Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2014, 15:22:30
lupu.mihai lupu.mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Mesaje: 1
Implicit Nunta in Post

Buna Ziua!!
Ma numesc Lupu Mihai locuiesc in Sat Gradinari Judetul Giurgiu si am si eu o intrebare pentru sfinti parinti de pe acest forum

Anul trecut undeva prin luna septembrie am stabilit inpreuna cu sotia mea ca pe data de 28.06.2014 sa intram si noi in randul lumi cu Nunta, din nestiinta nu ne-am uitat pe calendar sa vedem daca este post, am mers la restauran am rezervat data platind si un avans la fel si muzicanti acestia ori din nepasare ori di lacomie pentru bani nu m-au anuntat ca este post ulterior am aflat ca este postul Sfintilor Petru si Pavel. Intrebarea mea este urmatoare:
Dispensa pentru Nunta in post trebui sa o depun personal la preasfintitul parinte episcop?
Si unde trebui dusa aceasta cerere pentru dispensa

Multumesc frumos
Cu mult RESPECT
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2014, 17:54:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

In primul rand nu stiu daca gasesti "sfinti parinti" pe acest forum, probabil ca sunt inegistrati pe forum si preoti dar acestia sunt parinti sfintiti.

In ceea ce priveste problema ta, de preferat ar fi fost ca inainte de a decide acest pas important sa fi discutat cu un preot duhovnic, asa ati fi aflat ca este post. Nu se poate pe 29 Iunie? Ati vorbit la restaurant pentru schimbarea zilei? Nu te astepta sa te informeze cei de la restaurant ca este sau nu zi de post, pentru ca nu este datoria lor.

Dispensa cred eu, de la episcopul locului se obtine, insa in locul tau, nu as alege dispensa ci as discuta cu cei de la restaurant sa schimbe data. Poate ca nu sunt toate sambetele si duminicile ocupate...
Reply With Quote
Răspunde