Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2010, 19:16:03
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa vorbim despre HOTI !

Vi s-a intamplat vreodata sa fiti furat? Banuiesc ca da! Si cum ati procedat?
Pana veti raspunde voi, o sa va spun cum am procedat eu...

Cu vreo doua luni in urma, intr-o sambata noaptea, mi s-au furat toate bandourile de la masina, in parcarea din fata blocului. Pentru cine nu stie, bandourile sunt acele ornamente aplicate pe usi si pe bare. Ale mele, s-au nimerit a fi cu banda de inox si probabil de asta am ramas fara ele. In prima faza nu mi s-a parut cine stie ce, dar cand am aflat ca m-ar costa cam 13-15 milioane sa le cumpar la loc, m-am lasat pagubas, mai ales fiindca n-as face decat sa-i dau hotului ocazia sa le mai fure odata!
In urma cu vreo doua saptamani, vecina de vis-a-vis, ne-a batut la usa sa ne intrebe daca si noua ne-au disparut ceva haine de la uscator. Noi locuim la parter, iar rufele le uscam la etajul iantai, impreuna cu vecinii de alaturi. Bineinteles ca ne disparusera foarte multe dintre rufe, mai ales hanorace si tricouri de-ale copiilor.
Am considerat ca a fost un incident neplacut si am pus-o pe seama imprudentei vecinilor care au expus la vedere o pereche de adidasi adusi din Italia. Am uitat sa adaug ca geamurile exterioare au fost scoase din balamale, pentru ca rufele sa se poata usca in mod firesc. Am convenit atunci sa punem o plasa metalica sau gratii, dar luandu-ne cu treburile, am amanat, considerand ca hotul o sa evite un timp sa mai treaca pe-acolo.
Astazi, cand am vrut sa verific rufele daca s-au uscat, am ramas surprins sa descopar ca in uscator era "poiana". Vecina abia pusese cu o seara in urma "materie prima" si iarasi a ramas fluierand a paguba. Noua? Cateva cearceafuri, doua perechi de pijamale ale sotiei, cateva maieuri de-ale copiilor si doua perechi de pantaloni de-ale mele...
Asta m-a cam intaratat, fiindca parca as fi dorit sa-l prind pe individ si sa-l privesc in ochi. Daca pana acum stiam sigur ca vreau sa pun gratii, acum parca ma ducea gandul sa pun nada si sa-l prind pe individ inauntru, iar de imaginatie ... nu duc eu lipsa... Dar, la insistentele vecinilor, am purces la politie pentru a lasa o declaratie, fiindca unii dintre vecini banuiau cine ar fi, intrucat mai fusese prins si cu alte ocazii.
La politie, mai aveam putin si eram suspectat ca mi-am furat singur rufele de pe sarma, desi eu nu ma dusesem acolo decat de gura altora si nu faceam o acuzatie anume impotriva cuiva. Nici macar nu purtam ranchiuna, ba parca mi se parea ca mult mai revoltati erau vecinii de pe scara, decat mine. In final, tanarul ofiter, frumos, rotofei si arogant, ne-a notat pe o hartiuta spunandu-ne intr-o doara ca va transmite celor de la paza comunitara sa fie mai vigilenti in acea zona! Iar daca mai aflam ceva... sa-i anuntam!... Si... sa nu uitam sa ne punem gratii. Vecina a insistat sa trimita pe cineva sa faca perchezitie la cel vizat, dar mascandu-si cu greu un zambet in coltul gurii, i-a raspuns calm ca asa ceva nu e posibil, fiindca de pe rufe NU POT FI LUATE PROBE! (Ma intreb unde o fi facut scoala militara? In fond se punea problema doar sa le recunoastem in cazul in care le vedem!)
Din punctul meu de vedere, eu stiu: sa iert de 70 de ori cate sapte. Sa nu injur, sa nu blestem, sa nu ma atasez de lucruri etc, etc... Nu pot sa spun ca imi este ciuda, sau in orice caz nu pe hot, cat pe politist...
Incerc sa-mi imaginez ce-as face daca i-as intande o cursa si l-as prinde inauntru? Ce-ar iesi, oare. Cum as reactiona eu? Cum ar reactiona el? Cum ar reactiona vecinii? N-o sa am dupa aceea o mie de motive sa regret? Cred ca cel mai intelept ar fi sa-mi pun gratii si sa-l las pe Dumnezeu sa faca cum stie El mai bine.
Voi ce-ati face?

Last edited by OmuBun; 09.12.2010 at 19:18:37.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2010, 19:44:00
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Daca pun gratii si schimb lacatul cu unul securizat nu ma mai fura,dar nici nu-l identific.Exista la orice magazin de chinezarii un sistem de alarma ieftin,care consta in doua componente mici,unul se aplica pe tocul usii,celalat pe usa,cu banda autoadeziva.Cand se deschide usa se produce un zgomot insuportabil!Eu am aplicat la locul de munca,pentru colegii care nu stiau sa bata la usa!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2010, 20:05:15
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In cazul meu, hotul intra prin exterior, fiindca geamurile sunt scoase din balamale. El urca pe o balustrada, se agata de teava de gaz metan, si din doua salturi a ajuns sus. Lacatul de la usa este neatins fiindca el nu are treaba cu interiorul blocului si nu risca sa intre pe scara, ci sare direct in gradina din spatele blocului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2010, 20:08:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Cred ca sunt trei cazuri acceptabile:

1.Sa-l lasi sa mai fure
2.Sa pui gratii
3.Sa nu mai usuci haine acolo..


Sa-l prinzi pe hot nu mi se pare o idee buna...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.12.2010, 20:09:14
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Poate cine le-a luat, are mai multa nevoie de ele decat voi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2010, 20:43:30
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Poate cine le-a luat, are mai multa nevoie de ele decat voi.
bine zis...n-ai de unde sa stii. Mai ales ca fura... RUFE. adica...doar nu cauta sa se imbogateasca furand rufe. Daca le-a furat, avea nevoie de ele. Poate o sa-si dea seama totusi ca nu face bine ce face... vb aia "la munca!", dar cand nu e munca sau e prea putina?... unii o mai iau pe aratura.

mi-duc aminte faza cu cele 2 sfesnice de argint cu care episcopul i-a "cumparat" sufletul lui Jean Valjean si i-a zis ca-i liber.Vroia initial sa le fure cu restul lucrurilor,dar nu mai avea timp.Cand a fost adus de politie, episcopul a zis ca el i-a daruit lucurile furate, si pe deasupra i-a dat si acele sfesnice pe care nu mai avusese timp sa le ia cu restul.I-a daruit iertare si o sansa la o viata noua. "cu aceste sfesnice iti cumpar sufletul din mainile diavolului.Ia-le.Acum esti liber"
:P Oamenii se pot schimba cand e vb de chestii de genul asta.

Fii sigur ca daca nu-l prinzi o sa-ti multumeasca mai tarziu pt ingaduinta/iertare.

Puneti gratii si gata.

(da,m-am uitat la filmul "mizerabilii" de cateva ori in ultima vreme)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.12.2010, 20:51:30
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Stii ce cred eu?
Ca nu te-ai impacat in sinele tau cu pierderea suferita.
Daca te poti desprinde de gandurile de protectie a celorlalte lucruri si vei reusi sa oferi binecuvantarea ta celor ce ti-au facut paguba, vei castiga mult mai mult decat ai pierdut!
In definitiv, daca au ajuns sa ia lucrurile altuia, inseamna ca au avut intr-adevar nevoie de ele!

(Mie mi-au luat in vara lui 2005 toate oalele si cratitele pe care le-au vazut la lumina lunii - probabil. O singura oala, cea mai mica si mai amarata mi-a ramas.

A doua zi dis-de-dimineata, ia de unde nu-i ibricul de cafea; cred ca l-am cautat vreun sfert de ora pana sa realizez ca nu mai este. De fapt, atunci am facut cafeaua in oala aceea mica care a scapat uitata.

Cui povesteam, vedeam ca il bufneste rasul. Mie insa nu prea mi-a venit a rade vreo doua-trei zile.
Insa mai suparata era mama soacra, Dumnezeu s-o ierte! ca nu vreau sa fac plangere la politie. Sa spun ce? Ca mi-au furat oalele si cratitele si robotul si ce-au mai gasit pe-acolo, inclusiv mancarea din frigider?

Presupunand prin absurd ca vor gasi hotii si-mi voi recupera bunurile, cum voi mai putea eu gati in vasele acelea?
Trebuie sa-ti spun ca singur gandul asta a fost cel care m-a facut sa le doresc tot binele hotilor mei.
A, si gandul ca pot sa-mi schimb vesela, s-o innoiesc cu totul, chiar daca pe rand.

Stii oare ca la scurt timp dupa asta intamplare aveam sa fac cea mai buna schimbare - dpdv profesional - din viata mea de pana atunci? Practic, primisem de la Domnul nu doar ceea ce pierdusem, ci inzecit ! )
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.12.2010, 22:04:53
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu trebuie să aplicăm mot-a-mot ce scrie în Biblie. Biblia trebuie să o înțelegem nu orbește, ci să căutăm motivul celor spuse acolo, principiul din spatele unor sfaturi. Și sunt și lucruri greșite în Biblie, nu trebuie să luăm totul la pachet.

Iar în privința a felului cum trebuie să procedăm, inclusiv în situații ca aceasta cu furturile, cred că trebuie să căutăm ce vrea Dumnezeu prin rugăciune (fiindcă numai El tie ce acțiuni sunt potrivite, fiindcă cunoaște totul și pe lumea aceasta și pe cealaltă) și cred că, cu unele excepții, trebuie să ne protejăm bunurile fiindcă altfel vom avea nevoie să le înlocuim ceea ce înseamnă mai mult stres și mai puțină rugăciune și pocăință.

Scopul vieții duhovniceti nu este atingerea unor performanțe ascetice ci curățirea de patimi, cunoașterea de sine și unirea cu Dumnezeu prin rugăciune.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.12.2010, 22:16:53
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

si tu incepi ca-s lucruri gresite in biblie???

dumnezeule mareeeeeeeeeeeee!!!

vaiii de cel prin care vine sminteala!!!!!!!!!!!!




Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu trebuie să aplicăm mot-a-mot ce scrie în Biblie. Biblia trebuie să o înțelegem nu orbește, ci să căutăm motivul celor spuse acolo, principiul din spatele unor sfaturi. Și sunt și lucruri greșite în Biblie, nu trebuie să luăm totul la pachet.

Iar în privința a felului cum trebuie să procedăm, inclusiv în situații ca aceasta cu furturile, cred că trebuie să căutăm ce vrea Dumnezeu prin rugăciune (fiindcă numai El tie ce acțiuni sunt potrivite, fiindcă cunoaște totul și pe lumea aceasta și pe cealaltă) și cred că, cu unele excepții, trebuie să ne protejăm bunurile fiindcă altfel vom avea nevoie să le înlocuim ceea ce înseamnă mai mult stres și mai puțină rugăciune și pocăință.

Scopul vieții duhovniceti nu este atingerea unor performanțe ascetice ci curățirea de patimi, cunoașterea de sine și unirea cu Dumnezeu prin rugăciune.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.12.2010, 22:18:40
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Ca sa putem afla ce doreste Domnul de la noi intr-o atare situatie, cred ca trebuie sa cautam sa ne vedem din exterior mai intai, noi pe noi insine, cat de mult suntem sau nu atasati de material. Poate ca totusi asta este lectia care trebuie s-o invatam.

Ideea ca poti sa protejezi bunurile pentru ca altfel depui efort suplimentar, sa te confrunti cu stresul inlocuirii lor, mi se pare a fi adevarata, dar in sensul grijilor suplimentare cu care ne incarcam sufletele.

Ps:la care exemple biblice faci referire, Andrei?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat timp vom mai fi hoti? 2io Generalitati 55 24.02.2014 15:51:05
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 21:48:00
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 03:05:27
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 14:06:23
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 13:21:20