Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2007, 17:39:12
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Am citit ca monahul nu poate fi nas. Cu toatea acestea, paradoxal, in multe situatii, el devine nasul adevarat al multora. Are raspunsuri pentru intrebarile celor din "lume"; ii cuprinde tainic in el fara sa-i piarda sau sa le ceara asa ceva, si asta, pentru ca nu are nimic patimas in el. Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2007, 12:26:19
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Dan, monahul nu poate fi nas decat pentru un alt monah. Ceea ce se intampla la tunderea in monahism, cand un monah devine nasul celui care lasa toate pentru Hristos si Ii urmeaza pe calea monahismului.

Sa vedem de ce nu poate fi monahul nas pentru copilasii din lume.
1. Fiindca el nu mai este din lume;

2. Fiindca el nu poate sa tina in bratele lui un copilas, care i-ar putea aduce ganduri legate de o posibilitate de a fi fost in lume, in familie, de a fi avut copilasii lui;

3. Fiindca, in mod normal, botezul nu se poate face in manastiri, deci ca un monah sa fie nas ar implica sa iasa din manastire o scurta perioada;

4. Fiindca nasul din lume ar trebui sa fie destul de des langa copilasul pe care l-a botezat, sa-l duca cat mai des sa-l impartaseasca, sa discute cu el, sa-i dea sfaturi, etc. Monahul poate sa-l poarte in rugaciune, dar nu poate sa stea langa copilas;

5. Fiindca daca se intampla ceva cu parintii copilasului, nasul lui ar trebui sa-l ia si sa-l creasca, ceea ce pentru un monah nu se poate, ca e mare sminteala sa aduci copii in manastire;

6. Fiindca aceste ganduri pe care le pot avea unii sunt ca sa-i scoatem pe monahi din viata de linistire pe care si-au ales-o si sa-i aducem iar in lume si sa le aducem multe si multe ispite pe cap, adica sa facem o voie sireata a diavolului.

Legat de afirmatia ta ca "monahul nu are nimic patimas in el". Eu cred ca toti avem patimi, dar monahii lupta mai aprig ca sa le tina in stare de stingere. Sa nu uitam ca nu exista o lege pentru monahi si alta pentru mireni, ci cu totii avem de respectat aceleasi porunci pentru a ajunge la asemanarea cu Dumnezeu. Deci sa nu mai mergem spre monahi cu astfel de probleme, ci sa cautam in lume oamenii care au ajuns sa traiasca despatimirea. Exista, trebuie numai sa ajungem si noi acolo, ca sa-i putem vedea si sa ne putem apropia de ei. Drum bun tuturor!

Elena

Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2007, 13:00:24
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Bine precizat. Insa, atunci cand am afirmat ca monahul nu are nimic patimas in el, nu-l defineam ca fiind lipsit de pacat; doream sa spun ca el nu intemeiaza relatii pentru a profita, el nu-l reduce pe cel de langa el la starea de obiect. Ramane sa mentionez ca inca nu am intalnit oamenii care au ajuns sa traiasca despatimirea. Poate ca nu am eu vederea necesara unei astfel de intalniri. Important este ca nadajduiesc ca ii voi intalni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2007, 15:46:08
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

..."monahul nu intemeiaza relatii pentru a profita,el nu reduce pe cel de langa el la starea de obiect.",spuse dan73,cred ca aceste afirmatii le-a desprins dintr-o carte cu basme,fiindca doar in basme intalniti asa caractere curate,monahul nu este nici pe departe,din contra,singuratatea lui il face mult mai "profitor"si insensibil la starea celor din jur.Credeti-ma,stiu ce spun!,din pacate asta-i realitatea,vrem nu vrem,ei sunt la fel de oameni ca toti ceilalti,doar cu o exceptie de doctrina si modalitatea de vietuire...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2007, 13:44:48
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Am citit ca monahul nu poate fi nas. Cu toatea acestea, paradoxal, in multe situatii, el devine nasul adevarat al multora. Are raspunsuri pentru intrebarile celor din "lume"; ii cuprinde tainic in el fara sa-i piarda sau sa le ceara asa ceva, si asta, pentru ca nu are nimic patimas in el. Voi ce parere aveti?
Adaug si eu ca si ory...basme frate...basme!!!
Monahul are alte indatoriri si ar cam trebui sa le constientizeze mai mult si sa se tina de ele...nasia hai s-o lasam totusi mirenilor ca sunt destui, sa-i mai lasam pe monahi cu astfel de preocupari care oricum in ziua de azi au luat o conotatie destul de lumeasca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2007, 16:06:20
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
...cred ca aceste afirmatii le-a desprins dintr-o carte cu basme, fiindca doar in basme intalniti asa caractere curate, monahul nu este nici pe departe...
Dar poate ca doreste sa fie...
Si daca doreste din tot Sufletul nu inseamna ceva ?

De multe ori cartile ne invata cum sa dorim sa fim, si nu cum ajungem sa fim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.10.2007, 21:03:17
dodo dodo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 11
Implicit

DAR POATE FI NAS DE CALUGARIE, ADICA SA TINA SUB MANTIA SA UN TANAR CARE E PROASPAT CALUGARIT
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.10.2007, 22:22:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In mod normal unui calugar nu-i este permis a boteza,tocmai pentru statutul lui de "singuratic"si lepadat de aceasta lume laica,iar relatia acestuia cu nasia ar implica,in mod firesc,si multe lucruri lumesti.Insa,unii calugari boteaza,asa pentru a incuraja prietenii,sau pentru a mentine o oarecare relatie cu apropiatii.Insa,se poate evidentia faptul ca un calugar care este nas de botez,nu prea reuseste sa mentina o legatura stransa cu familia botezatului,nici cu botezatul,deci acesta poate deveni cu usurinta un nas aproape inexistent...insa unul care se roaga cu certitudine,pentru sufletul finului(ei).
Am in familie frati si surori botezati de parti monahale,dar nu tin si nu au tinut legatura aproape deloc,a fost mai mult o legatura initiala de prietenie in familie.
Deci,in mod normal UN CALUGAR NU BOTEAZA PRUNCI!!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.12.2007, 14:33:27
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Observ o discutie despre monahi. Ma iertati ca nu o sa raspund la subiect, dar as putea spune ca in primul rand monahul este om. Fiecare om este unic. Conteaza cred eu, cu ce scop a venit monahul in manastire. Daca vine asa de la cativa ani din alte motive decat pt. Hristos, s-ar putea trezi mai tarziu ca el nu intelege ce cauta acolo. Sunt mai multe, dar am luat ca exemplificare acest caz. Asa cum in lume sunt oameni si oameni asa si acolo in manastire sunt tot oamenii. Manastire trebuie sa fie in inima ta.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2008, 10:14:06
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Cu binecuvantarea superiorului sau monahul poate fi nas de botez.Fapul ca in unele manastiri nu se oficiaza botezuri de prunci este o chestiune disciplinara nu dogmatica.Monahii imbunatatiti pot tine in brate prunci,pot vedea si casatorii fara a se tulbura.Nu este bine sa limitam dreptul de-a partivipa la o taina doar in baza unr presupuneri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
se poate sau nu? bianca23 Intrebari utilizatori 23 27.07.2010 17:49:53
Se poate? heaven Preotul 28 21.04.2010 12:21:03
Se mai poate? livadarufelix Preotia (Hirotonia) 9 05.09.2009 22:11:30
Ce poate fi? iliecata2003 Generalitati 4 24.08.2006 09:31:59