Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.11.2021, 22:08:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dar crede-ma ca nu m-am putut abtine cand am auzit cucuvea oparita.
Nici nu mi se pare amuzant, anumiți consilieri prezidențiali sau politicieni erau numiți cucuvea pentru că aveau sprâncenele stufoase ca bufnițele, aici duma e practic o copie fără bază, acolo baza era asemănarea fizică.

Astea sunt dume fumate, până și expresia martalog se folosea prin anii 95-2005 pe stradă și în piesele rap dar deja nu mai e amuzant, e un jargon care duce spre vorbe de pârnaie.

Eu înțeleg și pamfletul, dar fiind pe un forum ortodox, nu pe unul de dume, să scrie fiecare ce a citit spiritual, ce lecturi a parcurs, ce principii a găsit, cum înțelege anumite evenimente, nu să scrie despre altul.

Nici nu mi se pare amuzant să ne dăm dume opărite între noi, o glumiță două se mai fac, dar ce treabă au alții să tot fie aduși în discuție.

Nu cred că și-a făcut nimeni cont să scrie special despre alt user, eu cel puțin când mi-am făcut contul voiam să văd discuții despre frământări actuale ale laicatului ortodox și alte învățături dar cu o bază cât de cât patristică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.11.2021, 12:23:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nici nu mi se pare amuzant, anumiți consilieri prezidențiali sau politicieni erau numiți cucuvea pentru că aveau sprâncenele stufoase ca bufnițele, aici duma e practic o copie fără bază, acolo baza era asemănarea fizică.

Astea sunt dume fumate, până și expresia martalog se folosea prin anii 95-2005 pe stradă și în piesele rap dar deja nu mai e amuzant, e un jargon care duce spre vorbe de pârnaie.

Eu înțeleg și pamfletul, dar fiind pe un forum ortodox, nu pe unul de dume, să scrie fiecare ce a citit spiritual, ce lecturi a parcurs, ce principii a găsit, cum înțelege anumite evenimente, nu să scrie despre altul.

Nici nu mi se pare amuzant să ne dăm dume opărite între noi, o glumiță două se mai fac, dar ce treabă au alții să tot fie aduși în discuție.

Nu cred că și-a făcut nimeni cont să scrie special despre alt user, eu cel puțin când mi-am făcut contul voiam să văd discuții despre frământări actuale ale laicatului ortodox și alte învățături dar cu o bază cât de cât patristică.
”La palatul cotroceni canta cucuveaua
Iliescu si ai lui si-au gasit beleaua”

Cheovesi-sefa procurorilor umbla cu cucuvele de plastic sau impaiate, era mare colectionara de cucuvele.

Iarta-ma ca mi-a placut expresia cucuveaua oparita. E asa o eticheta care s-a lipit exact ca prostanacul de Geoana.

Au si etichetele astea un rost duhovnicesc indreptator daca nu te oftici, daca nu te superi prea tare, daca nu te jignesti, daca poti sa rabzi si sa zambesti cand esti ironizat cu dark sarcasm batjocuritor de tot felul de copii rai care se distreaza cand te dezumfla, te decredibilizeaza si-ti distrug imaginea publica luandu-ti smaltul de pe bibelou si julindu-te un pic provocandu-te neincetat ca sa-ti sara mustarul si sa musti din... ca apoi sa-ti zica ei ca iata ”ai muscat-o”!

In popor e traditia-superstitia ca daca auzi cucu si cucuveaua pe casa la tine atunci careva urmeaza sa moara caci astea simt apropierea mortii, daca nu cea fizica ele practic stiu, simt ca ti-ai pierdut credinta si esti plin de necredinta nedrepta deci ai murit din punct de vedere duhovnicesc, ortodox, crestin.

Asta am zis si eu, daca sunt unii care tot vor sa ma analizeze sau sa improaste cu noroi in Cele 7 Trambite Apocaliptice, cele 7 Cornite ale Mielului junghiat, Iisus fiul Mariei fecioara curata, voevodul Emanuel Domnul vestit de inaintemergatorul omînger MoisIliIsaiaIoan, Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu, atunci le-am facut doua threaduri speciale pe care pot sa-si deverse vidanja bagata la ventilator. I-am rugat sa nu strice toate firele de discutie deviind de la subiect dar se pare ca sunt prea mari ca sa respecte ceva asa ca n-am ce face trebuie sa le raspund acuzatiilor si calomniilor pe unde ma ataca pripit.

Da ai dreptate, aici suntem pe un forum ortodox unde oricine e binevenit sa poarte dialog cu buna credinta respectand regulile elementare ale cuviintei si tolerantei.

Nu se poate sa sari calul fara macar sa fi simpatic si sa persisti si sa insisti la infinit cu obsesiile necredintei tale si cu barfologia si mitomaniile judecand si etichetand in toate felurile cum iti vine la gura ca in beciurile securitatii sau ca marii inchizitori ukukxclni capoSSisti ai perioadelor de foarte trista amintire.

Mereu am facut apel la responsabilitate si la veghe ca sa umblam pe calea cea stramta si sa ne pese de suflet si daca avem dubii despre altii atunci orice mustrare sa fie facută in duh bland si smerit si cu inima blanda caci asa ni s-a poruncit si nu avem voie sa stricam unitatea frateasca in Hristos-Cuvantul facandu-ne ca uitam cine ar trebui sa fim si care ne este chemarea si menirea.

Sigur ca trebuie evitat aluatul fariseilor si ipocritilor si toata habotnicia si nepasarea si grija lumeasca pagana infiltrata in grijile milei pentru mantuirea sufletului, deci e nevoie de o sinceritate neprefacuta ca sa slujim luminii si adevarului Adevarat, caci altfel pentru ce dialogam, ca sa ne amagim si sa ne autoțepuim?

Sa ne intoarcem la subiect.

Domnule @Amiel25 daca viseszi si esti atat de treaz si de constient in vis-motzăiala, n-ai putea sa ai un act de vointa si sa te trezesti?

Dar vedeniile-visele care ies la iveala din scripturi sau din pildele Mantuitorului, alea nu te marcheaza? Pe alea le intelegi? Le descoperi talcul si morala de urmat sau ai nevoie de predicatori ca sa te ajute si sa-ti talmaceasca?

Hai sa vedem cine a mai avut un vis interesant si pilduitor care l-a marcat profund la nivel emotional-impresional incat nu-l poate uita si de atunci se crede un mare berou de benzi desenate? Aveti curaj sa-l marturisiti sa vedem si noi ce ati inteles din el si cum credeti ca va puteti folosi duhovniceste de el? Hai indrazniti. Va rog frumos.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.11.2021 at 12:54:14.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.11.2021, 17:36:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
”La palatul cotroceni canta cucuveaua
Iliescu si ai lui si-au gasit beleaua”

Cheovesi-sefa procurorilor umbla cu cucuvele de plastic sau impaiate, era mare colectionara de cucuvele.
Sunt aproape toți bine mersi cu averile intacte, minerii au cântat prostia cu cucuveaua prima dată.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Iarta-ma ca mi-a placut expresia cucuveaua oparita. E asa o eticheta care s-a lipit exact ca prostanacul de Geoana.
Un prostănac care are rang pe la NATO... ce să zic, nu s-a lipit întrutotul, problema nu era treaba cu cucuveaua ci că pune el etichete de scursuri și lichele, în mod neprovocat eu nu l-am jignit cu nimic, acum l-am pus la punct că a sărit calul, dar nici nu mă interesează cine e și nici nu-i permit.


Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Au si etichetele astea un rost duhovnicesc indreptator daca nu te oftici, daca nu te superi prea tare, daca nu te jignesti, daca poti sa rabzi si sa zambesti cand esti ironizat cu dark sarcasm batjocuritor de tot felul de copii rai care se distreaza cand te dezumfla, te decredibilizeaza si-ti distrug imaginea publica luandu-ti smaltul de pe bibelou si julindu-te un pic provocandu-te neincetat ca sa-ti sara mustarul si sa musti din... ca apoi sa-ti zica ei ca iata ”ai muscat-o”!
Ce imagine publică, că niciunul de aici nu e cunoscut în vreun fel sau nu e persoană publică, te crezi în campaniile prezidențiale, ce filme ai în cap și tu ?

Lasă că și tu te-ai ofticat și ai scris romane fluvii la cuvinte mult mai blânde despre tine, eu nu-mi amintesc să fi făcut pe cineva scursură, lichea.

Deja e a doua oară când jignește după ce mă făcuse scursură că am preluat comunicatul firmelor care au lucrat la Catedrala Națională în care au dezmințit părți importante din făcătura aia care a smintit milioane de români după nr de vizualizări făcute.

Adică demersul ălora că a smintit milioane de români și era inexact nu avea nicio critică sau observație de făcut, dar eu sunt scursură că am preluat precizările unora implicați în procesul de construcție.

Odată am tăcut, dar nu sunt eu obligat să suport proasta creștere a unuia, care crede că pe forum stau toți drepți în fața lui dacă el vrea atenție.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
In popor e traditia-superstitia ca daca auzi cucu si cucuveaua pe casa la tine atunci careva urmeaza sa moara caci astea simt apropierea mortii, daca nu cea fizica ele practic stiu, simt ca ti-ai pierdut credinta si esti plin de necredinta nedrepta deci ai murit din punct de vedere duhovnicesc, ortodox, crestin.
Păi dacă era așa că cucuvelele simt că și-au pierdut credința și gpalama e o cucuvea, înseamnă că avea dreptate în ce zice, că doar simte ?

Nu e bine să vă jigniți și mai ales să mă trageți și pe mine sau pe altul care a stat neutru în tot felul de vorbe de nimic și inutile.

Cât privește nivelul discursului nici pe stradă nu vorbești cu oricine cu oameni recalcitranți, neciopliți, deci îmi permit să selectez cu cine vorbesc, nici în viața reală nu ai băga în seamă pe oricine și nu ești obligat să-i răspunzi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.11.2021 at 17:46:40.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.11.2021, 18:30:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Un prostănac care are rang pe la NATO... ce să zic, nu s-a lipit întrutotul, ...
Pai aia care l-au luat daca l-au luat stiind cine e insemna ca de aia l-au si luat ca sa le toarne prostanacul tot ce stie benevol, tocmai de aia e prostnac ca iata acolo a ajuns la o culme a ”desavarsirii”.

Citat:
Ce imagine publică, că niciunul de aici nu e cunoscut în vreun fel sau nu e persoană publică, te crezi în campaniile prezidențiale, ce filme ai în cap și tu ?
Chiar daca nu esti VIP tot iti pasa de ce zice lumea, ai in tine patima asta a primirii slavei de la lume. Practic de aia omul se jigneste si nu poate rabda insulta si se rusineaza inaintea oamenilor de Hristos-Cuvantul fiindca oamenii, lumea, publicul nu crede si batjocureste si insulta si atunci de frica sau din mandrie si laudarosenie aflate pe cale de pierzare spre umilinta, omul tradeaza si se rusineaza de Hristos devenind lup ce se reintegreaza in haita lupilor razboinici si se aprinde iar la agresivitate si raspunde raului cu rau, muscand din ”dusmani”. Nu apropiatii sunt vrajmasii omului ci duhurile necurate si rele din vazduhuri, incepatoriile, mijlociile si sfarsitoriile si cu lucrarile lor necurate de invartosare si incurc@re a tot ce e bun si ascultator in om ca sa te iASIA cu practicile lor pagane. Omul necrezand si nestiind care ii sunt dusmanii se aprinde impotriva aproapelui inhaitandu-se fara sa-si dea seama cu duhurile rele, cu mustele mincinoase si cu lupii imbracati in tot felul de ingeri cazuti sau glasuri ispititoare, amagitoare, ipocrite, prefacute si ajunge pic cu pic sa vrea sa se dea satanismului sau la satana razbunandu-se pe Dumnezeu si pe sine insusi sau indraznind sa pacatuiasca avand o grozavie prea mare si permitandu-si orice.

Porunca pentru aproapiati chiar daca ne sunt vrajmasi este sa-i iubim duhovniceste, sa-i iertam si sa-i rabdam iar lupta cea buna e sa sa-i indrumam cu duhul blandetii dovedind ca avem Credinta si inima blanda si smerita caci inima omului nu e pentru sine insusi ci pentru apropiatii sai chiar daca ar fi ei vrajmasi, ca sa gaseasca apropiatii in ea iubire multa pentru toti si nicidecum ura si viclenie sau desfranare sau judecati si sarcasm negru sau pisma si laudarosenie sau raceala si pradare talharesca si nepasare sau ascunzis si uneltiri si cai viclene spre iad si mult ipocrism si fatarnicie sau incercari ispititoare si aruncari in necaz sau trufia cea obraznica si plina de tupeu a grijilor desarte lumesti.

Nu luptam cu omul sau cu ingerii ci cu pacatele proprii si cu minciunile si ispitele proprii sau care vin de la duhurile rele deci daca raspunzi provocarilor si te aprinzi si te oftici, te frustrezi si te ambalezi crescand tensiunea, starea agresiva, daca escaladezi conflictul atunci e pericol sa te dai satanismului si sa te razbuni cu rautate si ura cazand in ispita.

Citat:
Lasă că și tu te-ai ofticat și ai scris romane fluvii la cuvinte mult mai blânde despre tine, eu nu-mi amintesc să fi făcut pe cineva scursură, lichea.
Buna poanta cu ”la cuvinte mult mai blande”... pai l-am rabdat si l-am iertat pe ”șefu” ce-mi trage gpalme care ma face non stop nebun, sectant, semivrajitor, satana, diavol, prost, rahatel, moroncel, desfranat, eretic, incurcat, confuziv, irational, ilogic, habotnic si multe alte etichete foate colorate. L-am tolerat si am ramas unit cu el in fratia ortodoxa dar numai in partea pozitiva pe care o are. Restul, de aia am scris romane fluvii ca sa-l ajut sa-si vada neajunsurile, sa-si inteleaga unde ii este asezarea vietii si a inimii pe Cale.
Nu l-am facut decat pripit ce a pus botul la pripelile altora si se crede impreuna cu pripitii foarte important-exportant incercand sa-si glorifice necredinta nedrepta si ”sfanta” ratiune inchizitoriala preluata de la marele ”papalâc”. Deci nu mi-am dat drumul la razbunare si la procesomanie sau la cearta patimase idolatra ci doar am incercat sa-l fac sa inteleaga ca nu eu ma pripesc ci el. Nu vrea, nu poate, nu vrea sa poata si o tine pe a lui in ciuda oricaror discutii serioase si strica orice fir de discutie caci deviaza mereu pe toate firele de discutie ca sa ma faca troaca de porci si sa arunce cu cele mai abominabile hule in Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Cuvantului.

Deci nu stiu cum toti va faceti ca nu vedeti ce spune si cum ma provoaca mereu pe toate firele de discutie si apoi paraste la admin ca fac prozelitism sectar eu nefiind sectar ci ortodox dupa ce el reia mereu aceleasi subiecte pentru care i-am facut doua fire de discutie speciale daca vrea mereu sa-si arate ”competenta”.

Santajeaza emotional forumistii si-i inhateaza ca sa-i revolte si cu ispismura sa ”apere” impreuna ortodoxia, culmea, de Dumnezeu si de Hristos-Cuvantul si de Trambitele Sale caruia ai spune demonul sau diavolul si sectantii la fel ca acum 2000 de ani iudeii slugarnici minciunilor vechiului sinedriu.

Chiar sunteti pentru unii muma si pentru altii ciuma si credeti in cuvantul rau si minciunos in calomnii si barfe doar ca asa ca le spune el de pe pozitii de forta, de pe pozitii cu spate asigurat.

Voi chiar credeti ca @gpalme e sf. Grigorie Palamas si ca eu nu sunt ortodox doar pentru ca zice el... ca zice mereu ca Trambitele sunt sectari sau ca zice el mereu ca eu sunt sectar?

Pe de alta parte nu ai voie sa judeci si sa excluzi pe nimeni din cei care au o infima unitate in Hristos-Cuvantul ca ar fi sectanti, eretici, oameni mai pacatosi ca altii, pentru ca daca-i judeci si-i excluzi pentru o credinta exclusivista pe tine insuti te condamni si te excluzi in partea aia buna pe care ei o fac bine si in unitate cu Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu.

Deci e o mare inselare preluata de la papalâci ca sa practici inchizitia si sa condamni sectele asa groso modo. Poti doar sa povatuiesti aratandu-le lipsurile, neajunsurile, greselile ca sa revina de unde au cazut sau sa mearga spre o credinta si o vietuire bisericeasca mai intreaga, mai conforma, dar nu esti tu pus sa judeci, sa osandesti, sa stingi duhul, sa dispretuiesti proorociile caci asta inseamna sa iei locul lui Dumnezeu sau mai mult sa iei locul lui satana crezandu-te mai mare si mai sus ca Dumnezeu din moment ce slujesti dezbinarea si distrugerea, nimicirea si necredinta nedreapta glorificandu-ti lucrarea slugarnica de amagire si provocare ca sa prinzi in capcana si sa-i jertfesti lui baalamuc sau iadului pe fratii tai.

L-am iertat ca nu stie ce-si face si incerc sa evid discutiile cu el caci e refractar si indaratnic si nu poate sa vada adevarul Adevarat fiindca nu cerceteaza, nu se lamureste ci doar umbla cu logica si plauzibilul in stil lumesc ca sa serveasca partea faronica si lumeasca a mai marilor, adica pripeala si nicidecum partea lor buna, ortodoxia si lucrarea milei lui Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.11.2021 at 18:55:43.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.11.2021, 19:05:40
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Deja e a doua oară când jignește după ce mă făcuse scursură că am preluat comunicatul firmelor care au lucrat la Catedrala Națională în care au dezmințit părți importante din făcătura aia care a smintit milioane de români după nr de vizualizări făcute.
Dacă tot îi iei apărarea patriarhului, zi-ne și nouă ce minuni a făcut de-a lungul timpului. Iisus a zis că cei care vor fi după el vor face minuni mai mari ca El. Când a vindecat patriarhul orbi din naștere, leproși, oameni cu dezabilități mintale, sau chiar de covid19? Niciodată, nimic. Dar în schimb, afaceri la greu pe banii UE, în circuit închis. Adică nu e vândut cu totul banului și prosperității materiale? Exact lucrul pentru care Iisus l-a negat pe satan și a ajuns pe cruce. Vezi că ești ipocrit și fariseu.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.11.2021, 19:29:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Dacă tot îi iei apărarea patriarhului, zi-ne și nouă ce minuni a făcut de-a lungul timpului. Iisus a zis că cei care vor fi după el vor face minuni mai mari ca El. Când a vindecat patriarhul orbi din naștere, leproși, oameni cu dezabilități mintale, sau chiar de covid19? Niciodată, nimic. Dar în schimb, afaceri la greu pe banii UE, în circuit închis. Adică nu e vândut cu totul banului și prosperității materiale? Exact lucrul pentru care Iisus l-a negat pe satan și a ajuns pe cruce. Vezi că ești ipocrit și fariseu.
Nietzsche ce minuni a făcut, i-a aruncat pe unii în depresie și sinucidere că le-a tăiat accesul la îndumnezeire prin filosofia lui, a sfârșit ca un nebun, cu ce drept un faliment uman ține lecții de etică, axiologie ?

Și ce dacă Patriarhul nu face minuni fizice, înseamnă că nu e vrednic ?
Arată-mi unul care a făcut minuni, vreun lider de congregație sau din orice cult.

Patriarhul pleacă din lumea asta doar cu un rând de haine pe el și cu însemnele arhierești, atât, eu am înțeles că oferă și burse din salariul lui și a ajutat mulți studenți care i-au cerut ajutorul când era coordonator la catedră.
Chiar părintele profesor Dumitru Stăniloae l-a luat pe lângă el dinainte să fie Patriarh.

La catedrala Națională nu s-a folosit niciun leu din fondurile europene, primăria Bucureștilor a tăiat anul curent și fondurile publice, personal aș merge să mai stăm 20-30 de ani în șantier și să ne bazăm doar pe contribuții din donații, chiar cu riscul să se deprecieze construcția și să crească de 10x prin inflație prețul la materiale și salarii.

Patriarhul când e pus într-o funcție moștenește un mandat de la Adunarea Bisericească, a moștenit obligația de a construi Catedrala de la antecesorul său, nu e un moft al lui personal.

Următorul Patriarh moștenește alte obligații să construiască mănăstirea Văcărești, sau să consolideze așezămintele românești de pe Athos, nimeni nu vine de capul lui.

Înainte să fie PF Daniel, nu era nici măcar o televiziune care să informeze publicul acum este un alt nivel de comunicare, acum s-au scos și multe taxe nu se mai dau bani la spovedanie, cel puțin unde am fost eu, la început prin anii 90-2000 nu aveai loc în Biserici de aceea s-a construit, începând de acum prioritățile pastorale ar trebui să fie altele.

O să vezi că și următorul patriarh va fi spurcat de presă, și tot așa până în 2100 dacă omenirea mai ține atât, ei detractorii nu au o problemă cu omul-persoană fizică, ci cu ideea de om religios.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.11.2021, 19:36:55
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Ideea este ca sunteți 0/ Nu aveți nici un fel de putere, doar gura e de voi atât. Nu aveți puterea lui Iisus, sunteți niște palide umbre ale ideii de salvare. Si aveți aceleași porniri ca restul, adică animalice și coruptiblie. Simplu spus prostie...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.11.2021, 20:22:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Ideea este ca sunteți 0/ Nu aveți nici un fel de putere, doar gura e de voi atât. Nu aveți puterea lui Iisus, sunteți niște palide umbre ale ideii de salvare. Si aveți aceleași porniri ca restul, adică animalice și coruptiblie. Simplu spus prostie...
Nu suntem 0 din moment ce Dumnezeu a îngăduit să ne naștem, ne ocrotește, ne dă lecții uneori usturătoare dar pilduitoare și pedagogice.

Avem monahi harismatici și în secolul XX exemplu părintele Iosif Isihastul - părintele care avea rugăciunea inimii, alții care au virtuți și descoperiri de la Dumnezeu nu se arată din smerenie.

Până la urmă și pătimitorii temnițelor comuniste, unii dintre ei aveau rugăciune neîncetată.
Părintele Gheorghe Calciu trecut la Domnul pe 21 noiembrie 2006 are moaște întregi :

https://www.youtube.com/watch?v=fSnHkAz6xok

E foarte ușor de pe margine să fii critic, e diferență între a vrea - a ști să faci - și a face.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.11.2021, 14:56:46
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Dacă tot îi iei apărarea patriarhului, zi-ne și nouă ce minuni a făcut de-a lungul timpului. Iisus a zis că cei care vor fi după el vor face minuni mai mari ca El. Când a vindecat patriarhul orbi din naștere, leproși, oameni cu dezabilități mintale, sau chiar de covid19? Niciodată, nimic. Dar în schimb, afaceri la greu pe banii UE, în circuit închis. Adică nu e vândut cu totul banului și prosperității materiale? Exact lucrul pentru care Iisus l-a negat pe satan și a ajuns pe cruce. Vezi că ești ipocrit și fariseu.
Dar lasa-l pe patriarh, ce esti tu ca om, ca inafara de aruncat cu acuzatii, cu bodyguarzi cu batai si cu injuraturi nu esi nimic.

Ce treaba ai tu cu altii, cand tu esti un zero.

Un nesimtit care nici nu stie sa vorbeasca, needucat si care arunca rahat in altii?

Patriarhul de bine de rau a condus o Biserica si a scos-o la liman.

Tu ce rahat ai facut in viata, ca esti cam zero. Ia marsh de aici pechinez nesimtit.

Last edited by gpalama; 20.11.2021 at 19:35:58.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.11.2021, 14:59:28
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Am avut un vis groaznic, dar nu era vis ci vedenie cu ochii deschisi nevazuta decat de mine insumi si de Dumnezeu care le vede pe toate si le stie pe toate dar nu le spune, le uita si asteapta sa le spovedesti tu insuti.

Se facea ca mergeam Duminca la Liturghie, de dimineata de la prima ora la biserica din dealul cimititrului, biserica cu hramul sfintii Mihail si Gavril.

Ma imbrac eu frumos si imi pun pe cap o palarie verde conica de padurar incat semanam cu Jooker, asa ca un mascarici, repetand in minte: "Verde verde cine n+are pierde, verde verde cine n+are pierde" si ajung la liturghie si imi dau sapca jos din cap si mi se parea ca in capul meu e bezna si necredinta cumplita, groaza incat ma asteptam sa fac pe mine de frica.

Stau eu asa si ma rog, impreuna cu multimea si preotul, un fost informator securist, avand darul lui Dumnezeu, acuma baga groaza in noi vorbind despre satanism, despre sarpe, despre luxifer incat aveam impresia ca ma aflu intru-n film horor dar nu era film ci realitate in plina zi. Stiam ca nu numai o sa ma pis pe mine de frica ci o sa ma si kc pe mine de groaza si o sa mor ajungand in fundul iadului fara speranta de scapare.

Asa cum eram de ingrozit dar prefacandu+ma ca totul e ok, visam la ipurasi si la cerul albastru-roz. Vine langa mine un pui de tigan, o tigancuse neagra si nespalata care incepe si-și face crcuci cu stanga de parca avea in ea asa un duh nesimtit si obraznic care o impingea sa faca asa desi avea mana dreapta sanatoasa si de fiecare data cand noi ne faceam cruce cu dreapta, hop si ea dar cu stanga. Ma uit la ea mustrativ condamnand-o. Atunci isi face pentru ca o vad eu o cruce cu dreapta dar dupa 1 minut revine la obiceiul ei. Aproape ca mi se face rau de la starea de stress si de indignare. Totusi rezist si zambesc avand pe interior acum pe langa groaza si frica de la discursul preotului, necredinta si noaptea mintii aduse de acasa si de la mortii din timtirimul prin care am trecut pe drum, avaind iata si o cumplita greata si repulsie de parca mi-a adus fetita toata labordelatoria tiganesca si cearta lor ca sa mi-o dea mie, ispitindu-ma s-o judec si sa declar preotului: iata am prins hoata, a venit sa ma ispiteasca si sa-mi faca in ciuda facand in ochii mei cruce invers cu stanga.

Am tacut fiindca in starea aia va dati seama ca nu eram in stare sa vorbesc, sunt si timid si nu ma simteam ca mutulica langa alba ca zapada ci langa satana.

Apoi tot rugandu-ne noi impreuna, rugaciune de obste, am zis in sinea mea vorbind cu Dumnezeu, asa in mintea mea, Doamne dă sa vad... adevarul si am zis: "Sa se despartă apele de ape si sa vad Doamne"...adevarul si atunci iata ca mi s+au deschis ochii si am vazut.

Pai am vazut asa ca in vedenie dar nu era vis ci era reala, am vazut din cele ascunse ce nu se vad si acum le vedeam numai eu caci ceilalti nu le vedeau.

Am vazut asa in dreapta bisericii la trecerea spre partea mai apropiata de altar am vazut ca un fel de om nebun cu fata rosie cu mintea batjocoritor-distractiva negra si rosie si cu ochii dandandu-se peste cap si l-am identificat imediat, asta e satana, in stanga la aceiasi mare trecere spre altar statea asa un alt om glaben cu burta mare asa ca jabba the hut cu fata galbena si capul span si cu cateva fire de par in cap si iara-si l-am identificat, asta precis e buda inghititorul de orice, iar in altar l-am vazut pe Hristos stand pe Cruce si prin El trecand asa de undeva de sus ca un duh alb, lung ca un ssssss foarte lung alb si lat cam cat o jumate de palma pe care iarasi l-am identificat, era smintisoreala lumeasca pagana ca un duh al (ne)adevarului pe care o rabda Iisus.

Iata deci cum mi-am facut o idee clara despre raul care ne bantuie, smintisoreala lumii pe care o rabda Hristos pe Cruce inaintea Lui, la dreapta Lui si stanga noastra, satanomul cu fata rosie si mintea nebuna si necredincioasa, batjocuritoare si in dreapta Lui si stanga noastra buda-omul gras mare viermoc galben care inghitea orice si eu indarat si in mijlocul bisericii ca un Joker cu zambetul taiat pe fata pana la urechi si tigancusa insalubra, desculta, murdara si neagra, cu duh gretos de laobordelatorie ce-si facea dinadins si cu obraznicie cruce mereu cu stanga si invers.

Fain vis-vedenie reala?

O vreme m-a marcat-impresionat-speriat foarte rau si profund ca nu mai aveam curajul sa ies din casa desi in casa imi era mai frica decat afara caci aparea satana si mereu porncea fara cuvinte, mie sa mi te inchini, mie sa mi te inchini, dar nu asa ca in vedenie ci in tot felul de aratari si aparitii bolnave si aici l-am identificat pe unealta lui luxifer marele pacalici apgarici...

Am uitat adevarurile ascunse ale tineretii mele dar iata ca a venit Amiel25 cu visurile lui si mi-a amintit.

Credeti ca erau visuri sau vedenii de om ratacit sau ca Dumnezeu a despartit apele de ape ca sa vad asa cum i-am cerut?... Ce credeti?

Hai cine mai are curajul sa marturiseasca?

La visul asta mi s-a mai adaugat un vis real cand am mers la biserica din centru, vazand si auzind eu pe cele nevazute, si stand la liturghie, iata ca in timp ce preotul statea si se ruga in liturghie, vad asa ca o raza galbena perfect dreapta, ca un fir de comunicatie si deasupra preotului, de sus de tot, auzeam un glas de inger-copil mic care zicea perfect exact ce zicea preotul dar defazat cu 1-2 secunde incat aveam impresia ca preotul recita dupa ingerul sufleur ca la teatru. In timpul asta mintea mea parca era o pestera plina de lilieci in care picura pic cu pic, picatura chinezeasca asa ca o apa murdara subtire ce picura rar intr-un lac plin cu matasa broastei.

Am inteles ca e vorba de pile si privilegii in sus spre ingeras si in jos spre balta din capul meu.

Iata asa mi-am facut o idee despre crucea cubica 3d care se vede pe Trinitas cand transmit slujbe de la Catedrala Patriarhala, crucea pocaintei si a rabdarii celor ce nu se vad.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.11.2021 at 15:12:18.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare