Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.09.2011, 22:56:52
bUGGs 000 bUGGs 000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raluca1905 Vezi mesajul
am trecut de cateva ori pe langa acea biserica cand am mers in acel oras .... 15-20 metri de ea , dar nu am intrat in ea vreodata , eu am visat-o exact asa cum este in realitate in interior. am stiut sa ajung acolo in realitate pentru ca am recunoscut strada

eu recunosc nu merg tot timpul la slujbe , merg doar cand simt nevoia, o data la ceva timp , poate sa fie o saptamana , o luna, doua luni ... nu mai fusesem cam de 3 saptamani la o biserica si nici nu simteam nevoia (nu aveam in plan sau in gand)
Cauta si vezi de este cineva de 93 de ani la Biserica aia, sau vreun cuvios/sfant care a murit cu 93 de ani in urma, sau cerceteaza sfintii care au trait 93 de ani.Nu cred ca a fost de la diavol.Diavolul cauta sa te induca in eroare.Daca a fost de la Dumnezeu 93 de ani e un indiciu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.09.2011, 22:58:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Raluca, poate ca e timpul sa iti faci un duhovnic, sa mergi sa te spovedesti, sa iti pui in ordine viata...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.09.2011, 23:02:46
Raluca1905 Raluca1905 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Parintele de acolo mi-a spus ca daca visul se mai repeta insemana ca a venit de unde trebuie ,este o chemare , un semn de la Dumnezeu , daca este de la diavol nu se va mai repeta ..... si mi-a zis sa mai astept un timp si sa ma rog ca Dumnezeu sa ma lumineze pentru ca si el se va ruga sa-mi dea cel mai bun raspuns ........
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.09.2011, 23:06:20
Raluca1905 Raluca1905 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bUGGs 000 Vezi mesajul
Cauta si vezi de este cineva de 93 de ani la Biserica aia, sau vreun cuvios/sfant care a murit cu 93 de ani in urma, sau cerceteaza sfintii care au trait 93 de ani.Nu cred ca a fost de la diavol.Diavolul cauta sa te induca in eroare.Daca a fost de la Dumnezeu 93 de ani e un indiciu.

exista un preot care a plecat acum 93 de ani de acolo (acum nu mai este printre noi bineinteles) este singura informatie legata de acea biserica pe care eu am putut sa o "potrivesc" cu aceasta cifra ....
cat despre Sfant bunica mea se roaga seara de seara la Sfantul Nicolae pentru mine
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.09.2011, 23:07:49
Raluca1905 Raluca1905 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Raluca, din punctul meu de vedere a fost un vis, ca oricare altul, nu trebuie sa te gandesti la rau, ca nu e cazul. Daca seara, inainte sa adormi doar la asta iti va sta gandul,nu-i exclus sa visezi din nou, pentru ca anumite vise se pot induce. Nu te mai gandi, doar visele de cele mai multe ori n-au nicio semnificatie. Eu rar imi aduc aminte ce visez :)
Poate ca a fost doar un vis .. si nimic mai mult .....dar daca totusi am gresit cu ceva si trebuie sa indrept , numai asa ma gandesc ....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.09.2011, 23:14:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raluca1905 Vezi mesajul
am trecut de cateva ori pe langa acea biserica cand am mers in acel oras .... 15-20 metri de ea , dar nu am intrat in ea vreodata , eu am visat-o exact asa cum este in realitate in interior. am stiut sa ajung acolo in realitate pentru ca am recunoscut strada
Tocmai de asta am spus ca poate ai capacitate retrocognitiva, ceea ce e destul de rar intalnit. Cum spuneau si ceilalti, nu trebuie sa lasi gandurile sa te tulbure, caci interpretarile te pot induce in eroare si pot veni in detrimentul tau, mai ales ca simbolurile din vis nu au sensuri fixe pozitive sau negative, deci nu, nu te mai gandi ca e sfant, ca e inger luminos, ca e preot etc. Ai spus ca n-ai mers de mult la biserica. Poate simteai nevoia sa o faci si tocmai de asta, inconstientul tau a ales din multimea de fantezii pe care le produce mintea, un vis cu o biserica, l-a ales pentru rezonanta cu anumite aspecte ale vietii tale. Concluzia? nu cauta sfaturi si spovedanie in inconstient (vis), ci fa-o si la modul constient, cu siguranta te vei simti mai bine.

Last edited by ioanna; 06.09.2011 at 23:24:49.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.09.2011, 23:25:09
Nae123
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă te tulbură și te neliniștește, nu e de la Dumnezeu. Spune si tu, te-ar lăsa El să te chinui așa, să faci aproape cercetare penală? În nici un caz. Tu ai făcut ce ți-a stat în putință, acum gata, lasă-l să se ducă, draga mea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.09.2011, 00:22:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Post

Citat:
În prealabil postat de Raluca1905 Vezi mesajul
Buna seara ,

Stiu ca poate suna ciuadat sa vorbesc despre vise si ca nu ar trebuie sa credem prea mult in ele dar acesta pentru mine a fost chiar rascolitor .
Eu sunt din Bucuresti , acum cateva saptamani am visat un oras (din Ro) in care eu nu mai fusesem de ceva timp , am visat ca mergeam pe strazi si plangeam , atunci am intrat intr-o biserica si am vorbit cu un preot/calugar care imi spunea ca vrea sa ma asculte sa-i spun ce am pe suflet si ca ii este foarte foame pentru ca el din cuaza slujbei nu a reusit decat sa bea apa in acea zi. mi-a spus ca are 93 de ani chiar de doua ori mi-a repetat (avea parul lung strans undeva pe cap si haine negre ) in momentul in care eu am vrut sa-i spun ce am pe suflet a venit cineva si mi-a zis ca ma astepta oricand la el dar acum trebuie sa vorbeasca cu aceea pesoana.

Eu nu mai fusesem in aceea biserica niciodata , dupa vis m-am dus pana acolo , totul arata identic ca in visul meu, dar preotul nu era.

Nu mi s-a mai intamplat asta niciodata si nu stiu ce este de facut , voi ce credeti ?
acum nu vrea sa am opinia contrara celorlalti si sa te dezorientez si mai tare,dar daca zici ca preotul era bun,poate era ceva bun,nu stiu.Am citit niste lucruri despre vise si vedenii scrise de parintele Argatu Ioan inclusiv despre deosebirea intre vise de inselare si cele bune.cauta pe net despre asta.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.09.2011, 00:44:21
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raluca1905 Vezi mesajul
Buna seara ,

Stiu ca poate suna ciuadat sa vorbesc despre vise si ca nu ar trebuie sa credem prea mult in ele dar acesta pentru mine a fost chiar rascolitor .
Eu sunt din Bucuresti , acum cateva saptamani am visat un oras (din Ro) in care eu nu mai fusesem de ceva timp , am visat ca mergeam pe strazi si plangeam , atunci am intrat intr-o biserica si am vorbit cu un preot/calugar care imi spunea ca vrea sa ma asculte sa-i spun ce am pe suflet si ca ii este foarte foame pentru ca el din cuaza slujbei nu a reusit decat sa bea apa in acea zi. mi-a spus ca are 93 de ani chiar de doua ori mi-a repetat (avea parul lung strans undeva pe cap si haine negre ) in momentul in care eu am vrut sa-i spun ce am pe suflet a venit cineva si mi-a zis ca ma astepta oricand la el dar acum trebuie sa vorbeasca cu aceea pesoana.

Eu nu mai fusesem in aceea biserica niciodata , dupa vis m-am dus pana acolo , totul arata identic ca in visul meu, dar preotul nu era.

Nu mi s-a mai intamplat asta niciodata si nu stiu ce este de facut , voi ce credeti ?
Draga Raluca, nu cred ca mesajul era destinat tie, fii linistita nu ai de ce sa-ti fie teama. De curiozitate, ai vazut cumva cum arata cealalta persoana, cea care tocmai venise in timp ce vorbeai cu batranul preot/calugar? Si, daca poti spune, care era orasul cu biserica aceea?
Inca o data, nu te speria, mesajul nu are legatura cu tine. Spune rugaciunea seara inainte de culcare si o sa fie foarte bine.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.12.2017, 23:18:24
Craysas123 Craysas123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2017
Mesaje: 1
Implicit Anonim

Buna seara ! Aleg sa va scriu acest mesaj la o lunga perioada de timp dupa ce ati abordat acest subiect si nu stiu daca voi primii raspuns sau nu ..in fine
Imi doresc sa va transmit ca eu sunt o persoana cu credinta in dumnezeu insa nu pot crede in biserica pentru ca am anumite principii si mi-am format de-a lungul vietii anumite trasee pe care imi doresc sa le respect , va rog, fara suparare .
Pot spune ca gandesc mai nepasator vis a vis de superstitii , vis a vis de deochi si asa mai departe insa..in dupa amiaza asta am avut cel mai halucinant vis din viata mea , am incercat sa vorbesc cu bunica mea despre el, i l-am impartasit si prietenei mele, toata lumea asculta insa...simt ca nu ma poate intelege nimeni cu adevarat, asa ca pentru a-mi simtii sufletul impacat am vrut sa imi exprim povestea si aici :
Totul incepe cu mine aflat undeva la o adunare alcatuita numai din femei ( in jur de 30-40 de ani ) si copii , de acolo eram singurul barbat , aici ne aflam intr-o poiana , pe jos erau covoare iar intregul loc era acoperit cu corturi albe.
Ei bine , aveam in mana bocancii si cautam un loc sigur unde sa mi-i asez asa ca cer voie unei doamne sa ii asez intr-un anumit loc iar aceasta imi permite, apoi o iau la pas si cum mergeam aud o conversatie intre 2 doamne , una stand in picioare langa un cort mare , inconjurata de copii iar cealalta ( mai grasuta) statea intinsa in cort , se pare ca acestea planificau o excursie cu grupul in Brasov ( orasul meu preferat) insa se pare ca in finalul calatoriei le mai ramaneau bani si de altceva iar doamna grasuta din cort ar fii vrut sa vada Campina , eu insa pentru ca am fost de cateva ori prin orasel as fii vrut sa nu se cheltuie banii aiurea si sa se investeasca in altceva asa ca am incercat sa le exprim opinia mea insa vorbind cu femeia inconjurata de copii , aceasta nu ma vedea si nu ma auzea asa ca bag capul in cort si dau sa ii spun ideea mea femeii insa in secunda 2 ma vad intr-un sat de munte pe o ulita extrem de noroioasa , ca dupa o ploaie torentiala si in jurul meu vad oameni fericiti la un festival, toti se plimbau si zambeau iar intr-un singur moment imi vad mama vitrega cheltuind bani cu fratele si sora mea in stanga si in dreapta iar eu imi pun imediat mana pe buzunar unde aveam cei singuri 100 de lei cu care trebuia sa ii cumpar cadou de ziua noastra prietenei mele iar apoi totul se opreste, brusc intunericul cade peste ulicioara si eu ma aflu la o rascruce de drumuri , vad oameni in departare plecand , inca fericiti iar eu sunt terfiat pentru ca vad caini in departare , caini foarte mari ..in stanga mea si in fata unde se continua o alta ulita curbata insa erau departe de mine .
In dreapta mea , ulita urca un deal destul de maricel , foarte aproape de mine care de asemenea era plin de caini mari care latrau la mine puternic, ma simteam extrem de singur dar inchid ochii si o voce de barbat imi spune sa nu imi fie frica pentru ca daca cainii de pe deal erau cu adevarat curajosi ar fii sarit pe mine pana atunci si mi-a spus ca am o singura sansa insa trebuie sa fiu brav, trebuie sa calc cu putere si sa urc dealul plin de curaj si de incredere pentru ca daca cainii imi vor simtii frica sunt ca si terminat dar sa fiu si cu bagare de seama si asa am si facut..l-am urcat cu atentie si apoi am ajuns pe inserat intr-un luminis unde erau zeci de barbati imbracati in straie populare , am incercat sa vorbesc ceva cu ei dar intr-o fractiune de secunda, fara sa stiu ce fac urlu o zicala haiduceasca si ma apuc si ii ucid, pe toti .
Apoi , cumva ma aflu intr-o piata de oras mic luptandu-ma cu o batrana imbracata toata in negru, apuc sa ii fur bastonul si ma trezesc imediat .


Vreau sa spun ca teoretic nu as fii dat importanta acestui vis insa l-am simtit pe tot, de la inceput pana la sfarsit am fost acolo activ, cum nu am mai fost niciodata , am avut niste sentimente absolut incredibile si m-am simtit plin de putere ..
Asa ca va rog, daca il vedeti , imi doresc sa imi redati parerea dumneavoastra sincera
Cu sentimente bune !!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox Persoana Botezul 33 01.10.2014 15:58:28
Vise si intamplari "ciudate". Ce reprezinta ? TudorN Morala Crestina 11 28.11.2013 11:47:51
vise ciudate Tia Intamplari adevarate 26 04.09.2012 22:26:00
Unul dintre nasi nu este ortodox! dr.cri Botezul 58 22.05.2012 22:05:29
Anatemizarea ereticilor si schismaticilor, unul dintre cele mai infricosatoare pacate razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 10 22.12.2008 22:07:51