Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2012, 21:13:18
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 55
Implicit De ce?

Buna!Vreau sa va cer parerea cu urmatorul lucru,caci am alunecat in prapastie de tot.O sa va spun pe scurt.Acum ceva vreme m-am decis sa ii dedic mai mult viata mea lui Dumnezeu,dar ceea ce vad in jur ma omoara,In ultima luna am vazut la protv doua cazuri in care parintii si-au omorat copiii.De ce a permis Dumnezeu una ca asta?De ceeee?Fiinte atat de nevinovate,de ce a permis sa fie ucisi de acei monstrii?Iar apoi in lumea in care traim nimic nu mai e corect,oameniisi-au pierdut umanul din ei,traim intr-o jungla in care chiar daca esti bun,raul te pune la zid...unde mai mult castiga raul decat binele.Oamenii au inima de piatra si sunt doar pe interes....m-am saturat de lumea asta.De ce ingaduie Dumnezeu asta cand este atat de mare??Unele lucruri rele in viata ni se intampla fara o explicatie,fara sa platim pentru anumite pacate,ci doar se intampla.Dar de ce.Pe mine asta ma distanteaza de Dumnezeu..sau mai vad oameni dornici sa ii slujeasca prea mult lui Dumnezeu si cad in extreme,sunt foarte obsedati de orice si practic dau in schizofrenie..dar de ce ingaduie Dumnezeu asta??
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.03.2012, 21:42:42
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Fiindca asa a fost planificarea initiala, in VT si in Nt scrie despre aceste vremuri iar ele sint necesare ca sa dea omul cu capu de sus si sa invete din greseli caci altfel nu poate invata la anumite nivele.
cei care vor putea invata si altfel vor trai dupa Judecata in vremurile fericite promise a veni dupa necazuri si atunci se vor naste doar oameni peste o anumita medie in acele vremuri iar ceilalti nu se vor mai naste .
dupa care vor urma alte si alte vremuri cine stie care vor necesita nca o Judecata si tot asa -cele ce au fost vor mai fi chiar daca lumea va uita cu totul.
Ecleziastul are dreptate se pare in privinta asta.

noi avem impresia egotica ca universul a fost facut doar pt noi si fericirea noastra ca noi sntem buricu pamintului si al celor create insa Dumnezeu este cauza si motivul, toate inclusiv noi au fost facute penru El .

pina la urma din necazuri iti doresti fericirea adevarata dar totusi fericirea adevarata prin desavisrire este cauza secunda si nu scopul ultim

daca era scopul ultim eram demult desavirsiti , insa Suveranul creatiei cere altceva.
iar El e Seful si are intotdeauna dreptate

Last edited by Mihai36; 04.03.2012 at 21:45:20.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.03.2012, 23:54:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Acum ceva vreme m-am decis sa ii dedic mai mult viata mea lui Dumnezeu,dar ceea ce vad in jur ma omoara,In ultima luna am vazut la protv doua cazuri in care parintii si-au omorat copiii.De ce a permis Dumnezeu una ca asta?De ceeee?Fiinte atat de nevinovate,de ce a permis sa fie ucisi de acei monstrii?Iar apoi in lumea in care traim nimic nu mai e corect,oameniisi-au pierdut umanul din ei,traim intr-o jungla in care chiar daca esti bun,raul te pune la zid...unde mai mult castiga raul decat binele.Oamenii au inima de piatra si sunt doar pe interes....m-am saturat de lumea asta.
Noi, crestinii, nu suntem chemati sa ne asemanam lumii, chipului acestui veac, ci lui Hristos si sfintilor lui, care au trait vremuri de prigoana muuuult mai aspre decat sunt acum. Citeste Noul Testament. Astazi am serbat duminica Ortodoxiei, a triumfului dreptei credinte asupra ratacirilor eretice, rataciri care, vai, pana si astazi o ataca.

Dumnezeu ne-a creat cu liberul arbitrul, deci fiecare e liber sa faca ce doreste si El respecta acest lucru. Lumea, adica cei pe care i-ai mentionat in postul tau, se vede ca nu are nimic de a face cu Domnul. Asta nu trebuie sa te incurce.

Tot ce se intampla in lume, si bine si rau, e fie binecuvantat, fie ingaduit de Dumnezeu. Daca am avea mai multa credinta, am intelege ca tot ce se intampla are un scop, chiar daca noi nu reusim sa il intelegem.


Un pustnic de langa cetatea Emesei, din Siria, avea mare dar si lumea avea mare evlavie la el. Insa el se gandea asa: "Doamne, prea bun esti Tu, ca vad ca la cei rai le merge bine, iar cei buni au necazuri si scarbe. Cum, Doamne, de ingadui Tu asa cu bunatatea Ta cea fara de margini?" Apoi si-a zis: "Am sa ma rog lui Dumnezeu, sa-mi arate cum sunt judecatile Lui". Ca sunt unii oameni care judeca impotriva proniei, a purtarii de grija a lui Dumnezeu: Cutare este rau, este pacatos, si-i merge bine. Altul este bun, dar copiii sunt rai, femeia este bolnava, iar el scapa de un necaz si da peste altul. Unul este rau si traieste mult, iar altul este bun si moare devreme. Uite, un crestin este bun, se roaga lui Dumnezeu, posteste si numai de scarbe da, iar altu-i rau, injura, bea, si pe acela nu-l pedepseste Dumnezeu, cum zice la Proorocul Ieremia: Doamne, ce este, caci calea celor rai sporeste si calea celor drepti totdeauna este in necaz?

De aici povestea se bifurca:

1. http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...opa-68439.html

2.
http://blog.pustniculdigital.info/articole/65/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2012, 00:08:19
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
De ce a permis Dumnezeu una ca asta?De ceeee?..
Draga Iuli,
Dumnezeu nu predispune mai dinainte viata nimanui, caci atunci am fi ca niste papusi in mana Lui. Ci El zice: "Iau azi cerul si pamantul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si samanta ta, iubind pe Domnul Dumnezeul tau, ascultand de glasul Lui si lipindu-te de El: caci de aceasta atarna viata ta si lungimea zilelor tale."
Raul din lume la care suntem martori a existat dintotdeauna. Numai citind in Biblie te infiori de ceea ce este capabil omul fara frica de Dumnezeu.

Cand Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Sau in lume i-a predispus sfarsitul? O, nu. Dumnezeu, cunoscand bine inima omului, stia ca odata trimis Fiul Sau pe pamant sa aduca omului vestea cea buna a indurarii Lui, Acesta va sfarsi blamat, condamnat si ucis. Nefacand nimic sa suporte macar o judecata, Singurul fara de pacat, a fost condamnat la moartea cea mai groaznica si mai rusinoasa, moartea pe cruce. Daca Binele venit in lume este respins si ucis, ce sa mai zicem de noi? Am putea sa zicem noi: "Doamne, de ce ai ingaduit sa fie ucis Fiul Tau?" Raspunsul Lui se intelege din Evanghelie. Fara jertfa nu este iertare de pacate. Fara Jertfa lui Iisus Hristos, nici tu, nici eu, nimeni nu ar fi avut parte de mantuire. Insa Hristos a spus: "Crezi ca n-as putea sa rog pe Tatal Meu, care Mi-ar pune indata la indemana mai mult de douasprezece legiuni de ingeri? Dar cum se vor implini Scripturile care zic ca asa trebuie sa se intample?"

Revenind la noi. Stii tu cati au murit pentru Hristos? Noi astazi, da, ii cinstim ca mucenici dar in vremea aceea? Familiile lor decimate si copiii lor ramasi in urma? Sau copiii ucisi de Irod? Ce cuvinte au putut mangaia acele mame, cand spune Biblia ca nu vroiau sa fie mangaiate? Ce sa mai zicem de lupte intre neamuri, de razboaie, etc.? Omul, caruia Dumnezeu i-a pus inainte viata si moartea, binele si raul, omul este cel care a ales.

Cat despre copilasii amintiti de tine, fii pe pace. Sunt bine acolo, cu Tatal lor... Nu intelegem noi lucrurile tainice ale lui Dumnezeu. Dar sa nu ne revoltam doar pentru ca nu pricepem acum. Vom intelege lamurit cand va veni ziua aceea pentru fiecare.
Ma bucur cand zici ca ti-ai pus inima sa te apropii de Dumnezeu. Te asigur ca nu tu esti cea care ai facut prima pasul, ci El te-a chemat mai intai caci este scris "Nu voi M-ati ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi". si in alta parte "Tocmai de aceea v-am spus ca nimeni nu poate sa vina la Mine, daca nu i-a fost dat de Tatal Meu."

E trist ce se intampla in lume dar bucura-te, caci Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Sau tocmai ca sa ne izbaveasca de lumea aceasta si de stapanitorul lumii acesteia, diavolul.

Har si binecuvantare de la Tatal nostru.

"Va las pacea, va dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o da lumea. Sa nu vi se tulbure inima, nici sa nu se inspaimante... "Daca M-ati iubi, v-ati fi bucurat ca v-am zis: "Ma duc la Tatal." (Ioan.14:27, 28)

Last edited by ucenic; 05.03.2012 at 00:14:30.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2012, 00:52:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Buna!Vreau sa va cer parerea cu urmatorul lucru,caci am alunecat in prapastie de tot.O sa va spun pe scurt.Acum ceva vreme m-am decis sa ii dedic mai mult viata mea lui Dumnezeu,dar ceea ce vad in jur ma omoara,In ultima luna am vazut la protv doua cazuri in care parintii si-au omorat copiii.De ce a permis Dumnezeu una ca asta?De ceeee?Fiinte atat de nevinovate,de ce a permis sa fie ucisi de acei monstrii?Iar apoi in lumea in care traim nimic nu mai e corect,oameniisi-au pierdut umanul din ei,traim intr-o jungla in care chiar daca esti bun,raul te pune la zid...unde mai mult castiga raul decat binele.Oamenii au inima de piatra si sunt doar pe interes....m-am saturat de lumea asta.De ce ingaduie Dumnezeu asta cand este atat de mare??Unele lucruri rele in viata ni se intampla fara o explicatie,fara sa platim pentru anumite pacate,ci doar se intampla.Dar de ce.Pe mine asta ma distanteaza de Dumnezeu..sau mai vad oameni dornici sa ii slujeasca prea mult lui Dumnezeu si cad in extreme,sunt foarte obsedati de orice si practic dau in schizofrenie..dar de ce ingaduie Dumnezeu asta??
...Ridica-te, copila. E mult prea devreme sa fii ingenunchiata acum. Esti la inceput de drum, iar Golgota abia se asterne la picioarele tale. Cu atat mai mult cu cat se pare ca ai inceput sa constientizezi. Mult timp vedem, dar suntem orbi, auzim, dar nu patrundem si nu intelegem ce se peterece. Acum ceea ce se intampla cu tine sunt doar semnele unei perceptii, o buimaceala ca revenirea de dupa o betie strasnica, aproape de coma. Nu da vina pe Dumnezeu. Nici macar n-ai apucat sa-L cunosti. Cand vei incepe cat de cat sa intelegi, vei realiza ca esti cu mult mai in urma fata de cat iti inchipui acum ca esti. Lumea asta i-a fost data in stapanire altcuiva. Nu te mira de tot ce se intampla. La cat timp ne-a ramas pentru rugaciune, nici nu s-ar putea intampla altfel. Ca sa parcurga o anumita distanta, sau pentru ca graul de pe miriste sa ajunga paine, era nevoie de multa truda si timp indelungat. Cu toate acestea oamenii isi faceau mai mult timp sa se roage. Acum, distanta dintre doua tari indepartate se poate face in cateva ore, iar graul de pe miriste ajunge paine alba pe masa noastra in timp record, dar nimeni nu mai simte nevoia sa se roage, ca sa nu mai spun ca in mod normal ar fi trebuit sa ne ramana mai mult timp pentru rugaciune.
Da, oamenii au inima de piatra, dar cine sunt acesti oameni? Si cine suntem noi pentru cei din jur? Dar pentru Mantuitorul Hristos, cum suntem? Suntem buni? Oricat ne-am ascunde, fiecare dintre noi suntem niste monstri, dar lumea noastra interioara are justificari si circumstante.
De ce ingaduie Dumnezeu?... Biet copil... Arunca-ti o privire catre vietile sfintilor sa vezi cam cum s-au sfarsit majoritatea dintre ei. Astazi mi s-au umezit ochii la Sfanta Evanghelie cand Mantuitorul l-a luat in ceata ucenicilor apostoli pe Natanail. Intr-o clipa m-a dus gandul la Filip - (14 noiembrie) răstignit pe cruce;
Bartolomeu - (11 iunie și 25 august) zis și Natanail; răstignit, jupuit și decapitat

Mult timp nici eu n-am inteles. Nici acum nu sunt sigur ca inteleg. Ce este moartea si cine ne-o trimite? Dar mai ales de ce? Chiar crezi ca e ceva pe lumea asta fara un rost? Dar viata ce este si ce am reusit sa facem din ea? Cat din tot ce credem ca ne apartine, am constientizat ca de fapt ii datoram lui Dumnezeu? I-am multumit indeajuns? Ne-am impartasit cu vrednicie?
Nelinistile si tulburarile noastre se datoreaza absentei lui Dumnezeu din noi. Cand e cu noi, pacea Lui ne stapaneste in cele mai ingrozitoare momente. Deci, apropie-te de Dumnezeu, nu te indeparta. Plangi si pentru lume, dar incearca sa plangi si pentru tine insuti fiindca esti implicit parte din aceasta plaga ce se intinde si peste madularele sanatoase.
Doamne ajuta.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.03.2012, 12:23:06
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

si pe mine m-au darmat cazurile cele 2, in care o mama a 7 copii, insarcinata din nou fiind si-a omorat pruncul de 6 luni si cel in care un tata si-a inecat baiatul de 15 ani si fetita de 3 ani, inecandu-se si el.

cel putin cand am auzit primul caz nu am mai fost buna 2 3 zile ... sincer, eu m-am gandit ca o fi plans copilul, o fi scos-o din sarite si l-o fi trantit de nervi ... adevarul e ca la oboseala si la nervi, in momente de nebunie si intunecare omul mai clacheaza psihic si mai poate face lucruri care pot fi fatale ... sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de asemena momente ... dar cica nu, copilul nu facuse nimik, femeia avand mai multe boli psihica, dupa cum s-a zis apoi, a auzit voci ca bebelusul ar trebui sacrificat ca jertfa in numele lui Dumnezeu ... mi-e mila de biata femeie, un suflet amarat si chinuit care si-a pierdut mintile ... imi pare foarte rau de ea ... si imi pare si mai rau pentru copiii care au ramas fara mama, aceasta fiind sigur bagata ori la inchisoare ori la spital ... este ingrozitor ca un copil sa creasca fara mama .... si nici eu nu inteleg de ce a fost ingaduit asa ceva ... dar cu siguranta stie Dumnezeu de ce si ce pot spune e ca trebuie sa ne resemnam ...

cel de-al doilea caz, altul care m-a dat peste cap ... este ingrozitor sa iti pierzi copilul, in orice fel ar fi ... si la varste asa de fragile ... sa fereasca Dumnezeu si Maica Domnului pe toti parintii de asemenea tragedii ... nici nu vreau sa imi imaginez ce a fost in sufletul Maicii Domnului cand si-a vazut copilul pe cruce dandu-si sufletul ... cata durere, cat chin ... mamele alea sunt terminate ... chiar mi-a fost ciuda pe nemernicul ala care a facut totul premeditat ... una e un om bolnav psihic si una e sa te razbuni pe un suflet care nu are nici o vina ...

nu ma chinui sa inteleg de ce s-au intamplat asemena grozavii, de ce a fost permis asa ceva, ma rog doar sa ne fereasca DUmneeu cat se poate de tragedii, de pierderi de copii, este cel mai dureros lucru posibil ... eu sunt foarte dependenta de copiii mei, ii iubesc enorm. si ma rog si eu sa le dea Dumnezeu multa sanatate si viata lunga si sa aiba grija de ei ... si oricare ar fi caile Lui sa le pot accepta, oricare ar fi acelea ...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.03.2012, 21:26:25
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

ucenic si Mosh-Neagu, Dumnezeu sa va binecuvanteze pentru marturisirile voastre, pline de buna invatatura. Mi se bucura sufletul pentru voi fiind ca trebuie sa-mi ridic mult privirea ca sa va vad.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.03.2012, 22:07:16
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Cred ca,noi muritorii suntem asemenea unor caltori care trebuie sa urce crarile multiple ale unui multe inalt,un fel de Himalaya, care de la o anumita inaltime nici oxigen nu mai are !!!

se spune si in sfanta Scriptura,ca de fapt diavolul,este dumnezeul aceste lumi !
Deci, se vede treaba ca Lumea e guvernata de diavol,adica acesta a primit de la Dumnezeu un anumit madat asupra lumii,nu absolut, ci limitat,insa pentru noi oamenii,foarte distrugator si puternic !

acest fapt e rodul pacatului originar, prin care noi,oamenii, ispasim pacatul originar al stramosilor nostrii,avand ca ultima incercare ...moartea !!!

pana la moarte, avem de suferit inca multe incercari...(si nu le mai enumar ,ca se stiu prea bine !) insa noi trebuie sa ne tinem tari, si sa uracam cararile muntelui pana la varf .,fara sa dam inapoi !!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.03.2012, 10:48:31
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

e usor de spus, si intr-un fel cam asa ar trebui sa facem, ca trebuie sa ne resemnam, dar foarte greu de facut ... acu a mai fost un caz cu unu care a omorat 2 femei si a impuscat si niste oameni ... cata nebunie in lumea asta sa ne apare Dumnezeu pe toti de tot ce e rau in lume ... este ingrozitor ...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.03.2012, 19:11:07
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
e usor de spus, si intr-un fel cam asa ar trebui sa facem, ca trebuie sa ne resemnam, dar foarte greu de facut ... acu a mai fost un caz cu unu care a omorat 2 femei si a impuscat si niste oameni ... cata nebunie in lumea asta sa ne apare Dumnezeu pe toti de tot ce e rau in lume ... este ingrozitor ...
nu trebuie nici sa stam lipiti de stirile de la ora 5 !
nu avem nimic de castigat, numai ne incarcam de energii negative !

lucruri rele au fost de cand e lumea,insa in alte epoci nu erau asa mediatizate ca acum !!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare