Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.12.2010, 00:41:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa am gandit si eu in prima faza, dar ducand firul imaginatiei mai departe, am ajuns la concluzia ca mai mult as complica lucrurile. E adevarat ca am o curiozitate "bolnava" de a-l cunoaste, dar asta numai asa, sa-l privesc in ochi si sa-i zic "Dumnezeu sa te ierte si sa-ti dea ganduri intelepte!", desi sunt convins ca el nu la asta s-ar astepta de la mine si ar putea avea alte reactii!... Eu sunt un obisnuit al eliberarii cainilor din lat si nu mi s-a intamplat niciodata sa fiu muscat, dar la om e mai greu de anticipat o reactie!...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.12.2010, 01:28:56
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Angry We love you Romania

In iarna anului trecut mi-a fost sparta masina si am ramas fara piese la motor si oglinzi, casa de vacanta ne-a fost sparta, si devastata,au fost furate si portile de la intrare si 3 pomi taiati (probabil aveau nevoie de lemn pt foc).In vara aceasta tot dispareau obiecte din curte si le vedeam la vecinii nostri rromi.
Am mers la politie si am fost sfatuiti sa nu ne punem rau cu tiganii ca e posibil sa ne incendieze casa, mai ales ca nu locuim in ea permanent si sa ne vedem de treaba...

Sa nu mori de ciuda?
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.12.2010, 01:33:35
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Hoti pe mana cu politistii!

Acum 12 ani, am facut un lung pelerinaj pe Valea Oltului. Am ajuns la Man.Cernica unde fiind o zi insorita am stat toata ziua la slujbe, sf.Maslu, am cumparat carti, iconite, mir ...
Cand ne-am intors la masina ce o parcasem in fata manastirii, de fapt in statia de masini din cartierul Pantelimon, ne-am trezit cu portbagajul ridicat si din 4 sacose am ramas doar cu una (noi de fapt eram in drum spre litoral ).
Am reclamat furtul la politie, am fost asigurati ca s-au mai intamplat asemenea cazuri dar ca nimeni nu si-a primit bagajul inapoi. Am lasat numarul de telefon si plangand am plecat spre litoral. Trebuie sa prezizez ca in acea zi se intra in postul Adormirii Maicii Domnului, iar eu cu fiica mea eram novice in ale credintei si ne ziceam ca nu vom putea tine postul la mare.
Dupa ce am fost furati, pe drum spre Constanta, plangeam amandoua si ne rugam la Sf.Mina, sa ne ajute sa ne primim bagajele, am promis ca vom tine postul, ca vom fi cuminti...si mare ne-a fost mirarea cand intram in Constanta, suna telefonul prin care eram anuntati ca ni s-au gasit bagajele. Ne-am intors la Bucuresti, ni s-a propus sa renuntam la plangerea facuta, sacosele erau rupte si ne lipseau lucrurile care erau noi, cu eticheta, pe care sunt convinsa ca ni le-au luat politistii, nu hotii. In bagaje aveam multe carti sfinte, agheazma, nafura si ulei sfintit. Am realizat ca hotii erau pe mana cu politistii din Pantelimon si am multumit sf.Mina de ajutor. Am tinut postul la mare si ne-am atasat si mai tare de bunul Dumnezeu! Cred in justitia divina si sunt convinsa ca fiecare plateste cand greseste!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 10.12.2010 at 01:37:45.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.12.2010, 02:45:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Voi ce-ati face?
In primul rind l-as ierta si l-as intelege stiind ca traiesc in Romania. Trebuie sa fi tare disperat sa furi haine si cearceafuri.

In al doilea rind i-as lasa si ceva de mincare impreuna cu o foaie de hirtie si un creion atasat cu banda adeziva pentru a-i da posibilitatea de a lista tot ce-i mai trebuie.
Parerea mea este ca-i un copil, adolescent tot de prin bloc.
Pentru a-l cunoaste, l-as momi cu un sirag de cirnati atirnati la uscat la geamul ne-securizat pentru ca acesta sa-i vada si mi-as aduce o saltea sa dorm in uscatorie...samd

Este important daca-l prinzi sa fie inregistrat cu furt si la politie, poate asa ii trece.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.12.2010, 06:33:58
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Intr-adevar, trebuie sa fii tare disperat sa ajungi sa furi haine si cearceafuri.

Si sa stii ca da, nu mor caii cand vor cainii...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.12.2010, 09:07:44
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

234.- Știați că și unii dintre turcii, care sunt păgâni și nu cred în Dumnezeu și sfinții Lui, au icoana Sfântului Ierarh Nicolae și i se închină lui? Să vă povestesc cum s-a întâmplat această minune:
-Când a căzut cetatea Constantinopolului, de au intrat turcii călare în Bisericile ortodocșilor, în piață se afla un negustor de icoane. Vine la el un soldat turc și-l întreabă:
-Ce vinzi acolo?
-Icoane, răspunde negustorul. Atunci turcul ia pe rând câte o icoană și-l întreabă pe negustor ce reprezintă fiecare:
-Acesta cine-i?
-Acesta este Dumnezeu și Mântuitorul nostru Iisus Hristos. Turcul aruncă icoană și spune:
-Allah e Dumnezeu nu Acesta! Pe Acesta nu-l cunosc. Apoi ia icoana Maicii Domnului și-l întreabă:
-Aceasta cine-i?
-Este Maica lui Dumnezeu și Mântuitorul nostru Iisus Hristos. O aruncă turcul spunând că n-o cunoaște. Apoi ia altă icoană și-l întreabă pe negustor:
-Dar, acesta cine-i ?
-Acesta este Sfântul Ierarh Nicolae.
-Și ce face el ? Îl întreabă mirat turcul.
-Ne păzește de hoți.
-Păzește de hoți?
-Da.
-Acesta da. Am nevoie de un paznic care să păzească casa de hoți cât sunt eu plecat la oaste. Și ce trebuie să-i dai ca să mă păzească?
-Să-l pui pe perete, să-i dai de mâncare, pui foc ca să se încălzească și să aibă lumină, atunci nu se mai pot apropia hoții de casa ta. După ce l-ai așezat pe peretele dinspre Răsărit, că numai acolo îi place să stea, sub ea îi pui o candelă, îi arată negustorul și o candelă, o umpli cu untdelemn, îi place untdelemnul curat și cât de mult să fie, în care pui un fitil și-i dai foc ca să se încălzească și să aibă lumină, îi place să aibă tot timpul mâncare și lumină și așa poți fi liniștit că te păzește de hoți.
-Da ?!!!.... întreabă mirat turcul. Atunci pe acesta îl iau la mine ca să-mi păzească casa. A luat turcul icoana Sfântului Ierarh Nicolae, candela cu ulei aprinsă de la negustor și le-a dus acasă. A bătut un cui pe peretele de la Răsărit, a așezat icoana, dedesubt i-a pus candela, zicând:
-Nicolae, te-am adus în casa mea ca să mă păzești de hoți când sunt plecat la oaste. Ți-am dat mâncare și lumină. Dacă mă păzești de hoți și eu am să fiu atent cu tine, am să-ți pun mâncare multă, am să cumpăr un vas mai mare, dar să văd că faci treabă și nu lași să intre hoții în casa mea. După ce i-a dat de grijă Sfântului Ierarh Nicolae, turcul a plecat la oaste. Când s-a întors, a văzut că, acasă era așa cum a lăsat, cu toate lucrurile la locul lor. Atunci îi mulțumește Sfântului Ierarh Nicolae, zicându-i:
-Îți mulțumesc Nicolae că ai făcut treabă bună și nu ai lăsat hoții să-mi intre în casă.
A doua zi, face același lucru, îi dă de grijă Sfântului Ierarh Nicolae să păzească casa. Seara la întoarcere, mulțumește din nou sfântului că i-a păzit casa de hoți. Însă, în a treia zi întârziind la oaste s-a întâmplat să-l caute vecinul. A intrat vecinul în casa turcului, s-a mirat că a găsit-o deschisă și turcul nicăieri. A observat și icoana pe perete, însă n-a știut ce este. Când s-a întors turcul de la oaste, găsește casa în bună rânduială și îi mulțumește Sfântului Ierarh Nicolae. Într-un târziu îl caută vecinul, zicându-i:
-Vecine, te-am căutat mai devreme și nu erai venit, m-am mirat că ai lăsat casa deschisă, dacă intra un hoț și te fura de tot ce ai în casă?
-N-ai observat vecine că am un paznic în casă?
-N-am văzut pe nimeni, unde ai pus paznicul să păzească?
-Pe perete, pe Nicolae, el de trei zile îmi păzește casa, îi dau de mâncare și lumină, iar el nu lasă hoții să intre în casă.
-Tabloul acela de pe perete îți păzește ție casa?
-Ho,ho și încă cum!
-Cred că te-ai îmbolnăvit vecine.
-Nu știi tu ce paznic bun e Nicolae !
A plecat vecinul, gândind despre turc că de atâta oaste s-a sclintit la minte și a luat-o razna. Atunci diavolul îi dă în gând vecinului să facă o glumă cu turcul. A patra zi, pe la amiază, vine în casa turcului, vede că ușa este deschisă și a zis: „Cu adevărat vecinul ăsta a înnebunit. Ce-ar fi să-i iau niște lucruri și să-i golesc o jumătate de casă, să vadă că un tablou de pe perete nu poate să-i păzească lui casa”. Așa a și făcut. A strâns într-un cearceaf lucruri încât a golit o jumătate de casă și aștepta să vadă reacția turcului când se va întoarce. Seara când s-a întors turcul de la oaste a văzut că jumătate din casă a fost golită. Atunci s-a mâniat și a început să-l certe pe Sfântul Nicolae.
După ce l-a certat bine și s-a răcorit, l-a cuprins o mustrare de conștiință și o milă față de Sfântul Nicolae, zicându-i:
-Nicolae, iartă-mă că am fost rău cu tine, te-am ținut zi și noapte, 4 zile încontinuu, ca să-mi păzești casa și nu te-am lăsat să te odihnești. Îi fi fost obosit și te-a cuprins somnul, de au putut să intre hoții în casa mea și să mă fure. În noaptea asta păzesc eu ca să te poți odihni, da mâine să nu lași pe nimeni să-mi intre în casă. În a cincia zi, umple turcul din nou candela cu untdelemn, îi dă de grijă sfântului să păzească și pleacă. Dimineață, după ce a plecat turcul la oaste, vecinul vine să vadă dacă turcul și-a băgat mințile în cap și dacă a mai lăsat ușa deschisă. Ușa era deschisă, icoana pe perete și uleiul ardea în candelă. Satana îi dă în gând să ia și ce a mai rămas din casă și să-i lase turcului casa goală. A strâns totul într-un cearșaf în mijlocul casei. Înainte de a lua lucrurile să le ducă la el acasă, vrăjmașul îi dă prin minte să fure și icoana de pe perete cu tot cu candelă. Când s-a întins să apuce icoana, i-au înțepenit mâinile pe ea încât nu a mai putut să le desprindă toată ziua până ce a venit turcul seara de la oaste. Seara, când turcul intră în casă, vede în mijlocul casei adunate toate lucrurile, pe vecinul lui întins pe perete cu mâinile lipite de icoană gemând și răcnind de durere:
-Vecine…., roagă pe Nicolae…., să-mi dea drumul că de dimineață mă ține așa, mă dor mâinile de parcă-mi sunt tăiate! Eu ți-am luat lucrurile. Am vrut să fac o glumă, am crezut că ai înnebunit de ți-ai pus paznic un tablou. Iartă-mă vecine, că bun paznic ți-ai găsit! În acel moment i s-au desprins mâinile de pe icoană. Atunci turcul i-a mulțumit Sfântului Ierarh Nicolae:
-Îți mulțumesc Nicolae, că ai prins hoțul și l-ai pedepsit.
În ziua aceea și vecinul a căutat la piață icoana Sfântului Ierarh Nicolae ca să-i păzească casa. Așa s-a dus vestea întâmplării în rândul multor turci care cumpărau icoana Sfântului Ierarh Nicolae. Așa se face că și astăzi, găsești prin casele unor turci icoana cu Sfântului Ierarh Nicolae.

http://www.parinteleilarionargatu.ro...ti--Ico---Imb/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.12.2010, 10:25:16
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit bradutul norocos

Doar pentru cei norocosi. Sau care au cel putin un motiv de a se considera norocosi in viata asta.
Attached Images
File Type: jpg bradutul norocos.jpg (33,4 KB, 6 views)

Last edited by carmina; 10.12.2010 at 10:34:15.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.12.2010, 10:44:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Vi s-a intamplat vreodata sa fiti furat? Banuiesc ca da! Si cum ati procedat?
Cand eram student, s-a dat o stire cum ca niste studente caministe au filmat-o cu o camera web pe o femeie de serviciu care le tot fura mancare din frigider, avand cheie de la camera lor.

Ati putea incerca ceva similar, sa urmariti uscatoria cateva nopti, imediat ce puneti rufele la uscat si sa-i faceti poze instantanee hotului sau sa lasati lumina deschisa si sa trageti un webcam mascat cumva care sa filmeze in continuu geamul sau usa pe unde intra de obicei hotul. Stiu si eu, poate o sa mearga.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.12.2010, 11:37:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa-l incurajam sa fure, adica noi sa punem lucruri la uscat fara a lua masuri, pe motiv ca vom ajungem la starea paradisiaca (sa umblam goi) nu-i o solutie. Trebuie prins. Chiar daca veti renunta cu totii la a mai usca hainele, el nu va inceta sa fure, va fura, daca nu de aici, din alta parte, daca nu lucruri, altceva.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.12.2010, 13:03:27
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Pentru mine a fost socant momentul in care am dat nas in nas cu hotii ( in cazul meu nu au fost anonimi si nici nu pareau flamanzi, ci doar niste oameni fara scrupule) si asta pentru ca m-am gandit cu tristete la ceea ce poate salaslui in sufletul unor oameni...si cum de ajung sa ii vada pe ceilalti drept victime, fara a le pasa practic de ceea ce simt acei oameni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat timp vom mai fi hoti? 2io Generalitati 55 24.02.2014 14:51:05
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 13:06:23
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20