Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.03.2010, 16:58:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, dar noi nu suntem sfinti. Aici este problema. Suntem simpli muritori.
Pe sfinti ii tine Dumnezeu...
Prin cate trecura Sf. Apostoli si alti sfinti si au rezistat si au fost re-inviati chiar!
Oh, daca am fi si noi asa!
Pai de ce am fi ca ei?
Avem credinta noastra care e asa cum e, si ne simtim f. bine cu ea, ar fi la o adica chiar suficienta pentru vremurile astea, ca altii n-au nici atat, si tare ne mai miram ca de ce nu ne sare Dumnezeu in ajutor de fiecare data cand ii cerem ceva..
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.03.2010, 17:05:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, asa este, trebuie sa fie un act admirabil , mai ales avand in vedere ca-l punem in slujba credintei.
Dar, poate ca unii incearca sa se nevoiasca altfel, sa-si masoare putinta sau neputinta in alte moduri fiindca nu ar putea trece peste o astfel de reactie ? !
Nu trebuie sa imputam credinta celuilalt suportand orice manifestare ce s-ar presupune ca tine de aceasta credinta, fiindca nu toti oamenii sunt la fel si nici nu percep aceasta credinta in acelasi mod, asadar trebuie sa existe cai de adaptare si pentru acestia.
Daca un om marturiseste ca nu trece destul de greu peste un anumit obstacol, atunci noi nu trebuie sa sarim cu gura pe el ca nu are credinta, tocmai fiindca situatia acestuia este legata de Biserica, fiindca uneori trebuiesc gasite solutii, trebuiesc intelese lucrurile si individual, nu doar aplicate pedepse si sintagme interminabile, de cele mai multe ori ramase la stadiul teoretic.
Poate un om are chiar reactii adverse la o astfel de " Impartasanie " si , in mod involuntar, o varsa prin voma, ulterior. Asta se presupune ca este si mai pacat si nu cred ca se cade a se presupune ca el decurge din " nevrednicie ", cum ar accentua multi, ci doar din sensibilitatea celui supus unei astfel de situatii.
Asadar, este nevoie de solutii concrete in acest sens, este nevoie de o oarecare intelegere si de o mai buna atentie a persoanelor care se impartasesc...chiar ca devine o dilema povestea cu " lingurita de la Impartasanie ", mai ales in zilele noastre in care ne atentioneaza atat de tare mass media, asupra pericolului de contaminare cu diferite boli...
Of !, traim o lume dezorganizata de informatie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 14.03.2010 at 17:11:06.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.03.2010, 18:35:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Zaharia, AlinB si Andrei_im - eu spuneam ceva voi ati inteles urgent altceva.
Zaharia sau nu stiu cine a pus acel exemplu cu Sf.Maxim care a mancat impartasania de la acel bolnav.
Eu am raspuns ca acela era sfant. Si cu asta am vrut sa spun ca sfintii pot sa faca multe lucruri periculoase, pentru ca sunt salvati de Dumnezeu.
Voi n-ati priceput si ma certati ca este vorba de impartasanie si nu de sfant.
Pai ba da, in exemplul aceal se vorbea de un sfant.
Ori eu am citit atatea situatii in care sfintii au fost lasasti sa treca prin greutati cumplite, dar au fost salvati pana la urma.
Daca se dadea un exemplu de om care sa faca asta si sa fi ramas sanatos, era un bun exemplu pentru toti.

Si ca su mai existe neintelegeri, pentru ca sunt unii care preiau din zbos mesaje si iti dau apoi cu ele in cap (cum mi s-a spus mie pe alt fir ca refuz sau hulesc impartasania sau asa ceva), am sa va spun ca eu ma impartasesc normal, de zeci de ani.
Nici nu mi-am facut probleme pana acum.
Abia de curand citind despre asa virsuri cumplite ce au aparut si atatia oameni ce mor din ele, m-am speriat.

Si revin cu indemnul sa gandim totusi, efectiv sa gandim si facem distinctia cuvenita intre Sf. Impartasanie si lingurita.
Sunt doua lucruri total diferite.
A nu-ti place lingurita, nu are de a face nimic cu Impartasania.

Impartasania este Trupul si Sangele Domnului si el poate fi in orice. Tot lucru sfant ramane, cu acelasi continut si aceeasi semnificatie.
Lingurita este un obiect omenesc.
In fond se poate lua impartasanie si dupa modelul dat de El insusi: paine inmuiata in vin , data direct in gura, sau in mana fiecaruia.
Va mai amintiti? La cina cea de taina, de unde s-a preluat epicleza (acum stiu ca se cheama asa!), nu era lingurita. Se rupea paine si sa inmuia.
De altfel daca nu gresesc, la Pasti exista asa ceva (paine inmuiata in vin), care se numeste chiar pasti. Eu am capatat asa ceva la biserica in Bucuresti.

@Andrei_im - poza cu copilul speriat. Alt exemplu prost.
Si eu vad la noi in biserica adeseori copii care plang speriati si nu vor sa ia impartasania. Si asta nu cred ca este din cauza linguritei, ca ei oricum nu stiu de microbi si alte cele.
Inca n-am inteles de ce se sperie. Eu banuiesc ca fac o legatura intre preot cu lingurita si medicul care le da medicament (unele vaccinuri mi se pare ca se dau asa cu lingurita).
Mamele de aici poate ne lamuresc, ele stiu mai bine.
Sunt copii invatati de mici, de bebelusi cu impartasania si altii care sunt dusi rar si daca se intampla si in mai multe biserici si nu cunosc preotul, acela este un strain si de aici frica.

Mai este ceva:
- preotii trebuie sa fie mai aproape de copii, in contact cu ei, ca sa le fie familiar
- parintii sa-i invete, sa le explice ce se intampla la acel moment si ce papa primesc, ca nu este ceva rau.

Avem noi adultii teama si retineri fata de preot si ati vrea ca cei mici sa fie mai grozavi?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.03.2010, 19:04:07
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Andrei_im - poza cu copilul speriat. Alt exemplu prost.
Si eu vad la noi in biserica adeseori copii care plang speriati si nu vor sa ia impartasania. Si asta nu cred ca este din cauza linguritei, ca ei oricum nu stiu de microbi si alte cele.
Inca n-am inteles de ce se sperie. Eu banuiesc ca fac o legatura intre preot cu lingurita si medicul care le da medicament (unele vaccinuri mi se pare ca se dau asa cu lingurita).
Mamele de aici poate ne lamuresc, ele stiu mai bine.
Sunt copii invatati de mici, de bebelusi cu impartasania si altii care sunt dusi rar si daca se intampla si in mai multe biserici si nu cunosc preotul, acela este un strain si de aici frica.
Cine stie de ce se sperie copiii la Impartasanie, poate simt o anumita tensiune... Poza din articol are cu totul alt rol - propune o imagine straina de duhul Bisericii, pentru Euharistie - imaginea GROAZEI. De fapt tot articolul "respira" acestea: panica, groaza, indoiala, sminteala... Este pur si simplu manipulare prin imagine, manipulare sub forma cea mai simpla, pe care o gasesti in orice manual de persuasiune.
Daca nu ne imbolnaveste Trupul si Sangele Domnului, nu ne imbolnaveste nici lingurita, care este atinsa de Sfintele Daruri.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.03.2010, 19:17:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

In prealabil postat de Sophia: @Andrei_im - poza cu copilul speriat. Alt exemplu prost.
Si eu vad la noi in biserica adeseori copii care plang speriati si nu vor sa ia impartasania. Si asta nu cred ca este din cauza linguritei, ca ei oricum nu stiu de microbi si alte cele.
Inca n-am inteles de ce se sperie. Eu banuiesc ca fac o legatura intre preot cu lingurita si medicul care le da medicament (unele vaccinuri mi se pare ca se dau asa cu lingurita).
Mamele de aici poate ne lamuresc, ele stiu mai bine.
Sunt copii invatati de mici, de bebelusi cu impartasania si altii care sunt dusi rar si daca se intampla si in mai multe biserici si nu cunosc preotul, acela este un strain si de aici frica.

Parerea mea e ca numai acei copii plang care nu au auzit niciodata de parintele sau au fost speriati atunci cand erau neascultatori ca le taie "popa" limba... greseala adultilor!
La noi sunt foarte multi copii la impartasit si nu plang deloc sunt ca niste ingerasi, si iarasi zic, un rol decisiv il are mama!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.03.2010, 19:31:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si aici mai indraznesc sa am o idee de rol al femeii in biserica.
Ea poate ajuta preotul impartasitul copiilor, sa-i pregateasca si sa-i tina, sa le ajute pe mame.
Mie mi s-a intamplat sa pit face asta si mi-a fost drag.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.03.2010, 19:44:09
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina-ileana Vezi mesajul
de ce sa_mi risc sanatatea' are dreptate preotul. catolicii nu fac acest lucru..... credeti ca merg toti in iad ? , iar noi, "sfintii" ortodocsii....mergem toti in paradis....!!!!!!!!!!!!!la catolici nici pomeni nu se fac...in senul ca ...nu se dau "de pomana " haine , coliva, colaci,mancare ,bautura......si totusi ....cei ce mor...nu vin inapoi....
in schimb au vesnic flori proaspete si CURATENIE la morminte. sotul meu e din ardeal. la ei sunt alte obicee ,fata de zona olteniei...si totusi pretind ca sunt ortodocsi. haideti sa gandim totusi...... suntem in 2010, stiinta e destul de avansata..... ar fi cazul sa avem un pic de respect fata de noi insine.......pe vremuri nu era stiinta, iar oamenii cu greu depaseau pragul de 50 de ani de viata...de ce oare??????? acum vrem sa parem cu totii BISERICOSI. mai bine sa fim RATIONALI........eu prefer sa raman neimpartasita , decat sa beau dupa unul care nu s-a spalat pe dinti(in viata lui), sau care are cine stie ce virus..... in DUMNEZEU cred. dar.....sa ne aducem aminte de-o zicala: DUMNEZEU i-ti da , dar nu-ti baga'n traista!!!!!ratiunea innainte de toate !
De obicei sunt o persoană pacifistă și foarte calmă dar postarea ta mi se pare total lipsită de bun simț de aceia te-aș întreba ce cauți tu pe acest forum creștin-ortodox ?
Dacă gândești așa nu te supăra dar TU NU EȘT VIE și nici nu vei fi nicodată oricți ani vei trăi.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.03.2010, 18:19:51
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

1. Preotului din prima postare ar trebui sa i se aduca aminte de sfintii inchisorilor ,carora li se aducea de comunisti fecale si urina in inchisori ca sa faca Sf.Liturghie iar acum le curge mir din moaste.

2.In poza din ziar ,postata de andrei_im,copilul e speriat ca deja mancase ,poate chiar bine.Reporterul putea sa intrebe asta pe mama micutului.Daca copilul mic e nemancat, pana pe la ora 11-12,cand se impartaseste deschide gura din instinct.

3.In postarea cu Sf.Maximovici ,nu e vorba de un sfant ci de un om.Sfant a devenit ulterior,dupa moarte.La momentul desfasurarii actiunii era OM.(punct)

edit :om =simplu muritor (inca odata punct)

Last edited by o_tzaranca; 15.03.2010 at 18:26:38.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.03.2010, 18:41:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
1. Preotului din prima postare ar trebui sa i se aduca aminte de sfintii inchisorilor ,carora li se aducea de comunisti fecale si urina in inchisori ca sa faca Sf.Liturghie iar acum le curge mir din moaste.

2.In poza din ziar ,postata de andrei_im,copilul e speriat ca deja mancase ,poate chiar bine.Reporterul putea sa intrebe asta pe mama micutului.Daca copilul mic e nemancat, pana pe la ora 11-12,cand se impartaseste deschide gura din instinct.

3.In postarea cu Sf.Maximovici ,nu e vorba de un sfant ci de un om.Sfant a devenit ulterior,dupa moarte.La momentul desfasurarii actiunii era OM.(punct)

edit :om =simplu muritor (inca odata punct)
Te rog din suflet sa ma ierti ca ma voi exprima direct si fara menajamente sau preparatii la adresa ta :
taranca, taranca dar esti mult mai departe, cu posibilitatea de intelegere ,decit multi dintre noi. Si inafara de capacitatea de intelegere se vede ca si credinta iti este mai temeinica. Cel putin asa vad la acest moment, la altele ... cine stie !De multe ori confratilor le este necesar sa le facem traduceri din romana in romana pt. a intelege despre ce se vorbeste si mai mult ,trebuie sa le precizam si sensul ei neavind dibacia de a le pricepe. Si cu toate acestea de multe ori eforturile ramin zadarnice ! Fiecare are treaba cu ce vrea el sa spuna reducind ,,socializarea" la momolog. Suntem cu totul mult prea departe de sensul si folosul real al dialogului, al comunicarii si comuniunii !!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.03.2010, 19:24:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Sophia

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Zaharia sau nu stiu cine a pus acel exemplu cu Sf.Maxim care a mancat impartasania de la acel bolnav.
Eu am raspuns ca acela era sfant. Si cu asta am vrut sa spun ca sfintii pot sa faca multe lucruri periculoase, pentru ca sunt salvati de Dumnezeu.
Voi n-ati priceput si ma certati ca este vorba de impartasanie si nu de sfant.
Pai ba da, in exemplul aceal se vorbea de un sfant.
Ori eu am citit atatea situatii in care sfintii au fost lasasti sa treca prin greutati cumplite, dar au fost salvati pana la urma.
Daca se dadea un exemplu de om care sa faca asta si sa fi ramas sanatos, era un bun exemplu pentru toti.
Sophia, citeste despre sfinti.. ca sa vezi cum se condamnau pentru pacatosenia lor, cat de mici stiau ca sunt!
Tu cum crezi ca un sfant se gandeste ca este "sfant"?! Dimpotriva, se cred mai pacatosi decat cei din jur!
Si "sfintii pot sa faca lucruri periculoase".. crezi ca sfintii Il ispitesc pe Dumnezeu, crezand ca pentru sfintenia lor vor fi "salvati"..
Sophia, vezi lucrurile foarte stramb, nu te supara pe mine. Nici un sfant nu se considera sfant, nici un sfant nu-L ispiteste pe Dumnezeu!
NOI Il ispitim pe Dumnezeu cand cerem minuni si semne!

Imi pare rau ca te agiti atata si cauti fara rost (as spune eu). Si nu cauti deloc unde trebuie.
Uite, cu drag iti dau un citat din Cuv. Siluan Athonitul.. sa-ti fie de folos:
"Prin el însuși omul este lipsit de puterea de a împlini poruncile lui Dumnezeu, de aceea s-a zis: „Cereți și vi se va da" [Mt 7, 7]. Dacă nu cerem, ne chinuim pe noi înșine și ne lipsim de harul Duhului Sfânt; fără har însă, sufletul se tulbură mult, pentru că nu înțelege voia lui Dumnezeu.Pentru a avea harul, omul trebuie să fie înfrânat în toate: în mișcări, în cuvinte, în priviri, în gânduri, în hrană. Și oricui se înfrânează îi vine în ajutor învățătura din cuvântul lui Dumnezeu, care spune: „Nu numai cu pâine va trăi omul, ci și cu tot cuvântul ce iese din gura lui Dumnezeu"."

Cere si tu, Sophia, cere-I lui Dumnezeu sa-ti dea ce este de folos. Ce putem sa-ti dam noi?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasire, lingurita



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37