Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2012, 19:41:16
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Influente ortodoxe in gandirea penticostala romaneasca

Extras din interviul acordat revistei Pasi de catre dr.Valeriu Andreiescu, lector la catedra de Istorie bisericească universală a Institutului Teologic Penticostal din București

In penticostalismul romanesc exista o influență ortodoxă, care-i deosebeste de penticostalismul occidental,ce se manifesta in doua directii:

1.Preotia speciala
Exista tendință de a considera slujitorii ordinați ai Cultului Penticostal ca fiind reprezentați ai preoției Vechiului Testament. Lucrul acesta este prevăzut chiar și în Mărturisirea de Credință a Cultului Penticostal din România. Preoția specială le conferă pastorilor penticostali o poziție specială față de preoția generală. Pe acest plan, suntem înrudiți măcar într-o oarecare măsură, cu modul în care concep ortodocșii preoția. Sigur că diferențele sunt mai mari decât asemănările, dar putem spune că există o doctrină despre preoția specială în Cultul Penticostal, care nu există în majoritatea denominațiunilor penticostale occidentale.

Slujitorii ordinați ai Cultului Penticostal: diaconii, presbiterii, păstorii au un statut special. În Occident, slujitorii ordinați nu sunt considerați ca având o preoție specială. Eu nu vreau să spun că acolo e mai rău și aici e mai bine sau invers. Această idee, nu se regăsește în Noul Testament dacă e să fim cinstiți, dar o găsim în Vechiul Testament, iar Mărturisirea de Credință tocmai asta face, spune că slujitorii ordinați din Cultul Penticostal din România, sunt urmașii preoției speciale pe pământ.

Până la urmă ideea preoției speciale se găsește și la cultele protestante istorice, de exemplu la luterani, la reformați sau anglicani. Aceștia din urmă sunt foarte apropiați de catolicism, dar pastorii luterani și pastorii calviniști sunt considerați, în același timp, și preoți, deci, dețin o preoție specială pentru că oficiază tainele bisericești sau sacramentele, actele de cult, de fapt, de aici provine ideea: anumiți slujitori bisericești sunt ordinați ca să oficieze actele de cult. În Occident, se consideră că sunt numai două, noi ,în schimb, vorbim ca act de cult la ordinarea slujitorilor, binecuvântarea copiilor, spălarea picioarelor, căsătoria chiar și înmormântările.

2. Tainele bisericesti- modul cum sunt înțelese Cina Domnului sau Botezul. Există o înțelegere semi-sacramentală, se numește sacrament sau taină bisericească și reprezintă un act de cult, care, conform tradiției bisericești, are o putere prin el însuși. Evanghelicii și penticostalii, evident că, nu cred că puterea actelor de cult se manifestă prin ele însăși [ n.m lucrarea prezenta a Duhului Sfant] , dar cred că se manifestă puterea prin puterea credinței iar această putere este totuși o putere specială, nu este un simplu simbol. Deci, Botezul nu este un simplu simbol al pocăinței, Cina Domnului nu este o simplă comemorare a morții Domnului Isus Hristos, ci au o putere mai mare.

Prin asta, penticostalii se deosebesc de majoritatea denominațiunilor și grupărilor penticostale de tip evanghelic din SUA sau Europa de Vest, care acordă actelor de cult o semnificație pur simbolică. Deci, există niște diferențe cu caracter formal, dar care nu afectează conținutul Evangheliei și al doctrinelor penticostale românești.

sursa: http://www.pasi.ro/revista/numarul16...ndreiescu.html

Last edited by ioanna; 03.02.2012 at 19:44:29.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2012, 19:49:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O influență a Ortodoxiei se poate constata și la alte culte neoprotestante, cum ar fi baptiștii. Numai că această influență e acceptată mai mult în unele locuri și mai puțin în altele. Neavând o teologie unitară și un crez doctrinar comun, există o libertate a interpretărilor, așa încât unii socotesc Cina Domnului ca fiind un simbol, în timp ce alții consideră că este cu adevărat Trupul și Sângele Domnului. Elemente ale telogiei ortodoxe și idei ale Sfinților Părinți se regăsesc și la ei, iar Paștele îl sărbătoresc în funcție de data la care e sărbătorit de majoritatea creștinilor din țara în care se află.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2012, 20:21:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Am postat si eu mai de mult materialul asta, dar din pacate tot topicul a fost sters de atunci, nu prea e pe placul penticostalilor sa admita lucrurile astea si anume ca n-au un set clar de principii, ceea ce conteaza e doar sa largeasca turma. Asta spune multe. Si nu de bine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2012, 15:34:57
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Sunt de ceva vreme in BP, dar nu am gasit inca ideea de preotie speciala; desi poate uneori as fi vrut sa o gasesc. Dimpotriva, cei ordinati in functii sunt cei mai judecati si in capul lor se sparg toate, ca doar de-aia sunt in functii, nu? Desigur ca li se respecta autoritatea, dar oare nu este asa in fiecare cult crestin?
Deci nu mi-e prea clar la ce se refera dl Andreiescu, dar, ma rog, dumnealui e profesor, eu nu sunt.

In ce priveste euharistia si botezul, intr-adevar, nu sunt numai simboluri, slava Domnului... Dar tot nu am inteles de ce ar fi aceasta o influenta ortodoxa. E asa de cand ma stiu. Mai mult mi-e teama de influenta baptista care vine puternic acum, anume tendinta de a considera euharistia un simplu simbol.

Mai adaug si eu o "influenta ortodoxa", anume ideea ca se va putea spune exact daca omul e mantuit sau nu numai dupa felul cum isi sfarseste viata. Deci, in nici un caz "once saved, allways saved". Eu le-as numi insa "asemanari", nu "influente". Caci a influenta inseamna a schimba, dar ideile acestea au fost in BP dintotdeauna.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.02.2012, 20:24:02
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
dar ideile acestea au fost in BP dintotdeauna.
Adica de vreo 2000 de ani?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2012, 22:23:54
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Adica de vreo 2000 de ani?
In nici o confesiune crestina, nici in cea rarariteana sau apuseana nu se slujeste serviciul liturgic ca in biserica primara.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2012, 04:19:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
In nici o confesiune crestina, nici in cea rarariteana sau apuseana nu se slujeste serviciul liturgic ca in biserica primara.
Vrei sa spui ca nu tine preotul degetul mic in pozitia in care il tinea Sf. Ap. Pavel cand slujea la randul lui?

Adica pe bune..de cand da neoprotestantul atata importanta la detaliile ritualului?

Poate mai bine ar deplasa atentia pe chestiunea dogmatica..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.02.2012, 04:22:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
In ce priveste euharistia si botezul, intr-adevar, nu sunt numai simboluri, slava Domnului... Dar tot nu am inteles de ce ar fi aceasta o influenta ortodoxa. E asa de cand ma stiu. Mai mult mi-e teama de influenta baptista care vine puternic acum, anume tendinta de a considera euharistia un simplu simbol.
Din cate stiu, asta e traditia neoprotestanta, inclusiv penticostala, nu "influente baptiste".
Verifica intr-un manual de dogmatica penticostala si revino cu informatia de la sursa nu pareri personale.

Citat:
Mai adaug si eu o "influenta ortodoxa", anume ideea ca se va putea spune exact daca omul e mantuit sau nu numai dupa felul cum isi sfarseste viata. Deci, in nici un caz "once saved, allways saved". Eu le-as numi insa "asemanari", nu "influente". Caci a influenta inseamna a schimba, dar ideile acestea au fost in BP dintotdeauna.
Exact? Cam greu, asta merge doar la Sfinti si in general e vorba de o viata intreaga nu doar cum se sfarseste.
Talharul de pe cruce o fi fost mantuit, e un bun exemplu pentru cazurile extreme, dar sfant - cam discutabil.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.02.2012, 06:33:04
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Liturghia Sfantului James ce se crede ca a fost scrisa in anul 60 de conducatorul Bisericii Ierusalimului: http://www.youtube.com/watch?v=vz3z4gTVOOk Sa se compare aceasta cu serviciul protestant sau ortodox de azi.

Aceasta Liturghie este celebrata si azi in cateva Biserici ortodoxe pentru cei ce nu stiu asta. Ca si Liturghia Apostolului Marcu http://www.newadvent.org/fathers/0717.htm Ia vezi aici ca in anii 60 minciunile protestante nu existau. Preotia nu numai ca exista dar era si diaconime si aveau fiecare rugaciunea lui la Sfanta Liturghie.

Penticostalism: http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad

Last edited by spre_rasarit; 05.02.2012 at 06:38:56.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.02.2012, 16:33:58
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
In nici o confesiune crestina, nici in cea rarariteana sau apuseana nu se slujeste serviciul liturgic ca in biserica primara.
Nu e vorba de serviciul liturgic. Este vorba despre invatatura Bisericii, si inclusiv despre fiinta Bisericii. Atat timp cat Biserica exista de aproape 2000 de ani si are acelesi invataturi de 2000 de ani (singura care le-a pastrat este BO deci putem sa punem semnul de echivalenta), invataturi pe care l-a lasat Hristos si pe care le-au propovaduit apostolii, nu pot unii sa apara la mult peste 1000 de ani si sa sustina ca ei sunt detinatorii adevarului. Iar ideea ecumenista cum ca maintuite este in oricare dintre confesiunile asa zis crestine este falsa. Daca ar fi asa de ce nu ar accepta toti ortodoxismul. Daca si acolo e mantuire si mai au si o vechime de 2000 de ani sa fim toti ortodocsi. Dar asta mai duce la o problema si anume, asta inseamna ca este total inutila cunosterea lui Dumnezeu. Pentru ca pana la urma despre asta este vorba. Nici o confesiune nu invata, in ceea ce priveste faptele din viata cotidiana, sa faci rau. Dimpotriva. Dar "aceasta este viata vesnica, sa Te cunoasca pe Tine, singurul adevaratul Dumnezeu si pe Iisus Hristos pe care L-ai trimis."
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 05.02.2012 at 18:19:14.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NADEJDEA SI GANDIREA POZITIVA iosif Pocainta 23 25.06.2015 02:31:08
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 10:55:46
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 20:15:50
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 11:35:27
Gandirea pozitiva silverstar Generalitati 29 23.09.2006 01:23:34