Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.12.2013, 07:39:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cuvantul nu se refera numai la asta, aceasta adresare se foloseste chiar si pentru clerici. Definitia:
PREASFẤNT, -Ă, preasfinți, -te, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care a primit harul divin; sfânt. 2. Adj., s. m. și f. Termen respectuos de adresare sau epitet pentru clerici, mucenici, sfinți. – Prea + sfânt.
Preasfînt nu e același lucru cu preasfințit. Spune-i patriarhului ”Preasfinte” și vezi ce-ți răspunde... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.12.2013, 10:27:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acuma indiferent ca-i spunem "Preasfant"" sau ""Preasfintit"" ce m-a impresionat in legatura cu parintele Ilie Cleopa (din ce am citi in cartile scrise de el; personal nu am avut ocazia sa-l cunosc) a fost modul sau de viata si taria si convingerea cu care traia si simtea credinta ortodoxa.
Nu sunt foarte multi care sa renunte la viata lumeasca si sa dedice exclusiv ortodoxiei cu atata convingere, cum a facut Ilie Cleopa!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.12.2013, 11:46:53
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acuma indiferent ca-i spunem "Preasfant"" sau ""Preasfintit"" ce m-a impresionat in legatura cu parintele Ilie Cleopa (din ce am citi in cartile scrise de el; personal nu am avut ocazia sa-l cunosc) a fost modul sau de viata si taria si convingerea cu care traia si simtea credinta ortodoxa.
Nu sunt foarte multi care sa renunte la viata lumeasca si sa dedice exclusiv ortodoxiei cu atata convingere, cum a facut Ilie Cleopa!
Pai nu e indiferent cum folosim termenii. Ortodoxia presupune si folosirea corecta a termenilor si a dogmelor. Putem spune ca parintele Cleopa e sfant,ca mireni,si sa grabim canonizarea. Insa nu putem spune Preasfant sau preasfintit,si nici nu putem sa-i alcatuim acatiste. Putem sa ne rugam lui in mod particular,putem sa-i cerem ajutorul ,putem sa ii facem cunoscute scrierile sau conferintele etc
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.12.2013, 23:20:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Inalt Prea Sfintit ....... deci nu este Prea Sfant. :) si parintele Cleopa nu era IPS orisicum.
Intr-adevar! Cati nu poarta titulatura de IPS fara a avea darurile primite de Pr. Cleopa, inainte vederea, rugaciunea neintrerupta, etc. Si gandindu-ne la viata inchinata lui Hristos, putem spune noi oare - de parca am fi cineva si am sti ceva - caPr. Cleopa nu este sfant?
Poate ar trebui sa ne amintim in ce conditii se canonizeaza un crestin trecut la cele vesnice:

http://www.crestinortodox.ro/drept-b...iei-69966.html

Asta, ca sa nu ne dam noi inutil cu parerea...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.12.2013, 23:21:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Preasfînt nu e același lucru cu preasfințit. Spune-i patriarhului ”Preasfinte” și vezi ce-ți răspunde... :)
Iti va spune, ca este Prea Fericit.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2013, 23:36:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Pai nu e indiferent cum folosim termenii. Ortodoxia presupune si folosirea corecta a termenilor si a dogmelor. Putem spune ca parintele Cleopa e sfant,ca mireni,si sa grabim canonizarea. Insa nu putem spune Preasfant sau preasfintit,si nici nu putem sa-i alcatuim acatiste. Putem sa ne rugam lui in mod particular,putem sa-i cerem ajutorul ,putem sa ii facem cunoscute scrierile sau conferintele etc
Si Pr. Sofian i s-a scris un Acatist; are si icoana; dar nu am auzit asemenea proteste.
Dar... suntem in perioada de Post si nu e de mirare ca mai sunt si ispite.
Noi, ca romani, ar trebui sa ne bucuram ca romani de-ai nostri umplu Sinaxarul si caledarul Bisericii Ortodoxe.
Oricum, nu noi ii facem sfinti, ci au ajuns ei sfinti, prin viata pe care au dus-o, inchinata lui Dumnezeu.
Daca noi tacem, pietrele vor marturisi in locul nostru.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.12.2013, 23:44:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Preasfînt nu e același lucru cu preasfințit. Spune-i patriarhului ”Preasfinte” și vezi ce-ți răspunde... :)
Desigur, dar era vorba aici de un acatist pentru un sfant, nu pentru un ierarh care nu a trecut la cele vesnice inca.
Discutia era despre folosirea cuvantului "preasfant", dar e un cuvant care se foloseste si pentru sfinti, de exemplu chiar azi am citit un articol unde Sfantul Nicolae e numit "Preasfant".
In concluzie, nu e nimic gresit in acatist. Se fac acatiste si pentru parintii care nu au fost canonizati inca.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.12.2013, 23:52:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Face lumea ce face și nu scăpa ocazia să-l muște un pic pe Patriarh.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.12.2013, 00:30:26
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Intr-adevar! Cati nu poarta titulatura de IPS fara a avea darurile primite de Pr. Cleopa, inainte vederea, rugaciunea neintrerupta, etc. Si gandindu-ne la viata inchinata lui Hristos, putem spune noi oare - de parca am fi cineva si am sti ceva - caPr. Cleopa nu este sfant?
Poate ar trebui sa ne amintim in ce conditii se canonizeaza un crestin trecut la cele vesnice:

http://www.crestinortodox.ro/drept-b...iei-69966.html

Asta, ca sa nu ne dam noi inutil cu parerea...
Degeaba, Anca. Părintele Cleopa nu este înca declarat Sfânt - prin urmare nici adresarea respectivă cu Prea Sfinte nu este la locul ei. Pe mine una nu mă deranjează dacă nu-l canonizează, eu îl apreciez la fel de mult.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.12.2013, 00:48:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corect era Cuvioase părinte....”asta, ca sa nu ne dam noi inutil cu parerea...”

Acatistul este o formă de exprimare dragostei a celora care au evlavie la un anumit părinte.
Pr Tadei, Pr Paisie au acatist și nu sunt canonizați, Pr Porfirie a avut un acatist înainte de canonizare și exemplele pot continua.

Last edited by ovidiu b.; 11.12.2013 at 10:34:32.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare