Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2007, 10:05:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sf. Cassian spune: " Desavarsirea nu se capata, deci, nici prin golatate, nici prin lipsirea de toate averile, nici prin renuntarea la dregatorii, daca nu e si dragostea de care vorbeste Apostolul, dragostea care consta in curatia inimii".

Ce este deci curatia inimii si cum ajungem la ea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.08.2007, 11:20:44
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

ca sa poti ajunge la inima, cel mai indicat este sa te duci la un spital sau intr-o clinca specializata.Acolo alaturi de doctori specializati sub influenta unor anestezice (sau nu, dupa preferinta) se poate deschide cutia toracica a fiintei umane in incercarea disperata de a ajunge la inima. Daca doresti sa fie si curata (depinde de sensul cuvantului bineinteles,deci exprimarea este putin ambigua) poti folosi un detergent de spalat sau diferite procedee chimico-fizice.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.08.2007, 12:06:07
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anca, inima asa cum spunea pr Arsenie, este o fiinta in fiinta noastra. Inima este locul unde a ales Hristos sa locuiasca. Iti dai seama? El nu sta in minte acolo e iarmaroc cum spunea bunul si iubitul nostru pr Cleopa:):):)
Inima RAMANE curata daca nu judeci, nu dusmanesti, NU RASPLATESTI RAUL CU RAU:rolleyes:, daca ierti, esti milostiv s.a.m.d. In asta consta curatenia inimii cred eu. Pentru ca inima nu este o incapere in care maturam, stergem praful, punem termopane si net sa fie "moderna" inima este adancul adancului! A avea inima curata din punctul meu de vedere inseamna sa fii in armonie cu, constiinta:D Nu imi pot imagina curatenia inimii altfel. Este o vorba din popor: Adevarul este ca apa rece, deranjeaza doar dintii stricati:p.... Curatenia este starns legata de constiinta. Fara armonie intre cele doua Nu exista curatie. De multe ori spunem (si eu spun adesea)nu pot mi-e inima impietrita, dar cum sa fie inima impietrita? Inima este nevinovata, noi prin tot felul de prejudecati, patimi, ganduri o invartosam, o impietrim...apoi plangem ca a renuntat sa mai bata, sa simta.. Ii daruim Lui Hristos doar o bucata din inima restul l-am dat lumii...apoi plangem ca suntem singuri in rugaciune..
Curatenia nu exista FARA O CONSTIINTA CURATA:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2007, 20:18:13
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Curatia inimii inseamna printre altele: a nu pizmui, a nu te ingamfa, a nu te mania, a nu te bucura de nedreptate, a nu cugeta rau. Toate acestea, fara o cunstinta curata, cum zice Jenica, nu se poate, caci constiinta este Legea lui Dumnezeu inscrisa in noi.
Astfel putem oferi lui Dumnezeu o inima desavarsita si preacurata, tinuta la adapost de toate tulburarile.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2007, 00:11:11
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

ca sa obtii curatia inima iti trebuie ajutor de sus
respecta cele 10 porunci si roaga-te
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea inimii SergiuNicola Rugaciuni 27 07.07.2017 15:46:07
Curatia trupeasca pana la nunta simona_fidela Nunta 162 22.02.2013 16:44:09
Curatia maria55 Maslul 13 13.04.2011 13:10:35
RUGACIUNEA INIMII ancah Rugaciuni 21 20.06.2009 23:52:24
CURATIREA INIMII iosif Pocainta 53 01.06.2008 20:46:49