Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.04.2012, 15:23:07
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petruta12 Vezi mesajul
Fiecare e liber sa creada ce vrea despre "poveste". Analizele mi le-am facut, sunt in regula. Imi pare rau ca n-am mai gasit un link pe care il postase cineva aici pe forum si in care scria ceva f.asemanator cu ce simt eu..
ceea ce am spus nu se referea la tine, era vorba de teme/postari vechi de cel putin doi ani readuse pe prima pagina....unele din ele aduc insa si lucruri bune http://www.crestinortodox.ro/forum/s...7&postcount=28 deci...tot raul spre bine

Last edited by Adriana Cluj; 21.04.2012 at 15:37:31.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.04.2012, 20:23:45
petruta12 petruta12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Am gasit un topic in care user-ul Catisma explica si simte exact ce simt eu http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9442
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.04.2012, 20:55:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai întâi, singura în măsură să știe dacă a fost sau nu împărtășanie cu nevrednicie sunteți dv. Erați sau nu erați în stare căzută când v-ați împărtășit? Ați respectat cele prevăzute pentru împărtășirea cu Sfintele? (nemâncarea, neluarea în batjocură, etc)? Dacă v-ați împărtășit cu nevrednicie, e cazul să vă spovediți cum trebuie de această gravă încălcare a poruncii 1 care este sacrilegiul. Iar dacă v-ați spovedit ascunzând chiar și un singur păcat de care vă amintiți, trebuie reluat întregul proces al spovezii.

V-aș ruga, când mai postați, să aveți amabilitatea să o faceți în topicul/subforumul potrivit, care nu e neapărat primul care apare pe listă. Există un loc în care se vorbește despre Sf Împărtășanie.
Dragomir sincer te apreciez ca esti aici cu noi dar nu te inteleg daca ai parasit ortodoxia cum de esti primul care dai sfaturi la ortodocsi pe aici? ar fi mai frumos daca ai scrie numai la rubrica despre catolicism, nu iti spun cu rautate.... sincer.
Hristos a Inviat.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.04.2012, 21:35:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petruta12 Vezi mesajul
Am gasit un topic in care user-ul Catisma explica si simte exact ce simt eu http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9442
Nu stiu daca este vb despre acelasi lucru... Din cate imi amintesc,userul Catisma avea suparari cauzate de cel rau,nu era lasata sa doarma,sa se odihneasca.Daca ziua nu avea neplaceri, noaptea le avea din plin.
Din cele ce s-au explicat pe forum de catre acest user,reiese ca a fost victima unor chestii oculte(vraji).

Nu vreau sa insist,dar ridici o problema fara a spune esentialul: te-ai impartasit sau nu cu nevrednicie? De ce crezi asta? Iti spune constiinta ca ai ascuns ceva voit,din prea multa jena/rusine ??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.04.2012, 21:43:03
marius.necktarios's Avatar
marius.necktarios marius.necktarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Da, acesta este o problema delicata. Numai dvs. stiti daca ati luat sau nu impartasania cu vrednicie:

- daca v-ati marturisit complet, dar nu numai cu buzele, ci si cu inima;
- daca v-ati pregatit cu vrednicie prin post, rugaciune si curatenie trupeasca (atat inainte cat si dupa impartasanie)
- daca dupa spovedanie ati facut canonul dat de preot etc.

Asa ca dvs. sunteti singura in cauza care stie daca impartasania a fost spre mantuire, sau spre osanda.
__________________
Bucura-te, Sfinte Parinte Nectarie

http://www.youtube.com/watch?v=G-hTr9VLobY
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.04.2012, 22:45:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
chiar si fratele catolic Mihnea Dragomir in postura de sfetnic este f. potrivit.
In privinta impartasaniei catolicii au o invatatura mai aparte: ei pot lua impartasania si fara sa se spovedeasca atunci; au pacate grele si pacate usoare, doar pacatele grele trebuie sa le spovedeasca pentru a se putea impartasi. Mai multe ne poate spune un catolic.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.04.2012, 22:58:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cred ca problema se complica un pic.Sunt multi preoti extrem de ingaduitori; ex: traiesti in curvie? nu-i nimic, sa nu mai faci, te impartasesti. Ai facut un avort? nu-i bine, dar sa nu mai faci- te impartasesti. In aceste conditii , cand impartasania se da asa de usor chiar daca pentitentul are pacate grele si se da fara canon nu face bine.
Ai dreptate, sunt si unii preoti mai permisivi. Dar sunt si cazuri in care unii nu se impartasesc mult timp pentru ca spun ca nu sunt vrednici, desi duhovnicul le spune ca se pot impartasi. Am citit ca asta e o greseala.
In legatura cu blandetea si asprimea, nu-mi mai amintesc ce duhovnic povestea ca o persoana era chinuita de remuscari pentru ca se intamplase un accident si indirect fusese si vina ei. Parintele a spus ca atunci a linistit-o si a incurajat-o ca sa nu cada in deznadesje. Dar dupa un timp a vazut ca uitase de tot si nu mai avea deloc regrete, trecuse in extrema cealalta. Atunci a certat-o si i-a spus ca si ea a avut o vina, sa se pocaiasca. Asadar la inceput a ajutat-o sa nu cada in deznadejde, iar cand i-a trecut a chemat-o la pocainta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.04.2012, 23:02:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius.necktarios Vezi mesajul
Da, acesta este o problema delicata. Numai dvs. stiti daca ati luat sau nu impartasania cu vrednicie:

- daca v-ati marturisit complet, dar nu numai cu buzele, ci si cu inima;
- daca v-ati pregatit cu vrednicie prin post, rugaciune si curatenie trupeasca (atat inainte cat si dupa impartasanie)
- daca dupa spovedanie ati facut canonul dat de preot etc.

Asa ca dvs. sunteti singura in cauza care stie daca impartasania a fost spre mantuire, sau spre osanda.
De fapt preotul ar trebui sa spuna, desi unii sunt mai ingaduitori. Toti suntem nevrednici sa primim impartasania, pentru ca suntem toti pacatosi. Domnul nu ne-a dat-o pentru vrednicia noastra, ci ne-a fost data in dar, la fel ca si harul si mantuirea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.04.2012, 23:49:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nu stiu daca este asa... Om vedea.
Ai fi vazut daca ai fi citit cu atentie ce a scris.
Nu se leaga ba chiar se contrazice.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.04.2012, 08:17:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In privinta impartasaniei catolicii au o invatatura mai aparte: ei pot lua impartasania si fara sa se spovedeasca atunci; au pacate grele si pacate usoare, doar pacatele grele trebuie sa le spovedeasca pentru a se putea impartasi. Mai multe ne poate spune un catolic.
Și la ortodocși e la fel. De obicei la noi numai preoții se împărtășesc fără spovedania de fiecare dată, pe cînd mirenii mai rar fac asta. Depinde însă de duhovnicul și de conștiința fiecăruia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce stiti despre cele 12 vineri? totalsistem Generalitati 11 06.06.2017 00:56:31
ce stiti despre?.. candles in the wind Generalitati 0 23.10.2011 18:03:34
ce stiti despre o persoana materialista? ingeras78 Generalitati 22 18.12.2009 00:28:08
Ce stiti despre... quasar Generalitati 2 27.01.2008 14:01:36
ce stiti despre Parintele Nicodim Bujor? cornelpr Generalitati 1 15.03.2007 21:57:22