Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.03.2011, 20:23:35
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit Indrumare va rog!

Mi se intimpla adesea sa am ginduri s-au sa vad ce nu se cuvine din intimplare de la care sa am o tulburare in trup fara voie...ma starui sa alung acestea...as vrea sa stiu din ce moment savirsim pacatul cu gindul adica din ce moment mi se socoate ca pacat. Am citit ca daca sintem impotriva acestor lucruri si nu ne invoim si le alungam primim cununi...Va rog sa ma luminati cu intelepciunea si cunostintele dumneavoastra.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.03.2011, 20:37:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sper ca in aceasta carte sa afli apa vie pe care o cauti. Doamne ajuta.
Sf. Nicodim Aghioritul - Războiul nevăzut
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.03.2011, 20:40:11
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Mi se intimpla adesea sa am ginduri s-au sa vad ce nu se cuvine din intimplare de la care sa am o tulburare in trup fara voie...ma starui sa alung acestea...as vrea sa stiu din ce moment savirsim pacatul cu gindul adica din ce moment mi se socoate ca pacat. Am citit ca daca sintem impotriva acestor lucruri si nu ne invoim si le alungam primim cununi...Va rog sa ma luminati cu intelepciunea si cunostintele dumneavoastra.
'Razboiul nevazut' nu este o carte usor de digerat.
Desi principiile sunt functionale, pure, invataturile asa cum sunt prezentate
se aplica cu mai mari sanse de reusita unui mediu monastic,
in care nevoitorul are mai putine distrageri decat cel mirean.

Pana la lasarea in voia lui Dumnezeu, aceasta relaxare minunata,
incepatorul trebuie sa-si exerseze in mod repetat cugetarea sau contemplarea
concomitenta a beneficiilor care vin din nepacatuire si a suferintelor care ii urmeaza.

Fiecare isi poate alcatui o lista care sa fie cat mai amanuntita in efectele bune si efectele rele. Numai asa binele si raul subtil poate fi identificat in continuumul experientelor personale.

Aceasta contemplare diferentiala mareste capacitatea de discriminare a mintii care astfel poate sa taie cu sabia fin prin amestecul dintre bine si rau.

Faptuind binele atragi duhul si cununa celor victoriosi.

Nevointa fara minte, poate scoate din minti, poate arunca in depresie sau
poate foarte usor sa ne faca sa renuntam la cautare.

Draga Sandu, nu toata lumea are constitutia potrivita pentru mediul monastic.

Monahismul nu este o porunca ci o chemare puternica dinlauntru.
Oricum, o retragere din lume din dezamagire nu se afla sub cele mai bune auspicii.

Daca vei castiga bucuria in inima printre oameni atunci si o retragere in manastire ar fi mult mai plina de sens.

Daca nu te descurci cu oamenii care sunt la aratare, cum te vei descurca cu duhurile in izolare, care nu se vad?

In patimile adanci din inima, sa stii ca noi cu totii avem un singur Invatator si Izbavitor: Dumnezeu.

Nici un sfat nu te va putea ajuta daca nu-ti vei intari vointa si nu iti vei recapata prin propriile tale forte optimismul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.03.2011, 20:51:06
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Inainte de a deschide ''abecedarul'' RAZBOIUL NEVAZUT ai nevoie de un indrumator.ACELA NU POATE FI DECAT UN DUHOVNIC! Ai un duhovnic?
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.03.2011, 21:03:17
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Inainte de a deschide ''abecedarul'' RAZBOIUL NEVAZUT ai nevoie de un indrumator.ACELA NU POATE FI DECAT UN DUHOVNIC! Ai un duhovnic?
Cand am citit cartea, am avut si am primit indrumari.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.03.2011, 23:18:00
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cand am citit cartea, am avut si am primit indrumari.
Nici nu ma indoiesc de asta. Mesajul era adresat celui care a deschis topicul.
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2011, 09:51:37
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
o retragere din lume din dezamagire nu se afla sub cele mai bune auspicii.

Daca vei castiga bucuria in inima printre oameni atunci si o retragere in manastire ar fi mult mai plina de sens.

Daca nu te descurci cu oamenii care sunt la aratare, cum te vei descurca cu duhurile in izolare, care nu se vad?

In patimile adanci din inima, sa stii ca noi cu totii avem un singur Invatator si Izbavitor: Dumnezeu.

Nici un sfat nu te va putea ajuta daca nu-ti vei intari vointa si nu iti vei recapata prin propriile tale forte optimismul.
Cu totul de acord, o dovedeste din plin istoria monahismului (desi mai sunt si exceptii, din cate am citit, dar regula e asa cum spui tu).
Totusi, as modera un pic ultima propozitie din postarea ta: sunt momente cand doar Mila Domnului ne ajuta sa (re)capatam vointa si optimismul de care avem nevoie. "Fara mine, nimic nu puteti face." spune Cuvantul Domnului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Indrumare din partea vostra! AJUTOR Sanduu Generalitati 42 07.09.2011 13:51:01
Am nevoie de o indrumare ancaanca Nunta 42 06.11.2009 16:11:19
am nevoie de indrumare cristy Nunta 11 07.09.2007 22:46:25