Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.05.2011, 11:36:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Mai citește o dată tot ce a scris omul ăsta, și vezi dacă mai ai aceeși părere.
Vinerea13 are acest obicei, de a da sfaturi ortodoxe desi el este penticostal. Nu cu mult timp in urma ma numea sectar, pentru ca nu credem ca si penticostalismul e o cale spre mantuire.
Are o problema in a intelege ca aici e forum ortodox, nu penticostal si nu scriem doar ce le place sa auda si penticostalilor sau altor culte.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.05.2011, 11:46:32
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Salut prietene Catalin.
Ti-am zis de 13 ori ca nu am dat nici un sfat ortodox pe acest forum.
Eu pot da doar sfaturi penticostale. Atat ma pricep.

Si nu astept sa citesc pe acest forum doar ce-mi place mie.
Dar afirmatia ca Isus e antihrist nu ii poate place decat satanei.
Esti si tu de acord cu ea?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.05.2011, 13:15:27
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Draga mea, du-te caută cheița aia veche, șterge-o de rugină și deschide-ți un pic lacătul ăla uriaș ce-ți închide mintea! Apoi mai dă-ți un pic la o parte și vălul de pe ochi. S-ar putea să fii surprinsă.

Dl Anastasiu explica scrierea lui Iisus cu i sau doi i, dpdv teologic. El spune că este corect să scriem Iisus, pentru că Biblia vorbește și de un antihrist care vrea să fie exact ca Iisus. Dacă scoatem primul i din Iisus, numele lui nu mai are sensul de "Mântuitor". De aceea concluzia lui e că isus e antihristul. Nu Iisus.
lilit vezi ca este un 'el' nu o 'ea',si e cam "musca rau".eu ii dau pita el da cu pietrii dupa mine,si o face cu orcine nu e penticostal.
apropo prinzi din mers f.rapid,te-ai adaptat, imi place esti pe sistem.

Last edited by mihaila_alin; 28.05.2011 at 13:24:50.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.05.2011, 13:51:38
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Smile

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Eu am vazut o mare cearta intre ortodocsi si altii pe aceasta tema, in unele biblii este scris cu i in alte cu 2 i, pana la care e corect?
Cica cu ii in ebraica inseamna magar, asa este?
Da,pai din cate stiu eu Isus scris cu un i vine din ebraica si inseamna magar si ar fi o insulta la adresa lui ,deci implicit el trebuie scris cu doi de ii pentru a se evita aceasta greseala.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.05.2011, 14:39:18
r.D.Andrei's Avatar
r.D.Andrei r.D.Andrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru r.D.Andrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar nimănui nu i-ar trece prin cap să scrie "Iisus" cu doi de "i", asemenea diftong inițial nefiind propriu limbii române, din câte știu. De altfel, nici grecii nu scriu așa. Nici slavii. Așa nu scrie nimeni, nici românii ortodocși nu scriau așa până în urmă cu vreun secol. Sincer, nu știu de unde vine asemenea ciudățenie. Ceea ce nu înseamnă că cineva care ar ține să scrie numele Domnului cu doi de i nu ar putea fi un bun creștin.
Citez din Biblia ortodoxă românească de la 1688:
"Iară Iisus născîndu-Să în Vithleaemul jidovesc, în zilele lui Irod împărat, iată, vrăjitorii de la răsărituri au venit la Ierusalim" (Matei 2:1)

De asemenea am certitudinea că rușii ortodocși scriu totdeauna Iisus (Иисус).
Cred că mai bine este pentru un creștin să tacă decît să promoveze public informații incerte.
__________________
Atunci se mărește numele păcii, cînd nu ne vom împotrivi părerilor Sfinților, nici nu vom făptui împotriva hotarelor acelora. (Sf.Chiril cel Mare)
http://paterika.wordpress.com/
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.05.2011, 15:22:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Dl Anastasiu explica scrierea lui Iisus cu i sau doi i, dpdv teologic. El spune că este corect să scriem Iisus, pentru că Biblia vorbește și de un antihrist care vrea să fie exact ca Iisus. Dacă scoatem primul i din Iisus, numele lui nu mai are sensul de "Mântuitor". De aceea concluzia lui e că isus e antihristul. Nu Iisus.
:-)) ce tare!..nu destul l-a "ars" domnul Anastasiu cu explicatiile academice, ca i-ai mai tradus si tu, ca cei care folosesc "isus" ( printre care si penticostalii in mijlocul carora se afla si Vineri13), nu-l au pe Mantuitor cu ei, ci tocmai pe antihrist!
Desigur ca Vinerea13 a inteles bine mesajul domnului Anastasiu, dar l-a intors "crestineste" impotriva dansului..

Last edited by Melissa; 28.05.2011 at 15:33:05.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.05.2011, 13:22:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Salut prietene Catalin.
Ti-am zis de 13 ori ca nu am dat nici un sfat ortodox pe acest forum.
Eu pot da doar sfaturi penticostale. Atat ma pricep.

Si nu astept sa citesc pe acest forum doar ce-mi place mie.
Dar afirmatia ca Isus e antihrist nu ii poate place decat satanei.
Esti si tu de acord cu ea?
Mie mi-ai dat de cateva ori, aratandu-mi ce ar trebui sa cred (si nu din punct de vedere al religiei penticostale), facandu-mi in acelasi timp si un inventar al slabiciunilor, pacatelor mele.

In legatura cu acel mesaj, poate a folosit un cuvant mai dur, dar explicatia la Iisus e excelenta, nu am mai gasit-o pana acum, decat pe cea obisnuita.
Asa cum Avram inseamna ceva si Avraam inseamna altceva, se explica acolo cum s-a ajuns la numele Iosua de la numele Osia, cele doua insemnand ceav diferit. La fel si Iisus inseamna ceva, iar Isus inseamna altceva.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.05.2011, 15:52:58
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In legatura cu acel mesaj, poate a folosit un cuvant mai dur
Desigur domnule Catalin, este un cuvant dur spus impotriva lui Dumnezeu. Adica o blasfemie.

Acest tip de abordare a existat inca din Biserica Primara. Erau oameni in Biserica din Corint care spuneau: „Isus sa fie anatema!”. Dar apostolul Pavel le scrie ca niciunul din cei care zic asa ceva nu graieste in Duhul lui Dumnezeu. 1Corinteni 12:3

Cei care afirma „Isus este lucifer” sau „Isus este anatema” sau „Isus este antihrist” sunt fie satanisti fie oameni lipsiti de Duhul lui Dumnezeu. (Vezi in aceeasi categorie si varianta hazlie: "Isus inseamna magar". Nu o mai comentez)

Cei care graiesc prin Duhul lui Dumnezeu spun asa: „Isus Hristos este Domnul!”. Slavit sa-i fie Numele!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum Avram inseamna ceva si Avraam inseamna altceva, se explica acolo cum s-a ajuns la numele Iosua de la numele Osia, cele doua insemnand ceva diferit. La fel si Iisus inseamna ceva, iar Isus inseamna altceva.
Nici vorba. Dezinformare clasica.
Isus si Iisus e o simpla problema de alegere de redactare. E doar o transliteratie diferita a aceluiasi nume ebraic.
La fel cum englezescul John este in romana Ion sau Ioan.

Insa apostolul ne invata:"Ferește-te de vorbăriile goale și lumești; căci cei ce le țin vor înainta tot mai mult în necinstirea lui Dumnezeu."
Iar cine ajunge sa afirme ca "Isus este antihrist" e foarte aproape de necinstirea lui Dumnezeu. Daca nu a si trecut linia.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.05.2011, 16:03:10
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
:-)) ce tare!..nu destul l-a "ars" domnul Anastasiu cu explicatiile academice, ca i-ai mai tradus si tu, ca cei care folosesc "isus" ( printre care si penticostalii in mijlocul carora se afla si Vineri13), nu-l au pe Mantuitor cu ei, ci tocmai pe antihrist!
Desigur ca Vinerea13 a inteles bine mesajul domnului Anastasiu, dar l-a intors "crestineste" impotriva dansului..
Nu înțeleg de ce oamenii țin neapărat să se uite în oala altora, în loc să-și vadă de fiertura lor. Eu nu am "tradus" nimic. Am făcut un rezumat al mesajului dlui Anastasiu, ca să îi explic dnei sau dlui Vineri că nu are de ce să se agite în halu' ăla.
A înțeles bine mesajul dlui Anastasiu? Ciudat, când Vineri însăși afirmă că nu a citit decât primele propoziții din mesaj. Și tu ai înțeles la fel de bine.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.05.2011, 16:30:44
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Lilith draga, las-o asa. Melissa are (ca intotdeauna) dreptate. E insa putin important, am inteles ca, oricum, etimologia numelui Isus nu are o mare importanta pentru tine. E greu sa intelegi de ce ma agit eu.

Mai bine zi-ne si noua confesiunea ta.
Am vazut ca ai scris la rubrica religie: "Alta confesiune".
Mai stiu un ortodox simpatic ce-si scrisese "Protestant" pe firma.
L-au banat. Dar a intrat el iar fiindcă e jmeker.

Deci, tu ce culoare ai?

Last edited by vinerea13; 29.05.2011 at 16:37:09.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17