Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.10.2010, 20:18:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
cum sa fie corect asa, cand in slavona este "molitva"...fiind mai greu de pronuntat, au aparut variante:molifte, molitfe...
Oricum nu cred ca e corect molifte dar poate ne lamureste cineva...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.10.2010, 23:46:39
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
cum sa fie corect asa, cand in slavona este "molitva"...fiind mai greu de pronuntat, au aparut variante:molifte, molitfe...
Pai daca stii de ce intrebi ca si cum n-ai sti?
Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
cum este corect:"moliftele" cum apare in titlul topicului
sau:"molitvele" ?
Mai bine explica-ne si noua, daca se poate si putin documentat si... gata.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.10.2010, 06:58:17
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Nu stiu cu certitudine, dar am gasit ca in slavona era termenul "molitve", deci se pune intrebarea: a ramas termenul neschimbat, sau a suferit modificari?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.10.2010, 12:22:28
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iarta-ma!

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
Nu stiu cu certitudine, dar am gasit ca in slavona era termenul "molitve", deci se pune intrebarea: a ramas termenul neschimbat, sau a suferit modificari?
Ai dreptate, termenul slavon a suferit "oarece" adaptari in limba română. In mod constant, azi se foloseste forma "molitfă" pentru singular si "molitfe" pentru plural. Astfel si pe editiile contemporane ale cartii de slujba ce contine randuiala molitfelor este scris, ca titlu, Molitfelnic. Ca varianta ce se foloseste, poate din nestiinta, se poate aminti "moliftă - molifte". Aceasta forma este destul de des intalnita.

Schimbarea consoanei "v" din cuvantul "molitvă" (din slavonul 'molitva') cu consoana "f", rezultand "molitfă", s-a facut (dupa cum ai spus) in principal datorita specificului limbii române, spre o mai usoara pronuntie. A se observa ca DEX-ul promoveaza ca forma corecta in limba româna cuvantul "molitvă", apoi ca fiind a doua forma corecta (prima varianta lexicala) forma "molitfă" si abia a doua varianta, forma "moliftă".

Citat:
MOLÍTVĂ, molitve, s. f. 1. (În ritualul Bisericii ortodoxe) Rugăciune (citită de preot pentru iertarea păcatelor, în împrejurări speciale); p. ext. oficierea acestei rugăciuni. 2.(Înv.) Termen de reverență folosit față de clerici. [Var.: molítfă, molíftă s. f.] – Din sl. molitva.
(Sursa:DEX ed.1998)
Personal, folosesc forma "molitfă", bazandu-ma, dupa cum aratam mai sus, pe faptul ca asa se afla scris in cartea de slujba.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.10.2010, 18:27:15
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

multumim, parinte, pentru lamuriri.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.11.2011, 00:34:45
mihaidragos75 mihaidragos75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Mesaje: 1
Implicit Biserica Razoare in Bucuresti

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Va rog spuneti-mi si mie unde as putea merge la astfel de molifte in Bucuresti (sau pe langa oras, aproape) la o biserica sau manastire pentru ca vreau sa merg de mai multe ori la rand si nu imi permnit sa merg la distanta. daca stie cineva unde si la ce ora rog frumos sa poateze, asau un mesaj privat.
Cu multumiri,
Mihai
BUna seara. si la Biserica de la Razoare in fiecare vineri se citesc aceste molifte, biserica purtand hramul sf. Vasile cel Mare. Deci va asteptam :). toate bune
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.12.2011, 13:03:19
milena.s milena.s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Mesaje: 6
Implicit molifte

Buna ziua;Mi s-a spus ca am un blestem pe neam....nu s-au intamplat nenorociri mari in familia mea Multumesc Lui Dumnezeu...doar mici neimpliniri..care persista si o oarecare nelinite sufleteasca! Eu am fost aici la un parinte din orasul meu.Citesc psaltirea, tin post, am inceput un canon de rugaciuni, mi-am schimbat modul de a gandi din rau in bine si am fost la 3 dezlegari...si va merge si mama mea ea fiind singura din familie pe care o pot convinge.Dar aceste dezlegari nu sunt Moliftele SF Vasile Cel Mare! si intrebarea mea este sunt absolut necesare in cazul meu??( in care blestemul nu e foarte puternic..iar eu am luat toate celalalte masuri pentyru a ma vindeca pe mine si pe familia mea?.Va rog sa-mi raspundeti..am auzit ca sunt periculoase iar unde merg eu nu se citesc...deci nici nu stiu unde sa ma adresez.Doamne ajuta! multumesc
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.12.2011, 13:18:46
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit salut

Da, e o chestiune delicata, ce solicita mult discernamant....
Asa cum am citit eu in cuvantarile Par. Paisie Aghioritul,( dar si cum intuiam dinainte ), acele molifte citite asa "la toti care sunt acolo", mai rau fac, intrun fel.. ....Adica este necesar ca omul sa discute inainte , amanuntit , problema sa cu un parinte experimentat si luminat , priceput in asa ceva. iar el sa decida, care sunt pasi premergatori care omul respectiv sa ii urmeze (constientizare greselilor - atat cele care eventual au avut implicatie constienta in atragerea acelui blestem [de exemplu provocarea persoanei, sau comiterea unei greseli fata de ea] ; cat si cele din toata viata , care nu au neaparat legatura cu provocarea blestemului respectiv]) , deci Spovada [insotta de hotararea sincera si clara a omului in caza de a nu mai repeta aceleasi greseli, si straduinta de a face exact opusul [greselilor ] adica binele- evident , cu si prin Dumnzezeu . Intrun cuvant, intoarcerea la El si Credinta [activa] in EL.
Apoi, dupa cum hotaraseste si patintele respectiv, impartasirea.
Si apoi [tot dupa hotararea parintelui] si citirea rugaciune de exorcizare sau dezlegare. Pentru ca, facand pasii premergatori {de mai sus} , credinciosul este apoi intreptatit [prin pocainta sincera] in fata Lui[Dumnezeu] sa primeasca si Milostivirea lui Dumenzeu , prin Harul ce este invocat asupra sa si are puterea de a Taia si legaturile cu Raul , si slujitorii lui.
Daca omul nu este hotarat in sine, sa nu mai slujeasca raul [si deci sa nu mai faca partasie si cu slujitorii lui] cum sa vina Domnul sa alunge pe cei legati de el.
De aceea nu se recomanda [de unii, si asa sunt si eu de acord] sa se citeasca asa, la oricine.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.12.2011, 13:59:04
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Subscriu la f multe dintre spusele tale cu un mic amendament.Poti sa-mi arati ,printr-un citat din Biblie ,unde scrie ,negru pe alb, ca daca nu se impartaseste individul(omul) nu va intra in imparatia Cerurilor?Te rog sa faci asta pt ca din cit am cercetat n-am descoperit nicaieri cum ca ar reiesi de undeva acest lucru.
Sint intru totul de acord cu tine ca trebuie sa ne spovedim si sa ne impartasim cit mai des cu putinta,chiar si la fiecare Sf Liturghie ,daca este posibil,caci asa ne indeamna Domnul Hristos:"faceti aceasta ,vesnic,intru pomenirea MEA!"... .Personal sint pentru IMPARTASIRE f deasa(caci : " cu FRICA de DUMNEZEU,cu CREDINTA,si cu DRAGOSTE,sa va propiati!" ,nu neapart cu vrednicie,nu?cine-i vrednic,in fond?),pt ca ACEASTA,IMPARTASANIA,TRUPUL si SINGELE MINTUITORULUI,arde pacatele,boala,blestemele ,farmecele ,etc.
Apoi sigur ca doar faptul ca participi la MOLITVE nu-i suficient (desi e ...ceva,acolo) pt ca cineva sa-si rezolve problema,oricare ar fi ea.Trebuie mult post,si multa multa rugaciune,si luare-aminte la fapte.De asemeni multa milostenie.Din putinul nostru sa dam zilnic LAZARILOR de linga noi,oricit de putin.Sa fim buni si blinzi si ...curati cu inima.Sa nu intoarcem rau cu rau.
Acum,ca un raspuns pentru persoana care intreba unde sa mearga pt Molitve,cred ca cel mai nimerit ar fi totusi la Sf Ciprian(Cal Victoriei ,vis-a-vis de Mag VICTORIA,si Fostul CEC),vineri deupa-amiaza,cind preotii fac si aghiazma.Sa se tina post ,dac e posibil ,negru.Sint multe Biserici si Manastiri ,in Bucuresti,unde aceste rugaciuni se citesc,dar la Sf Ciprian mi se pare cel mai nimerit,pt ca Sf Ciprian a fost un mare vrajitor ,care cu un cuvint ,tulbura o CETATE intreaga....apoi el s-a intors de la rautatile sale,si prin pocainta a ajuns SFINT.
O sugestie pt semeni:nu va sfiiti sa cereti duhovnicilor sa va dea binecuvintare pt SF Impartasanie cit mai deasa.Va va fi cu mult mai bine,trupeste si sufleteste,in viata de zi cu zi,dar mai apoi si in cea ...vesnica.Faptul ca vrei sa te Impartasesti Duminica(sau la orice Sarbatoare) la Sf Liturghie ,te va ajuta sa traiesti in Hristos,adica sa faci din ce in ce mai putine rautati(pacate).Si pe dv Preoti,Parintii nostri duhovnicesti,va rog,fiti un pic mai ingaduitori,mai elastici(vorba Pr Teofil Piriianu-odihneasca-l Domnul de-a dreapta SA!),cu noi copii vostri duhovnicesti,caci Domnul Hristos v-a "poruncit":"carora veti ierta pacatele ,iertate vor fi!...",si "dezlegati" pt IMPARTASANIE deasa.Indraznesc sa va aduc in atentie acest lucru MAJOR,si pe aceasta cale,aici,deoarece constat cu tristete ca sinteti extrem de putini care dati dezlegare pt Impartasanie,si chiar am cunostinte,mireni care sint uimiti sa auda ca te poti Impartasi la fiecare sf Liturghie(daca n-ai pacate opritoare,evident).Va multumesc! Dumnezeu sa va socoteasca asta ca dreptate!Si tie,Costel,ca m-ai ingaduit aici!
A spus-o Hristos în urmă cu 2000 de ani: Cel ce mănâncă trupul Meu si bea sângele Meu rămâne întru Mine si Eu întru el (Ioan 6, 56). Si iarăsi: Amin, amin zic vouă, dacă nu veti mânca trupul Fiului Omului si nu veti bea sângele Lui, nu veti avea viată întru voi. Cel ce mănâncă trupul Meu si bea sângele Meu are viată vesnică si Eu îl voi învia în ziua cea de apoi (Ioan 6, 53-54).
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.12.2011, 14:53:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu stiu daca e un lucru rau sau bun, dar eu am gasit moliftele sf. Vasile chiar si pe internet... si bineinteles ca le-am citit, mai mult din curiozitate, desigur. E drept ca mi s-au intamplat si lucruri rele , in ultima vreme, dar nu cred ca asta a fost cauza. (De fapt lucruri rele si neajunsuri mi se tot intampla, parca mai des, de cand am inceput "sa-L caut pe Dumnezeu", de cand m-am spovedit si am inceput sa merg regulat la biserica, parca s-a inversunat necuratul impotriva mea). Dar asta e, m-am obisnuit cu ideea. Eu personal nu cred ca ne va lasa niciodata in pace, toata viata "ne va lupta", cu sau fara molifte. Nimeni nu-l poate invinge pe necuratul, decat Domnul Cristos. Asa ca asta trebuie sa fie principala noastra grija, sa-L avem pe dansul cu noi in permanenta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 16:25:47
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 15:33:56
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 22:32:01
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52