!
ITI INCREDINTEZ CA AM SI IMPRESII POZITIVE DESPRE MULTE ALTE LOCASURI SFINTE SI OAMENI DEOSEBITI CE TRAIESC IN ELE SI LA CARE MA GANDESC MEREU CU DRAG!!!! SLAVA DOMNULUI!!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.07.2008, 01:07:44
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Fratilor, dar mai lasati-le incolo de pomelnice, care oricum nu ajuta la nimic daca VOI nu sunteti treji in Duh.

Asta-i o boala venita de la pagini si de la catolici

Incercati pe cit posibil sa nu-l uitati pe Hristos, pomenind de BINE si rugindu-va SINGURI unii pentru altii asa cum ne-a invatat Sf Ap Pavel.
Luati-va in serios rolul de CRESTINI adica oameni pacatosi care se sfintesc, fiti cu dragoste si indrazneala la Domnul...nu mai lasati pe seama altora

In tara asta a inceput de-a dreptul o industrie, o isterie ecumenista de pomelnice la cit mai multe Minastiri in ideea ca eu pot sa stau linistit inghitit de patimi, la restaurante, la mare delectindu-mi privirile cu femei straine, etc, si asta pentru ca am musteriii mei, calugarii, pe care i-am umplut de bani ca sa ma pomeneasca zilnic.

Fals, nu va mai amagiti degeaba!
Din punctul meu de vedere sunt de acord cu tine Cozia in cele afirmate... dar eu ma refeream strict la acei umili care pe langa faptul ca se roaga si ei personal, simt nevoia ajutorului rugaciunii parintelui, RUGACIUNII BISERICII!!!.......eu cred ca mare putere are rugaciunea atunci cand impreuna cu tine o mai fac si cei din familia ta, mama in special, sau oricine are dorinta de a se ruga ptr tine!!!!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.07.2008, 02:06:13
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Imi permit si eu sa intreb cati bani dai pe cosmetice? Pe haine? Pe tigari? Pe pantofi? Si nu vorbesc de cei strict necesari ci de cei care ii cumperi la supra pret doar ca sunt in trend? Asa va mai place sa va minunati si sa improscati cu noroi ca vi s-au cerut bani la biserica. Eu sincer nici nu as astepta sa mi se ceara as da cu drag fara sa fie nevoit calugarul sa ceara. Dar in mintea ta mai fata treaba sta cam asa. pai ce?? sa se roage preotul ca de aceea e preot! Eu sa imi vad de viata si el sa ma pomeneasca. Daca tu crezi ca cu acei bani ti-ai castigat locul in rai ei bine afla ca numai scriind aici si deja l-ai castigat dincolo!! Si eu alaturi de tine ca nu am putut sa tac si te-am judecat:angry: Dar m-am enervat rau de tot!! Spunea cineva ca lunar se cheltuie miliardeeee pe cosmetice si tu te plangi ptr ceva banuti dati la biserica. Acolo trebuie sa ducem ce e mai bun!! Nu resturi!! Nu ceea ce iti scapa printre degete!! Te uiti la restaurante de lux, vezi oamneii cu bani mancand delicatese cu burtile atarnand dar cand i se cere un ban intoarce buzunarul pe dos pana gaseste o centima!!! Da rugaciunea trebuie facuta din dragoste nu pe bani dar daca ar avea fonduri nu ar mai sta le cersit pe la colturi pentru a ridica manastiri. Citeste pilda cu banutul vaduvei si vei vedea cat de usor poti castiga un loc in rai.:angry:
IMI CER SCUZE CA NU POT INCEPE IN ACORD CU APELATIVUL TAU CRESTINESC -" mai fata " , ASA INCAT ITI UREZ :BINE AI VENIT PE ACEST TOPIC ALYNNA!
MA VAD NEVOITA SA FAC CATEVA PRECIZARI CU REFERIRE LA POSTAREA TA:
1. Din cele expuse de tine nu pot decat sa observ ca nu ai inteles NIMIC, DAR ABSOLUT NIMIC DIN TITLUL TOPICULUI caci altfel nu ai fi exprimat :"Daca tu crezi ca cu acei bani ti-ai castigat locul in rai, ei bine..."
2.In ceea ce priveste afirmatiile:"ei bine afla ca numai scriind aici si deja l-ai castigat dincolo!! Si eu alaturi de tine ca nu am putut sa tac si te-am judecat" + "Dar in mintea ta mai fata treaba sta cam asa. pai ce?? sa se roage preotul ca de aceea e preot! Eu sa imi vad de viata si el sa ma pomeneasca"..... cum bine spunea Achimovjan in niste postari anterioare... vad ca multi Hristosi mai sunt pe forumul asta.. si tu printre ei de buna seama, din moment ce cunosti atat de bine si "locatia finala a excursiei mele" (respectiv IADUL:D)si cu atat mai mult te afli in mintea si in pielea mea ca sa stii tu ceea ce gandesc si simt eu!!!!!:D:D:D....
3.Cat despre ideea ca numai scriind pe acest forum si gata! deja mi-am castigat locul in Iad:p.. esti tare simpatica.. chiar mi-ai smuls un zambet... daca asa usor crezi tu ca ne aplica D-zeu pedeapsa... atunci cu siguranta ca dupa judecata ta ar tb sa ne intalnim cu toti cei ce au indraznit sa exprime pareri pe acest forum, ACOLO:D, in locul precizat de tine !!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
4."Imi permit si eu sa intreb cati bani dai pe cosmetice? Pe haine? Pe tigari? Pe pantofi? Si nu vorbesc de cei strict necesari ci de cei care ii cumperi la supra pret doar ca sunt in trend? - ptr ca nu te pot lasa in "bezna mintii tale" ma grabesc a te lamuri:
4.a. pe cosmetice nu dau bani ptr ca nu folosesc!!!!singura pe care o aplic este o crema de galbenele ptr a evita pielea uscata a fetzei. atat!! (se poate cumpara de la farmacie la pretul de cativa banuti!!!)
4.b pe haine nu f mult ptr ca maj le iau de la second hand,si nu mi-e rusine sa afirm asta, asadar nu poate fi vorba de super pret ptr haine in trend... si ca sa te mai lamuresc un pic chiar nu prea sunt in acord cu noua moda.. eu port doar hainele in care ma simt comod indiferent daca au un are invechit!
4c. pe tigari nu dau bani ptr simplul motiv ca nu fumez!
4d. nici pantofi nu mai port de cand am fost operata la picior.. asadar daca doresti evidenta contabila am 3 perechi de adidasi in dulap, achizitionati cu muuuuuuuuuuulte luni in urma de la taraba din piata Crangasi Bucuresti, la pretul de 200 mii lei vechi fiecare... MULTUMITA DE RASPUNS??? ALTE INTREBARI??? ITI VOI RASPUNDE CU PLACERE!!

5. "Asa va mai place sa va minunati si sa improscati cu noroi ca vi s-au cerut bani la biserica"- uriasa diferenta intre A TE MINUNA si A FI INDIGNAT SI DEZAMAGIT( ca si in cazul meu)... dar nu mai mai apelez la DEX din nou ptr ca deja am primit mustrari de la parintele cum ca am cam uzat DEX-ul la cat de des l-am scos din buzunar(insa din pacate, ptr cei multi ca tine vad ca se impune imperios folosirea lui, deoarece e ca si cum eu as vorbi chineza iar tu spaniola)
6."Dar m-am enervat rau de tot!! " -mi se pare mie sau tu te enervezi cam repede si din lucruri fara motiv?? pai un "bun crestin atoate-stiutor" ca tine e musai sa aiba nervii calitzi, si rabdare si intelegere si dragoste fatza de aproapele "ratacit" si multe alte virtuti .. nu-i asa??? Imi cer iertare daca eu am fost cauza enervarii tale!
7."Citeste pilda cu banutul vaduvei si vei vedea cat de usor poti castiga un loc in rai"-
7a.nu crezi ca mai adecvata era exprimarea "citeste te rog" sau "ti-as recomanda sa citesti" sau " ar fi bine sa citesti" etc
7b.desi nu imi place sa ma arunc in concluzii pripite cred ca pe vremea cand citeam eu ptr prima oara pilda cu banutul vaduvei, tu cantai in corul de ingerasi.... si nici macar in faza de "proiect"nu te aflai....dar repet, e posibil sa gresesc.. cu o mica eroare se prea poate sa fi avut vreun anihsor si gangureai jucandu-te prin gradina casei, in noroi, evident nu prin cel mentionat de tine anterior
... deoarece copil fiind, erai nevinovata si pura.. si ptr ca orice copil inocent priveste noroiul ca pe o alaturare de glod si ploaie, de pamant si cer si nicidecum ca pe un "instrument" cu care sa improaste la maturitate....
Acestea fiind spuse sper ca nu mai ai alte nelamuriri vis-a- vis de subiectul topicului meu si ma vad nevoita sa repet : DACA NU POTI EXPRIMA UN RASPUNS INTELIGENT TE ROG NU TE MAI OBOSI SA POSTEZI REPLICI NULE... TOT BINELE SA FIE CU TINE SI TE IMBRATISEZ CU DRAG!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.07.2008, 07:00:38
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
si daca i-ai fi trecut, degeaba i-ai fi trecut..
Vorbesti numai prostii.Auzi,pecetea antihristului.Pai ce draga,cine nu este ortodox,este sluga lui Antihrist.Eu cunosc cei mai multi antihristi ortodocsi.In sfarsit,la Liturghie se pot pomeni toti cei botezati in numele Sf Treimi,deci si catolici si majoritatea protestantilor.Eu am o gramada de priteni catolici,si-i pomenesc pe toti.Apoi,ectenia celor chemati este tocmai pentru cei nebotezati.Atunci fiecare poate pomeni si nebotezati.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.07.2008, 12:05:06
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

"Cel ce nu este cu Mine este impotriva Mea; si cel ce nu aduna cu Mine risipeste"
ca sa fi de partea Mantuitorului si sa aduni impreuna cu El trebuie sa urmezi calea cea dreapta, calea adevarului.
ori calea cea adevarata nu este decat una.
"Eu sunt calea, adevarul si viata" spune Iisus Hristos. deci vorbeste la singular, nu la plural "Eu sunt calea", "Eu sunt lumina lumii".

nu poti spune ca oricine spune "Doamne, Doamne" chiar este in adevar.
toate liftele panamtului spun ca I se inchina lui Hristos... dar Hristos ne-a avertizat:
"22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu in numele Tau am proorocit si nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut?
23. Si atunci voi marturisi lor: Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea. "

si atunci, te intreb, daca nu esti sluga adevarului, atunci a cui esti?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tarif: 15 milioane inmormantarea. cocacoc Generalitati 78 17.11.2011 21:06:33