Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2008, 01:36:59
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit cum vad personal o facultate de teologie

Mult timp am fost dezgustat de procesul de formare al preotilor .
Stim cu totii ce fapte savarsesc preotii de azi (ma refer la cele elementare nu cele dogmatice). Vad clar aceiasi doza de lumesc si in noii studenti, in viitorii preoti.

Consider ca nu e vina lor ci a celor care ii conduc.

Scoala crestina reprezenta un ajutor al viitorului preot, insa este o conditie. Ceva cu totul nelumesc s-a trasformat in ceva cu totul lumesc. Din misiune , din chemare a devenit meserie.


Mi se parea mai potrivita o perioada de pregatire intr-o manastire in care ar fi invatat si ar fi fost protejati de lumea exterioara.
Pt ca toata vina "boacanelor" (omenesti si normale de altfel) ale preotiilor si viitorilor preoti tin de lumesc.
Se apara
de mediul dur si crud, necrestin prin aceiasi atitudine pana cand inconstient cad prada chiar aceluiasi pacat.
Caci preotia nu a fost si nu va fi o meserie, nu este o metoda de supravietuire , un job, ci o jertfa uriasa pe care tineri nu mai stiu sa o faca nu pt ca nu ar vrea ci pt ca nu i-a invatat nimeni sa o faca.
O jertfa (viata lor insasi) adusa lui Dumnezeu .

Mi-au povestit foarte multi oameni ca nu au putut ajunge preoti desi si-au dorit foarte mult pt ca nu au avut bani, ceea ce e adevarat in multe cazuri.
Un copil de la sate nu are absolut nici o sansa daca nu este cineva care sa-l sprijine financiar, ceea ce mi se pare absurd.



In locul cursurilor trebuiau misiuni de ingrijire in spitale, in locul examenelor (de altfel foarte tampite dupa mine [in examen nu ii poti testa moralitatea, bunatatea] ) trebuiau nopti de privegheri si toate acestea intr-o scoala de preoti, o manastire.

Sa nu se scoata pe banda rulanta sute de teologi ci doar cativa preoti pe an.Teologia o stiu si dracii si o stiu degeaba.

Sa nu se supere studenti la teologie pe mine.
Dar astfel printr-o implicare mai mare din partea conducerii fata de viitorii preoti aveam cu toti de castigat.
Excursii gratuite in Athos, Ierusalim, privegheri, programul de manastire, programe de ajutorare a sinistratilor, a bolnaviilor din spitale nu ar fi putut decat sa imbunatateasca preotii si sa le ofere o experienta absolut necesara in Jertfa ce urmeaza sa o faca.

Foarte multi studenti sunt nemultumiti pt ca nu ii invata sa cante.
Si pe buna dreptate. Un preot aduce jertfa si prin cantare si asta ar trebuii sa invete in scoli(facultati) nu prin meditatii.


Si uite asa primi raspuns la intrebari. De ce nu se duc preotii la sate, ci prefera orasele? Pt ca ei nu vad si nu au fost invatati sa priveasca preotia ca pe o jertfa ci ca pe job pe care il obti doar cu ajutorul unui master in teologie.
Ei nu au vina ,in cazul asta, ca sistemul de formare al preotilor e atat de LUMESC .
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2008, 23:15:21
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este adevarat ca cei care vin din mediul rural si nu au bani sa faca o facultate de teologie sunt dezavantajati. Dar este la fel de adevarat ca acesti tineri ar fi dezavantajati daca ar alege orice alta facultate.

Studiile superioare cer bani, foarte multi bani, chiar daca esti pe locurile de la buget, stim cu totii asta. Eu am terminat liceul in 2004 si de atunci si pana acum nu am dat la facultate din acest motiv.

Totusi, facultatea nu face parte din invatamantul obligatoriu, iar faptul ca statul se implica prin oferirea anuala a unui numar de locuri platite de la buget e un lucru bun, inseamna ca statul e isi depaseste atributiile.

Problema cred ca este alta, anume pozitionarea profesiei de preot in aceeasi oala cu profesia de avocat, medic, inginer s.a.m.d.

Daca vrei sa fii avocat, incepi facand Dreptul. Si nu oricine poate face Dreptul, ci doar cei care-si permit sa termine o astfel de facultate, pentru ca au banii necesari si capacitatea necesara de a invata.

In aceeasi situatie se afla si preotia, numai ca spre deosebire de celelalte meserii aceasta se spune ca mai necesita pe deasupra o "chemare", o dorinta de a deveni preot nu numai pentru ca e o meserie aducatoare de bani, ca alte meserii, ci pentru ca cel ce devine preot il iubeste pe Dumnezeu si vrea sa-L slujeasca.

N-am fost student la Teologie ca sa stiu, insa ma gandesc ca BOR are un cuvant de spus in privinta absolventilor si ca nu lasa exclusiv in grija statului raspunsul la dilema "cine termina / cine nu termina".

Daca nu o face, ar trebui sa o faca. Daca o face, ar trebui sa o faca mai bine, sa se implice mai tare, ca sa-si asigure preoti inalt calificati si "cu chemare".

Iar daca BOR ar fi interesata de formarea celor mai buni preoti ar renunta sa-i mai formeze intr-o facultate de stat. Ar cauta in toate colturile tarii tineri credinciosi, doritori si care sa indeplineasca conditiile cerute, i-ar forma pe cheltuiala proprie, le-ar pune la dispozitie materialele de studiu necesare, cazare in cazul celor din alta localitate etc. Asta a fi cea mai pura si dezinteresata modalitate de a obtine absolventi la cele mai inalte standarde.

Asadar avem doua modalitati: cea concurentiala, prin inscrierea intr-o facultate, cu toate cele ce decurg din asta si cea pe care tocmai am ilustrat-o mai sus, modalitate care nu va fi folosita decat atunci cand statul va renunta sa mai finanteze facultati religioase - slabe sanse sa se intample in viitorul apropiat.

Ne ramane ce avem acum, metoda concurentiala, in care nu-ti trebuie numai vocatie, ci si bani si in care cei saraci de la sate sunt dezavantajati.

Singura solutie este o mult mai puternica implicare a BOR in procesul de formare a preotilor. Daca statul ofera finantarea facultatii de teologie, baza materiala, resursele, plata studiilor - BOR nu trebuie decat sa se asigure ca absolventii au o inalta conduita morala si ca-si doresc cu adevarat sa fie preoti. Iar daca exista cazuri exceptionale prin vreun sat ratacit, BOR poate sa-si faca siesi si tanarului respectiv un bine si sa-l finanteze. Deci ambele metode in paralel - si n-ar exista nici un conflict de interese, avand in vedere ca vorbim despre BOR.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2008, 15:20:18
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

mi se pare geniala ideea, pacat ca nimeni nu te asculta. stiu foarte bine despre ce vorbesti, am cunoscut persoane care faceau facultatea de teologie si care nu prea aveau nimic in comun cu cele sfinte, din pacate. Doamne iarta-ma, nu-mi place sa critic, dar trebuie facut ceva, pentru ca in joc sunt sufletele oamenilor, pe care muti preoti le smintesc.

Maicuta Domnului sa se indure de noi!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.12.2008, 15:57:30
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Vad ca Podolski si cu Scrable cugeta pozitiv, ar vrea o schimbare in structura si strategia de invatamant teologica, aveti o viziune progresiva inspre mai bine, sau inspre adevarata pregatire a preotilor printr-o traire directa a "chemarii" lor catre slujire. Pana aici totu pare a fi o varianta valabila si mai constructiva. Insa nu va-ti pus o singura intrebare: oare majoritatea studentilor ar vrea asta? Sau nu cumva le convine si lor asa cum e'acum?
Oricum, personal, stau si ma gandesc asa ca idee...atata timp cat eu ma duc la biserica atunci cand simt nevoia de marturisire si imi las acolo "povara" mea in fata preotului, care nu este decat un martor la randul lui in fata lui Hristos pentru cele spovedite, nu cred ca mai are rost sa ne "stresam" in zadar pentru niste aspecte ce nu vor fi schimbate. Sa-L lasam pe Dumnezeu sa-i judece pe actualii si viitorii preoti.
Scrable, esti agnostic. Ce te face sa fii nesigur de existenta lui Dumnezeu? Fii sigur ca ceva acolo sus exista cu tarie iar asta o demonstreaza Universu in toata complexitatea, vastitatea si armonia lui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2008, 16:58:34
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Veilur, nu prea are importanta ce doresc studentii, interesul principal aici este al BOR, acela de a-si asigura resurse umane de calitate. Studentii, sau viitorii preoti se vor acomoda oricarui mod de selectie si educatie, deci totul depinde de BOR.

Intrebarea despre agnosticism este prost pusa iar o explicatie ar fi prea lunga si ar deturna subiectul discutiei. Daca doresti detalii, contacteaza-ma cu un esaj privat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2008, 17:04:15
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Oricum, personal, stau si ma gandesc asa ca idee...atata timp cat eu ma duc la biserica atunci cand simt nevoia de marturisire si imi las acolo "povara" mea in fata preotului, care nu este decat un martor la randul lui in fata lui Hristos pentru cele spovedite, nu cred ca mai are rost sa ne "stresam" in zadar pentru niste aspecte ce nu vor fi schimbate. Sa-L lasam pe Dumnezeu sa-i judece pe actualii si viitorii preoti.
De la ideea ca preotul nu-i decat un martor, pana la cea in care Dumnezeu ne iarta si fara preot, si fara taina spovedaniei, nu e decat un pas, foarte mic, chiar, in mintea unora.
Parerea mea e ca preotul are un rol activ de indrumare, trebuie sa fie credincios, fin cunoscator al psihologiei umane, al radacinilor pacatelor, charismatic, bun orator si cantaret. Doar o parte din acestea consider ca se poate invata.
As adauga ca uneori totul mi se pare atat de superficial, ca ma dezgusta. Ortodoxia e oficiala: se preda in scoli, ca materie, se practica in biserica drept meserie, se aleg ierarhii. Dupa toate astea, constati ca in sufletul omului ramane acel: TREBUIE, la fel de oficial. Trebuie sa fac nunta, trebuie sa botez copilul, trebuie sa merg la biserica, dar nu trebuie sa cred!! Sufletul e tocmai pregatit sa-i bata cineva la usa, sa-l intrebe daca nu vrea sa li se alature: evanghelisti, adventisti, protestanti, se gasesc. Avem nevoie de preoti care sa stie sa lupte cu asa ceva. Ca sugestie, ar fi exemplul personal.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2008, 17:10:34
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Z.Lidia: cred ca atunci cand detii majoritatea, cum este cazul BOR, intervine si un pic de laissez-faire. Alte culte sunt obligate sa practice un prozelitism exacerat, altfel nu pot capata adepti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2008, 17:49:05
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[SIZE=3][COLOR=green]Domnilor, invatati, mai intai, cum se scrie un titlu, faceti vreo 17 ani de scoala, predati vreo 30 de ani la catedra si pe urma - dar foarte de departe - exprimati-va pareri vizavi de scoala... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Si Eminescu spunea candva, apropo de poezie, ca "E usor a scrie versuri//Cand nimic nu ai a spune..." Tare se mai potriveste...[/COLOR][/SIZE]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2008, 18:53:42
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Smile

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=green]Domnilor, invatati, mai intai, cum se scrie un titlu, faceti vreo 17 ani de scoala, predati vreo 30 de ani la catedra si pe urma - dar foarte de departe - exprimati-va pareri vizavi de scoala... [/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=green]Si Eminescu spunea candva, apropo de poezie, ca "E usor a scrie versuri//Cand nimic nu ai a spune..." Tare se mai potriveste...[/COLOR][/SIZE]
Dar pareri despre scolari avem voie?
Tot vorbe goale, de acord, ca doar nu avem putere de decizie! Iar ca sa avem, nu sunt necesari 17 ani de scoala si 30 de catedra, trebuie altceva. Habar n-am ce.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2008, 19:28:05
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia Vezi mesajul
Dar pareri despre scolari avem voie?
Tot vorbe goale, de acord, ca doar nu avem putere de decizie! Iar ca sa avem, nu sunt necesari 17 ani de scoala si 30 de catedra, trebuie altceva. Habar n-am ce.
[COLOR=teal]Orice om de bun simt poate vedea, poate constata cat de degradat este invatamantul romanesc si ma refer la invatamantul preuniversitar pentru ca pe acesta il cunosc cel mai bine. [/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]Insa din necunoastere, cei acuzati de dezastrul din scoala romaneasca sunt profesorii. Nu, nu profesorii sunt vinovati. Profesorii sunt niste simpli executanti, sunt cei ce lucreaza la catedra. Profesorii NU fac/NU concepe și NU editeaza manuale, programe... Profesorul NU vinde manuale... Toate vin de suuuuuuus si noi trebuie doar sa aplicam. [/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]Pe nimeni nu intereseaza ce face omul/profesorul la catedra. Tot ce intereseaza e cu cat cotizezi din amaratul acela de salariu ca sa-ti asiguri catedra si pentru anul urmator. Daca nu esti mut, surd si chior, ti-ai asumat un risc. Nu ai voie sa vorbesti cu nimeni despre scoala, nu ai voie sa ai idei, pareri, initiative. [/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]Ai aratat cumva ca esti inteligent, ca vrei sa te implici, ca vrei sa muncesti pentru ca-ti place, pentru ca esti pasionat? Riscul asumat e si mai mare. Devii pericol pentru colegi si, daca nu pleci singur, esti eliminat, risti sa ajungi la marginea societatii... Etc... [/COLOR]

[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]Sunt doar cateva aspecte din drama omului/profesorului de la catedra. Copiii traiesc drame si mai mari... Dar... cui ii pasa?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
admitere facultate Joulie Stiri, actualitati, anunturi 0 30.08.2012 11:34:18
Dumnezeu personal tara tara vrem ostas Generalitati 18 06.08.2011 15:04:35
Facultate Teologie. alexdu Generalitati 18 12.02.2010 16:30:33
Facultate Teologie fr alexdu Generalitati 2 02.02.2010 16:30:06
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 19:36:50