Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.12.2011, 13:52:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Asta e chiar mai grav sa sugerezi ceva si sa nu iti asumi raspunderea. Sa lasi sa inteleaga oricine ce vrea.
Fiecare intelege dupa propriile posibilitati . Cum ar fi cind citim o carte sa o citim alaturi de inca cineva tocmai pt. a ne traduce , a ne explica , acesta ce insemneaza cele scrise in ea ! dar cind am merge la cursuri la scoala , cum ar fi ? dar cind suntem la serviciu si ni se inmineaza sarcini scrise ?
Si tot asa mai departe .
Cum ar fi ? Ar trebui sa fim toti ca si militienii , adica sa umblam cite 2-3 in permanenta : unul stie sa citeasca si este destul , altul sa scrie si iarasi este destul , iar al treilea este intelectualul si stie sa explice celorlalti ce este scris si ce au citit !
Intelegerea scriptelor nu este la cheremul nostru, haotic ci dupa cum a vrut sa exprime cel care a scris ! Totul depinde de cheia , adica se stilul, in care se comunica , recte, se scrie ! Adica se poate scrie ,,soson" dar poate sa aibe intelesul de ,,galos" , si atunci lucrurile se schimba mult !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 22.12.2011 at 13:59:14.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.12.2011, 14:56:26
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Daca ai de spus ceva , spune , daca nu, lasa-neee ! lasa-neee !
E firesc sa te superi, dar pune-te in locul celor pe cate tu ii superi si-atunci mai vorbim.
Cu certitudine tu ai intotdeauna ceva bun de spus, dar o faci in asa fel incat omul ajunge sa se lipseasca de "bunul" tau si sa-ti strige: "Lasa-ne! Lasa-ne!"
Cat despre faptul ca ecaterina te-a tratat astfel... da-mi voie sa nu te plang pe tine. Oricum te lasa rece orice lectie, de oriunde-ai primi-o. Pentru un nou user, de la ea nu cere nimeni mare lucru, pe cand de la tine, ne-am obisnuit sa credem ca stii bine notiunea de pacat si inselare, fiindca intotdeauna privesti catre ceilalti ca un adevarat intelept care chiar face ceea ce cere celorlalti.
Si inca ceva dragul meu: cu riscul de a-ti deveni si mai antipatic (daca nu cumva am strecurat o mare perla fiindca a fi antipatic, urat, etc nu poate avea sens de "si mai") tine minte un lucru: abtine-te de la a da sfaturi de genul "lasa-ne!" sau "nu mai interveni" sau "mergi si studiaza" sau cate si mai cate iti permiti tu ca pe propria mosie. Aici, prin voia lui Dumnezeu si a celor ce administreaza forumul, vine fiecare cu parerea lui. Buna, rea, e a lui si gata. Tu vorbeste in numele tau cand e vorba de pacate. Eu acum ma iau de tine ca sa simti ce simt ceilalti, nu fiindca m-as considera mai putin pacatos decat tine. Oricat te-ai considera mai in masura, nu ai dreptul sa ironizezi pe nimeni, fiindca mereu va fi cineva care sa-ti plateasca in aceeasi moneda. Considera-ma, daca vrei, nesimtitul care nu te lasa sa mai faci bascalie de altii, de orice natura ar fi ea. Stii bine ce slabiciuni ai, iar daca te ia cineva la bani marunti, risti sa devii un exemplu total nepotrivit. Parafrazandu-te pe tine, iti spun si eu tot o vorba din popor: "Lasa-l, ba!"..."L-as lasa eu, dar nu ma mai lasa el!"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.12.2011, 15:16:28
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
As dori sa vorbesc cu o persoana care cunoaste bine credinta crestin ortodoxa, care intelege ce si cum pentru ai pune diferite intrebari! care ma poate ajuta dati un semn! Mersi anticipat
Vad ca esti din Chisinau, daca ai facebook adauga-l pe par. Savatie Bastovoi. Intra adesea si e super de treaba, tanar fiind, e mai deschis si intelegator, si locuieste aproape de tine.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Ce este o persoana? florin.oltean75 Generalitati 4 19.12.2011 13:07:31
casatoria cu o persoana nebotezata alecram Nunta 100 07.08.2011 03:36:10
o scurta ruga pt persoana mea VladCat Stiri, actualitati, anunturi 28 22.01.2011 12:51:19