Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.07.2015, 23:53:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul

Neurochirurg de excepție, cu posibilitatea unei cariere strălucite la Stanford (SUA), alege să se întoarcă în România, pentru motive ce țin de practicarea credinței, din câte am înțeles.
In interviul sau, medicul nu spune ca ar fi fost impiedicat in practicarea credintei. Din cate am inteles, el alege sa se intoarca in Romania fiindca aici ar fi mai util societatii.

Citat:
Un interviu în ziarul Lumina puteți citi aici, iar un reportaj făcut de un ziar laic, aici.
In timp ce articolul din "Lumina" e foarte OK, adica un interviu luat dupa toate regulile artei jurnalistice, articolul din Romania Libera are un titlu in total dezacord cu ceea ce contine articolul. Nu rezulta de nicaieri ca omul vine ca sa se faca preot, ci intelegem ca vine ca sa fie in continuare neurochirurg si sa puna la dispozitia bolnavilor din Romania experienta acumulata in SUA.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.07.2015, 00:35:45
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Unul dintre acesti oameni este fara doar si poate Parintele a 400 de copii.

http://www.sanatatesiviata.ro/famili...a-noi-feb-2013


http://www.biserica.tv/video/270/man...or-din-ucraina
Dumnezeu sa il tina sanatos, liber si viu pe Preasfintitul Stapan!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.07.2015, 10:57:50
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Dumnezeu sa il tina sanatos, liber si viu pe Preasfintitul Stapan!
AMIN!

Superb
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.07.2015, 11:16:47
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In interviul sau, medicul nu spune ca ar fi fost impiedicat in practicarea credintei. Din cate am inteles, el alege sa se intoarca in Romania fiindca aici ar fi mai util societatii.
Nu împiedicat, însă nu era tocmai în largul său. Mediul în care trăia nu-i permitea să-și mărturisească credința. În România, orice medic o poate face deschis, își poate pune icoane în cabinet ș.a.m.d. Acesta e fragmentul din care am înțeles ce-am spus:

În primul rând am observat un lucru. De multe ori, unii medici nu se pun în centrul discuției atunci când este vorba despre religie, pentru că este și termenul acesta „political correctness”, încât în SUA, cel puțin, nu puteai să vorbești deschis despre Ortodoxie. Pentru că se putea să-l supăr pe catolicul, pe protestantul, pe chinezul sau ateul aflat alături de mine. E discutabilă această problemă. Dar mai e ceva, mulți nu au o voce, fiindcă le este teamă. Au teama de a fi văzuți habotnici sau neserioși ca specialiști, dacă tu ca medic crezi în lucruri care nu sunt dovezi științifice.

Citat:
In timp ce articolul din "Lumina" e foarte OK, adica un interviu luat dupa toate regulile artei jurnalistice, articolul din Romania Libera are un titlu in total dezacord cu ceea ce contine articolul. Nu rezulta de nicaieri ca omul vine ca sa se faca preot, ci intelegem ca vine ca sa fie in continuare neurochirurg si sa puna la dispozitia bolnavilor din Romania experienta acumulata in SUA.
Mie mi-a plăcut că și într-un ziar care adesea nu se împacă prea bine cu religia (poate nu și cu credința), este lăudat un om credincios. Și se vorbește pe larg despre credința lui, inclusiv despre faptul că urmează să devină preot:

„Acum, la aproape 40 de ani, a decis să se reîntoarcă în România, unde operează în continuare, dar unde slujește și ca diacon la Biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Constanța. În plus, este student al Facultății de *Teologie și urmează să devină preot.

În State, într-adevăr, era o viață frumoasă, nu erau lipsuri materiale, profesional era foarte bine, dar nu văd cum aș fi găsit ocazia să fac teologia, să fiu hirotonit diacon. Chiar și doar pentru această realizare duhovnicească, consider că decizia de a reveni în România a fost cea mai bună decizie pe care am luat-o în viața mea. Acum pot să combin tratamentul corpului cu cel al sufletului.

Ziarul Lumina dă și o poză de familie. Una mare și frumoasă:

Last edited by CristianR; 07.07.2015 at 11:30:31.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.07.2015, 11:24:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Dumnezeu sa il tina sanatos, liber si viu pe Preasfintitul Stapan!
Doamne ajuta,sa-i inspire pe cat mai multi!
Desi,nu cred ca este o problema cu clerul orthodox romanesc-pur si simplu nu am o parere proasta despre tagma preoteasca,in general :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare