Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.11.2007, 15:01:00
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cred ca om sa trebuiasca sa-mi cumpar o pusca sau sa-i platesc barbatului garda de corp..vai de capul meu daca-si deschid fanele sotului un fan club:D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.11.2007, 15:11:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"cat despre glumele cu conotatii sexuale ai perfecta dreptate sunt preferatele monahilor si spun asta fiidca cunoastem si noi monahi care se comporta ca niste domnisoare cuminti(sau domnisori0,sensibili si duiosi.,cu vocea mieroasa si blanda,unsa...dar de fapt ei au invatat bine o lectie cea a fariseismului(sunt prieteni de-ai sotului..sper ca urmaresc pe forum)?

Noi nu avem de unde sa stim ce e in sufletul fiecarui om ,noi nu le cunoastem pocainta .
Si apoi bine ar fi sa cautam la ale noastre ,ca nu stim nici ziua nici clipa.
Eu am respect pentru monahi ,oricum ei au mai multa dragoste de Dumnezeu decat mine ,or mai fi avand si ei pacate ca oameni sunt.
Dupa ce am venit de la o manastire dintr-un mic pelerinaj toate mi se pareau desarte.
Fericiti cei ce se afla acolo ,sa le dea Dumnezeu sanatate ca se roaga pentru noi.
Or mai fi unii si altfel ,dar eu ii consider exceptii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.11.2007, 15:47:59
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

urzicuta cred ca pur si simplu esti geloasa sau esti deranjata de faptul ca femeile il solicita uneori (cu telefoane/ discutii) care nu sunt intodeauna justificate de o cautare de raspunsuri sau de sfaturi "duhovnicesti". Pana la urma pot fi doar o simpla joaca, te face sa te simti bine. Eu cunosc foarte multe fete care sunt singure si petrec f mult timp pe la manastiri (in general de calugari, am participat la multe intalniri in care se mai faceau aluzii sau glume. Rau sau bine, sigur se intampla si nu prea ai ce face. Pe de alta parte daca esti setata sa inregistrezi toate aceste lucruri s-ar putea sa el reperezi f repede. Un preot este un lider intr-o comunitate, un simbol de care evident ca esti atras. Situatia paote fi controlata 100% de barbat in sensul de a nu se lasa smintit. Nu il poate pazi altcineva decat el insusi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.11.2007, 15:48:54
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

vreau sa stii Anita ca nu am avut intentia sa arunc cu noroi in ei,evident ca sunt mai buni decat multi dintre noi numai MACAR pentru ca se roaga si pentru noi in tp ce noi ABIA INGAIMAM o rugaciune si aia scurta de cerere..a fost o constatare nevinovata.Oricum tu mergi in pelerinaje scurte, eu am monahi in familie (cativa )asa incat imi place sa cred ca vad lucrurile intr-un mod mai realist..discutam aici despre cat de bine este sa glumim cu monahi,cu preoti de mir,daca e bine sa fie niste bariere intre noi si acestia...ASTA ERA IDEEA!!!!!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.11.2007, 15:53:44
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

calator...m-ai prins..nu cred ca mai sunt geloasa cred ca am depasit totusi momentul..sunt INDIGNATA!consternata de tupeul fiicelor EVEI!!!!!eU CE AR TREBUI SA FAC in astfel de situatii sA ma prefac ca nu-mi pasa SI LUCRURILE SA CONTINUE ASA sau sa le trag usor de maneca(aratandu-le cine este seful) cu dragoste frateasca,spunandu-le ca nu se cade(ASTA E SI TITLUL TOPICULUI)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.11.2007, 15:55:36
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

va rog nu mai radeti de mine,
de ce nu putem sa discutam deschis fara ipocrizie si mici rautati?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.11.2007, 16:07:52
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

nu vorbim aici pentru a primi eu sfaturi eu sunt destul de mare,poate ii putem a-i ajuta si pe altii,pe tinerele fete care se aciuaza pe langa manastiri tulburand linistea vietuitorilor de acolo,totusi calator manastirile sunt sufocate de aceste tinere fete carora le place sa piarda vremea pe acolo. La Antim,la Radu voda de ex.fara nici un fel de rusine ziua in amiaza mare un calugaras cam grasut (si prostut..ca rimeaza)se harjonea,impingea,radea cu doua fatuci una mai minora decat alta sa fi avut impreuna cele doua vreo28 de ani.Corect este???In vazul lumii?Nu critic comportamentul calugarului inca o data precizez ..fetele imbrobodite cu fuste lungi(dealtfel deghizate in credincioase numai pe dinafara)ce cautau fratilor la manastire neinsotite de parinti...e vb.de educatie sau de lipsa ei.F.multe mame care nu se ingrijesc de sufletul copilelor lor,le obliga sa se imbrace ca niste arboaice convinse fiind ca astfel nu-si vor ridica fustele.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.11.2007, 16:19:13
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

eu l-as critica si comportamentul calugarului pentru ca incurajeaza astfel de situatii. Un ciorchine de fete o sa intalnim prin preajma anumitor calugari (ma refer la fetele "vesele" despre care vb in ac topic)Acest gen de fete in general nu au o relatie / un iubit, isi petrec timpul cu fuste lungi si manastiri Nu au dezvoltat prea multe relatii cu colegele lor ci sunt prietene doar intre ele. E normal si sanatos pentru o fata sa cocheteze.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.11.2007, 16:47:57
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Sunt deacord cu tine mai Urzicuto in privinta acestor fete, dar poate ca pe ele incerc sa le scuz putin deoarece multe neavind un prieten gasesc in persoana calugarului acel .....nu stiu cum sa ma exprim........"sentiment, acea stare" pe care ti-o da timpul petrecut linga un barbat. Se duc sa se spovedeasca si incep tot felul de discutii pe care sunt sigura ca daca ar fi avut un prieten le puteau purta cu el. PROBLEMA ESTE DIN PARTEA MONAHILOR CARE AR TREBUI SA STIE CE DRUM AU ALES. MULTE FETE POATE AU O LABILITATE SENTIMENTALA DE CARE SARACUL MONAH INCEARCA SA LE SCAPE PRIN ATINGERI, VB CU ORELE LA TELEFON,(DINDU-LE SFATURI:D), SAU FACIND GLUMITE. Am vazut un astfel de caz, el calugar de 32-33 de an si ea de 19-20. Nu facea nimic omul, doar o ajuta sa treaca peste despartirea de prieten.Viata este grea si apar multe ispite dar cred ca cei care sunt mai avansati in ale credintei nu trebuie sa profite de mai putini cunoscatori. Am uitat sa spun ca fata abia atunci a inceput sa mearga la biserica pt a se ruga sa ii aduca Dumnezeu inapoi prietenul......cind a auzit ca nu se cade sa aiba aceste discutii cu duhovnicul ei a ramas uimita deoarece ea credea ca sunt normale, ca toate fetele vb. asa cu el. Acui e vina?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.11.2007, 20:49:58
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cam asta e..in rest sa ne vedem de ale noastre,de copiii nostri,de fetele noastre (daca avem)de educatia loir.e o problema de educatie pana la urma si poate fi si o problema de ...hormoni.Cine stie?si eu care m-am apucat sa invinuiesc bietele fete si bietii calugarasi...
Reply With Quote
Răspunde