Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.06.2013, 09:15:19
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu să-l odihnească și să-l primească în împărăția Sa!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.06.2013, 09:37:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Dumnezeu sa-L odihneasca cu dreptii,pe bunul si blandul Parinte!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 17.06.2013 at 09:42:15.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.06.2013, 09:43:03
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Intrebat la inceputul lunii iunie, pe patul de suferinta, de mitropolitul Moldovei si Bucovinei, IPS Teofan, ce cuvant lasa poporului roman, preotul Justin Parvu a raspuns: "Poporul roman ... pentru poporul roman este un cuvant greu de spus. Poporul roman este un popor biruit, pizmuit si fortat, impins, fara stapan. Poporul e fara stapan, asta e drama cea mare. Toata lumea aceasta e fericita, e bucuroasa, are de toate, dar nu are cine sa-i incalzeasca inimile, sa-l poata mentine intr-o unitate, asa. Nu vorbim de ascetismul calugaresc de altadata". Referindu-se la misiunea bisericii si a membrilor Sfantului Sinod, parintele staret spunea atunci ca acestea au o raspundere cum nu a existat si nu exista in lupta duhovniceasca.
http://www.cotidianul.ro/parintele-i...-viata-215963/
Sfinte Părinte Iustin, roagă-te pentru noi, păcătoșii!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.06.2013, 10:01:06
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !!!

Din pacate acesti mari traitori,precum parintele Parvu,trec la cele vesnice ,incet ,incet...si nu stiu noi pe cine vom mai avea, de aceasta talie duhovniceasa !!!
Dumnezeu sa-l ierte si odihneasca pana la Marea Judecata !!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.06.2013, 10:02:07
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Ce cometnarii frumoase pe cotidianul. Nici cand moare (adoarme) un om nu mai au respect!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.06.2013, 10:17:51
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Dumnezu sa-l odihneasca si cu sfintii sa-l numere!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.06.2013, 10:27:00
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ce cometnarii frumoase pe cotidianul. Nici cand moare (adoarme) un om nu mai au respect!
Iar din pricina înmulțirii fărădelegii, iubirea multora se va răci. (Matei 24.12)
devine din ce în ce mai greu să trăim respectând poruncile Mântuitorului dacă primii creștini erau aruncați la lei, pentru noi cei din urmă, vrăjmașul a pus în scenă "capodopera" lui cea mai de seamă: înșelarea minții, o stare generală de indiferență, un egoism dus la extrem și o inimă de piatră! Vom răbda toatea astea până la sfârșit? (Matei 24.13)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.06.2013, 10:56:12
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

“Ce vă este mai de folos ca să vă pocăiți: să trăiesc, sau să mor?”
Ce vorbe minunate,ce vorbe de Pateric,ce vorbe pline de iubire si intelepciune,Domnul sa-l odihneasca pe Parintele Justin in Imparatia Sa cea Sfanta!Parintele intotdeauna ne-a tot sfatuit sa citim acatiste,paraclise si sa ne rugam neincetat: "Doamne,Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine pacatosul".
" Ridica-ti vocea popor roman,tacerea ucide."Ce rusine imi este cand citesc aceste cuvinte,si eu tac,toata lumea tace,suntem toti in inchisoarea poftelor in care ne simtim bine.
Domnul sa-l ierte si sa-l odihneasca in Imparatia Sa pe blandul si pe inteleptul nostru Parinte Justin!
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.06.2013, 12:18:28
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l aseze cu Sfintii. Ii vom simti lipsa.
Azi de dimineata mi s-a intamplat ceva ciudat. Mobilul meu cand suna are o setare cu bataia clopotului. La oara sase m-am trezit cu sunete puternice de clopot in urechi. Am crezut ca a sunat telefonul dar nu arata nici un apel nepreluat. Cand am deschis calculatorul am citit despre parintele Iustin Parvu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.06.2013, 12:32:14
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

ce senin este! și ce zâmbet triumfător are Părintele!!


Pelerinaj de o zi la Mănăstirea Petru Vodă la înmormântarea Părintelui Justin Pârvu.

Plecarea spre Petru Vodă se va face de miercuri seară, ora 20.00, de la Universitate (București). Preț 150 RON.

Înmormântarea Părintelui Justin va avea loc Joi, 20 iunie, de la ora 12.00, fiind precedată de săvârșirea Sfintei Liturghii (ora 9.00).

Cei ce doresc să ajungă la înmormântarea Părintelui Justin, să-mi scrie un mail și să-mi lase număr de telefon pe adresa pridvor@yahoo.com .
https://www.facebook.com/#!/laurentiu.dumitru
Attached Images
File Type: jpg Părintele Iustin.jpg (29,5 KB, 18 views)
Reply With Quote
Răspunde