Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2017, 17:52:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Stela Popescu a plecat la Domnul !

Actrița Stela Popescu a murit la vârsta de 81 de ani. Informația a fost confirmată de viceprimarul Capitalei, Aurelian Bădulescu.
Potrivit reprezentanților SMURD, Stela Popescu a fost găsită decedată de un membru al familiei, la domiciliul actriței.
Potrivit medicilor, decesul ar fi intervenit cu câteva ore mai devreme.
Stela Popescu, o viață dedicată teatrului și filmului
Stela Popescu s-a născut în 21 decembrie 1935, în Bălți, Basarabia, și și-a dedicat întreaga viață teatrului și filmului, fiind una dintre cele mai iubite actrițe românești.
A absolvit Colegiul Național Unirea, din Brașov.
A absolvit cursurile Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică în 1959.
Stela Popescu - A încetat din viață o mare actriță
Activități:
A fost actriță a Teatrului de Revistă "Constantin Tănase".
Era îndeosebi cunoscută pentru cuplul pe care îl forma pe scenă împreună cu actorul Alexandru Arșinel.
A jucat în filmele și serialele:
1958 - "Alos... Ați greșit numărul" (regia: Andrei Călărașu)
1961 - "Omul de lângă tine" (regia: Horea Popescu)
1965 - "Sărutul"
1969 - "Pantoful Cenușăresei" (regia: Jean Georgescu)
1972 - "Astă seară dansăm în familie" (regia: Geo Saizescu)
1975 - "Cantemir"(regia: Gheorghe Vitanidis)
1979 - "Nea Marin Miliardar" (regia: Sergiu Nicolaescu)
1981 - "Grăbește-te încet" (regia: Geo Saizescu)
1984 - "Zbor periculos" (regia: Francisc Munteanu)
1987 - "în fiecare zi mi-e dor de tine" (regia: Gheorghe Vitanidis)
1993 - "A doua cădere a Constantinopolului" (regia: Mircea Mureșan).
2001 - "Sexy Harem Ada-Kaleh"
2005 - "Cuscrele" (Serial TV)
2007 - "Războiul sexelor" (Acasă TV)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2017, 19:14:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Alexandru Arșinel spune că moartea Stelei Popescu este o dramă pentru toți românii. Marele actor a ajuns la casa celei care i-a fost timp de 39 de ani colega pe scenă.
"Avea spectacol zilele astea. Nu ne vine a crede la nimenea. Este o mare dramă pentru toți cei care au iubit-o, dar pentru mine vă dați seama", a declarat Alexandru Arșinel/
Stela Popescu și Alexandru Arșinel au fost, timp de 39 de de ani, unul dintre cele mai îndrăgite cupluri pee scena teatrului și a filmului românesc.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2017, 19:17:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Stela Popescu a fost un om de o mare generozitate, a declarat actorul Florin Piersic, joi, despre cunoscuta actriță, moartea ei reprezentând o mare pierdere.
Actorul a fost extrem de emoționat amintindu-și de cea care i-a fost întreaga viață o foarte bună prietenă și l-a susținut deseori.
"A fost ca o soră pentru mine, o prietenă extraordinară. Era bună, generoasă, nu putea spune 'nu' nimănui", a spus Piersic.
El a adăugat că este "o zi foarte tristă" aceasta în care a murit "o actriță foarte talentată, care a interpretat multe roluri pe scenele României și în filme".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2017, 19:23:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Actorul Ion Dichiseanu a declarat joi, că "trăim clipe cumplit de grele" atunci când apare vestea decesului unui coleg, mai ales unul de talia Stelei Popescu.
"Nu-mi găsesc cuvintele. Eu care am făcut film, am făcut spectacole în țară și străinătate cu ea, acum câteva zile am stat de vorbă cu ea, niciodată nu s-a văitat. Era genul de om care nu se văita, că o doare, că n-are aia, că merge la doctor, nu, era plină de viață, avea un tonus foarte bun. Eu, când mă întâlneam cu ea, îmi dădea viață, oricât de supărat aș fi fost, mă injecta cu bună dispoziție. Vezi, Dumnezeu a fost nedrept cu ea, a luat-o prea brusc. Uneori poate e bine așa, așa cum și colegul meu Hossu a murit pe scenă, asta e bine ca să nu mai sufere ceilalți în jurul meu, sau să mă compătimească. Noi suntem puțin vanitoși, niște caractere mai puternice și nu suportăm să ne compătimească", a declarat Ion Dichiseanu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2017, 19:27:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Actorul Dorel Vișan a declarat joi, pentru AGERPRES, că Stela Popescu a fost o artistă unică, care "a făcut parte din categoria artiștilor mari".
"Îmi vine greu să vorbesc despre Stela, care a fost o artistă unică, unică. A semănat numai cu ea, o artistă frumoasă, prezentabilă, inteligentă, cu multă inspirație, cu texte inspirate scrise de scriitori mari de umor, cu fundație de adevăr în textele astea. Aici este ceea ce-l face pe un artist de comedie mare — putere de a înțelege ceea ce spune, puterea de a descoperi ceea ce frământă sufletul omului și îl face să râdă. A face pe cineva să râdă este mult mai greu decât a-l face să plângă", a spus Dorel Vișan.
El a precizat că Stela Popescu "a făcut parte din categoria artiștilor mari".
Actrița Stela Popescu a fost găsită decedată, joi, la domiciliul său, a declarat, pentru AGERPRES, coordonatorul SMURD București, medicul Bogdan Oprița.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2017, 20:14:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Trupul neînsuflețit al Stelei Popescu va fi depus, vineri, la Teatrul Constantin Tănase, iar artista va înmormântată la cimitirul Cernica, a declarat Alexandru Arșinel
"Cred că era o mincinoasă la partea de sănătate. Niciodată nu s-a plâns că o doare ceva. Mai cădea câteodată, că era micuță, dar se scutura. Alaltăieri am discutat cu ea că am întrebat ce facem în Spania, ce materiale facem. Azi dimineața am sunat-o că avem o propunere la Chișinău. Nu a răspuns. Ea n-a mai răspuns de ieri, a murit de ieri. Va fi depusă aici (n.r. la teatrul Constantin Tănase). Va fi îngropată la Cernica, lângă Puiu (n.r fostul soț al Stelei Popescu)", a declarat Alexandru Arșinel, partenerul Stelei Popescu de aproape 40 de ani.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2017, 13:05:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Trupul neînsuflețit al Stelei Popescu va fi depus, vineri, la Teatrul Constantin Tănase, iar artista va înmormântată la cimitirul Cernica, a declarat Alexandru Arșinel
"Cred că era o mincinoasă la partea de sănătate. Niciodată nu s-a plâns că o doare ceva. Mai cădea câteodată, că era micuță, dar se scutura. Alaltăieri am discutat cu ea că am întrebat ce facem în Spania, ce materiale facem. Azi dimineața am sunat-o că avem o propunere la Chișinău. Nu a răspuns. Ea n-a mai răspuns de ieri, a murit de ieri. Va fi depusă aici (n.r. la teatrul Constantin Tănase). Va fi îngropată la Cernica, lângă Puiu (n.r fostul soț al Stelei Popescu)", a declarat Alexandru Arșinel, partenerul Stelei Popescu de aproape 40 de ani.
Dumnezeu sa o ierte!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2017, 21:06:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mesaj din partea Patriarhiei Române:

Am primit cu multă întristare vestea trecerii din această viață a Doamnei Stela Popescu, una dintre cele mai populare actrițe.
Născută într-o familie credincioasă, în Basarabia, Doamna Stela Popescu nu a uitat în toată viața ei educația pe care a primit-o în copilărie, și anume: credința în Dumnezeu, rugăciunea, făcută pe ascuns în timpul comunismului, și convingerea că Dumnezeu o iubește și o ocrotește mereu pe calea vieții, așa cum mărturisea ea însăși.
Preoții de la Parohia Icoanei din București, pe raza căreia se află locuința Doamnei Stela Popescu, dau mărturie despre faptul că actrița Stela Popescu nu era doar o mare artistă recunoscută în România și în străinătate, ci era și o femeie credincioasă, participând adesea la slujbele bisericii, în special la Sfânta Liturghie.
Primea cu multă bucurie vizitele pastorale ale preoților, mai ales înainte de Crăciun și Bobotează, și avea pereții casei împodobiți cu foarte multe icoane. De multă vreme, și-a pregătit mormântul în cimitirul Mănăstirii Cernica, alături de soțul ei, Mihai Maximilian, decedat în decembrie 1998.
Suflet mare, actrița Stela Popescu se bucura în cartierul în care locuia de o apreciere deosebita din partea vecinilor, fiind prietenoasă și comunicativă. Nu făcea niciodată caz de renumele pe care l-a dobândit pe scena teatrului și a filmului românesc. Participa uneori la slujbele de parastas și la agapele vecinilor din cartier, unde se purta cu modestie, având o atitudine de simplă normalitate, nu de vedetă, iar în dialogul cu ceilalți manifesta echilibru și înțelepciune.
În aceste momente de întristare, pentru familia sa, pentru colegi și prieteni, dar și pentru toți românii care au apreciat-o și au admirat-o, ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos să odinească sufletul roabei Sale Stela în lumina, pacea și iubirea Preasfintei Treimi!
Veșnica ei pomenire din neam în neam!
Cu părintești condoleanțe și binecuvântări pentru toți cei îndoliați,
† Daniel
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.11.2017, 23:02:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Duminică, 26 noiembrie 2017, la ora 10:00 sicriul cu trupul neînsuflețit al regretatei actrițe Stela Popescu va pleca de la Teatrul „Constantin Tănase” și va fi depus, la ora 11:00 în biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din incinta Mănăstirii Cernica.
Slujba de înmormântare va avea loc la ora 12:00.
Biroul de Presă al Patriarhiei Române
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.11.2017, 22:34:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Actrița Stela Popescu a fost înmormântată duminică în cimitirul de la Mănăstirea Cernica. Slujba a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.
Sute de persoane au participat la slujbă, între care actori, personalități, prieteni, dar și Alexandru Arșinel, cel care a format împreună cu Stela Popescu un bine-cunoscut cuplu artistic timp de peste patru decenii.
În cadrul slujbei, după citirea textului evanghelic, PS Timotei a transmis mesajul de condoleanțe al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, intitulat A unit bucuria vieții cu lumina credinței – Actrița Stela Popescu (1935-2017).
Născută într-o familie credincioasă, în Basarabia, Doamna Stela Popescu nu a uitat în toată viața ei educația pe care a primit-o în copilărie, și anume: credința în Dumnezeu, rugăciunea, făcută pe ascuns în timpul comunismului, și convingerea că Dumnezeu o iubește și o ocrotește mereu pe calea vieții, așa cum mărturisea ea însăși, a precizat Patriarhul Daniel în mesajul transmis.
Prin intermediul delegatului său, Părintele Patriarh a subliniat calitatea ei de femeie credincioasă, cu suflet mare, care participa la slujbele bisericii și împlinea tradițiile creștine.
După mesajul Patriarhului citit de PS Timotei, a urmat un cuvânt de rămas bun rostit de actorul Alexandru Arșinel.
Mă simt singur pe scenă fără tine, draga mea prietenă, a mărturisit artistul. Acesta a numit-o steaua teatrului românesc de revistă.
În continuare au luat cuvântul și alți apropiați ai artistei, după care cortegiul funerar condus de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul s-a îndreptat spre cimitirul Cernica, unde au urmat rânduielile de așezare a trupului în mormânt, însoțite de onoruri militare.
Actrița Stela Popescu a trecut la cele veșnice joi, 23 noiembrie 2017, la vârsta de 81 de ani. După aflarea acestei vești triste, Părintele Patriarh Daniel și-a exprimat condoleanțele prin intermediul unui mesaj și a înălțat rugăciuni pentru odihna sufletului artistei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare