Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.09.2011, 23:47:54
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Tu ai putea primi pe cineva pe timp nelimitat, sa locuiasca cu tine in casa?

cred ca in orice chestiune trebuie sa fie dreapta socoteala. Si asta incerc sa gasesc Dreapta socoteala
Tu ai pus intrebarea. Si , cu tot respectul, este o intrebare incompleta. Depinde in ce context, in ce conditii si in urma carei situatii ai primit persoana in casa ta. Depinde ce ati discutat si cum v-ati inteles. Daca i-ai dat un ragaz de doua luni, iar el nu a gasit solutii, atunci nu e corect sa-l scoti in strada.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.09.2011, 16:45:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Imi aduc aminte de o povestioara cu talc: un tanar era foarte dornic sa devina un om intelept si a aflat ca undeva exista un om care detinea toate secretele lumii si care il putea invata si pe el cum sa devina intelept. Ajunge el acolo, dorind sa ii fie ucenic, si acesta il primeste, spunandu-i ca invatatura lui va dura sapte ani. Tanarul era foarte nedumerit. El se astepta sa i se tina lectii de filosofie, in schimb, batranul ii spusese ca nu trebuie decat sa il asculte si sa nu comenteze nimic. De fiecare data, il punea sa aduca apa, sa deretice prin casa. Tanarul le facea pe toate, crezand ca, in acest fel, batranul ii va dezvalui si lui secretul. Din cand in cand se mai ducea la el, rugandu-l sa invete sa fie intelept, dar batranul il trimitea la cratita. Asa se scursera sapte ani, timp in care batranul nu ii adresase nici un cuvant. La sfarsitul lor, tanarul, care nu mai era asa tanar, isi zisese: acum, in sfarsit, o sa imi spuna ce voiam sa aud cand am venit aici. Spre marea lui surpindere, batranul i-a raspuns: acum esti cu adevarat un intelept, caci ai dobandit virtutea rabdarii.

Sandule, ai casa ta? Ai titlu de proprietate? Numai proprietarul unei case are dreptul de a primi pe cineva in casa lui. De exemplu, daca tu stai cu parintii, in casa lor, si vrei sa aduci un coleg in gazda, ai nevoie de aprobarea lor. Daca nu vor ei, nu se poate.
De multe ori, in incercarea de a fi buni, dorim sa facem asa, multe fapte bune si indraznete, uitand ca, de fapt, nu avem caderea de a le face.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.09.2011, 14:51:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Rugaciunea invataceilor

Dumnezeule preasfinte, izvor de nemarginita intelepciune si bunatate, facator al tuturor celor vazute si nevazute, asculta rugaciunea noastra, ce inaltam catre Tine cu multa umilinta, Intareste, Bunule, pe carmuitorii nostri bisericesti si lumesti. Da-le lor sa cugete cele bune si folositoare pentru Biserica si Tara noastra. Apara-i de vrajmasii vazuti si nevazuti, ca sa ne poata indrepta pe calea propasirii, cu pace si dragoste.

Iara noua, umilitilor, lumineaza-ne mintea ca sa intelegem invataturile ce ni se dau si intru toate si de-a pururea sa pazim poruncile Tale si sa facem voia Ta cea sfanta,-ca, astfel, sa putem fi folositori noua insine, parintilor, fratilor, surorilor si poporului in mijlocul caruia traim,- sa aducem bucurie si multumita invatatorilor si facatorilor nostri de bine,- si sa plinim toate indatoririle catre tara, catre obste, catre familie si aproapele nostru. Primeste plecarea genunchilor si rugaciunea ce o facem, ca pe o tamaie binemirositoare inaintea Ta.

Trimite harul Tau asupra noastra si ne invredniceste sa trecem cu buna randuiala vremea invataturii. Povatuieste-ne sa umblam si sa lucram cu intelepciune in tot cursul vietii noastre, ca de noi si prin noi sa se slaveasca Preasfant numele Tau in veci. Amin.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Indrumare va rog! Sanduu Generalitati 6 29.03.2011 10:51:37
Am nevoie de o indrumare ancaanca Nunta 42 06.11.2009 17:11:19
am nevoie de indrumare cristy Nunta 11 07.09.2007 23:46:25