Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.03.2012, 20:42:54
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit Care e solutia???

Buna am o situatie neplacuta la serviciu!
Va spun totul pe rind:
La mine la serviciu este asa o regula daca esi la lucru dupa ora 17:30 timpul lucrat se plateste adaugator, (fiecare ora se calculeaza) lucru este la diferite obiecte si nu sintem supravegheati de nimeni.
Acum noi avem un catalog unde scriem cit am lucrat adaugator si la sfirsitul lunii se calculeaza totul.
In general toti (de tot sintem 4) scriu mai mult decit trebuie acolo
dex au lucrat o ora scriu 3 ore etc. si imi spun si mie sa scriu exact asa, insa eu nu vreau stiu ca nu e corect, ca e inselare, minciuna si nu stiu cum sa actionez.
1.Daca eu scriu la mine in foaie adevarul ca am lucrat o ora si directorul se uita si ma intreaba ,,cum tu ai scris o ora cind la colegul tau sint 3 ore" ce sa spun ? se incep intrebarile si apar probleme pentru unii...
2.Nu vreau sa am conflicte cu colegii deoarece de ei depinde daca voi mai fi angajat (eu is novice si directorul de ei intreaba cum ma ispravesc)
Sfatuiti-ma ce sa fac ? Cum vedeti voi esirea din situatia creata?
Daca eu ma pun sub ascultarea lor si fac exact cum imi vor spune ei am vreo vina in fata lui Dumnezeu?
Poate fi aceasta e o solutie: daca banii necurati ii dau bisericii sau saracilor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.03.2012, 21:07:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am trecut si eu printr-o situatie foarte asemanatoare si stiu exact cum stau lucrurile ...

De aceea nu iti pot spune decat sa vorbesti cu parintele duhovnic.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2012, 12:20:20
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit ore suplimentare

Sandule esti un caz fericit, in general orele suplimentare nu prea se plătesc la noi, decat in întreprinderile mari. Mai ales ca in noul cod al munci angajatorul poate sa-ti fixeze o norma de lucru greu realizabila in timpul prevazut si atunci ce te faci? Faci ore suplimentare neplătite sau pleci. Legat de problema ta cu orele declarate in plus de colegii tai e treaba lor, poate ei lucrează mai mult sau consumul de neuroni este mai mare/ora, cine stie.... Ar fi bine sa declari exact cate ore ai lucrat in plus, eu cred ca seful vostru stie cum stau lucrurile dar accepta tacit situatia, imi e greu sa cred ca in Romania cineva plateste angajatii fara sa verifice ce fac, e vorba de bani pana la urma ...
Apropo se mai fac angajari la voi, ca m-ar interesa ..... ha ha
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2012, 12:23:36
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna am o situatie neplacuta la serviciu!
Va spun totul pe rind:
La mine la serviciu este asa o regula daca esi la lucru dupa ora 17:30 timpul lucrat se plateste adaugator, (fiecare ora se calculeaza) lucru este la diferite obiecte si nu sintem supravegheati de nimeni.
Acum noi avem un catalog unde scriem cit am lucrat adaugator si la sfirsitul lunii se calculeaza totul.
In general toti (de tot sintem 4) scriu mai mult decit trebuie acolo
dex au lucrat o ora scriu 3 ore etc. si imi spun si mie sa scriu exact asa, insa eu nu vreau stiu ca nu e corect, ca e inselare, minciuna si nu stiu cum sa actionez.
1.Daca eu scriu la mine in foaie adevarul ca am lucrat o ora si directorul se uita si ma intreaba ,,cum tu ai scris o ora cind la colegul tau sint 3 ore" ce sa spun ? se incep intrebarile si apar probleme pentru unii...
2.Nu vreau sa am conflicte cu colegii deoarece de ei depinde daca voi mai fi angajat (eu is novice si directorul de ei intreaba cum ma ispravesc)
Sfatuiti-ma ce sa fac ? Cum vedeti voi esirea din situatia creata?
Daca eu ma pun sub ascultarea lor si fac exact cum imi vor spune ei am vreo vina in fata lui Dumnezeu?
Poate fi aceasta e o solutie: daca banii necurati ii dau bisericii sau saracilor?
daca trebuie sa scrii 3 ore, atunci stai 3 ore! lasa-i pe ei sa plece dupa o ora, chiar daca ei scriu 3, tu scrii tot 3 dar, spre deosebire de ei, stai 3 ore, cat ai scris.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2012, 16:22:21
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

daca scrii o ora si sta doar o ora si te intreaba directorul de ce ceilaltiau 3 ore nu poti spune ca tu ai stat o ora si ei 3 in plus? poate tu ti-ai terminat treaba mai repede ca ei ...

si la sotul meu la serv mai sunt nereguli de astea, dar de la sefi nu de la angajati, in primul rand pe cartea de munca scrie 4 ore dar el sta de la 8 la 17 ... plus ca il trimite in delegatie la bucuresti cel putin o data pe saptamana ... si pleaca dupa-amiaza din timpul lui liber, ajunge pe la 1 2 noaptea in bucuresti, doarme in MASINA, ca bani de cazare Doamne fereste sa ii dea, in ziua respectiva trebuie sa ia marfa din bucuresti sa o incarce si pana seara trebuie sa fie acasa, pentru ca a doua zi la 8 trebuie sa se prezinte la servici .... si BINEINTELES ca orele suplimentare NU SUNT PLATITE .... este o bataie de joc cum nu am mai vazut ... si salariul in mana e mai putin de 10 mil ...

asa seful va poate descoperi, poate pune o camera sau afla el cumva ... si sa nu aveti probleme mai grave ... de convins sa nu mai faca de astea ma cam indoiesc ca poti ... si mi se pare cam mare diferenta de la 1 ora la 2... hai in loc de o ora scrii o ora jumate ... da 3? vorbeste cu ei ca nu e bine ca va poate descoperi sau zi-le ca la tine sa treaca exact cat ai stat si eventual zici sefului ca ai stat mai putin decat ei ... atata timp cat iti faci treaba bine si ti-o duci la bun sfarsit nu cred ca ar avea ce sa comenteze ca unu sta mai mult peste program din timpul lui liber si unu mai putin ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.03.2012, 19:19:26
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
daca scrii o ora si sta doar o ora si te intreaba directorul de ce ceilaltiau 3 ore nu poti spune ca tu ai stat o ora si ei 3 in plus? poate tu ti-ai terminat treaba mai repede ca ei ...

si la sotul meu la serv mai sunt nereguli de astea, dar de la sefi nu de la angajati, in primul rand pe cartea de munca scrie 4 ore dar el sta de la 8 la 17 ... plus ca il trimite in delegatie la bucuresti cel putin o data pe saptamana ... si pleaca dupa-amiaza din timpul lui liber, ajunge pe la 1 2 noaptea in bucuresti, doarme in MASINA, ca bani de cazare Doamne fereste sa ii dea, in ziua respectiva trebuie sa ia marfa din bucuresti sa o incarce si pana seara trebuie sa fie acasa, pentru ca a doua zi la 8 trebuie sa se prezinte la servici .... si BINEINTELES ca orele suplimentare NU SUNT PLATITE .... este o bataie de joc cum nu am mai vazut ... si salariul in mana e mai putin de 10 mil ...

asa seful va poate descoperi, poate pune o camera sau afla el cumva ... si sa nu aveti probleme mai grave ... de convins sa nu mai faca de astea ma cam indoiesc ca poti ... si mi se pare cam mare diferenta de la 1 ora la 2... hai in loc de o ora scrii o ora jumate ... da 3? vorbeste cu ei ca nu e bine ca va poate descoperi sau zi-le ca la tine sa treaca exact cat ai stat si eventual zici sefului ca ai stat mai putin decat ei ... atata timp cat iti faci treaba bine si ti-o duci la bun sfarsit nu cred ca ar avea ce sa comenteze ca unu sta mai mult peste program din timpul lui liber si unu mai putin ...
Nu pot spune ca am stat o ora si ei 3 deoarece eu lucrez cu unul din ei, plecam cu masina le diferite obiecte si nu am cum eu sa termin mai repede e nonsens :)
I-am spus ca poate ne prinde seful nici cai pasa zice ca demult face asta, si totul e ok si sa am grija ce vorbesc nu cumva sa ma scap cu vorba, intr-un fel am fost si amenintat sa nu spun ceva despre asta, de cameri de luat vederi nici nu poate fi vorba atita timp cit sintem plecati pe la diferite obiecte!
Din cite am mai intrebat de Parinti ai Bisericii sa ajuns la concluzia sa las asa, sa fiu sub ascultarea colegilor si ca oricum nu ne plateste seful cit trebu iar banii sa-i folosesc in scopuri bune (carti, perelinaje etc.) insa tot una ma nelinisteste faptul nu prea vreau bani necinstiti!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.03.2012, 19:33:56
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca doresti, poate vei reusi sa-ti cauti intre timp si alt serviciu si sa ti-l schimbi cand gasesti.

Spun asta pentru ca si in cazul meu... a inceput timid cu mici scapari etc. etc., si s-a ajuns in situatii mai complexe... si mai urate din punctul asta de vedere. Si, similar, oricat voiam sa ma "scuz" in viata sociala... ca seful, ca un coleg ca etc., la Spovedanie tot trebuie sa spun: EU am vazut (deci am tainuit implicit) si facut ilegalitati, nu seful, nu colegul ci eu si asta fara sa-mi explic faptele, fara sa-mi tot gasesc scuze in fata lui Dumnezeu.
Un alt aspect, ca si pe mine m-au afectat gandurile astea: in fata legii nu conteaza cat de mult ai furat ci ramane evident ca ai furat.
Deci, indiferent pe ce plan analizam, iesim "sifonati" din situatiile astea.

Fiecare se fereste cum poate.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2012, 21:39:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna am o situatie neplacuta la serviciu!
Va spun totul pe rind:
La mine la serviciu este asa o regula daca esi la lucru dupa ora 17:30 timpul lucrat se plateste adaugator, (fiecare ora se calculeaza) lucru este la diferite obiecte si nu sintem supravegheati de nimeni.
Acum noi avem un catalog unde scriem cit am lucrat adaugator si la sfirsitul lunii se calculeaza totul.
In general toti (de tot sintem 4) scriu mai mult decit trebuie acolo
dex au lucrat o ora scriu 3 ore etc. si imi spun si mie sa scriu exact asa, insa eu nu vreau stiu ca nu e corect, ca e inselare, minciuna si nu stiu cum sa actionez.
1.Daca eu scriu la mine in foaie adevarul ca am lucrat o ora si directorul se uita si ma intreaba ,,cum tu ai scris o ora cind la colegul tau sint 3 ore" ce sa spun ? se incep intrebarile si apar probleme pentru unii...
2.Nu vreau sa am conflicte cu colegii deoarece de ei depinde daca voi mai fi angajat (eu is novice si directorul de ei intreaba cum ma ispravesc)
Sfatuiti-ma ce sa fac ? Cum vedeti voi esirea din situatia creata?
Daca eu ma pun sub ascultarea lor si fac exact cum imi vor spune ei am vreo vina in fata lui Dumnezeu?
Poate fi aceasta e o solutie: daca banii necurati ii dau bisericii sau saracilor?
De cand am citit despre problema la care doresti sa afli un raspuns, mi-a revenit in minte o intrebare, pe care, de cateva ori, am pus-o unora din colegii mei atunci cand mi se cerea sa fac ceva ce, consideram eu, nu era in interesul unitatii unde imi castig painea.

Cati dintre cei de azi si de mai ieri, care, asumandu-si o functie de mare si cu mare raspundere=destinul unei tari:
*au inselat asteptarile acestuia, si nu doar atat, mintind
*si-au bagat mana pana dincolo de cot in avutia tarii,
*au furat,
*au pagubit,
*au inselat,
*au lasat pe drumuri oameni nevinovati,
*au batjocorit acest popor umilindu-l
*au vandut avutia tarii, practic tara, pe nimic, strainilor
*au amanetat viitorul copiilor, nepotilor, stranepotilor acestui neam
........
* nu le mai enumar ca sunt prea multe
si-au pus vreodata intrebarea daca nu va veni cumva o zi in care vor da socoteala, nu in fata oamenilor, ci in fata lui Dumnezeu, pentru ce au facut unui popor intreg, nu unui singur om.
Oare si-au pus aceasta intrebare vreodata?
Caci este scris ca pentru tot vom da socoteala.

Last edited by Adriana Cluj; 24.03.2012 at 21:43:46.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.03.2012, 22:36:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna am o situatie neplacuta la serviciu! Va spun totul pe rind: La mine la serviciu este asa o regula daca esi la lucru dupa ora 17:30 timpul lucrat se plateste adaugator, (fiecare ora se calculeaza) lucru este la diferite obiecte si nu sintem supravegheati de nimeni. Acum noi avem un catalog unde scriem cit am lucrat adaugator si la sfirsitul lunii se calculeaza totul. In general toti (de tot sintem 4) scriu mai mult decit trebuie acolo dex au lucrat o ora scriu 3 ore etc. si imi spun si mie sa scriu exact asa, insa eu nu vreau stiu ca nu e corect, ca e inselare, minciuna si nu stiu cum sa actionez. 1.Daca eu scriu la mine in foaie adevarul ca am lucrat o ora si directorul se uita si ma intreaba ,,cum tu ai scris o ora cind la colegul tau sint 3 ore" ce sa spun ? se incep intrebarile si apar probleme pentru unii... 2.Nu vreau sa am conflicte cu colegii deoarece de ei depinde daca voi mai fi angajat (eu is novice si directorul de ei intreaba cum ma ispravesc) Sfatuiti-ma ce sa fac ? Cum vedeti voi esirea din situatia creata? Daca eu ma pun sub ascultarea lor si fac exact cum imi vor spune ei am vreo vina in fata lui Dumnezeu? Poate fi aceasta e o solutie: daca banii necurati ii dau bisericii sau saracilor?
Fa invers !
Stai 3 ore si scrie ca ai stat una singura :) !!!!
Colegii se vor rusina astfel , si vei fi cel mult acuzat pe nedrept de sef.
Caci asa au ajuns unii sfinti ,facand gesturi nebunesti de daruire.
Si apoi ce este acel indemn din Biblie : "Cine vrea sa iti ia haina lasa-i si camsa" ?
Nu e tot nebunie pentru oameni ,dar intelepciune a iubirii desvarsite pentru Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.03.2012, 23:28:41
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna am o situatie neplacuta la serviciu!... Sfatuiti-ma ce sa fac ? Cum vedeti voi esirea din situatia creata?
Daca eu ma pun sub ascultarea lor si fac exact cum imi vor spune ei am vreo vina in fata lui Dumnezeu?
Sandu, daca constiinta ta te mustra este un lucru bun. Iti voi descrie o istorioara adevarata intamplata in viata unui crestin. Acesta, vanzator la un magazin de matasuri, a fost "invatat" se seful lui ca atunci cand masoara matasea in vederea vanzarii ei sa o intinda cat se poate de mult. Crestinul nostru, pus in fata acestei situatii a raspuns: "Domnule, matasea se poate intinde dar constiinta mea nu." Pentru crestinul nostru nu a contat mai mult faptul ca ramane fara servici ci a contat ca numele lui ramane scris in Cartea Vietii.

Sandu, fii pe pace, Dumnezeu caruia alegi sa Ii slujesti astfel va fi cu tine in orice incercare. Increde-te in Dumnezeu mai departe, pastreaza o constiinta curata inaintea Lui, si El va fi cu tine.

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Poate fi aceasta e o solutie: daca banii necurati ii dau bisericii sau saracilor?
Biblia spune "Tot ce nu vine din incredintare e pacat." (Rom.14:23)

Daca te ajuta iti pot da exemplul meu personal. Eu am ales sa parasesc o afacere profitabila impotriva careia insa, constiinta mea avea mereu "ceva de spus". Am abandonat acel castig destul de consistent in favoarea pacii si a linistii sufletesti. Pacea din inima pe care ti-o da umblarea cu Hristos in curatie este un castig care nu se poate compara cu nici o bogatie de pe acest pamant.
Roaga-te, cere-I Domnului Iisus sa iti dea lumina si calauzire in viata ta ca sa Il urmezi cu un cuget curat. Negresit ca Domnul va onora o astfel de cerere.

Si Bunul nostru Dumnezeu sa iti ajute la aceasta. Amin.

Last edited by ucenic; 26.03.2012 at 09:12:02.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
medierea , solutia la instanta de judecata, o justitie non-judiciara ilydorin Stiri, actualitati, anunturi 0 26.10.2012 16:26:37
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58