Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.02.2015, 03:17:16
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Tare asta cu solutia politica.
Da tu ce solutie ai avea?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.03.2015, 12:36:14
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Da tu ce solutie ai avea?
Nu eu sunt cel care trebuie sa vina cu solutiile si nici nu este vorba despre asta. E vorba ca omul vede ce barbarii se intampla acolo si vine cu discursul asta steril. L-as trimite pe el in mijlocul barbarilor, sa le expuna solutia lui politica, sa vedem daca o inteleg si accepta. Ce solutie politica? Te pui la masa cu aia si negociezi? Ar insemna sa girezi intr-o oarecare masura actele comise de ei.

Am tot vazut tipul asta de discurs la noul presedinte. Sa facem, sa dregem, trebuie sa se gaseasca solutii - nimic concret, e bun numai de pus pe tapet niste deziderate.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.03.2015, 12:56:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu eu sunt cel care trebuie sa vina cu solutiile si nici nu este vorba despre asta. E vorba ca omul vede ce barbarii se intampla acolo si vine cu discursul asta steril. L-as trimite pe el in mijlocul barbarilor, sa le expuna solutia lui politica, sa vedem daca o inteleg si accepta. Ce solutie politica? Te pui la masa cu aia si negociezi? Ar insemna sa girezi intr-o oarecare masura actele comise de ei.

Am tot vazut tipul asta de discurs la noul presedinte. Sa facem, sa dregem, trebuie sa se gaseasca solutii - nimic concret, e bun numai de pus pe tapet niste deziderate.
solutii nu se vor gasi niciodata (cred)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.03.2015, 15:26:00
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
solutii nu se vor gasi niciodata (cred)
Exterminarea totala a musulmanilor sunniti de orientare fanatica. Adica a celor nu doar dispusi sa verse sange, ci care au deja pe constiinta (vorba vine) nenumarati crestini, evrei, yezidi, shiiti. Lichidarea lor totala, manu militari, cu ai lor cu tot, ar fi o solutie. Nu SOLUTIA, evident. Si da, vorbesc pragmatic, nu crestineste. Adica, vorba molaului de la Cotroceni, "solutia politica". Crestineste, stim amandoi care este solutia: rugaciune si iar rugaciune.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.03.2015, 18:51:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

După veștile sângeroase venite din Egipt, acolo unde creștinii încă sunt persecutați pentru credința lor, începutul lunii martie a adus speranță. Deși este un stat majoritar musulman, de orientare conservatoare, noul regim de la Cairo ține cont și de prezența unei mari comunități creștine – 10% din cetățenii egipteni fiind creștini aparținând Bisericii Copte, dar și Patriarhiei Ortodoxe a Alexandriei și a toată Africa.
Astfel, ultima hotărâre luată de guvernul egiptean este legată de sărbătoarea Învierii Mântuitorului Iisus Hristos. Conform informațiilor postate de Al Jazeera, între 11 și 14 aprilie 2015, indiferent de apartenența religioasă, toți egiptenii vor fi liberi. Anunțul a fost completat de precizarea că, în aceeași perioadă, bisericile creștine vor beneficia de pază armată și asistență umanitară din partea statului egiptean.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde