Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.06.2012, 10:42:35
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

toate acele versete din Vechiul testament, in care se prezinta reintoarcerea Israelului in tara promisa, se implinesc in Biserica crestina:

Fapte 15: 14. Simon a spus cum mai intai Dumnezeu Si-a aruncat privirile peste Neamuri, ca sa aleaga din mijlocul lor un popor care sa-I poarte Numele.
15. Si cu faptul acesta se potrivesc cuvintele prorocilor, dupa cum este scris:
16. "Dupa aceea Ma voi intoarce si voi ridica din nou cortul lui David din prabusirea lui, ii voi zidi daramaturile si-l voi inalta din nou.

"cortul lui David restaurat" este poporul lui Dumnezeu (Biserica)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.06.2012, 19:53:37
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piticul96 Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire.Va rog sa nu va suparati pe mine,sunt nou aici,si nu stiu cum/unde sa postez.De asemenea,nu am terminat de citit Biblia,am doar 15 ani,insa din cate am citit pana acum,mi-a sarit un lucru in evidenta.Va rog sa nu va suparati pe mine ca intreb un lucru asa de banal dar,pur si simplu nu am avut altundeva unde sa intreb.
Am observat in Biblie ca Dumnezeu le-a spus in dese randuri Israelitilor ca sunt poporul ales,si ca vor fi cel mai apropriat popor de el,daca vor face in toata deplinatatea faptului ce spune El.Asa cum este mentionat des in Biblie,toti suntem egali in fata Domnului.De ce Dumnezeu spune despre Israeliti ca ii iubeste cel mai mult ? Mi se pare o discriminare,nicidecum ca ar fi toti egali.Inca odata imi cer scuze pentru postarea aceasta aiurea,dar as vrea sa lamuresc asta pentru mine.Multumesc anticipat.
In primul rand , israeilitii , erau considerati "poporul ales" , pentru ca se stia ca din mijlocul poporului evreu va rasari Mesia (adica Iisus Hristos). Iar notiunea de "popor ales" a fost valabila pana la Invierea Lui Hristos , dupa care mantuirea fiind posibila la toate neamurile.
In al doilea rand, evreii erau numiti "poporul ales" si pentru ca , erau singurul popor (monoteist) care credea in Adevaratul Dumnezeu.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.06.2012, 20:49:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
In al doilea rand, evreii erau numiti "poporul ales" si pentru ca , erau singurul popor (monoteist) care credea in Adevaratul Dumnezeu.
Într-adevăr, evreii credeau în Adevăratul Dumnezeu. Este interesant, însă, că TOATE popoarele au fost, la început, monoteiste. Contrar unei "teologumene" a materialismului științific și istoric (ca să le iasă lor teoria cu "evoluția conștiiței", toate popoarele au fost la început monoteiste. Este ca și când la fiecare popor a persistat, sub o formă sau alta, un fel de amintire a Revelației Ancestrale. De aceea, Conciliul Vatican II nu greșește când spune că Spiritul Sfânt S-a manifestat și Se manifestă în fiecare popor. Desigur, marea majoritate a popoarelor a sfârșit prin a deveni idolatre. Chiar și poporul evreu a avut, periodic, căderi în idolatrie. Văzând deruta generală, este explicabil de ce Dumnezeu a urât păcatul idolatriei mai mult decât oricare altul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.06.2012 at 20:52:02.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.06.2012, 21:11:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cred ca cine a deschis aceasta discutie citeste Sfanta Scriptura mot-a-mot.
Israel are intelesuri duhovnicesti iar evreu nu este un popor genetic,ci este vorba de religia pre-crestina de o aveau atunci.
Ce ii unea era religia.Evreu se numea cine era de acea religie,nu cineva genetic.
Vedeti exemplu de la Sfanta Scriptura,de dupa pogorarea Duhului Sfant,ca sunt mai multi evrei acolo adunati de diferite etnii:
"Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici, din toate neamurile care sunt sub cer. ......"

Deci evreu se referea atunci la religia iudaica iar nu la un anumit neam ca etnie.

Am mai scris si prin alta parte,nu stie nimeni de Maica Domnului daca a fost 100% evreica,zice ca era din casa Sfantului prooroc David,adica din familia Sfantului Prooroc da normal ca familia era amestecata si cu altii.
Maica Domnului era galileanca nu iudee,ca evrei atunci erau galileeni si iudei.
Galileeni nu erau ca iudei,adica erau deschisi spre toti oameni pe cand iudei erau rasisti si ultra-nationalisti.
Deci e foarte posibil ca in inaintasi Maicii Domnului sa fi fost membri care sa nu fi fost din neamul evreu ci care sa fi venit la religia iudaica si sa fi fost primit ca evrei.

Deci se interpreteaza in mod ultra-nationalist despre poporul evreu,evreu se poate zice si oricarui crestin ortodox si asa mai departe.

Dumnezeu Iisus Hristos este numit "galilean" nu "iudeu" nici "evreu".
Deci galilean din tara Galilea din care venea.Iar mai totzi Sfintzi Apostoli sunt galileni,asa si sunt numitzi de Sfintii Ingeri cand privesc Inaltarea:
"Barbatzi galileni...".
"Care au și zis: Bărbați galileieni, de ce stați privind la cer? Acest Iisus care S-a înălțat de la voi la cer, astfel va și veni, precum L-ați văzut mergând la cer. "

Normal ca ii numeste galileni in primul rand nu ca neam ci ca oameni care sunt deschisi spre toate neamurile etc.
Apoi ca arata locul din care vin si care se numea Galilea.

Deci nu stiu cum ii inseala pe unii draci sa perverteasca Sfanta Scriptura sa faca si din asta propaganda pentru ultra-nationalism si rasism,care sunt complet anti-crestine si care au si fost declarate ca neortodoxe de un Sfant Sinod Panortodox tzinut cu putzina vreme inainte de 1900.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 09.06.2012 at 21:20:38.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.06.2012, 00:55:52
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Israel are intelesuri duhovnicesti...
Adevar sustinut de Sf.Scriptura:

"Iudeu este acela care este iudeu inauntru; si taiere imprejur este aceea a inimii, in duh, nu in slova; un astfel de iudeu isi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu." (Rom.2:29)

"In adevar, nu este nicio deosebire intre iudeu si grec; caci toti au acelasi Domn, care este bogat in indurare pentru toti cei ce-L cheama." (Rom.10:12)

Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte barbateasca, nici parte femeiasca, fiindca toti sunteti una in Hristos Iisus." (Gal.3:28)

Binecuvantari!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.06.2012, 17:33:05
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Adevar sustinut de Sf.Scriptura:

"Iudeu este acela care este iudeu inauntru; si taiere imprejur este aceea a inimii, in duh, nu in slova; un astfel de iudeu isi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu." (Rom.2:29)

"In adevar, nu este nicio deosebire intre iudeu si grec; caci toti au acelasi Domn, care este bogat in indurare pentru toti cei ce-L cheama." (Rom.10:12)

Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte barbateasca, nici parte femeiasca, fiindca toti sunteti una in Hristos Iisus." (Gal.3:28)

Binecuvantari!
"Ucenic", ce ai scris tu aici este corect, insa probabil ca stii, pastorii tai cred ca Israelul de astazi, este in continuare poporul ales al lui Dumnezeu menit sa implineasca profetiile din Vechiul testament si ei chiar au o revista "Stiri din Israel", o revista care prezinta noutati din acea zona, pe baza credintei ca 1948, anul cand s-a infiintat statul Israel, este data ce marcheaza inceputul zilelor din urma! si ei predica un razboi final cand statele arabe si nu numai, vor ataca Israelul care va iesi victorios fiind ajutat de ingeri...bla, bla.
De asemenea, reconstructia templului lui Solomon este una din predicile lor favorite.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre poporul Khazar Evreulcelales Generalitati 36 23.07.2013 18:17:00
Poporul Ales este superior inclusiv ontologic. Theodor_de_Mopsuestia Iudaismul 48 28.02.2013 11:28:57
Poporul ales. Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 13 23.01.2012 14:22:13
Stalin si poporul rus... Florin-Ionut Arta bisericeasca in general 9 27.08.2011 10:03:33
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40