Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2008, 22:36:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Ingerul pazitor

[SIZE=2]Suntem tot timpul insotiti de ingerul pazitor si poate de multe ori suntem inconstienti. Fiecare dintre noi are pacate, rataciri, greseli, amaraciuni si necazuri - si totusi, toate acestea n-ar trebuie sa existe intre noi, de vreme ce fiecare dintre noi are ingerul sau pazitor. De ce se intampla asa? Bineinteles ca ingerii n-ar ingadui aceasta daca nu am fi vinovati noi insine. Iar de vreme ce ei ingaduie, asta este fie pentru ca singuri nu lasam ajutorul ingeresc sa ajunga la noi, fie pentru ca prin impotriva-lucrarea si impotriva-asezarea noastra sufleteasca nimicim si abatem de la noi toate stradaniile ingerilor de a impreuna-lucra cu noi in bine.[/SIZE]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.10.2008, 12:13:46
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Cand era bunica mica, s-a trezit intr-o noapte si a vazut ingerul ei pazitor stand deasupra ei si ocrotind-o. Din pacate eu nu am avut parte de o asemenea experienta si majoritatea oamenilor sunt inconstienti de ei.

Insa ingerul nostru pazitor nu are cum sa ne ajute daca noi ne punem mainile metaforice pe urechi si zbieram "la la la".

Am si eu o intrebare. Cumva doar ortodocsii au inger pazitor, fiindca mi se pare ca nu am mai auzit de asa ceva in alte secte ale crestinismului?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2008, 16:47:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit nedumerire

[SIZE=2][COLOR=windowtext]Rugaciunea a saptea, catre sfantul inger, pazitorul vietii

[/COLOR][COLOR=Red][COLOR=windowtext]"I[/COLOR][/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=windowtext][COLOR=Red]ngerul lui Hristos,[/COLOR] pazitorul meu cel sfant si acoperitorul sufletului si al trupului meu, [COLOR=Red]iarta-mi toate cate am gresit in ziua de astazi[/COLOR], si de toata viclenia vrajmasului meu celui potrivnic ma izbaveste, ca sa nu manii cu nici un pacat pe Dumnezeul meu; si te roaga pentru mine pacatosul si nevrednicul rob, ca sa ma arati vrednic bunatatii si milei Preasfintei Treimi si Maicii Domnului meu Iisus Hristos si tuturor sfintilor. Amin."

Cum vine asta, sa-mi ierte ingerul pazitor ce am gresit? El se poate ruga pentru mine, ma poate ocroti de vrajmasi si pazi de rele, insa cum si de ce sa ma ierte - nu inteleg.
[/COLOR][/SIZE]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2008, 18:10:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ingerul nostru pazitor sufera cand noi ne astupam urechile si ascultam de cel rau, in loc sa-i dam lui ascultare. Pentru suferinta pe care i-o provocam, ii cerem iertare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2008, 22:22:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ingerul nostru pazitor sufera cand noi ne astupam urechile si ascultam de cel rau, in loc sa-i dam lui ascultare. Pentru suferinta pe care i-o provocam, ii cerem iertare.
Iertare si citim Acatistul Ingerului Pazitor, un Acatist de mare folos si nu in ultimul rand Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavril.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.10.2008, 23:37:59
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
[SIZE=2][COLOR=#000000]Rugaciunea a saptea, catre sfantul inger, pazitorul vietii

[/COLOR][COLOR=Red][COLOR=#000000]"I[/COLOR][/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=#000000][COLOR=Red]ngerul lui Hristos,[/COLOR] pazitorul meu cel sfant si acoperitorul sufletului si al trupului meu, [COLOR=Red]iarta-mi toate cate am gresit in ziua de astazi[/COLOR], si de toata viclenia vrajmasului meu celui potrivnic ma izbaveste, ca sa nu manii cu nici un pacat pe Dumnezeul meu; si te roaga pentru mine pacatosul si nevrednicul rob, ca sa ma arati vrednic bunatatii si milei Preasfintei Treimi si Maicii Domnului meu Iisus Hristos si tuturor sfintilor. Amin."

Cum vine asta, sa-mi ierte ingerul pazitor ce am gresit? El se poate ruga pentru mine, ma poate ocroti de vrajmasi si pazi de rele, insa cum si de ce sa ma ierte - nu inteleg.
[/COLOR][/SIZE]
Nu cred ca este o gresala. Daca suntem datori sa ne cerem iertare unii altora, cu atat mai mult si sfintilor si ingerilor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.10.2008, 23:47:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu cred ca este o gresala. Daca suntem datori sa ne cerem iertare unii altora, cu atat mai mult si sfintilor si ingerilor.
Of, George, greu se-nvata iertarea , a ierta unii altora !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2008, 22:56:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

George, Sfantul Isaac Sirul vorbeste si despre o posibila indepartare a ingerului: "Si cand omul savarseste nedreptate impotriva ingerului si acesta se indeparteaza de el, se apropie de om vrajmasul" Filocalia X, p. 203.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2008, 23:53:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
George, Sfantul Isaac Sirul vorbeste si despre o posibila indepartare a ingerului: "Si cand omul savarseste nedreptate impotriva ingerului si acesta se indeparteaza de el, se apropie de om vrajmasul" Filocalia X, p. 203.
Asa este Costel, chiar si Patericul este plin de exemple cand ingerii se tanguiau pentru oameni cazuti in robia patimilor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.12.2008, 17:23:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

[SIZE=3]Suntem asemenea orbului si totusi nu ratacim. Iata in ce sta bogatia celui care nu s-a despartit de ingerul pazitor.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor, calauza ta din umbra NECTARIE Generalitati 5 21.07.2014 12:59:41
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Ingerul pazitor CalinAndrei Intamplari adevarate 1 31.05.2010 13:29:21
Ingerul pazitor Dodi Intamplari adevarate 26 19.10.2009 04:28:03
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 14:52:27