Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2015, 23:47:28
estella estella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2015
Mesaje: 3
Question cum se combat vrajile, blestemele, descantecele

Buna!
Nu stiu daca locul e potrivit, insa nu prea am stiut unde sa postez, asa ca iertare si adminii pot muta in sectiunea adecvata. Deci,
v-as ruga daca ma puteti lamuri referitor la modalitatea de a tine post ptr combaterea/ anularea farmecelor, vrajilor, descantecelor. Din cate am inteles (sursa: acvilaortodoxa.wordpress.com) din sfaturile parintelui Argatu, pentru asa ceva:
- se citeste Acatistul Mantuitorului = 40 zile (in fiecare seara,in jurul orei 24:00) + 9 lumanari ,,in cruce'' lipite pe o farfurie si lasate sa arda de tot
- se spune Tatal Nostru = cat mai des in cursul zilei + Rugaciunea zilei (de luni, marti, etc)
- se tine post negru: toate zilele de vineri din aceste 40 zile.
- matanii lungi: 40 dimineata + 40 seara
Pana aici, am inteles bine?
Ceea ce n-am inteles, si nu am gasit clar pe nicaieri: in afara zilelor de vineri, se mai tine post cumva? (eu tin zilele de miercuri).
Daca:
- se mai tine tine post si-n zilele de miercuri?
- se tine post cumva toata aceasta perioada de 40 zile?
- cum trebuie sa fie acest post? pana la 16:00 nimic? (nici macar apa?), si apoi prescura + apa sfintita (eu am de la Boboteaza sau sfintitul casei). Apoi mancare de post doar 1 masa? sau nu? cu ulei sau fara? Tare neclar imi este....
Multumesc din inima!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2015, 00:06:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îți va fi clar după ce citești: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=160
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...abesti&page=17

Cautăți un duhovnic care să te îndrume și nu te apuca să faci ceva fără binecuvântarea lui. Nu lua de bun tot ceea găsești pe net sau chiar și prin cărți.

Cum se combat vrăjile, blestemele, descântecele? Cu multă pocăință și rugăciune toate făcute din ascultare față de un duhonic a cărei menire este să ne descopere și să ne unească cu Mântuitorul Iisus Hristos. Vrăjile/blestemele/descântecele nu mai au nici o putere asupra celor uniți cu Hristos.

Last edited by ovidiu b.; 29.07.2015 at 00:39:43.
Reply With Quote
Răspunde