Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.04.2011, 03:38:29
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Toti sfintii s-au nevoit mai intai sa se curateasca de patimi tinind poruncile, din care se nasc virtutile, si dupa aceea au primit dumnezeiescul har.
Abia in al treilea stadiu se daruiesc harismele pentru mantuirea oamenilor." (Viata Cuviosului Paisie Aghioritul, pag. 14)

Eu nu reusesc intotdeauna, desi sunt profesor de 23 ani, sa invat pe altul chiar ceea ce am impresia ca stapinesc bine. Cu atat mai putin voi invata pe altul ceea ce eu nu am invatat inca.
In prezent sunt concentrat asupra barnei din ochiul meu. E mare barna, e foarte mare...
Nadajduiesc sa o scot, cu ajutorul lui Dumnezeu, intr-o buna zi.
Asa sa imi ajute Dumnezeu, si tie, Sandule, si noua tuturor!

Iubirea este cel mai bun invatator. Iubirea curata. Jertfelnica. Dar e o cale lunga, de multe exercitii zilnice, pana la Ea...

Iata, ce stiu si ce cred iti spun si tie. (Mai departe nu mai tine de mine.)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.04.2011, 07:59:26
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
pentru al convinge pe cineva de existenta lui Dumnezeu trebuie sa ai puterea de a invia mortii.
Si sa-i faca zombi ? Nu prea aratau sanatosi in filmele cu zombi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.04.2011, 09:19:14
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Si sa-i faca zombi ? Nu prea aratau sanatosi in filmele cu zombi.
la poarta inimii lui bate intruna Dl.IIsus doar trebuie sa ii deschida si restul face Domnul.
..............si unul pe altul sa ne imbratisam. si sa zice fratilor si celor ce ne urasc pe noi;sa iertam toate pentru Inviere.si asa sa strigam:
Hristos a inviat din morti, cu moartea pre moarte calcind, si celor din morminte viata daruindu-le.
slava invierii tale Hristoase Dumnezeule,slava tie.Amin.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.04.2011, 00:18:20
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

I-as da celui pe care incerc sa il conving un pix si o hirtie si l-as pune sa inventeze macar o singura povestire,un pasaj,care sa poata fi adaugat la Biblie,la NT .Apoi cu acel pasaj adaugat,am citi-o unui bastinas care nu a auzit in viata lui de Evanghelie.Si la sfirsit il vom intreba pe acel bastinas,care pasaj i s-a parut ca a fost adaugat si ca nu face parte din Biblie.
Asta ar trebui sa fie o demonstratie ca mintea umana nu poate nascoci o povestire asemenea Bibliei.Incercati sa adaugati in NT o singura fapta care sa o atribuiti lui Iisus si veti vedea ca nu veti reusi.Nici ca simplitate a situatiei,nici ca adincime a mesajului.Si daca oamenii nu sunt capabili sa inventeze Biblia,atunci de unde vine ea?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.04.2011, 10:19:03
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
I-as da celui pe care incerc sa il conving un pix si o hirtie si l-as pune sa inventeze macar o singura povestire,un pasaj,care sa poata fi adaugat la Biblie,la NT .Apoi cu acel pasaj adaugat,am citi-o unui bastinas care nu a auzit in viata lui de Evanghelie.Si la sfirsit il vom intreba pe acel bastinas,care pasaj i s-a parut ca a fost adaugat si ca nu face parte din Biblie.
Asta ar trebui sa fie o demonstratie ca mintea umana nu poate nascoci o povestire asemenea Bibliei.Incercati sa adaugati in NT o singura fapta care sa o atribuiti lui Iisus si veti vedea ca nu veti reusi.Nici ca simplitate a situatiei,nici ca adincime a mesajului.Si daca oamenii nu sunt capabili sa inventeze Biblia,atunci de unde vine ea?
Inventeaza tu un pasaj la orice basm si rezultatul va fi acelasi.
Sincer nu pot spune ca esti altfel decat penibil cand spui ca nu se pot inventa fapte care sa i se atribuie lui Iisus in conditiile in care acest fapt s-a petrecut deja. Evident imensa majoritate a crestinilor n-au habar de asa ceva si cred ca Biblia este cuvantul lui D-zeu. Biblia este cuvantul scribilor care au copiat corectat si adaugit un text fantastic inspirat din alte mitologii la moda in perioada si zona respectiva.
Ca sa-ti dau si un exemplu, faza in care Iisus salveaza o femeie spunand sa arunce piatra cel care nu are pacate nu exista in versiunile mai vechi ale Bibliei. Tu ai banuit ca e un text adaugat? Nici Mel Gibson!
Daca crestinii si-ar cunoaste religia raportul intre credinciosi si atei s-ar inversa!

Si acum revin obsesiv cu o intrebare. Daca habar n-aveti despre ce vorbiti, de ce incercati sa-i convingeti pe altii ca aveti dreptate? De ce ai vrea ca urmasii tai sa persiste in greseala?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.04.2011, 10:37:44
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Sunt atatea dovezi ale existentei sale, ca toate intrebarilesunt de prisos...de fapt se spune nu cerectea aceste legi, ca esrti nebun ca le intelegi.....toti primesc semne si cand dau de greu se apropie de Creator....e pacat, ca uneori dau de probleme...boli, acccidente....dar pana atunci se dau mari si tari...ca ei sunt strong...


Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Salutare, cind sinteti intr-o situatie de ai demonstra cuiva ca exista Dumnezeu cum o faceti ? ce exemplu aduceti pentru al convinge ca exista Dumnezeu si de al face sa fie un credincios.
Daca nu gresesc un Sfint spunea ca pentru al convinge pe cineva de existenta lui Dumnezeu trebuie sa ai puterea de a invia mortii. Sa-mi fie cu iertare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.04.2011, 13:27:01
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ca sa-ti dau si un exemplu, faza in care Iisus salveaza o femeie spunand sa arunce piatra cel care nu are pacate nu exista in versiunile mai vechi ale Bibliei. Tu ai banuit ca e un text adaugat? Nici Mel Gibson!
Daca crestinii si-ar cunoaste religia raportul intre credinciosi si atei s-ar inversa!

Si acum revin obsesiv cu o intrebare. Daca habar n-aveti despre ce vorbiti, de ce incercati sa-i convingeti pe altii ca aveti dreptate? De ce ai vrea ca urmasii tai sa persiste in greseala?
Este laudabil ca va preocupa studiul Scripturilor.

Pe de alta parte, nu este de loc laudabil ca, odata ce ati acumulat o bruma de informatie, sa va prezentati drept mare expert. De fapt, e rusinos.

Mai multe informatii despre asa numita pericopa a femeii adultere, depre prezenta ei in textul original al Evangheliei dupa Ioan, aici: http://www.bible-researcher.com/adult-hills.html si aici: http://adultera.awardspace.com/

Veti vedea ca textul nu este adaugat, ci, dupa toate probabilitatile, a fost scos din unele manuscrise timpurii.

Daca ateii ar cunoaste crestinismul..... Dar pana atunci, daca habar n-aveti despre ce vorbiti....

Last edited by Erethorn; 26.04.2011 at 13:44:34.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.04.2011, 14:29:58
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Este laudabil ca va preocupa studiul Scripturilor.

Pe de alta parte, nu este de loc laudabil ca, odata ce ati acumulat o bruma de informatie, sa va prezentati drept mare expert. De fapt, e rusinos.

Mai multe informatii despre asa numita pericopa a femeii adultere, depre prezenta ei in textul original al Evangheliei dupa Ioan, aici: http://www.bible-researcher.com/adult-hills.html si aici: http://adultera.awardspace.com/

Veti vedea ca textul nu este adaugat, ci, dupa toate probabilitatile, a fost scos din unele manuscrise timpurii.

Daca ateii ar cunoaste crestinismul..... Dar pana atunci, daca habar n-aveti despre ce vorbiti....
Biblia a fost infrumusetata in timp, iar exemplul dat nu este unic. Faptul ca textul lipseste din versiunile timpurii nu vad cum ar arata ca a fost omis, desi este si aceasta o posibilitate. Ca si cum intr-un basm cu omisiuni orice adaugare ar fi sigur originala. Adaugarea si corectarea de pasaje in Biblie nu este un fapt exceptional, ceea ce nu arata nicidecum "dupa toate probabilitatile" ca este vorba de omisiuni.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.04.2011, 14:31:11
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Eu asa in credinta mea slaba gindind citeodata compar pe Dumnezeu cu vintul nu-l vedem este invizibil dar il simtim cind bate cind ne mingie pe fata :)
Asta e din "A walk to remember":)).
Love is like the wind...you can not see it, but you can feel it.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.04.2011, 14:54:27
Claudiu_Zel Claudiu_Zel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Eu nu cred ca Dumnezeu are nevoie de noi pentru a se face cunoscut in lume. Cine vine la mine si imi cere sa ii demonstrez ca exista Dumnezeu, il rog frumos sa serveasca cu mine o bere si sa discutam despre fotbal, masini, sex sau orice alte subiecte mondene. Am intalnit insa unii oameni cu o educatie avansata si cu o viziune puternica asupra abstractului si chiar eram deacord cu ei in multe idei. Insa refuza orice fel de disciplina religioasa, orice contopire a omenescului cu metafizicul. In acest caz le pun in fata conceptul de ''memento mori''. Orice om stie in sinea lui ca nu aici se termina totul ... sufletul e nemuritor, afirmatie sustinuta de multi filozofi. Nu dezvolt discutiile, crestinismul si alte religii, ortodoxismul si celelalte ramuri sau mai stiu eu ce alte subiecte des abordate ... daca se cearta cu mine le zic: ''Vom muri si vom vedea''. Fiecare biserica si religie are invatatorii lui, sa mearga sa ii intrebe pe ei, eu ce am in inima, e intimitatea mea si asa cum nu e frumos sa intrebi un om ce lenjerie poarta, asa nu e ok sa ma intrebe despre inima mea. Orice sfat care il dau cuiva, imi dau toata silinta sa aiba in el etica crestina in care eu cred si imi pun sufletul la bataie pentru acest Adevar. Evit limbajul bisericesc, evit orice cuvant care sa spuna despre mine ''EU SUNT'' crestin. Sunt egal cu orice om de pe planeta asta si Pronia imparte talantii dupa cum crede si fiecare va raspunde pentru alegerile lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Contra argument adus originilor Crestinismului in egiptul antic colaps Generalitati 37 11.05.2010 03:04:05