Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2014, 06:31:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Un articol lămuritor apărut astăzi pe site-ul www.teologie.net :

Probleme practice legate de Slujba Sfântului Maslu



Întrebare: Părinte Petru, sunt preot român în Occident. În parohia mea am credincioși din toate zonele țării și fiecare încearcă să-și impună propriile obiceiuri. Aceasta se întâmplă mai ales la Sfântul Maslu, când unii enoriași aduc mai multe sticle de ulei, după care le iau acasă și nu știu ce fac cu ele. Alții aduc și făină pentru a coace turte sau îmi cer să le ung hainele rudelor cu ulei. Mai sunt unii care țin 7 lumânări aprinse, câte una la fiecare Evanghelie, și cam toți îmi cer să fac Sfântul Maslu în fiecare săptămână, ceea ce, sincer vorbind, din punct de vedere economic este profitabil. Dar ce este corect din toate acestea și ce nu? Binecuvântarea uleiului se răsfrânge asupra tuturor sticlelor de ulei puse pe masă? La ce folosește făina? Vă mulțumesc!

Răspuns: Înainte de a formula un răspuns la întrebările de mai sus, vreau să apreciez sinceritatea de a aborda astfel de probleme și dorința de a îndrepta ceea ce este greșit. Pentru început vă propun să citiți studiul meu istorico-liturgic asupra slujbei Sfântului Maslu, precum și textul propriu-zis al slujbei (în ultima ediție). Acolo găsiți răspunsuri, fie și mai indirecte, la toate întrebările adresate. Totuși, vreau să detaliez câteva aspecte mai speciale (cu precizarea biblică de la Matei 5:17 - "Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc"):


1. Ați menționat foarte bine că săvârșirea săptămânală a Sfântului Maslu e destul de profitabilă. Am întâlnit preoți care mi-au mărturisit că din asta trăiesc. Consider că acesta și este motivul pentru care practica Maslului săptămânal se răspândește tot mai mult, căutându-se diferite modalități de a justifica scurgerea de bani din oameni. Așa ceva este inadmisibil! Oamenii trebuie chemați spre trăirea Evangheliei și spre o împărtășire cât mai deasă cu Trupul și Sângele Domnului, dar nu spre exorcisme sau masluri. Astfel, preotul care-și face bine datoria nu va muri de foame. De la Maslu săptămânal și împărtășire de 4 ori pe an, trebuie să trecem la împărtășire săptămânală și Maslu de 4 ori pe an (+ ori de câte ori este nevoie, la patul bolnavului). Cam asta învață Biserica! Eu vă asigur că, dacă Sfântul Sinod ar interzice sub orice formă primirea de bani la Sfântul Maslu, precum și practica celor 7 lumânări și a pomenirii celor absenți, totul ar reveni la normalitate și preoții și-ar schimba imediat discursul – ar spune că nu-i bine să se facă Sfântul Maslu chiar atât de des și la oameni relativ sănătoși. Și într-adevăr nu-i bine! Așa ceva n-a fost niciodată și nicăieri în Biserica Ortodoxă. Dacă Sfântul Maslu e una din cele 7 Taine (și este net superioară consumului de anafură sau agheasmă), atunci pregătirea pentru Maslu și modul de administrare a acestuia trebuie să fie la înălțimea unei Taine bisericești, dar nu să devină un fel de bazar cu tarabe pline cu ulei și făină și cu o „inflație sacramentală” care se revarsă „la fără frecvență” chiar și peste bețivii din cârciumi, pomeniți cu mult zel la fiecare Maslu.

2. La Sfântul Maslu trebuie să fie adus și binecuvântat doar atâta ulei cât va fi folosit pentru ungere (adică un singur pahar sau câteva, în funcție de numărul preoților prezenți). Nicăieri în slujba Sfântului Maslu nu se pomenește de consumul alimentar al uleiului binecuvântat, ci doar de ungerile care se fac de către preoți. La fel spune și Scriptura (Iacov 5:14). Deci ideea de a binecuvânta mai mult ulei, cu care să se ungă credincioșii singuri sau să fie folosit la mâncare contravine textului biblic și liturgic. Nici într-o altă Biserică Ortodoxă nu se face așa ceva, ci doar în cazuri cu totul speciale, când preotului nu i se permite să intre în secția de reanimare, se poate da puțin ulei sfințit unui medic credincios pentru a unge un bolnav. Eu însă, am văzut că, prin marele orașe și mănăstiri din România (și de prin Republica Moldova), se aduc sute de sticle de ulei dintre care o parte rămân la Biserică, iar altă parte sunt luate acasă. Cred că acest obicei greșit trebuie să înceteze cât mai repede. Oare cât vom mai amăgi lumea? Oare de cât ulei are nevoie o biserică sau un preot? Și chiar dacă ar fi nevoie de cantități mari, putem oare folosi în orice situație ulei de la Maslu? Friptura nu se poate prăji în ulei nesfințit?

3. Obiceiul de a aduce făină la Maslu nu are nici o legătură cu coacerea turtelor, care apare menționată mai nou, găsindu-se parcă o utilitate liturgică pentru făina despre care nu se știe la ce folosește. În realitate însă, din punct de vedere practic, făina servea la înfigerea lumânărilor și a bețișoarelor pentru ungere și nimic mai mult. Închipuiți-vă că suntem în secolul al 18-lea și preotul merge la casa unui bolnav de la țară. Sfeșnic în casă nu este, iar lumânările se înfig în pâine. Miruitor tot nu este, dar, din evlavie față de fiecare picătură de ulei sfințit(!), bețișoarele folosite la ungere nu pot fi puse direct pe masă sau aruncate la gunoi, ci se înfig în făină, iar după aceea se ard. Mai devreme sau mai târziu făina va fi folosită la coacerea pâinii sau a unor turte, dar asta fără nici o legătură cu Maslul sau cu vreo binecuvântare pe care acea făină ar fi primit-o, ci pentru simplul motiv că fiecare gram de făină costă. În prezent însă, având miruitoare speciale și șervețele de unică folosință ce pot fi ușor arse, făina poate lipsi cu desăvârșire de pe masa pentru Maslu. Această făină oricum nu se binecuvântează în vreun fel, din moment ce nu există nici o rugăciune specială pentru ea. Iar dacă harul s-ar revărsa în mod haotic peste tot ce este în jurul uleiului sfințit, atunci, primul lucru de care ar trebuie să ne preocupăm ar fi păstrarea cu evlavie a vaselor din plastic în care se aduc tonele de ulei în toată țara. Dar n-am auzit pe nimeni să aibă astfel de preocupări.

4. Referitor la obiceiul cu ținerea a șapte lumânări nici nu am ce să comentez. E o afacere curată și o amăgire pe față a credincioșilor naivi. Eu înțeleg că-i profitabilă treaba, dar ca să spui că aceasta face parte din rânduială, trebuie să ai mare tupeu. Oamenii trebuie să devină ei înșiși făclii luminoase ale virtuților, dar nu sfeșnice moarte pentru niște lumânări care nici măcar nu sunt din ceară.

5. La Sfântul Maslu nu se ung hăinuțele celor absenți și nu se pomenesc decât primitorii nemijlociți ai Tainei. Dacă nu putem boteza hainele unui prunc și nici pomeni mireasa la Cununie fără să fie prezentă, tot așa nici Maslul nu poate avea forme de oficiere „la fără frecvență”. Biserica are suficiente slujbe la care pot fi pomeniți bolnavii de prin spitale sau de acasă. La Maslu însă se pomenesc doar cei care primesc ungerea cea sfântă. Mai mult decât atât, cei ce doresc să primească această ungere trebuie să se pregătească duhovnicește și, dacă nu sunt de mult timp spovediți și împărtășiți, neapărat să se spovedească și să se împărtășească. Maslul nu este un act magic, ci una din căile de împărtășire a harului dumnezeiesc pentru cei care cred în Dumnezeu și trăiesc după poruncile Lui. Este foarte important să le amintim celor care solicită Sfântul Maslu să nu caute doar vindecare de la Dumnezeu și rezolvarea diferitor probleme cu ajutorul Lui, ci să-L caute pe Însuși Dumnezeu și Împărăția Lui, iar „toate celelalte se vor adăuga lor” (Matei 6:33).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2014, 22:45:07
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Ce o sa mai sara acum ca arsi ,,traditionalistii" de pe forum
,,Erezie!" ,,Ecumenism'' ",,Sfarsitul lumii" ,,Profetii"' ,,Sfintii Parinti"'.....s.a.m.d....




Foarte greu se vor dezvata oamenii sa faca ceva ce sunt obisnuiti sa faca, chiar daca lucrul acela este gresit.

Apropo, pe siteul teologie.net, in articol, sunt si doua link-uri, pentru cei interesati de aprofundarea subiectului.

Last edited by Hector; 20.02.2014 at 22:49:30.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2014, 00:20:56
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Un articol lămuritor apărut astăzi pe site-ul www.teologie.net :

Probleme practice legate de Slujba Sfântului Maslu



Întrebare: Părinte Petru, sunt preot român în Occident. În parohia mea am credincioși din toate zonele țării și fiecare încearcă să-și impună propriile obiceiuri. Aceasta se întâmplă mai ales la Sfântul Maslu, când unii enoriași aduc mai multe sticle de ulei, după care le iau acasă și nu știu ce fac cu ele. Alții aduc și făină pentru a coace turte sau îmi cer să le ung hainele rudelor cu ulei. Mai sunt unii care țin 7 lumânări aprinse, câte una la fiecare Evanghelie, și cam toți îmi cer să fac Sfântul Maslu în fiecare săptămână, ceea ce, sincer vorbind, din punct de vedere economic este profitabil. Dar ce este corect din toate acestea și ce nu? Binecuvântarea uleiului se răsfrânge asupra tuturor sticlelor de ulei puse pe masă? La ce folosește făina? Vă mulțumesc!

Răspuns: Înainte de a formula un răspuns la întrebările de mai sus, vreau să apreciez sinceritatea de a aborda astfel de probleme și dorința de a îndrepta ceea ce este greșit. Pentru început vă propun să citiți studiul meu istorico-liturgic asupra slujbei Sfântului Maslu, precum și textul propriu-zis al slujbei (în ultima ediție). Acolo găsiți răspunsuri, fie și mai indirecte, la toate întrebările adresate. Totuși, vreau să detaliez câteva aspecte mai speciale (cu precizarea biblică de la Matei 5:17 - "Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc"):


1. Ați menționat foarte bine că săvârșirea săptămânală a Sfântului Maslu e destul de profitabilă. Am întâlnit preoți care mi-au mărturisit că din asta trăiesc. Consider că acesta și este motivul pentru care practica Maslului săptămânal se răspândește tot mai mult, căutându-se diferite modalități de a justifica scurgerea de bani din oameni. Așa ceva este inadmisibil! Oamenii trebuie chemați spre trăirea Evangheliei și spre o împărtășire cât mai deasă cu Trupul și Sângele Domnului, dar nu spre exorcisme sau masluri. Astfel, preotul care-și face bine datoria nu va muri de foame. De la Maslu săptămânal și împărtășire de 4 ori pe an, trebuie să trecem la împărtășire săptămânală și Maslu de 4 ori pe an (+ ori de câte ori este nevoie, la patul bolnavului). Cam asta învață Biserica! Eu vă asigur că, dacă Sfântul Sinod ar interzice sub orice formă primirea de bani la Sfântul Maslu, precum și practica celor 7 lumânări și a pomenirii celor absenți, totul ar reveni la normalitate și preoții și-ar schimba imediat discursul – ar spune că nu-i bine să se facă Sfântul Maslu chiar atât de des și la oameni relativ sănătoși. Și într-adevăr nu-i bine! Așa ceva n-a fost niciodată și nicăieri în Biserica Ortodoxă. Dacă Sfântul Maslu e una din cele 7 Taine (și este net superioară consumului de anafură sau agheasmă), atunci pregătirea pentru Maslu și modul de administrare a acestuia trebuie să fie la înălțimea unei Taine bisericești, dar nu să devină un fel de bazar cu tarabe pline cu ulei și făină și cu o „inflație sacramentală” care se revarsă „la fără frecvență” chiar și peste bețivii din cârciumi, pomeniți cu mult zel la fiecare Maslu.

2. La Sfântul Maslu trebuie să fie adus și binecuvântat doar atâta ulei cât va fi folosit pentru ungere (adică un singur pahar sau câteva, în funcție de numărul preoților prezenți). Nicăieri în slujba Sfântului Maslu nu se pomenește de consumul alimentar al uleiului binecuvântat, ci doar de ungerile care se fac de către preoți. La fel spune și Scriptura (Iacov 5:14). Deci ideea de a binecuvânta mai mult ulei, cu care să se ungă credincioșii singuri sau să fie folosit la mâncare contravine textului biblic și liturgic. Nici într-o altă Biserică Ortodoxă nu se face așa ceva, ci doar în cazuri cu totul speciale, când preotului nu i se permite să intre în secția de reanimare, se poate da puțin ulei sfințit unui medic credincios pentru a unge un bolnav. Eu însă, am văzut că, prin marele orașe și mănăstiri din România (și de prin Republica Moldova), se aduc sute de sticle de ulei dintre care o parte rămân la Biserică, iar altă parte sunt luate acasă. Cred că acest obicei greșit trebuie să înceteze cât mai repede. Oare cât vom mai amăgi lumea? Oare de cât ulei are nevoie o biserică sau un preot? Și chiar dacă ar fi nevoie de cantități mari, putem oare folosi în orice situație ulei de la Maslu? Friptura nu se poate prăji în ulei nesfințit?

3. Obiceiul de a aduce făină la Maslu nu are nici o legătură cu coacerea turtelor, care apare menționată mai nou, găsindu-se parcă o utilitate liturgică pentru făina despre care nu se știe la ce folosește. În realitate însă, din punct de vedere practic, făina servea la înfigerea lumânărilor și a bețișoarelor pentru ungere și nimic mai mult. Închipuiți-vă că suntem în secolul al 18-lea și preotul merge la casa unui bolnav de la țară. Sfeșnic în casă nu este, iar lumânările se înfig în pâine. Miruitor tot nu este, dar, din evlavie față de fiecare picătură de ulei sfințit(!), bețișoarele folosite la ungere nu pot fi puse direct pe masă sau aruncate la gunoi, ci se înfig în făină, iar după aceea se ard. Mai devreme sau mai târziu făina va fi folosită la coacerea pâinii sau a unor turte, dar asta fără nici o legătură cu Maslul sau cu vreo binecuvântare pe care acea făină ar fi primit-o, ci pentru simplul motiv că fiecare gram de făină costă. În prezent însă, având miruitoare speciale și șervețele de unică folosință ce pot fi ușor arse, făina poate lipsi cu desăvârșire de pe masa pentru Maslu. Această făină oricum nu se binecuvântează în vreun fel, din moment ce nu există nici o rugăciune specială pentru ea. Iar dacă harul s-ar revărsa în mod haotic peste tot ce este în jurul uleiului sfințit, atunci, primul lucru de care ar trebuie să ne preocupăm ar fi păstrarea cu evlavie a vaselor din plastic în care se aduc tonele de ulei în toată țara. Dar n-am auzit pe nimeni să aibă astfel de preocupări.

4. Referitor la obiceiul cu ținerea a șapte lumânări nici nu am ce să comentez. E o afacere curată și o amăgire pe față a credincioșilor naivi. Eu înțeleg că-i profitabilă treaba, dar ca să spui că aceasta face parte din rânduială, trebuie să ai mare tupeu. Oamenii trebuie să devină ei înșiși făclii luminoase ale virtuților, dar nu sfeșnice moarte pentru niște lumânări care nici măcar nu sunt din ceară.

5. La Sfântul Maslu nu se ung hăinuțele celor absenți și nu se pomenesc decât primitorii nemijlociți ai Tainei. Dacă nu putem boteza hainele unui prunc și nici pomeni mireasa la Cununie fără să fie prezentă, tot așa nici Maslul nu poate avea forme de oficiere „la fără frecvență”. Biserica are suficiente slujbe la care pot fi pomeniți bolnavii de prin spitale sau de acasă. La Maslu însă se pomenesc doar cei care primesc ungerea cea sfântă. Mai mult decât atât, cei ce doresc să primească această ungere trebuie să se pregătească duhovnicește și, dacă nu sunt de mult timp spovediți și împărtășiți, neapărat să se spovedească și să se împărtășească. Maslul nu este un act magic, ci una din căile de împărtășire a harului dumnezeiesc pentru cei care cred în Dumnezeu și trăiesc după poruncile Lui. Este foarte important să le amintim celor care solicită Sfântul Maslu să nu caute doar vindecare de la Dumnezeu și rezolvarea diferitor probleme cu ajutorul Lui, ci să-L caute pe Însuși Dumnezeu și Împărăția Lui, iar „toate celelalte se vor adăuga lor” (Matei 6:33).
Cel care a redactat aceste rinduri, eventual articol, indiferent daca este preot sau episcop, a pierdut din vedere continutul dar mai ales motivul pt care in taina sf. maslu a fost introdusa evanghelia aVI-a, a femeii cananeence.
Sa nu uitam ca aceasta femeie era de alt neam si de alta credinta decit Hristos si totusi a fost miluita (pe linga faptul ca ea se ruga pt fiica ei neprezenta acolo cu ea) lucru intilnit chiar si in ziua de astazi mai ales in Ardeal, dar nu n umai, unde la aceasta puternica sf. taina vin si crestini altii decit ortodocsii, tocmai pt ca stiu puterea acestei taine si veridicitatea ei.
Fac deci o referire la ultimul punct (5) al postarii de mai sus .
Sa o reascultam fiecare dintre noi cind vom merge cel mai repede la maslu si daca tot nu intelegem putem citi carti dedicate acestei taine, cea mai la indemina si recenta: "Slujba Sfântului Maslu și rugăciuni pentru bolnavi"(http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=6641&page=7)
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2014, 07:29:50
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Referitor la pct. 5 - și eu mă întrebam de ce mai dăm pomelnic cu cei vii la Sfântul Maslu , dacă slujba este făcută numai pentru cei prezenți. Înseamnă că și acesta - pomelnicul dat la Sf. Maslu - este un obicei fără temei, ca atare ar trebui scos.

Apoi, obiceiul de a duce ulei și făină la Sf. Maslu am observat că îl avem numai noi, românii. Alți ortodocși de alte naționalități - ruși, greci, etc. n-am observat să aducă. Acesta (precum și faptul că nu prea le găseam folosință) este unul din motivele pentru care și eu una am renunțat să mai duc ulei și făină, și doar dau slavă Domnului că am ajuns și eu la slujba Sfântului Maslu și mă mulțumesc cu ungerea cu ulei sfințit, din partea preoților prezenți.

Last edited by mirela.t; 21.02.2014 at 08:06:50.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.02.2014, 16:52:35
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Referitor la pct. 5 - și eu mă întrebam de ce mai dăm pomelnic cu cei vii la Sfântul Maslu , dacă slujba este făcută numai pentru cei prezenți. Înseamnă că și acesta - pomelnicul dat la Sf. Maslu - este un obicei fără temei, ca atare ar trebui scos.
Mirela, daca mergi la Maslu, normal ar fi sa asculti ce spune preotul (rugaciunea) - ca doar o spune cu voce tare, nu e nimic ascuns - si si toti credinciosii participanti (inclusiv tu) sa se roage impreuna pentru toti ceilalti bolnavi participanti (sa fie o comuniune de rugaciune, nu doar sa se roage preotul de unul singur acolo, in timp ce credinciosii stau doar fizic in biserica precum masinile in garaj fara participare in rugaciune...). Nu zic de tine, ca nu te cunosc, insa daca ai asculta cu atentie slujba si toate rugaciunile de la Maslu, ai vedea ca in randuiala slujbei, preotul ii pomeneste nominal pe cei bolnavi pt care se face Sf Maslu (nu stiu cum de ti-a scapat acest detaliu), care in mod normal ar trebui sa fie prezenti acolo si apoi sa fie unsi de preot cu unntdelemnul sfintit in cadrul slujbei.
De aceea trebuie sa dai pomelnic cu bolnavii vii (si normal prezenti la Sf Maslu), pt ca preotul sa-i pomeneasca nominal (pe fiecare in parte cum se numeste).

Daca nu ai posibilitatea sa asculti slujba, macar cauta pe net cateheza despre Sf Maslu. Uite aici un link catre cateheza:

http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism23.html

Citat:
MASLUL
218. Unde se face slujba Sfantului Maslu?
In biserica sau in casa bolnavului pentru care se face Maslul.
219. Cine poate savarsi slujba Sfantului Maslu?
Dupa predania veche a Bisericii, pentru slujba Sfantului Maslu trebuie sapte preoti, inchipuind cele sapte daruri ale Duhului, numarate de proorocul Isaia (11, 2-3). Numarul acesta simbolic aminteste si unele fapte din Sfanta Scriptura a Legii Vechi, din care se vede mila si indurarea lui Dumnezeu. Astfel de sapte ori s-a plecat proorocul Elisei peste un copil mort pe care l-a inviat (IV Regi 4, 34-35). De asemenea, sapte au fost preotii care au sunat din trambite si de sapte ori a fost inconjurata cetatea Ierihonului, cand a fost cucerita de izraeliti, la intrarea lor in pamantul Fagaduintei (Iosua 6, 13-16). Si iarasi, de sapte ori s-a rugat proorocul Ilie pe muntele Carmel, pana cand Dumnezeu a dat ploaie pamantului ars de seceta (III Regi 18, 42-45)551 (Sf. Simion al Tesalonicului, Despre Sfantul Maslu, cap. 283, p. 183, 184).
La nevoie pot sluji insa Sfantul Maslu si mai putini preoti: trei (pentru numarul Treimii)552 (Sf. Simion al Tesalonicului, Despre Sfantul Maslu, cap. 283, p. 183, 184) sau cel putin doi. In tot cazul, numai un singur preot nu poate savarsi Sfantul Maslu, caci Sf. Apostol ne spune sa chemam "preotii Bisericii..." (Iacov 5, 14), iar nu pe un preot.
220. Cand se poate face maslu ?
Nu sunt zile sau timpuri anumite pentru savarsirea Sfantului Maslu. Se face oricand e nevoie. in popor se obisnuieste a se face mai ales in zilele de post.
In saptamana Patimilor se obisnuieste Miercuri, Joi si Vineri, dar mai ales in Sfanta si Marea Miercuri, inaintea Ceasurilor, in amintirea Ungerii Mantuitorului cu mir de catre femeia cea pacatoasa (Luca 7, 37-38). Atunci se face in biserici Sfantul Maslu de obste, adica pentru mai multi bolnavi, cu sobor de multi preoti. Bolnavul pentru care se face Sfantul Maslu trebuie mai intai sa se spovedeasca, pentru ca sa i se dea, prin Sfantul Maslu, curatire sufleteasca, adica iertarea pacatelor si tamaduirea trupului de boala553 (Molitfelnicul, Povatuirea de la inceputul slujbei sf. maslu (ed. 1984, p. 114).
221. Se poate face Sfantul Maslu pentru cei sanatosi?
Intrucat prin Taina Sfantului Maslu se dobandeste nu numai tamaduire de bolile trupului, ci si iertarea pacatelor, se poate face maslu nu numai pentru cei bolnavi, ci si pentru cei sanatosi si nu numai o singura data, ci de mai multe ori. Sfantul Simion al Tesalonicului indeamna pe fiecare crestin sa se nevoiasca a-si face Sfantul Maslu554 (Despre Sf. Maslu, cap. 291, p. 188.).
222. Ce lucruri trebuie la savarsirea Sfantului Maslu?
Slujba Sfantului Maslu se face inaintea unei mese pe care se pune Sfanta Evanghelie, lumanari (de regula sapte), un vas cu grau sau cu faina si unul cu untdelemn, precum si sapte betisoare de busuioc infasurate cu vata, cu care preotii vor unge pe bolnav.
223. Care sunt partile cele mai de seama ale slujbei Sfantului Maslu?
Intai rugaciunea pentru sfintirea untdelemnului, pe care o rostesc preotii pe rand pana se plineste de sapte ori. Al doilea, cele sapte Apostole si Evanghelii, urmate fiecare de ectenia intreita si de cate o rugaciune pentru sfintirea untdelemnului si pentru tamaduirea bolnavului. Al treilea, ungerea de sapte ori a celui bolnav cu untdelemn sfintit, rostindu-se de fiecare data rugaciunea: "Parinte sfinte, Doctorul sufletelor si al trupurilor... tamaduieste si pe robul Tau acesta (numele) de neputinta trupeasca si sufleteasca ce l-a cuprins..." si asa mai departe, precum scrie in Molitfelnic.
224. Ce trebuie sa stim despre untdelemnul de la Sfantul Maslu?
Fiind binecuvantat de preoti cu chemarea lui Dumnezeu, acest untdelemn este sfintit si plin de darul dumnezeiesc al Duhului Sfant, ca si apa Botezului. El are puterea de a Sfinti sufletul si de a tamadui trupul, a izgoni bolile, a vindeca ranile, a curati intinaciunea pacatului si a impartasi mila si indurarea lui Dumnezeu.
Daca tot iei tu in discutie acea afirmatie pe care o face parintele ca: "Dacă nu putem boteza hainele unui prunc și nici pomeni mireasa la Cununie fără să fie prezentă, tot așa nici Maslul nu poate avea forme de oficiere „la fără frecvență”.
atunci macar ia in consideratie comparatia pina la capat - ca asa cum la botez preotul pomeneste numele copilului care se boteaza (si nu orice copil prezent in biserica), sau pomeneste numele miresei care se cununa (si nu toate femeile nemaritate prezente in biserica), la fel se pomeneste nominal si la Sf Maslu. De-aia este nevoie de pomelnicul cu cei bolnavi trupeste sau sufleteste vii pt care se face Sf Maslu.

Dincolo de randuiala necesara pt ca taina Sf Maslu sa fie valida, se intinde mila lui Dumnezeu, care este nemasurata - asa cum bine explica Zaharia cu pilda femeii cananeence. Oare daca un preot se roaga (impruna cu credinciosii), nominal, si pt un alt bolnav decat cei prezenti, crezi tu ca Dumnezeu nu il va milui si pe acela nici macar un pic? chiar daca nu a fost valida acea taina a Maslului pt acela, totusi orice rugaciune nu este trecuta de Dumnezeu cu vederea si numai El stie cum va considera sa il miluiasca. Cred ca normal ar fi, ca atunci cand ducem un pomelnic pt insanatosirea cuiva/unora bolnav/bolnavi care nu poate/pot participa fizic la Sf Maslu, normal ar fi sa ne rugam si noi in rugaciunea noastra personala pt ei, cu rugaciunile pt bolnavi care exista in cartile obisnuite de rugaciuni (ca doar de-aia ne cumparam carti de rugaciuni, nu numai pt rugaciunile de seara si de dimineata... ci sa ne folosim de toate rugaciunile din ele).
Deci nu este normal nici sa excluzi mila lui Dumnezeu, asa cum nu este normal nici sa nu implinesti toata randuiala care trebuie pt Sf Maslu, cand ai putea sa o faci.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 21.02.2014 at 17:47:02.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.02.2014, 21:28:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

adam000, draga mea, nu mi-a scapat detaliul cu rugaciunea spusa pentru cei inscrisi pe pomelnic. Dar noi acolo nu ii trecem doar pe cei prezenti. De aceea m-a contrariat afirmatia parintelui Pruteanu, care spunea ca slujba Sfantului Maslu se face doar pentru cei prezenti.
Mi s-a parut in schimb interesant ce spunea Zaharia, cu evanghelia femeii cananeence.
Am sa-l intreb pe preotul nostru daca este OK sa dam in continuare pomelnic ptr Sf. Maslu - care sa cuprinda si personae neprezente la slujba.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.02.2014, 23:41:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Am sa-l intreb pe preotul nostru daca este OK sa dam in continuare pomelnic ptr Sf. Maslu - care sa cuprinda si personae neprezente la slujba.
Te rog să ne dai și nouă răspunsul. E bine de știut.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.02.2014, 23:54:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Mi s-a parut in schimb interesant ce spunea Zaharia, cu evanghelia femeii cananeence.
Am să-i trimit un mail pr. Petru exact cu comentariul făcut de Zaharia referitor la punctul 5. Sunt curios ce răspuns o să primim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.02.2014, 00:34:57
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

As vrea sa nuantez un pic fata de exemplul lui Zaharia.

Eu inteleg faptul ca putem pomeni ortodocsi pe pomelnicul de la Maslu, chiar daca nu sint prezenti la Maslu - si nu in sensul ca o asemenea pomenire ar face ca Taina Sf Maslu sa fie valida si pt ei (intrucat Sf Maslu se face doar pt cei prezenti, pomeniti si unsi de preot cu untdelemn sfintit - asa cum spunea si parintele), ci in sensul milei lui Dumnezeu (exemplul femeii cananeence), ca nici o rugaciune pt cineva nu este trecuta cu vederea de Dumnezeu ci, in felul in care va randui El, tot ii va milui si pe aceia (intrucatva, tot ii va ajuta si pe ei, pt ca mila lui Dumnezeu este mare).

Nu mai sint insa de acord cu continuarea de a pomeni la Sf Maslu si oameni de alta crediinta:

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
lucru intilnit chiar si in ziua de astazi mai ales in Ardeal, dar nu n umai, unde la aceasta puternica sf. taina vin si crestini altii decit ortodocsii, tocmai pt ca stiu puterea acestei taine si veridicitatea ei.
Nu stiu unde in Ardeal a intalnit asa ceva (prin partile din Ardeal pe care le cunosc eu, nu am intalnit un astfel de obicei, ba din contra, ortodocsii sint f bine catehizati in crediinta noastra ortodoxa si nu fac ciorba interconfesionala sau alt fel de confuzii), insa o asemenea practica (de a pomeni persoane de alte religii) la Sfintele Taine nu este de loc canonica (nici valida). Cum ar putea cineva care nu are comuniune harica (un protestant de ex care nu a primit Harul de la Botez) sa sa participe, sa aiba partasie cu Harul si Sfintele Taine, cand acela nici nu crede in asa ceva?

Pina la urma, chiar si la Liturghie au voie sa participe fizic doar in prima parte (a catehumenilor), pina la "cei chemati iesiti"...
Iar daca vor crede si vor dori sa vina la noi la ortodocsi, atunci dupa ce se vor boteza vor putea sa participe la intreaga liturghie, precum si la celelalte Taine
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 22.02.2014 at 02:38:54.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2014, 00:48:36
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Am sa-l intreb pe preotul nostru daca este OK sa dam in continuare pomelnic ptr Sf. Maslu - care sa cuprinda si personae neprezente la slujba.
Da, asta este cea mai buna atitudine pe care o putem avea toti/fiecare, pt o raportare corecta/dreapta fata de intelegerea crediintei noastre: sa ne intrebam duhovnicul!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Uleiul de la Sfantul Maslu cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 46 03.06.2012 01:20:55
Faina si uleiul de la Sf.Maslu speranta Maslul 29 16.03.2010 00:24:56
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 10.01.2010 00:13:44
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 22:23:32