Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.11.2008, 20:17:09
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Desi, nu ne alegem noi numele, daca as fi fost intrebata tot pe acesta as fi dorit sa il port, ma cheama MARIA, care in limba ebraica inseamna "copil dorit", iar din punct de vedere ortodox nu mai este nevoie de nici o explicatie.Si ca sa fie tacamul complect vin din mama Elena (raza de soare) si tata Gheorghe(fermier). Un fermier ce isi poate dori ?dacat o raza de soare ! iar apoi un copil dorit -Maria! Mai departe a venit randul meu : Fetita Elena-Andreea(raza de soare-razboinica) si apoi baiatul Vlad(cel ce da ordine). Intrebati, copii mei de numele pe care il au sunt foarte multumiti. Acum avem o problema! In curand cu ajutorul Bunului Dumnezeu voi deveni si bunica(de al fata) si cu moda ecografiilor au aflat ca vom avea o fetita si incercam sa cadem de acord la numele ei! Cand vom hotara va voi comunica in mod sigur! Am uitat - fetita mea si-a ales un sot cu numele Petre-Ionut! Tot un nume f. frumos.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.11.2008, 20:37:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Mie nu prea imi place sa port numele unui Sfant pentru ca nu ma pot compara cu el.Si nici nu prea imi plac numele de Sfinti ,cel mai mult mi-a placut Mihail si Matei dar restul nu prea..Dar nu conteaza numele...poate sa te cheme si Jesus,Iisus etc.,conteaza sufletul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.11.2008, 20:44:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Depinde de situatie. In copilarie ne luam numele personajelor dragi, deci, mi-ar fi placut sa am numele lor, si nu sa mi-l asum printr-o porecla. Inaintand in varsta, apar alte dorinte. Sincer va spun ca m-am obisnuit cu Costel. Stiu, nu suna bine "Domnule Costel", dar eu la acesta raspund cel mai rapid.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.11.2008, 00:11:25
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Eu ma bucur ca ma chiama Nicoleta.Si daca e voia lui Dumnezeu sa intru in viata monahala ar fi frumos sa-mi ramana numele Matroana,desi nici de Nicoleta nu as vrea sa ma desparta caci m-am nascut de ziua Sfantului(asa ca sa nu-l uit niciodata si sa-l chem intotdeauna)
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.11.2008, 05:51:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Imi place acest topic. Este relaxant. Daca tot se apropie iarna, ce-ar fi sa invatam impreuna sa crosetam ...
pai, poate ne inveti sa impletim matanii... ca Sebatiana, care zicea ca ne invata, a cam disparut de pe forum. serios, eu chiar as vrea sa stiu cum se fac, ca le tot pierd si aici nu am de unde sa iau altele.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.11.2008, 07:49:51
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Imi place acest topic. Este relaxant. Daca tot se apropie iarna, ce-ar fi sa invatam impreuna sa crosetam ...
Pai da Adriane....decat topicuri despre secte, satanisti, atei, vrajitorii...nu-i mai frumos sa impletim ciorapi, la gura sobei, cu o cana de ceai fierbinte in fatza????
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.11.2008, 09:11:17
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Smile

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Imi place acest topic. Este relaxant. Daca tot se apropie iarna, ce-ar fi sa invatam impreuna sa crosetam ...
Buna tuturor. Hai sa fim sinceri , numele conteaza foarte mult...pe mine de exemplu ma cheama Vasilica...nume cu care nu ma impac nici pana acum la cei 36 de ani ai mei...dar de bebe mi-au spus Viviana,...asa ca de ce simt eu ca nu ma reprezinta ? pt ca unii dintre oameni stramba din nas...mai ,,elevat ,,suna un ,, Roxana, Andreea...nu? desi Vasile inseamna ,,basileus, rege...am intalnit multa ironie si dispret la unii din semenii mei vis a vis de numele meu...il simt ca pe o lupta grea...si cred sincer ca asta ma face o luptatoare si o tipa bataioasa...desi sufletul meu e frumos ,desi chipul meu (ambalajul) e dragut...desi Dumnezeu mi-a dat o minte ascutita...mai mult conteaza numele,in lumea asta...nu mi-e usor dar merg inainte, cu Dumnezeu in suflet.
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.11.2008, 12:39:53
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Sunt Cristina-Anca. Desi este un nume comun, imi place.M-am obisnuit cu el. Mai imi place foarte mult si Xenia.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.11.2008, 20:33:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Pai da Adriane....decat topicuri despre secte, satanisti, atei, vrajitorii...nu-i mai frumos sa impletim ciorapi, la gura sobei, cu o cana de ceai fierbinte in fatza????

Nu ai specificat de care ceai.Ce ziceti de o ciocolata calda?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.11.2008, 21:42:34
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Fara ciocolata .....suntem in post....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce carte v-a marcat/placut? sergiu Generalitati 289 05.06.2014 09:36:16
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
nume livadarufelix Botezul 16 27.01.2008 18:52:58