Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2007, 23:17:12
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul.

Barbatilor bucurati-ve de podoaba capilara(cit o mai aveti!)
Fiecare gest de imitare a celor din Vest ca aparenta fizica(lasind vestimentatia deoparte) este in felul ei o tradare si o abatere de la nornele Ortodoxe, si nu trebuie sa te calugaresti ca sa-ti formezi o coloana vertebrala a ta si a credintei si a apartenentei tale!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2007, 00:17:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mda, ce pot sa zic aici, adevarul este ca englezii sunt v. sexy :p
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2007, 01:37:01
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Fiecare gest de imitare a celor din Vest ca aparenta fizica(lasind vestimentatia deoparte)
1. De ce lasand vestimentatia deoparte? Probabil cabd s-a renuntat la salvari pt pantaloni s-a spus acelasi lucru, ca e abdicare de la valorile traditionale ortodoxe. Cel putin in Rusia lui Petru cel Mare.

2. Si parul lung de unde-o veni, e tot vreo influenta vestica?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2007, 20:59:51
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

adica sa poarte barbatii parul lung?cred ca pana la urma o sa poarte si fustita scotiana..mare branza..femeile masculinizate peste masura si barbatii extreeeeem de feminini...Sunt atatia metrosexuali pensati,machiati,o fusta acolo un mini merge,nu?bine ca m-am maritat ca intrasem in panica,in jurul meu numai efeminati si homosexuali si caricaturi ale celor din vest la tot pasul....nici sa puta a ceapa(desi mirosul e mai natural decat orice Farenheit)dar nici sa ne batem pe penseta si pe bigudiuri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2008, 02:03:31
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

off..daca Dumnezeu ar gandi ca voi, as avea iadul pe piept, doar pentru ca am parul foarte scurt...data viitoare sa-i intrebi si de vorba, poate au ceva sub chelie, sunt tot oameni, ca si tine, doar ca nu considera parul ca fiind o comoara..ce bine ca inima nu e la vedere, cine stie ce am mai spune atunci....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.05.2008, 02:29:36
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

citand cozia: Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul . mai frate ,daca ai fi in locul meu? sa ti sa inpuna prin regulament sa fi, tuns ce ai face?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2008, 09:09:32
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman
citand cozia: Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul . mai frate ,daca ai fi in locul meu? sa ti sa inpuna prin regulament sa fi, tuns ce ai face?
Probabil mi-as purta cu demintate chelia:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.05.2008, 21:08:24
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

eu nu mas cheli..oricum voi cheli de la intelepciune:))..glm..cat am par..ma bucur de el
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2008, 19:18:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Tunsul scurt , este mult mai practic si mult mai igienic, neconsiderand-ul o imitatie tip vest.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.05.2008, 00:42:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma intreb daca parul are numai rol de podoaba a capului, sau mai are un rol, despre care nu stim mai nimic?
De ce preotii si calugarii isi lasa parul lung si barba? Sa fie chiar numai de forma?
Dealtfel consider ca rasul in cap confera chipului multa duritate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare