Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.12.2009, 15:28:50
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Inteleg foarte bine ce spui insa eu respingind pe cei doi prapastiosi nu fac altceva decit sa ramin cu Sfintii Parinti blinzi si linistiti si echilibrati, care sunt foarte multi, ...zeci de traitori
Ce spui tu este un vis frumos: stai linistit in varf de munte intr-o pestera, te rogi, postesti, privesti linistit si calm toata ziua Creatia, etc etc.
In realitate este diferit: te lupta vrajmasul zi si noapte si nu te lasa un minut. Cu cat cresti pe scara sfinteniei cu atat mai tare te lupta. Da, marii parinti au un calm specific al lor dar asta nu inseamna ca in sufletul lor nu sunt lupte mari. Si la nivelul lor e si foarte periculos - cu cat esti mai sus cu atat mai tare cazi. In concluzie, eu nu cred in sfintire "placuta si pasnica". La suprafata e pasnica dar in interior de multe ori e o lupta pe viata si pe moarte cu pacatul. Probabil te bazezi pe experiente proprii, ai grija ca atunci cand esti "relaxat" de fapt esti intr-o situatie care-i convine vrajmasului, de asta te lasa.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.12.2009, 15:42:59
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Eu am trecut mai lin, insa am prieteni ca tine, care au trecut prin astfel de faze si care, in final, s-au odihnit sufleteste, ba au inteles si credinta in toata profunzimea ei.

Sa nu-ti fie frica, ai numele unui Arhanghel care iti poarta de grija, cel care s-a luptat cu imparatiile intunericului.

Mai adaug o referinta catre un convertit mai cunoscut: Danion Vasile. Experienta lui este in cartea "Jurnalul convertirii" de aici: http://www.danionvasile.ro/carti/jur...onvertirii.doc. Experientele sale sunt foarte interesante - in general, ale celor care se convertesc - si poate o sa te regasesti cumva si tu in ele.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
crestinism, pacat, stiinta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 18:08:53
Crestinismul Guru inc. Generalitati 257 04.07.2011 20:30:33
Crestinismul lui Eminescu Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 29 30.01.2010 16:38:33
Irlanda a respins tratatul de la Lisabona Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 14 21.06.2008 15:14:45
Crestinismul si animalele cod_gabriel Generalitati 6 01.10.2007 01:26:09