Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.11.2008, 21:21:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar nu inteleg de ce va e asa mare frica de faptul ca anul asta am avut pomenirea mortilor pe 1 nov, odata cu catolicii.

ce sa mai zicem atunci cand Pastile noaste cad in acelasi timp cu ei?! si s-a intamplat Slava Domnului de multe ori!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.11.2008, 22:24:42
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
[SIZE=1]O proorocire(numele Sfantului nu il meriti):[/SIZE]

[SIZE=1][SIZE=1][COLOR=#000000]Am vazut un barbat infricosat (...) [/COLOR][COLOR=#000000]ne-a amenintat, ca are sa ne coseasca cu coasa si sa ne taie cu sabia, pentru ca nu avem pocainta si nici urma de indreptare.[/COLOR][/SIZE]

[SIZE=1]" [COLOR=#000000]Il ruga cu caldura si preaslavita Sa Maica si un episcop batran, dar El nu voia sa-i asculte, zicandu-le:[/COLOR] [/SIZE]
[SIZE=1][COLOR=#000000]" Nu cumva, voi sunteti mai milostivi ca Mine? Sau poate suferiti mai mult? Dar vedeti ca aproape toti s-au abatut de la legea dumnezeiasca si nimeni nu o mai tine!"[/COLOR] .[/SIZE]


Dupa interpretarea ta Hristos e rau . Uiti ca ii facea pe oameni pui de naparca. Si cati Sfinti au omorat pe necredinciosi cu rugaciunea ( fiind ajutati de Sfintii Arhangheli si Sf. Mc. Gheorghe) ?

Cand dai exemeple verifica mai intai la ce se refera Sfintii in cauza. Dai sensul care il vrei cuvintelor Sfantului. Stiu ca asa ecumenistii. Nu ma mira.
Sfantul Siluan nu ar fi stat la rugaciune cu ereticii niciodata, dar voi stati ca doar va folositi de el.

Iar daca iei apararea ecumenismului ai grija pt cine iti jertfesti sufletul.
Nu purta tu de grija pacii mele.
Caci daia a ajuns credinta noastra bataie de joc pt toti, pt lasitatea care se vede in fiecare fapta. Preferam sa ne prefacem cuviosi decat sa ii demascam pe cei veniti de la diavol.
Preotii prefera sa taca decat sa riste o caterisire. Pentru ei familia e mai importanta decat Hristos.


Fiecare face ce vrea.
Daca am inima de fier nu mai vb cu mine.

Si posteaza in romana. Cer administratorului sa ii trimita avertisment. [/SIZE][SIZE=1]Poate nu stiu engleza. [/SIZE][SIZE=1]Nu trebuie sa va suport eu engleza . [/SIZE]
Podolski, de ce te superi? In primul rand nu e interpretarea mea, e interpretarea Sf. Siluan. In afara de asta eu nu sunt deloc ecumenist si consider ecumenismul ca una din cele mai grave erezii, daca mi-ai fi citit postarile din ultimii ani 2 de pe forumul asta poate ti-ai fi dat seama. Vroiam doar sa zic ca dorinta ta de a-i vedea arzand in iad nu pare prea ortodoxa. Dumnezeu nu vrea pe nimeni in iad, insa nici nu poate baga pe nimeni cu forta in Rai.

Daca are cineva nevoie de traducere, sa zica si ii traduc, am scris in engleza pentru ca asa e in cartea pe care o am.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.11.2008, 22:29:15
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Loryb Vezi mesajul
Poate e necesar un alt topic pe acest subiect, dar daca ai postat aici, intreb si eu tot aici.
Cum faci asta? Cum iti iubesti 'dusmanii'? Cum ii iubesti pe cei care voit ti-au facut rau si-ti fac in continuare fara regrete? Ii ierti, sa zicem. Dar ranile raman. Se vindeca sau raman mereu amintirea ca ele provin de la 'dusman'?
E foarte greu, de fapt e chiar imposibil pentru noi, insa cu ajutorul lui Dumnezeu vom reusi. Noi trebuie doar sa vrem, si Dumnezeu va face si restul in timp. Cum spunea Pr. Arsenie Papacioc, "daca nu-i poti iubi, incearca macar sa nu-i urasti".

Nu trebuie insa sa confundam iubirea cu convietuirea. Nu trebuie sa ne amestecam cu ei si sa ne luam dupa ei. Dupa cum spunea Pr. Iustin Parvu, "sa-i iubim de la distanta".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.11.2008, 22:44:13
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
[SIZE=1]O proorocire(numele Sfantului nu il meriti):[/SIZE]

[SIZE=1][SIZE=1][COLOR=#000000]Am vazut un barbat infricosat (...) [/COLOR][COLOR=#000000]ne-a amenintat, ca are sa ne coseasca cu coasa si sa ne taie cu sabia, pentru ca nu avem pocainta si nici urma de indreptare.[/COLOR][/SIZE]

[SIZE=1]" [COLOR=#000000]Il ruga cu caldura si preaslavita Sa Maica si un episcop batran, dar El nu voia sa-i asculte, zicandu-le:[/COLOR] [/SIZE]
[SIZE=1][COLOR=#000000]" Nu cumva, voi sunteti mai milostivi ca Mine? Sau poate suferiti mai mult? Dar vedeti ca aproape toti s-au abatut de la legea dumnezeiasca si nimeni nu o mai tine!"[/COLOR] .[/SIZE]


Dupa interpretarea ta Hristos e rau . Uiti ca ii facea pe oameni pui de naparca. Si cati Sfinti au omorat pe necredinciosi cu rugaciunea ( fiind ajutati de Sfintii Arhangheli si Sf. Mc. Gheorghe) ?

Cand dai exemeple verifica mai intai la ce se refera Sfintii in cauza. Dai sensul care il vrei cuvintelor Sfantului. Stiu ca asa ecumenistii. Nu ma mira.
Sfantul Siluan nu ar fi stat la rugaciune cu ereticii niciodata, dar voi stati ca doar va folositi de el.

Iar daca iei apararea ecumenismului ai grija pt cine iti jertfesti sufletul.
Nu purta tu de grija pacii mele.
Caci daia a ajuns credinta noastra bataie de joc pt toti, pt lasitatea care se vede in fiecare fapta. Preferam sa ne prefacem cuviosi decat sa ii demascam pe cei veniti de la diavol.
Preotii prefera sa taca decat sa riste o caterisire. Pentru ei familia e mai importanta decat Hristos.


Fiecare face ce vrea.
Daca am inima de fier nu mai vb cu mine.

Si posteaza in romana. Cer administratorului sa ii trimita avertisment. [/SIZE][SIZE=1]Poate nu stiu engleza. [/SIZE][SIZE=1]Nu trebuie sa va suport eu engleza . [/SIZE]
Si mi se pare normal ca Sf. Siluan nu ar fi stat la rugaciune cu ereticii, nici eu nu as sta si nimeni nu ar trebui sa stea. Insa de la a refuza sa stai la rugaciune cu ei pana la a-ti dori sa-l vezi in iad, e cale lunga. Iti recomand sa citesti cartea daca crezi ca Sf. Siluan vroia sa spuna altceva. O gasesti aici: http://books.google.com/books?id=1wGwVytu4FcC (sorry, e in engleza, nu stiu unde a-i putea-o gasi in romana).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.11.2008, 00:54:40
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
dar nu inteleg de ce va e asa mare frica de faptul ca anul asta am avut pomenirea mortilor pe 1 nov, odata cu catolicii.

ce sa mai zicem atunci cand Pastile noaste cad in acelasi timp cu ei?! si s-a intamplat Slava Domnului de multe ori!

pt ca au schimbat intentionat ca sa fie cu catolicii. daca are ceva?
pun necunoasterea ta in seama departarii de casa.
daca au zi comuna ce crezi ca ii mai opreste sa faca slujbe comune de pomenire a mortilor in cimitire? oamenii? oamenilor nu le pasa. ii vor obliga si pe preotii ortodocsi sa faca asta. deja sunt obligati.

de ce ma enerveaza? pt ca le-a dat o ocazie perfecta catolicilor sa conduca ? de ce ma enerveaza? pt ca dreapta credinta e condusa si data dupa erezia ereziilor.

e umilinta ortodoxiei. in fine de ce ai fi tu nelinistita din cauza asta? chiar asa. de ce facem atata caz? e doar un lucru minor in ziua de azi ca ortodoxia sa fie batjocorita. e chiar normal.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.11.2008, 00:55:56
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
dar nu inteleg de ce va e asa mare frica de faptul ca anul asta am avut pomenirea mortilor pe 1 nov, odata cu catolicii.

ce sa mai zicem atunci cand Pastile noaste cad in acelasi timp cu ei?! si s-a intamplat Slava Domnului de multe ori!

si nu e frica... e revolta la nesimtirea lor
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.11.2008, 01:12:38
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Si mi se pare normal ca Sf. Siluan nu ar fi stat la rugaciune cu ereticii, nici eu nu as sta si nimeni nu ar trebui sa stea. Insa de la a refuza sa stai la rugaciune cu ei pana la a-ti dori sa-l vezi in iad, e cale lunga. Iti recomand sa citesti cartea daca crezi ca Sf. Siluan vroia sa spuna altceva. O gasesti aici: http://books.google.com/books?id=1wGwVytu4FcC (sorry, e in engleza, nu stiu unde a-i putea-o gasi in romana).
- in primul rand Sfantul se referea la o anume masura a iubirii, desavarsirea din iubire si la oamenii care isi hranesc sufletul cu bucuria nemantuirii celorlalti

- in al doilea rand fetele schimonosite in iad nu se refera la nemantuirea ci la pedeapsa lui Dumnezeu (nu mai tin minte care patriarh a fost scos prin slujbele Bisericii)

- si in al treilea rand sa nu pedepsesti pe cei care fac rau (care pierd suflete) inseamna ca batjocoresti sufletele celor pierduti si nu iti pasa deloc de ele; e lasitate , indiferenta si te complice al nedreptatii sau minciunii.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.11.2008, 01:14:07
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

* si te face complice al nedreptatii sau minciunii.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.11.2008, 01:18:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
pt ca au schimbat intentionat ca sa fie cu catolicii.
frate, nu inteleg ce zici tu ca au schimbat intentionat... sambata mortilor anul asta a picat pe 1 NOV --- nu e nimic schimbat intentionat.

daca insa s-au oficiat slujbe comune, atunci este cu totul altceva. trebuie altfel pusa problema, sa nu incurcam borcanele.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.11.2008, 08:31:14
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
daca au zi comuna ce crezi ca ii mai opreste sa faca slujbe comune de pomenire a mortilor in cimitire? oamenii? oamenilor nu le pasa. ii vor obliga si pe preotii ortodocsi sa faca asta. deja sunt obligati.
draga podolski,

Pai daca fac slujbe comune ar trebui caterisiti preotii ortodocsi,aceasta este decizia sinodului din vara trecuta dupa scandalul cu cei 2 cazuti din dreapta credinta.

Se pare ca ecumenistii nu or sa mai aleaga drept simbol al lor,crucea intoarsa,steaua si semiluna...ci acesta(facut de un evreu),este caz real:




E si f sugestiv,le arata si cum le este credinta,dar si cum umbla ei,asa,mai intr-o parte,strimbi si cu picioarele in sus...am sa va dau si un link la aceasta pe topicul unde doresc unii forumisti sa ne intilnim.

In rest,inclin sa-i dau dreptate Mirelei in cazul de fata,prima simbata din noiembrie a coincis cu data de 1...parerea mea.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
11 dintr-o lovitura lore86 Generalitati 25 14.06.2012 00:46:14
Intreaga biserica a greciei nu a participat la saptamana de rugaciune ecumenista. Laura19 Generalitati 9 07.02.2012 10:27:07
noul patriarh!o lovitura a politicului? iuliann Generalitati 26 29.08.2007 02:43:30